1 mrad

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

1 mrad

Post autor: Jacek Soplica »

Witam :)
Czy ktoś może mnie oświecić ile to jest 1 mrad ?

Pozdrawiam :halo-
Jacek Soplica
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
seBOOL
Posty: 588
Rejestracja: środa, 26 września 2012, 21:11
Lokalizacja: Śrem Wlkp

Post autor: seBOOL »

w kalkulatorku mam zapisane że 0,3 MRAD = 1 MOA
...
frugo
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2011, 17:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: frugo »

10cm
Awatar użytkownika
Bizon
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 08 listopada 2011, 22:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Bizon »

frugo pisze:10cm
na 100m
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Jezeli 1 mrad = 10 cm
to ile wynosi " r" :D :?:
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

100 metrów ???? :-k
forester
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Panowie tak znów z niewiedzy spytam czy chodzi o MILIRADIAN-DOT czyli wielkość celu w celowniku mil-dot :oops:
Darek
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

No właśnie chodzi o wielkość celu w celowniku, mój ma mil-dot 2.
Czyli 10 cm na 100 metrów.
Dzięki !
:halo-
Jacek Soplica
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Witam ponownie :)
Jak sobie wczoraj łyknąłem nalewki to mnie coś olśniło że jednak nie pasuje. Porobiłem pomiary co prawda nie można według rysunku pomierzyć dokładnie, ale wychodzi mi około 30 cm.
Chyba nie będzie innej możliwości tylko udać się na strzelnicę ?

Pozdrawiam :halo-
Obrazek
Jacek Soplica
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Nie wiem czy dobrze kombinuję skoro 1 miliradian = 3,4482 MOA a 1 moa to 2,9 cm na 100m
czyli 3,4482*2,9= 9,999 cm na 100 m w przybliżeniu 1 miliradian na 100m to 10 cm.

Tylko co z powiększeniem zmniejszając i zwiększając powiększenie odległość pomiędzy punktami też się będzie zmieniała.

Czyli siatka powinna być wyskalowana dla konkretnego powiększenia
Więc jeśli dla powiększenia x10 odległość między punktami siatki wynosi 10 cm to np. dla x12
(10*12)/10 wyjdzie że odległość pomiędzy punktami siatki na 100m przy powiększeniu
x12 = 12cm

Nie wiem czy to dobry tok myślenia ale skoro jest temat można by było to pociągnąć. #-o
Darek
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Zapomniałem spytać
Jacku a jak żeś dokonał tych pomiarów.
Jedyne co przychodzi mi do głowy to żeby jedna osoba spoglądała przez lunetę a druga 100m dalej zaznaczała odległości pomiędzy punktami oczywiście kierowana przez pierwszą. :mrgreen: ](*,)
Darek
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Darku te dane z rysunku dla lunety dotyczą nastawienia x12. Jest podana wartość w kilku miejscach i tak np. "f" jest równe 182 cm. wziąłem więc linijkę i zmierzyłem ile to jest, potem podzieliłem 182 cm przez mm z pomiaru, wynik pomnożyłem przez długość ( mm ) jednego odcinka oznaczonego jako "a" czyli 1 mrad, wyszło mi około 30 cm, ale mój pomiar na pewno jest obarczony błędem, jednak jest też na rysunku pozycja "h" równa 25 cm, i jest ona nieco mniejsza jak "a", czyli znów wychodzi że jednak 1 mrad będzie więcej niż 25 cm. Potem jeszcze dla lepszego pomiaru zeskanowałem rysunek, powiększyłem aby móc zmierzyć dokładnie i znów z przeliczenia wyszło około 30 cm. Ale w sumie jest jeszcze taka możliwość że rysunek jest tzw. poglądowy i nie są zachowane proporcje, ale wszystko wskazuje na to że jednak proporcje są zachowane.
Trudno taki urok tej lunety, trzeba ją zabrać na strzelnicę.

Pozdrawiam :halo-
Jacek Soplica
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Jednak jak policzę krzyż czyli cienką linię na środku krzyża to 0.05 mrad pomnożone przez 10 cm, to wychodzi mi 5 mm, i jak tak sobie pomyślę jak przystrzeliwałem lunetę to by się zgadzało :-k , no więc jednak pewnie będzie tak jak koledzy liczą 10 cm, :-s , chyba jeszcze raz poleję nalewki ale teraz innej #-o

Pozdrawiam :halo-
Jacek Soplica
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Jacku nie gniewaj się za moja dygresję.
Po prostu kiedyś próbowałem zrobić podobnie z rozstawem belek i ugrzęzłem na zmiennym powiększeniu.
Wtedy właśnie doszedłem do wniosku że najbardziej miarodajne było by właśnie zaznaczanie na określonym dystansie odległości widzianych przez lunetę na jakiejś podziałce.

Jestem wręcz pewny że rysunek który mierzyłeś jest tylko poglądowy.
Można by jeszcze wtrącić tu np. dokładność linijki która wynosi max 1mm.

Ale to tylko moje przemyślenia też chciał bym wiedzieć jak rozgryźć ten temat.
Najgorsze w tym wszystkim jest to że od dziecka uczono nas w systemie metrycznym a w elaboracji mamy te dziwne greny; cale; jardy itd. itp. nie wspominając o miarach kątowych. :halo- :halo-
Darek
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

No właśnie, wygląda jakby do szkoły nie chodzili i Celsjusza i milimertów nie znają, mogli by w końcu zagadać po naszemu :)

Darku jak tak troszkę posiedziałem i na spokojnie jeszcze raz przypomniałem sobie jak to na strzelnicy było, to jednak to moje 30 cm nijak nie pasuje :bh|: , pewnie się wkopałem tym mierzeniem, już więcej po żurawinówce nie będę mierzył, a w ogóle to trzeba by było wziąć na strzelnicę i popatrzeć jak to wygląda w innych nastawieniach, w każdym razie mnie się wydaje że w wyższym nastawieniu długość mrad musi być mniejsza, tu jest krzyż w drugim planie, a w nastawie x24 wszystko staje się jeszcze dokładniejsze. A strzelanie trzech kulek z nastawy x24 wyglądało tak jak poniżej, No czasem coś się uda O:)

:halo-
Obrazek
Jacek Soplica
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Jacku uważaj bo pewien pan z rządu każe ci przed mierzeniem zbadać się alkomatem. :^o
Tylko pogratulować skupienia. =D>
A tak na marginesie to wydaje mi się że jednostki metryczne są bardziej dokładne od tych chamerykańskich.
Może znajdzie się mądra głowa która rozwikła ten problem.
Darek
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Witam
Na początek:
1 radian najprościej mówiąc jest kąt utworzony na okręgu przez 2 promienie i łuk o długości promienia a więc biorąc pod uwagę, że wzór na długość okręgu to 2&#960;r to na okręgu mamy 2&#960; radianów czyli w przybliżeniu 6,283 radiana. 1 mili radian to jedna tysięczna radiana czyli na okręgu mamy ich ok. 6283 a więc 1 mili radian to w przybliżeniu 1/6283 część okręgu

dalej
w/w 2&#960; radianów to także 360 stopni a więc 1 radian to 180/&#960; stopni (w przybliżeniu ok 57 stopni)

dalej
kąt 1 mili radian to także kąt pod jakim widzimy odcinek 10 cm z odległości 100m ( zgodnie z podobieństwem trójkątów będzie to na 200m 20cm a na 300 30cm itd.) czyli jeśli jednostka na lunecie to 0,1 mrad to przesunięcie na 100m wynosi 1cm.

i znów dalej
jeśli chcemy dokonywać pomiarów odległości- musimy znać wymiary jakiegoś przedmiotu (lub celu) znajdującego się na odległości na która strzelamy- poprzez krzyż lunety mierzymy kąt pod jakim jest on widziany a następnie podstawiamy do wzoru L= w*1000/a gdzie L to odległość która obliczamy w to wymiar celu lub przedmiotu, a to zmierzony kąt. Należy pamiętać, że w lunecie w której krzyż jest umieszczony w pierwszej płaszczyźnie ogniskowej (wraz z powiększeniem zmienia się jego wymiar) można pomiarów dokonywać przy każdym powiększeniu natomiast w lunetach z krzyżem w drugiej płaszczyźnie (wymiar krzyża nie zmienia się wraz z powiększeniem) tylko na określonym przez producenta powiększeniu.

dalej
1 MOA jest to 1/21600 część okręgu (360 stopni* 60) a więc 1 mrad jest to ok. 21600/6283= 3,4378481617061913098838134649053 MOA
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Jacku w tym manualu pisze na dole po prawej, że przy powiększeniu innym niż 12-krotne należy wynik pomnożyć prze (12/z), gdzie Z=powiększenie.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
50BMG
Posty: 36
Rejestracja: środa, 17 grudnia 2008, 13:41
Lokalizacja: beskidy

Post autor: 50BMG »

Na dodatek to nadole pod siatką nie jest w miliardanach. Ale ludziach ;-) czyli prosty dalmierz wykorzystujacy wielkość sylwetki o wysokości h na odległości odpowiednio pod kreskami(podobnie jak w poczciwym celowniku do SWD). Nie ma przełożenia na krzyż. Tam jest przy pow 12 - 10cm /100m A cienkie kreski 1cm/100m

Prosto to spawdzić. 100m strzelnica i tarcza na której jest kratka o wymiarach 10*10cm. I wyjdzie nawet na jakim powiekszeniuu siatka jest "true" czyli skalowana.
Do ut des
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

darekas pisze:Zapomniałem spytać
Jacku a jak żeś dokonał tych pomiarów.
Jedyne co przychodzi mi do głowy to żeby jedna osoba spoglądała przez lunetę a druga 100m dalej zaznaczała odległości pomiędzy punktami oczywiście kierowana przez pierwszą. :mrgreen: ](*,)
Albo postawić łatę geodezyjną lub taką fikuśną miarkę używaną przez techników policyjnych :-k
forester
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Michał zrobiłeś to rzeczowo i dokładnie ale jak dla mnie za bardzo matematycznie.
Teraz chyba też muszę wziąć co najmniej litr nalewki i to sobie przyswoić. No ale ogólnie wyszło to samo 10 cm na 100m.

A tak na serio znalazłem instrukcję co lunety Zeiss z krzyżem Mini-Dot 43 w której jest napisane
żeby nie kadzić po chłopsku siatka jest wyskalowana dla powiększenia x12 i odległość pomiędzy punktami przy tym powiększeniu wynosi 10 cm na 100m.

Podany jest wzór dla pokrycia przy różnych powiększeniach i z tego co wynika walnąłem byka
WZÓR
(podany wymiar przy 12 krotnym powiększeniu = 10 cm x12)/ ustawione powiększenie w celowniku np. 12 wyszło (10x12)/12=10cm dla przykładu powiększenie x 10 (10x12)/10= 12cm;
dla x16 (10x12)/16=7,5cm
czyli im większe powiększenie tym odległość między punktami jest mniejsza
a myślałem na odwrót. :mrgreen: #-o
Darek
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

No rzeczywiście siatka jest w ludziach :) nawet , ale ja nie bardzo tych ludzi, bo za bardzo przejmujący jestem :)

Michał dał wykład znakomity !!! Gratulacje =D> i dziękuję.

Darku Tobie też dziękuję , piszesz dla mnie najbardziej zrozumiale a teraz to już wszystko się poukładało :)

Dziękuje wszystkim kolegom za zrozumienie i cierpliwość do mnie :wink: , no cóż jestem prostym człowiekiem i czasem nie od razu wszystko jest dla mnie jasne, ale po dereniówce :-k będzie ok.

:eeg/:

:halo-
Jacek Soplica
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Jacku piszę tak żebym sam zrozumiały myślę że temat odległości pomiędzy punktami jest w miarę rozwiązany.
Zostaje temat oceny odległości co celu w instrukcji którą znalazłem jest podany wzór
Odległość w metrach= (ustawione powiększenie x 100m) / 12
Darek
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Darku luneta rozszyfrowana O:) , teraz tylko w pole, a gdyby były problemy to pomogę sobie na początku dalmierzem, jednak w tej sytuacji kiedy wiadomo ile cm ma powiedzmy jedna podziałka mrad, do tego jest chłop 182 cm są jeszcze inni :D , tak że teraz to już nie powinno być niewiadomych, a najwięcej chodziło mi o te mrad żeby w razie czego dać szybką poprawkę do liska gdyby był daleko :-s

Dzięki :halo-
Jacek Soplica
ODPOWIEDZ