MEC 9000HN

Elaboracja amunicji do broni gładkolufowej

Moderatorzy: wierzba, P_iter

SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

MEC 9000HN

Post autor: SławekP »

Posiada ktoś?
https://www.midwayusa.com/product/51426 ... auge-2-3-4
Wiem, że przynajmniej jedna sztuka przypłynęła z USA...
:roll:
jan
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 05 października 2013, 20:33

Post autor: jan »

Czesc



Mam prase do kal 12 Mec GN czy mozna Ci w czyms pomoc
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

Witaj.
Dzięki za odzew, mam kilka pytań, po pierwsze - czy jesteś zadowolony z urządzenia?
Dobrze działa dozowanie śrutu i crimpowanie łuski (w szczególności, czy zgniata łuski*)?
Czy shellholdery są zrobione z metalu?
Używasz wymiennych bushingów, czy regulowany Charge Bar?
Na razie tylko tyle...

*-patrz dozowanie śrutu :D
galaktyka1
Posty: 87
Rejestracja: środa, 09 września 2015, 04:15

Post autor: galaktyka1 »

Ja mam mec 9000 ale tego recznego.Mam tylko zastrzezenie do podajnika splonki.musze zawsze zucic okiem czy splonka wpadla w odpowiednie miejsce(karuzeli)jesli to przegapie robi sie balagan.Od 3 lat uzywam normalnych bushingow i przy moim prochu niemoglem dopasowac do 20.7grainow i przeskoczylem na tzw uniwersalny i jest lepiej.Co do podajnika splonek to na forach amerykanskich pisza ze ze splonkami chedache na pewno tak sie nie pisze😀)niema problemu a ja urzywam od winchestera.Ogolnie dobra zabawka
jan
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 05 października 2013, 20:33

Post autor: jan »

Czesc


Dozownik do prochu i srutu mam ze sruba jak w mikrometrze nawazka prochu jest bardzo dokladna tylko trzeba zapisac na jakiej podzialce dana nawazke chcesz zrobic bo puzniej latwo powrocic lub zmienic nie urzywam stalych tulejek do srutu i prochu bo mam latwiejsza mozliwosc komponowania naboi przez pokretla koncowki do zamykania luski mam plastikowe i zamykanie luski jest wykonane w czterech etapach dokladne i rownomierne a ostatni zacisk czwarty zagina krawedzie zamknietej juz luski do srodka trzeba tylko zwracac uwage aby tak dobrac dlugosc koszyczka nawazke prochu i srutu zeby zamkniecie bylo proste nie moze gwiazdka zapadac sie do srodka lub nie pozwolic sie zamknac bo po pewnym czasie naboje Ci sie w paczce pootwieraja same odlaczylem kalibrowanie luski i robie to po zrobieniu calego naboju bo ze zbyt dlugim okuciem nie kalibroje calej luski i denko lusek roznych producentow nie jest takie samo grobe czy wysokie i moze sie zdazyc ze kryza zostanie zniszczona bo luska za plytko zostanie docisnieta przez wybijak do splonek za puzno a kalibrownik juz ja zacznie formowac mozna robic od razu z kalibrownikiem ale nie wszystkich producentow i praca dzwignia wymaga wiekszej sily podajnik splonek uruchamiam palcem bo moze sie zdazyc ze splonka nie wpadnie w gniazdo a tarcz obracajac sie zabierze luske bez splonki zasypie proch i trzeba wyczyscic bo kolejna splonka sie zakleszczy zaczynajac elaboracje na poczatku trzeba wlozyc puste luski ze splonka dwa razy bo zanim wybijesz splonke i luska sie z tarcza przesunie na kolejne stanowisko wysypie sie proch i srut i to samo dotyczy zakonczenia tylko w odwrotnej kolejnosci cala prasa jest solidnie wykonana i bez problemu 200 naboi w godzine sam zrobisz wada jej jest jak zmienisz koszyczek trzeba od nowa ustawic popychacz bo glebokosc sie jego zmienia np 36 g nie bedzie tak samo gleboki jak 24 g i troche trodno szygko go wkladac
galaktyka1
Posty: 87
Rejestracja: środa, 09 września 2015, 04:15

Post autor: galaktyka1 »

Wszystko to co Jan opisal o regulacji np koszyczka jest super opisane na you tube przez firme MEC (filmiki)naprawde b.proste.Ja mam luski z krotkim okuciem wiec kalibracje zostawiam maszynce.Tak jak wspomnialem zwracam tylko uwage na pozycje splonki i w razie bledu to koryguje.Co do bushingow to np nr 24 sypie mi 20.5graine a juz nr 25 20.8 (potrzebuje dla prochu winchester handycup 20.7 graina)wiec zadowalalemsie nr 24.Przy zmianie na uniwersalny blad jest w granicy 0.1 graina wiec lepiej.Srednio na paczke poswiecam 4 minuty pracy.
galaktyka1
Posty: 87
Rejestracja: środa, 09 września 2015, 04:15

Post autor: galaktyka1 »

Wszystko to co Jan opisal o regulacji np koszyczka jest super opisane na you tube przez firme MEC (filmiki)naprawde b.proste.Ja mam luski z krotkim okuciem wiec kalibracje zostawiam maszynce.Tak jak wspomnialem zwracam tylko uwage na pozycje splonki i w razie bledu to koryguje.Co do bushingow to np nr 24 sypie mi 20.5graine a juz nr 25 20.8 (potrzebuje dla prochu winchester handycup 20.7 graina)wiec zadowalalemsie nr 24.Przy zmianie na uniwersalny blad jest w granicy 0.1 graina wiec lepiej.Srednio na paczke poswiecam 4 minuty pracy.
jan
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 05 października 2013, 20:33

Post autor: jan »

Czesc




Bardzo przepraszam za blad ktory podalem w poprzednim poscie zamykanie luski odbywa sie na trzech i nie czterech stanowiskach
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

jan, widzę podobieństwa do mojego RCBS Grand, oraz te same problemy.
MEC sprawia wrażenie delikatnej maszynki, Grand mimo pancernej budowy ma jednak sporo plastiku...
Podstawa z blachy (MEC) wygląda tak, jakby miała się wygiąć przy formatowaniu a stabilne zamocowanie do blatu stołu jest niezwykle ważne.
W RCBS zmiana koszyczka to nie problem - podajnik pracuje doskonale, poza tym sprężyna amortyzuje różnice wysokości koszyczków.

galaktyka1, wiesz z tymi filmikami bywa różnie, na ogół wszystko wygląda super.
Myślisz że dozowanie prochu jest tak dokładne?
Skąd wytrzasnąłeś proch Winchestera??

Dziękuję za Wasze uwagi, jak macie ich więcej to poproszę.
Mam obawy co do hydraulicznego napędu, ręcznie jednak można wyczuć opór i cofnąć całą operację...
Ostatnio zmieniony piątek, 08 czerwca 2018, 16:43 przez SławekP, łącznie zmieniany 1 raz.
galaktyka1
Posty: 87
Rejestracja: środa, 09 września 2015, 04:15

Post autor: galaktyka1 »

Slawek krece na tej maszynce 3 rok na roznych nawazkach srutu ale ten sam proch o tej samej wadze.Mieszkam w Chicago dlatego taki proch.
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

galaktyka1 pisze:Mieszkam w Chicago dlatego taki proch.
Pozazdrościć dostępu do komponentów.
My tu, w Polsce musimy kombinować...

ps.
Jak będzie po angielsku "kombinować"?
:mrgreen:
jan
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 05 października 2013, 20:33

Post autor: jan »

Czesc


Podstawa prasy jest wykonana z blachy gr 4,5 mm a drazek trzymajacy gore z przyzadami jest w formie kwadratu gr 17 mm a wiec nie jest to urzadzenie delikatne nic sie nie odksztalca budowa jest solidna tylko koncowki do zamykania luski sa plastikowe ale mozna zamowic metalowe dozownik prochu odmierza z dokladnoscia o,2 grejna sprawdzalem wielokrotnie na wadze rcbs 10,10 proch uzywam vectran A 1 jest bardzo podobny do sokola i AS
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

Dzięki, sprawa przesądzona - maszynę zamówiłem. :)
Skoro używasz Vectana A1 , o właściwościach podobnych do Sokoła, to znaczy że robisz amunicję z dużym ładunkiem śrutu.
Powiedz proszę, skąd brałeś tabele elaboracyjne do Vectana?
Na ich stronie jest bardzo ubogo, jeśli chodzi o elaborację śrutu...
jan
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 05 października 2013, 20:33

Post autor: jan »

Czesc


Nie wiem czy dobrze zrobiles zamawiajac cos nowego Rcbs tez ma swoja wartosc ale jak juz dostaniesz razem z prasa otrzymasz katalog i ogrom tabel powinny Ci duzo pomoc zanim przykrecisz prase sprawdz wszystkie sruby nakretki dwoma kluczami czy sa dobrze skrecone dopiero puzniej przykrec do stolu po zamocowaniu na sucho bez lusek pociagnij dzwignia wiele razy zeby dobrze poznac zasade dzialania pazur ktory pociaga dysk moze wyskoczyc jak sie zablokuje luska np w kalibrowniku dlatego uwazaj jakich lusek wcale nie uzywac pokretla do zmiany nawazki srutu i prochu kiedy bedziesz zwiekszal dawke nie ma problemu natomiast jak zmniejszasz rob na kilka razy powoli bo jak za szybko scisnie sie proch lub srut moze sie zawiesic w dozowniku masz racje tabel do Vectrana nie ma wiele ale wystarcza by miec od czego zaczac ja robie naboje szybkie ale lekkie ciezkie ladunki bardziej obciazaja mechanizmy broni
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

[quote="jan"]przykrec do stolu po zamocowaniu na sucho bez lusek pociagnij dzwignia wiele razy zeby dobrze poznac zasade dzialania /quote]

To maszyna z napędem hydraulicznym, nawet nie wiem czy będzie można używać jej ręcznie.
Uchylisz rąbka tajemnicy, na którym Vectanie robisz?
Jaki koszyczek i naważka?
Zaoszczędzi mi to kilku wyjazdów na strzelnicę...
jan
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 05 października 2013, 20:33

Post autor: jan »

Czesc



Przepraszam ze dopiero dzis moglem odpowiedziec ja uzywam koszyczka PT 24 zakupionego w Elcot Hubertus nawazka prochu AS 1;65 g srutu 23g i koszyczek AZ 25 zakupionego w Siarm proch A1 nawazka 1;9 g a srut 25 g splonka Cheddite Cx 2000 staram sie zasypac srut do gornej krawedzi koszyczka zeby mozna bylo zamkniecie zrobic szczelne mocne uzywam lusek z wysokim okuciem o twardej tulejce plastiku wazne aby sprawdzic jak wchodzi splonka do gniazda bo mozna zrobic naboje z ktorych splonki wypadna Cheddite jest min luzniejsza a lusek dobrej jakosci producenta jest nie duzy wybor mi takie nawazki dobrze sie sprawdzaja powodzenia
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

Wielkie dzięki, jeszcze jedno pytanie - gdzie w Polsce dostanę prochy A1 i AS?
Pozdrowionka.
S.
jan
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 05 października 2013, 20:33

Post autor: jan »

Czesc


Bez problemu kupisz w Parabellum
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

Fakt, zapomniałem.
Jedynie z pudrami Prima SV lub A24 będzie u nich problem...
Dzięki za wszystko.
Pozdrawiam
Sławek
jan
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 05 października 2013, 20:33

Post autor: jan »

Czesc



Jak dla mnie dwa typy prochu wystarcza inaczej mozna sie pogubic



pozdrawiam
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

jan pisze: Jak dla mnie dwa typy prochu wystarcza inaczej mozna sie pogubic
Wiem, wiem.
Staram się zapisywać, ale tylko wyjątkowo udane elaboracje.

ps.
Dopiero teraz sobie skojarzyłem Janku - pamiętasz jak kilka lat wstecz pobierałeś ode mnie nauki elaboracji kuli? #-o
Może nauki, to za mocne słowo ale karta się odwróciła... :lol: :halo-
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

Janku, wcześniej pisałeś że koszyczki kupujesz na stronie Siarm ;
http://www.siarm.com/product_info.php?products_id=2403
Komponenty są tam bajecznie tanie, zdradzisz więcej szczegółów?
Pozdrowionka.
jan
Posty: 20
Rejestracja: sobota, 05 października 2013, 20:33

Post autor: jan »

Czesc


Ja staram sie zamawiac powyzej 1000 eu wtedy nie trzeba placic za przesylke warto jak kupujesz duzo srutu po przelewie w kilka dni bus przywiezie na twoj adres powodzenia
ODPOWIEDZ