"szaleństwo" :)

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Zalan
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 23 lutego 2024, 23:28

"szaleństwo" :)

Post autor: Zalan »

Witam Szanowne grono,
Mniej ważne ale jako ciekawostka, jestem właścicielem firmy z branży aluminium, strzelcem sportowym i elaboruje 9mm na własny użytek jako hobby :) wolę to od oglądania TV wieczorami ;)

A teraz załóżmy że mam luźne 3 mld zł
Od czego byście zaczęli myśląc o produkcji na większą skalę, nie chodzi mi o koncesje i papiery...... tylko o wybór kalibru i maszyn, na jakim poziomie produkcja, kupowanie komponentów i tylko "składanie" czy włącznie z produkcją części komponentów ?
Wilk z Lasu
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2022, 16:23

Re: "szaleństwo" :)

Post autor: Wilk z Lasu »

Jak byś klepał amonę do kałacha niekorozyjną w dobrej cenie, to wygrywasz.
likker_runner
Posty: 1567
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: "szaleństwo" :)

Post autor: likker_runner »

Maszyny do składania z komponentów cudzych to myślę, że da się kupić znacznie taniej. Problem może być z zakontraktowaniem komponentów, terminy bywają odległe, nawet u firm spoza EU.

Pytanie, czy taką produkcję w ogóle da się zorganizować (w naszym kraju - rozumiem że takie jest główne założenie) opłacalnie w dowolnych pieniądzach. Można spodziewać się kłopotów ze zgodami środowiskowymi - wszak amunicja to ołów, zarówno w pociskach, jak i spłonkach. Spłonki na DDNP ponoć nie bardzo sprawdzają się w precyzyjnej amunicji karabinowej, a pociski monolityczne z miedzi to nisza, na dodatek obwarowana różnymi patentami (Lehigh Defense i inni).

W tej chwili główna bryndza to jest z komponentami chemicznymi do produkcji prochu - taki np. Lovex musiał w ogóle zaprzestać produkcji swoich prochów jednobazowych. Ceny prochu szaleją, jakość dołuje.

PS. Jak CZ Colt kupowali Sellier & Bellot od CBC, to zapłacili $350M i oddali ok. 25% swoich akcji. Podobne rzędy wielkości...
Zalan
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 23 lutego 2024, 23:28

Re: "szaleństwo" :)

Post autor: Zalan »

A znasz trochę bardziej temat.... może jakiś wiodących producentów maszyn do scalania z gotowych komponentów ?
Występują w ogóle krajowe ?
likker_runner
Posty: 1567
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: "szaleństwo" :)

Post autor: likker_runner »

Niestety nie znam nic powyżej sprzętu dla drobnych przedsiębiorców (ale takiego że wajchą już machać nie trzeba). Widziałem parę filmów z parkiem maszynowym różnych firm amunicyjnych (nawet robiących własne łuski i pociski) i na optykę porównałem z zakładami przemysłowymi z innych branż, o których wiem nieco więcej.

PS. Google daje trochę wyników pod hasłem wyszukiwania "industrial ammunition production solutions". Ale to nadal będzie sporo poniżej deklarowanego budżetu.
wujo
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2023, 13:29

Re: "szaleństwo" :)

Post autor: wujo »

Zalan pisze: poniedziałek, 26 lutego 2024, 08:21
A teraz załóżmy że mam luźne 3 mld zł
Od czego byście zaczęli myśląc o produkcji na większą skalę, nie chodzi mi o koncesje i papiery...... tylko o wybór kalibru i maszyn, na jakim poziomie produkcja, kupowanie komponentów i tylko "składanie" czy włącznie z produkcją części komponentów ?

Popatrzmy na cyfry. Masz znienacka 3 mld PLN.

Stadion Narodowy - kosztował niecałe 2 mld PLN.
Kanał Elbląski - <0,5 mld PLN.
Budżet Mołdawii na obronność (zwiększony): 0,3mld PLN.


Rozmawiamy zatem o całkiem fajnym budżecie na elaborację, nawet "na większą skalę". Ja bym kupił Mołdawię.
Zalan
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 23 lutego 2024, 23:28

Re: "szaleństwo" :)

Post autor: Zalan »

wujo pisze: poniedziałek, 26 lutego 2024, 12:33
Zalan pisze: poniedziałek, 26 lutego 2024, 08:21
A teraz załóżmy że mam luźne 3 mld zł
Od czego byście zaczęli myśląc o produkcji na większą skalę, nie chodzi mi o koncesje i papiery...... tylko o wybór kalibru i maszyn, na jakim poziomie produkcja, kupowanie komponentów i tylko "składanie" czy włącznie z produkcją części komponentów ?

Popatrzmy na cyfry. Masz znienacka 3 mld PLN.

Stadion Narodowy - kosztował niecałe 2 mld PLN.
Kanał Elbląski - <0,5 mld PLN.
Budżet Mołdawii na obronność (zwiększony): 0,3mld PLN.


Rozmawiamy zatem o całkiem fajnym budżecie na elaborację, nawet "na większą skalę". Ja bym kupił Mołdawię.
Dobre 8-)
Ale czy Mołdawia przyniesie takie dochody jak fabryka amo :-k
likker_runner
Posty: 1567
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: "szaleństwo" :)

Post autor: likker_runner »

Taka inwestycja na zasadach bez-innowacyjnych, a więc tylko "kupić maszyny i produkować", bez ogarnięcia tematu specjalistycznych komponentów, takich jak proch i spłonki, to by była jak wodowanie jachtu w wannie.

Sławna na cały światek strzelecki firma Prvi Partizan, specjalizująca się w produkcji rzadkich kalibrów na rynek USA, ma kapitał własny 80 milionów euro. Więc 3 miliardy złotych to by musiał być moloch. Takie pieniądze lepiej zainwestować w chemię prochową albo w amunicję artyleryjską.
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: "szaleństwo" :)

Post autor: 105dariusz »

dwa lata temu jak byś ruszył z linią spłonek to bys trafił dyche.bez tego nie skalkulujesz 9x19. dobry proch to podstawa a producent RS-a sprzedawał linie technologiczne wiec trzeba by popytać. im rzadszy kaliber tym mniejsza konkurencja co trzeba by brać pod uwagę.ceny ostatnio spadają wiec zacznie się przepychanka cenowa a to istotnie wpłynie na zyski.
jablon71
Posty: 5
Rejestracja: środa, 02 sierpnia 2023, 10:36

Re: "szaleństwo" :)

Post autor: jablon71 »

Częściowo zgadzam się z przedmówcami - spore problemy gwarantowane . Kasa - to tylko środki :bh|:
Jakieś dwa lata wstecz miałem inwestora gotowego na spore inwestycję w PL . Gwarancja pełnego finansowania i odbiór .
Z mojego doświadczenia wynika :
- linia kompletna nowa , - dostępna +/- 4 miliony $ , bez produkcji spłonek .
- lokalizacja - do ogarnięcia .
- umowy na dostawy materiałów - paradoksalnie im więcej chcesz tym wcześniej musisz negocjować . Najlepiej jak masz dużego , znanego partnera z branży , uwierz sam byłem zdziwiony jak jeden telefon otwierał " zamknięte drzwi " .
- produkcja spłonek - nie jest trudna , dostęp do gotowych kompozycji zapłonowych już tak . Wytwarzanie własnych materiałów inicjujących - temat rzeka . Większość ludzi niema pojęcia czym się różni jedna spłonka od drugiej i jakie dodatki poprawiają charakterystyką zapłonu - aluminium , magnez , TNT czy nitroceluloza . Firmy prowadzą własne laboratoria a ich wyniki są ściśle tajne np. Eley prime - znana jako najbezpieczniejsza w produkcji .
Mimo koneksji temat pozostał dalej otwarty - ale jak chcesz próbuj . W końcu komuś się uda ruszyć beton .
Do tego dochodzą problemy prawne i inne tematy poboczne - to również połykacz środków finansowych .
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: "szaleństwo" :)

Post autor: evo10 »

Myślę że temat produkcji spłonek czy prochu mógł by być w PL strzałem w dziesiątkę. Tylko czy to jest do ogarnięcia...
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: "szaleństwo" :)

Post autor: 105dariusz »

teraz to klepanie 155mm jest strzałem w dużą kase. tylko certyfikat us army trzeba by ogarnąc.
ODPOWIEDZ