Elaboracja 223

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Tomek_pl
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 01 maja 2023, 07:39

Elaboracja 223

Post autor: Tomek_pl »

Cześć
To moje początki z elaboracją, zaczynam od .223. Skompletowałem zestaw z prasą jednostanowiskową (na moje potrzeby jest wystarczająca), matrycami lee: FL, bullet seater i factory crimp. Dodatkowo zestaw Lee ram swage oraz DQT do skracania łusek.
Łuski mam strzelone jeden raz (nie tylko ze swojej broni), chcę elaborowac do AR-a (na razie na tym chciałbym się skupić )oraz część do repetiera Sako.
Wiec w kolejności:
-Z łusek usuwam spłonki (na osobnym stanowisku)
-Myję je w tumberze na mokro
-Segreguje
-FL *
-Gniazdo spłonki (za pierwszym razem )
-Skrócenie oraz fazowanie
-osadzenie spłonki
-dozowanie prochu **
-pocisk (bullet seater)
-zaciśniecie (factory crimp)***
Jeżeli ktoś widzi jakieś błędy, to bardzo proszę o komentarz :)

Teraz pytania... :
*
Matryce ustawiam wg instrukcji, opór + 1/4 (1/3).
-Opór to m być dotknięcie holdera czy może dopchnięcie go do tłoka?
-ile powinna wynosić średnica szyjki łuski po formacie?
**
Jaki proch (z obecnie dostępnych) polecacie? AR 14.5, 1:7. Ł: GG, P:LOS 55grain. Strzelanie statyczne do 300m.

***
-Czy jest potrzebny crimp do w/w celów?

Z góry dziękuję za komentarze i opinie.
swirek
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2022, 15:13

Re: Elaboracja 223

Post autor: swirek »

Osobiście crimpu nie robię, tylko że ja klepie dużo ammo po taniości aby mi do 300m latało i trafiało w blachę 50 x50cm. Proch lovex d063, te same pociski, łuski różnej maści, żadnych problemów. Ale podejrzewam, że jak chcesz mieć dobre wyniki w statycznym strzelaniu, powinieneś użyć innego prochu i cięższych pocisków, ale to niech ktoś bardziej doświadczony potwierdzi.
wryg
Posty: 126
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:26
Lokalizacja: Prudnik

Re: Elaboracja 223

Post autor: wryg »

Crimp do ARa jak najbardziej, do repetiera już niekoniecznie. AR przy przeładowywaniu może wcisnąć pocisk w głąb łuski jeśli nie będzie odpowiednio zacisnięty a repetierze ten problem nie występuje.
22 lr, 9x19 para, 45 acp, 223 rem, 308 win, 12 ga
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 696
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Elaboracja 223

Post autor: matthius »

W przypadku kalibru .223 Rem, przestałem robić crimp do amunicji precyzyjnej przeznaczonej do użycia w semi-auto. Szyjka na tyle mocno ściska pocisk, że nie widzę potrzeby zwiększania tego zacisku.
W kalibrze .308 Win stosuję lekki crimp tylko dla jednego pocisku - SMK 175gr.
swirek
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2022, 15:13

Re: Elaboracja 223

Post autor: swirek »

wryg pisze: środa, 03 maja 2023, 18:11 Crimp do ARa jak najbardziej, do repetiera już niekoniecznie. AR przy przeładowywaniu może wcisnąć pocisk w głąb łuski jeśli nie będzie odpowiednio zacisnięty a repetierze ten problem nie występuje.
Znasz taki przypadek czy to tylko info z netu gdzie "każdy o tym słyszał ale nikt nie widział"? Przerobiłem tysiące sztuk w moim aerze, wszystkie bez crimpu i nic takiego się nie stało. Zakładam, że mogłoby to wystąpić przez problem z bronią, a nie z powodu braku crimpu
wryg
Posty: 126
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:26
Lokalizacja: Prudnik

Re: Elaboracja 223

Post autor: wryg »

A może problem istnieje również u Ciebie tylko o tym nie wiesz? Może pocisk nie wciska się cały do łuski ale jest jednak trochę głębiej? Mierzyłeś naboje po przeladowaniu?
22 lr, 9x19 para, 45 acp, 223 rem, 308 win, 12 ga
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 503
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Elaboracja 223

Post autor: rethempthoor »

Ja mierzyłem i mam z goła inne doświadczenie.
Po 1sze w moich AR15 problem nie występuje.
Po 2gie w moich AR10 problem występuje, ale polega nie na wciskaniu pocisków tylko na ich lekkim wysuwaniu. Dzieje się tak ze względu na siłę bezwładności, która działa na pocisk podczas szybkiego załadowania naboju do komory.
Żeby pocisk się wciskał musiałby być albo oparty o gwint albo o coś zahaczać, a takiej sytuacji raczej nie ma gdy wszystko z bronią jest w porządku i robimy naboje o długości magazynkowej.
Reasumując, robię lekki crimp tylko w AR10.
Uważam, że powtarzanie historii o wciskaniu się pocisków w łuskę nie ma nic wspólnego z własnym doświadczeniem.
Czyli jeśli dobrze czytam moje doświadczenia są podobne do Kolegi matthius.
Dawid
Jacek W
Posty: 183
Rejestracja: środa, 06 grudnia 2017, 15:12
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Elaboracja 223

Post autor: Jacek W »

Potwierdzam to co pisze rethempthoor , przestałem stosować crimp w swoich AR-15 - pocisk po przeładowaniu nie wysuwa się z łuski a skupienie się poprawiło .
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 186
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Re: Elaboracja 223

Post autor: Spyderco »

Co prawda zrobiłem dopiero kilkaset sztuk .223, ale crimpu praktycznie nie stosuję gdyż jest on wręcz śladowy. Wysuwanie pocisków spotkało mnie do tej pory dwa razy, ba amunicji BN, na „mojej” to nie występuje. Amunicja to najtańsze LOSy 55gr do rekreacji na 100m, karabinek Galil ARM.
Tomek_pl
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 01 maja 2023, 07:39

Re: Elaboracja 223

Post autor: Tomek_pl »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Sprawę crimpu już mam jasną. Proch dobiorę wg dostępności, ponieważ w okolicach Wrocławia jest niestety jak widmo:/.
Mam jeszcze pytanie odnośnie formatowania, jak już wyżej wspomniałem, dotyczy ono średnicy zewnętrznej szyjki łuski po formatowaniu. Według publikacji J. Ejsmonta, szyjka łuski, w ruchu powrotnym jest kalibrowana od wewnątrz przez zgrubienie ("przepychacz") na trzpieniu do wybijania spłonek.
Wyniki pomiarów jakie wyszły u mnie:
Fabryczny GG - 6.38
Odstrzał - 6.60
Format - 6.30
Z pociskiem 6.36
Czy powyższe wyniki są ok? Dokładnie chodzi mi o to czy różnica średnic przed i po osadzeniu jest wystarczająca czy może pocisk zbyt ciasno wsuwa się w łuskę.
MacGayver
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2020, 21:56
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Elaboracja 223

Post autor: MacGayver »

Do oceny siły zacisku potrzebna jest średnica wewnętrzna szyjki. Srednica pocisku w miejscu osadzenia to 5,69mm. Średnica wewnętrzna szyjki może być mniejsza lub równa 5,67mm.
Tomek_pl
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 01 maja 2023, 07:39

Re: Elaboracja 223

Post autor: Tomek_pl »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Pomiar wewnętrznej średnicy (na 10 losowych łuskach) wyniósł 5.66-5.67.
Tomek_pl
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 01 maja 2023, 07:39

Re: Elaboracja 223

Post autor: Tomek_pl »

Tak trochę obok tematu... wie ktoś gdzie we Wrocławiu lub rozsądnych okolicach można kupić proch nadający się do 223?
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1455
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Elaboracja 223

Post autor: piotrjub »

Dziś trzeba chyba się cieszyć jak gdziekolwiek coś można dostać.

https://siwiaszczyk.pl/pl/searchquery/Proch/1/phot/5
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Re: Elaboracja 223

Post autor: Chochla »

Tomek_pl pisze: piątek, 12 maja 2023, 10:14 Tak trochę obok tematu... wie ktoś gdzie we Wrocławiu lub rozsądnych okolicach można kupić proch nadający się do 223?
Parabellum mialo niedawno wieksza dostawe RS40 i rozwoza proch po kraju. Zadzwon, moze jeszcze maja.
mieszko1vp
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 04 listopada 2022, 01:43

Re: Elaboracja 223

Post autor: mieszko1vp »

Tomek_pl pisze: piątek, 12 maja 2023, 10:14 Tak trochę obok tematu... wie ktoś gdzie we Wrocławiu lub rozsądnych okolicach można kupić proch nadający się do 223?
Jak masz aera i repetiera to spróbuj z prochem vv140-nadaje się do 223 i 308
Pytanie-jak usuwasz crimp spłonki
Ksiązki mówią że nie wolno crimpować jak pocisk jest gładki-a losy 55 takie są
Zrób nabój bez splonki,zrzuć zamek i zmierz-mi się wysuwa 0,03mm bez crimpu...po 4 razie 0,2
MisterTwister
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 07 maja 2022, 08:57
Lokalizacja: Zabrze

Re: Elaboracja 223

Post autor: MisterTwister »

Witajcie!
Aby nie zakładać nowego wątku, mam do Was dla mnie bardzo ważne pytanie techniczne.
Czy można w elaboracji .223 rem użyć małej spłonki pistoletowej typu Magnum?
W internetach są często sprzeczne ze sobą na ten temat informacje. Podobno spłonka pistoletowa typu magnum wytrzymuje podobne ciśnienie jak spłonka karabinowa.
Mam prawie 3 tys. takich spłonek. Zaczynam przygodę z elaboracją tego naboju i nie ukrywam, że liczę na to, że jednak można ich użyć.
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Elaboracja 223

Post autor: 105dariusz »

zadziałać zadziała ale sp to tak do 2.5k barów a sr to ponad 4k barów. zależy to zapewne od producenta spłonek czy je podziurawi czy nie. zacznij testowo od niższych ładunków i zobacz co wyjdzie w praktyce.
MisterTwister
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 07 maja 2022, 08:57
Lokalizacja: Zabrze

Re: Elaboracja 223

Post autor: MisterTwister »

O wytrzymałość na uderzenie iglicy nie obawiam się, bo na tych spłonkach robię 357 Magnum którymi strzelam moim Rolling Blockiem i Winchesterem - ich iglice dosyć głęboko zbijają te spłonki i nigdy nic niepokojącego nie zauważyłem... 223 rem to zdecydowanie większy i o większej energii pocisk... No nic, muszę spróbować by się przekonać...
Polo
Posty: 62
Rejestracja: piątek, 06 stycznia 2017, 20:38
Lokalizacja: Szczecin

Re: Elaboracja 223

Post autor: Polo »

MisterTwister pisze: poniedziałek, 14 sierpnia 2023, 20:06 Witajcie!
Aby nie zakładać nowego wątku, mam do Was dla mnie bardzo ważne pytanie techniczne.
Czy można w elaboracji .223 rem użyć małej spłonki pistoletowej typu Magnum?
W internetach są często sprzeczne ze sobą na ten temat informacje. Podobno spłonka pistoletowa typu magnum wytrzymuje podobne ciśnienie jak spłonka karabinowa.
Mam prawie 3 tys. takich spłonek. Zaczynam przygodę z elaboracją tego naboju i nie ukrywam, że liczę na to, że jednak można ich użyć.
Miałem zapas Muroma Pistol magnum w 223 pracował bez zarzutu, wystrzelałem 1000 sztuk z lovexem D 063
Strzelam bo lubię.
MisterTwister
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 07 maja 2022, 08:57
Lokalizacja: Zabrze

Re: Elaboracja 223

Post autor: MisterTwister »

Polo pisze: wtorek, 15 sierpnia 2023, 10:13
MisterTwister pisze: poniedziałek, 14 sierpnia 2023, 20:06 Witajcie!
Aby nie zakładać nowego wątku, mam do Was dla mnie bardzo ważne pytanie techniczne.
Czy można w elaboracji .223 rem użyć małej spłonki pistoletowej typu Magnum?
W internetach są często sprzeczne ze sobą na ten temat informacje. Podobno spłonka pistoletowa typu magnum wytrzymuje podobne ciśnienie jak spłonka karabinowa.
Mam prawie 3 tys. takich spłonek. Zaczynam przygodę z elaboracją tego naboju i nie ukrywam, że liczę na to, że jednak można ich użyć.
Miałem zapas Muroma Pistol magnum w 223 pracował bez zarzutu, wystrzelałem 1000 sztuk z lovexem D 063
No to mnie uspokoiłeś :-)
Też zamierzam elaborować 223 na D 063 - już zamówiłem ten proch i tanie pociski RG Bullets 223 REM RN CMJ 55gr. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
Polo
Posty: 62
Rejestracja: piątek, 06 stycznia 2017, 20:38
Lokalizacja: Szczecin

Re: Elaboracja 223

Post autor: Polo »

MisterTwister pisze: wtorek, 15 sierpnia 2023, 14:13
Polo pisze: wtorek, 15 sierpnia 2023, 10:13
MisterTwister pisze: poniedziałek, 14 sierpnia 2023, 20:06 Witajcie!
Aby nie zakładać nowego wątku, mam do Was dla mnie bardzo ważne pytanie techniczne.
Czy można w elaboracji .223 rem użyć małej spłonki pistoletowej typu Magnum?
W internetach są często sprzeczne ze sobą na ten temat informacje. Podobno spłonka pistoletowa typu magnum wytrzymuje podobne ciśnienie jak spłonka karabinowa.
Mam prawie 3 tys. takich spłonek. Zaczynam przygodę z elaboracją tego naboju i nie ukrywam, że liczę na to, że jednak można ich użyć.
Miałem zapas Muroma Pistol magnum w 223 pracował bez zarzutu, wystrzelałem 1000 sztuk z lovexem D 063
No to mnie uspokoiłeś :-)
Też zamierzam elaborować 223 na D 063 - już zamówiłem ten proch i tanie pociski RG Bullets 223 REM RN CMJ 55gr. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
Zamień te pociski na Los 55 fmj na 100 metrów spokojnie koniczynkę wytniesz strzelałem z nich na max 400 m też robiły dziury w papierze. RG Bullets to pociski z tzw. efektem Houdiniego czyli potrafią zniknąć po opuszczeniu lufy zrobiłem kilka na testy i jedyne wnioski do jakich doszedłem to że są zajebiste jako ammo deko :)
Strzelam bo lubię.
MisterTwister
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 07 maja 2022, 08:57
Lokalizacja: Zabrze

Re: Elaboracja 223

Post autor: MisterTwister »

@Polo - ta amunicja w założeniu ma służyć do niedzielnego strzelania do blachy na dystansie 50m. Na tą chwilę to chyba najtańsze pociski - koszt to 34gr za szt. Czy jest jakaś realna cenowa dla nich alternatywa? - mowa oczywiście o RG Bullets 223 REM RN CMJ 55gr.
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Elaboracja 223

Post autor: likker_runner »

Opisany powyżej syndrom Houdiniego to poważna sprawa - pocisk dezintegruje się pod wpływem siły odśrodkowej od ruchu wirowego.
Licząc prędkość 3000fps i 8"skok gwintu mamy 4500 obrotów na sekundę aka 270 000 rpm. To dużo. Na powierzchni pocisku o kalibracji 0.224" odpowiada to przyspieszeniu odśrodkowemu ok. 230 000 g.

Ja byłem świadkiem rozwalenia wyświetlacza chrono odłamkiem takiego właśnie taniego pocisku. Istnieją też minimalne obawienia, że coś zostanie w lufie i może ją rozerwać.
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Elaboracja 223

Post autor: 105dariusz »

pociski CMJ to tak z 1500 fps sie rozpędza więc tylko repetiery bo wszelkie ary nie przeładuja przy tak słabym ładunku. powyzej tej predkości scina je z gwintu a przynajmniej jest ogromne prawdopodobieństwo takiej opcji.
Polo
Posty: 62
Rejestracja: piątek, 06 stycznia 2017, 20:38
Lokalizacja: Szczecin

Re: Elaboracja 223

Post autor: Polo »

likker_runner pisze: wtorek, 15 sierpnia 2023, 18:46 Opisany powyżej syndrom Houdiniego to poważna sprawa - pocisk dezintegruje się pod wpływem siły odśrodkowej od ruchu wirowego.
Licząc prędkość 3000fps i 8"skok gwintu mamy 4500 obrotów na sekundę aka 270 000 rpm. To dużo. Na powierzchni pocisku o kalibracji 0.224" odpowiada to przyspieszeniu odśrodkowemu ok. 230 000 g.

Ja byłem świadkiem rozwalenia wyświetlacza chrono odłamkiem takiego właśnie taniego pocisku. Istnieją też minimalne obawienia, że coś zostanie w lufie i może ją rozerwać.
Dobrze posłuchać mądrego :)
Strzelam bo lubię.
Polo
Posty: 62
Rejestracja: piątek, 06 stycznia 2017, 20:38
Lokalizacja: Szczecin

Re: Elaboracja 223

Post autor: Polo »

MisterTwister pisze: wtorek, 15 sierpnia 2023, 18:34 @Polo - ta amunicja w założeniu ma służyć do niedzielnego strzelania do blachy na dystansie 50m. Na tą chwilę to chyba najtańsze pociski - koszt to 34gr za szt. Czy jest jakaś realna cenowa dla nich alternatywa? - mowa oczywiście o RG Bullets 223 REM RN CMJ 55gr.
Strzelam dynamikę więc nie interesują mnie kulki typu subsonic czy też wypadające z lufy :) Dawno przestałem zwracać uwagę na factor przy naboju karabinowym ze względu na balistykę. Klasa SAS czyli semi auto standart tylko przyrządy mechaniczne nie wybacza błędów a dystanse nie rzadko bywają powyżej 300 metrów. Ostatnie zawody w Estonii gdzie cele były na 510m też pokazały strzelcom ich miejsce w szeregu. Taki dystans dla 223, tylko oka i z presją czasu to dystans już konkretny. Robiłem testy na wielu pociskach ale zawsze pod kątem zdrowego rozsądku finansowego. Min. pociski RG które jak pisałem w moim danielu zniknęły gdzieś w nieokreślonej przestrzeni.
Zostałem przy Hornady 55,62 FMJ, Hornady 68 HPBT i nie lubianych przez wielu kolegów z forum PPU 69 HPBT które latają bardzo podobnie do Hornady 68. Ammo treningowe dla mnie, mojej żony na Losie 55 FMJ daje doskonale radę do 300 metrów.
Moim zdaniem Rg nie nadają się nawet do plumkania na 50 metrów różnica w cenie pomiędzy Los FMJ a Rg jest ... 4 gorsze więc po co d... szkłem podcierać ? lepiej mieć radość nawet trafień na 50 metrów jak zastanawiać się co się stało z pociskiem.
Sprawdziłem u Lecha na pociski.eu karton 5000 sztuk Los FMJ 55 gr kosztuje 1925 zł plus wysyłka 19 zł co daje cirka 38 gr za pocisk. Za raptem 4 grosze więcej masz dobrą kulę do zabawy i na zawody.
Strzelam bo lubię.
subsonic
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2015, 18:57
Lokalizacja: Warmia i Mazury

Re: Elaboracja 223

Post autor: subsonic »

Czy ktoś może podstawić do QL

223 rem
lufa - 600 mm
długość naboju - 56,0 mm
Pocisk Hornady SP 55 gr, #2265
Proch IMR 4166

Z góry dziękuję.
sub_sonic
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Elaboracja 223

Post autor: 105dariusz »

Los FMJ 55 gr a ja z nimi mam problem.nie za bardzo mogę nimi trafić w tarcze TS1 na 50m. na innych problemu nie ma więc trzeba testować przed większymi zakupami.
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 186
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Re: Elaboracja 223

Post autor: Spyderco »

Ja z kolei zaczalem składać .223 na tych pociskach i z 50m zakrywam przestrzeliny monetą 5zl, ze zwykłego Galila, wiec dają radę. Nie wiem jak latają dalej.
Polo
Posty: 62
Rejestracja: piątek, 06 stycznia 2017, 20:38
Lokalizacja: Szczecin

Re: Elaboracja 223

Post autor: Polo »

Obrazek
105dariusz pisze: środa, 16 sierpnia 2023, 21:18 Los FMJ 55 gr a ja z nimi mam problem.nie za bardzo mogę nimi trafić w tarcze TS1 na 50m. na innych problemu nie ma więc trzeba testować przed większymi zakupami.
Wstępne ustawienia lunety na karabinie mojej żony Nord Arms 16 cali gwint 1/9 dystans 100 metrów . Lovex D063 20.5 gr. nabój 56 mm
Niestety nie mam więcej zdjęć ale po ustawieniu finalnym 5 strzałów łączy się w jedną przestrzelinę, układa się podobnie w kilku innych karabinach z różnymi długościami lufy i różnym gwintem.
Do treningów i nauki ze względu na cenę dla mnie jest zaje...
Załączniki
Nord 100m2.jpg
Nord 100m2.jpg (240.94 KiB) Przejrzano 3810 razy
Strzelam bo lubię.
MisterTwister
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 07 maja 2022, 08:57
Lokalizacja: Zabrze

Re: Elaboracja 223

Post autor: MisterTwister »

Witajcie, dzisiaj pierwsze testy z użyciem AR15 DB15 mojej amunicji 233 rem na bazie prochu RS40, pocisków 55gr i 62gr Hornady, spłonka pistoletowa Magnum.
Nic niepokojącego ze spłonkami się nie wydarzyło, wystrzeliłem po dwie paczki z każdej amunicji, zero zacięć, AR przeładował się po każdym strzale, łuski po wyrzucie układały się podobnie jak te z fabrycznej amunicji. Jutro na dłuższej osi testy na skupienie...

Obrazek
ODPOWIEDZ