Brak osiowości szyjki łuski

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Jestem świeży w temacie elaboracji, ale myślę że uzyskiwane przeze mnie wyniki po wykonaniu formatowania szyjki łuski lub formatu po całości są zbyt odległe od ideału. Prasa Redding Big Boss II Ultramag, matryce RCBS. Po wykonaniu formatu samej szyjki wynik na urządzeniu do pomiaru osiowości RCBS wykazuje bicie od 0,005" do 0.012", natomiast po wykonaniu formatu po całości nie mogę zejść poniżej 0.002", przeważnie wynik powtarza się w granicy 0.004". Próbowałem już różnych ustawień głębokości matrycy jak i expandera, niestety bez rezultatu. Kontaktowałem się w tej sprawie ze sprzedawcą, to powiedział że niepotrzebnie zawracam mu głowę, ponieważ są to tak niewielkie odchyłki, że nie będą miały żadnego wpływu na skupienie, 0,012" to mała odchyłka :shock: . Uważam że jeśli mam robić amunicję gorszą od fabrycznej, to mijało by się to z celem całej tej zabawy w elaborowanie. Łuski które formatowałem to rws, geco, norma, lapua, raz strzelone w mojej broni i po strzeleniu są prawie idealne, może 0.0005" bicia, natomiast po formacie widać gołym okiem krzywe szyjki. Próbując dojść do przyczyny takiego stanu rzeczy, pomierzyłem osiowość żerdzi z expanderem i tu już pojawia się bicie na expanderze rzędu 0.004". Nie mam już pomysłu co jest powodem takich odchyłek. W matrycy FL bez expandera praktycznie brak bicia, przeciągając przez expander pojawia się właśnie 0,004" bicia, natomiast w matrycy neck bez expandera bicie 0.003"-0.005" po przeciągnięciu przez ekspander dochodzi do 0,012, myślę że świadczy to właśnie o nieosiowym wykonaniu gwintu pod żerdź, co powoduje przy wyciąganiu łuski skrzywienie szyjki.
Nieosiowość prasy myślę że należy wykluczyć, bo gdyby tak było to bez expandera też na FL by wyszły krzywe szyjki. Czy spotkał się ktoś z takim problemem i skutecznie go wyeliminował?
Artur
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: Arek_78 »

A przetoczyłeś szyjki?
Najprościej pisząc to różnica między odstrzeloną łuską a sformatowaną jest taka, że przy odstrzelonej szyjka dopasowuje się po zewnętrznej stronie do komory nabojowej więc będzie równa. Matryca formatuje (rozpycha) szyjkę od środka więc środek jest równy, a zewnętrzna część nie - chyba że została wyrównana poprzez toczenie.

Też miałem problem z osiowością - ostatecznie została wymieniona matryca. Chociaż i tak mam po odstrzale prawie zerowe bicie, natomiast po formatowaniu samej szyjki rozbiło się o jakieś 3-4 setki. Na tarczy tego nie zauważyłem więc odpuściłem chwilowo temat bo mam inny problem :)
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Szyjek co prawda nie toczyłem, bo nie mam jeszcze przyrządu, ale różnica w grubości materiału na szyjce, miała by aż tak duże przełożenie na osiowość szyjki, bo u mnie w Necku jest to 0,012" a trafiały się też sporadycznie 0,015 czyli 0.3-0,4 mm, to przecież prawie jak banan.
Artur
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: jkp44jkp »

NIe zapominaj o smarowaniu ekpsandera.
Wez 10 lusek i zformatuj przed kazda lekko smarujac ekspander a potem nastepne 10 bez zadnego smarowania i porownaj wyniki.
Ja mialem problemy przy zbijaniu szyjki, jak nie pilnowalem smarowania to mi sie zaczynaly rozjezdzac wymiary.
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Smaruję lubrykantem wewnątrz szyjki, nanosząc na szczotkę z tworzywa niewielką ilość smaru.
Artur
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: jkp44jkp »

Wez sprawdz czy masz roznice w wymiarach lusek tej samej firmy czy te ekstremalne roznice nie sa przypadkiem miedzy luskami roznych producentow.
Luski potrafia sie dosc od siebie roznic i jesli tworzysz jakas partie to dobrze by bylo abys uzywal lusek od tego samego producenta.
Chyba ze przygotujesz luski w kazdym aspekcie, mimo to rozni producenci to rozny sklad materialu z jakiego jest wykonana luska itd.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: jkp44jkp »

TAk samo jak z pociskami tak i z luskami ludzie staraja sie uzywac produktow z tej samej serii,luski czy pociski tej samej firmy potrafia sie od siebie roznic miedzy partiami a co dopiero miedzy producentami.

Tylko jesli twierdzisz ze po formacie widac golym okiem ze szyjki sa krzywo to cos musi byc nie tak z twoim sprzetem.
Dobrz by bylo gdybys mogl od kogos pozyczyc matryce do szyjki i to sprawdzic.
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Rzecz oczywista, że łuski czy pociski będą się różnić, dlatego napisałem że próby robiłem na łuskach różnych producentów żeby wykluczyć błędy wynikające z jakości łusek, wynikające z różnicy składu i grubości materiału użytego do produkcji, ale wyniki były podobne we wszystkich próbach, więc myślę, że takie duże odchylenia osiowości są spowodowane czym innym, tylko właśnie czym, jak ewentualnie można sprawdzić osiowość prasy, żeby w 100% wykluczyć jej wadę.
Może jakiś kolega z okolic Katowic chciałby pożyczyć sprawdzonej przez siebie matrycy do formatu szyjki, żebym mógł sprawdzić na swojej prasie, wtedy można by wykluczyć brak osiowości prasy, ewentualnie mógłbym podjechać z prasą do sprawdzenia.
Ostatnio zmieniony piątek, 06 stycznia 2023, 20:56 przez giusto, łącznie zmieniany 1 raz.
Artur
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: jkp44jkp »

Tak jak pisalem , jesli roznice widac golym okiem to chyba napewno wina sprzetu.
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Tylko którego, matryc czy prasy?
Ewidentnie jest coś nie tak, tylko trzeci dzień próbuję to rozgryźć i jak narazie wszystko wskazuje na jakość matryc RCBS.
Ostatnio zmieniony piątek, 06 stycznia 2023, 21:01 przez giusto, łącznie zmieniany 1 raz.
Artur
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: donkihot »

Toczenia szyjki.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Toczenie szyjki pewnie by pomogło w jakimś stopniu, ale wątpię żeby wyeliminowało tak duże skrzywienia, tym bardziej że ta nieosiowość jest w miarę powtarzalna i utrzymuje się w przedziale 0.008" do 0.012", w ekstremalnych przypadkach dochodziła do 0.015"-16", formatując różne partie łusek, różnych producentów.
Artur
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: Arek_78 »

A jak formatujesz to shellholder dotyka matrycy? Jeżeli tak, to ustaw matrycę tak, aby się nie stykały (minimalny luz). Sprawdzisz czy na styku się nie "rozjeżdża"
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: piotrjub »

Nagraj film jak to mierzysz, pokaż dokładnie ten swój sprzęt.
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Arek_78 pisze: piątek, 06 stycznia 2023, 23:42 A jak formatujesz to shellholder dotyka matrycy? Jeżeli tak, to ustaw matrycę tak, aby się nie stykały (minimalny luz). Sprawdzisz czy na styku się nie "rozjeżdża"
Próbowałem w różnym położeniu, najpierw wkręcając matrycę o około 1/8 obrotu poniżej górnego położenia tłoka matrycy, też wykręcając matrycę również o około 1/8 powyżej shellholdera, nawet próbowałem jeszcze wyżej w sumie do prawie połowy obrotu nad shellholder, jednak z marnym skutkiem, próbowałem też z wysokością expandera, też z jego pozostawieniem luźno, bez kontry, trochę pomaga, ale nadal pozostaje duża Nieosiowość.
Artur
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

piotrjub pisze: sobota, 07 stycznia 2023, 01:17 Nagraj film jak to mierzysz, pokaż dokładnie ten swój sprzęt.
Mój sprzęt tak jak opisałem powyżej, wszystko nowe, przyrząd na którym mierzę to taki sam jak na zdjęciu, poniżej jeden z pomiarów.
Załączniki
Screenshot_20230107-015751_Gallery_copy_280x577..jpg
Screenshot_20230107-015751_Gallery_copy_280x577..jpg (26.05 KiB) Przejrzano 2933 razy
pomiar osiowosci.jpg
pomiar osiowosci.jpg (11.36 KiB) Przejrzano 2957 razy
Ostatnio zmieniony sobota, 07 stycznia 2023, 10:16 przez giusto, łącznie zmieniany 1 raz.
Artur
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: goostav »

Sloro bez expandera nie ma bicia (i nigdy nie powinno być) to masz przyczynę. co więcej?
Goostav
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Nie ma bicia bez expandera na matrycy FL, ale na matrycy Neck bez expandera jest 0.004", sugerujesz, że to jednak matryce, czy na matrycy FL powodem skrzywienia szyjki po przejściu łuski przez expander będzie nieosiowe osadzenie expandera w matrycy, czy różnica w grubości materiału nietoczonej szyjki wynosząca około 0.001" ?
Ostatnio zmieniony sobota, 07 stycznia 2023, 13:36 przez giusto, łącznie zmieniany 1 raz.
Artur
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: Arek_78 »

Skąd jesteś bo nie uzupełniłeś profilu.

Najprościej będzie skontaktować się z najbliższym elaborantem i spróbować innych matryc. Unikniesz niepotrzebnych kosztów.
tytus160
Posty: 309
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 09:17
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: tytus160 »

O ile gorzej latają te z dużymi odchyłkami od tych z małymi? Jak bardzo rozjeżdżają się grupy?
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Arek_78 pisze: sobota, 07 stycznia 2023, 10:40 Skąd jesteś bo nie uzupełniłeś profilu.

Najprościej będzie skontaktować się z najbliższym elaborantem i spróbować innych matryc. Unikniesz niepotrzebnych kosztów.
Napisałem powyżej że z Katowic, niestety nie znam nikogo z okolic kto elaboruje.
Artur
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

tytus160 pisze: sobota, 07 stycznia 2023, 11:13 O ile gorzej latają te z dużymi odchyłkami od tych z małymi? Jak bardzo rozjeżdżają się grupy?
Nie sprawdzałem tych bananów z formatu samej szyjki na strzelnicy, bo przeformatowałem je zaraz po całości.
Artur
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: goostav »

Jeżeli elaborujesz do myślistwa, PRS, to odpuść sobie sprawę, jeśli do precyzji to kup matrycę rozpychają plus odpowiednie trzpienie, Wtedy matryca FL bez oliwki, a potem rozpychająca. Średnicę trzpienia dobierz sobie pod siłę zacisku. Najlepiej mieć komplet, ew. 3 powinny starczyć.
Goostav
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

goostav pisze: sobota, 07 stycznia 2023, 14:41 Jeżeli elaborujesz do myślistwa, PRS, to odpuść sobie sprawę, jeśli do precyzji to kup matrycę rozpychają plus odpowiednie trzpienie, Wtedy matryca FL bez oliwki, a potem rozpychająca. Średnicę trzpienia dobierz sobie pod siłę zacisku. Najlepiej mieć komplet, ew. 3 powinny starczyć.
Elaboruję narazie dla myślistwa, ale jak widzę po scaleniu naboju, banana z biciem na końcu pocisku około 1 mm, to taki nabój wygląda jak bym go młotkiem składał a nie sprzętem za parę tysięcy, dlatego dążę do precyzji która będzę przynajmniej nie odbiegała od amunicji fabrycznej.
Szukając matryc rozpychających, znalazłem tylko dwóch producentów L.E. Wilson i Sinclair, gdzie mandrele dostępne są w kilku kalibrach, niestety w cal. 323 brak. Możesz polecić mi jakąś matrycę do której będą mandrele w kal. 323, 264, 224, 308.
Artur
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: goostav »

tuneyourrifle.pl
Jeśli masz bicia takiej wielkości, to myślę, że problem jest sposób w jaki scalasz amunicję. Oczywiście takie wartości są za duże.
Goostav
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

goostav pisze: sobota, 07 stycznia 2023, 17:54 tuneyourrifle.pl
Jeśli masz bicia takiej wielkości, to myślę, że problem jest sposób w jaki scalasz amunicję. Oczywiście takie wartości są za duże.
Kolego, problem jest w formacie szyjki, jeśli szyjka jest w połowie długości skrzywiona o 0.4mm to na końcu pocisku będzie prawie 1mm. Próby na matrycach do szyjek, robiłem na dwóch kalibrach 323 i 264 i obie matryce RCBS dają po formacie duże bicia, po wykręceniu expanderów bicia nadal występują, ale jest to maksymalnie 0,004", a nie powinno być w zasadzie wcale, natomiast w matrycach FL z expanderami występują bicia maksymalnie do 0,004" co jest pewnie spowodowane brakiem toczenia szyjki, natomiast bez expanderów jest ok, bicie 0,0005 do 0,001.
Na tej stronie podanej przez Ciebie też nie widzę trzpieni dla kalibru 323.
Artur
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: goostav »

2 matryce nie mogą dawać takiego bicia, jesli bez oliwki jest idealnie, bez bicia to znaczy, że układ jest ok. Czyli matryca, shellhoder i prasa. Najprawdopodoniej to ty i sposób formatowania powoduje to z czym.walczysz. Chcesz dalej przekonywać, że wina jest po stronie matryc?
Goostav
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

goostav pisze: sobota, 07 stycznia 2023, 20:10 2 matryce nie mogą dawać takiego bicia, jesli bez oliwki jest idealnie, bez bicia to znaczy, że układ jest ok. Czyli matryca, shellhoder i prasa. Najprawdopodoniej to ty i sposób formatowania powoduje to z czym.walczysz. Chcesz dalej przekonywać, że wina jest po stronie matryc?
Idealnie jest tylko na FL bez oliwek, ale na matrycach do szyjek już nie.
Co można sknocić przy fomatowaniu szyjki, matryce ustawiałem w różnych pozycjach, zacząłem według instrukcji od 1/8 do 1/4 obrotu poniżej styku z shellholderem, później w drugą stronę tak samo, bez żadnych wyraźnych efektów, więc pozostaje jedynie nieosiowe nagwintowanie otworów w matrycach pod żerdzie, chyba że są jeszcze inne możliwości ustawień o których ja nie wiem, które wpływają na koncentryczność formatowania, jeśli tak to proszę o dobrą radę.
Artur
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: goostav »

Niestety nie potrafię dać dobrej rady. Ja spróbowałbym podnieść oliwkę na maksymalną wysokość, dał kilka kropel oleju na shelholder, oliwkę i środek szyjki, ale najpierw odpuścił łuski.
Goostav
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

goostav pisze: sobota, 07 stycznia 2023, 20:40 Niestety nie potrafię dać dobrej rady. Ja spróbowałbym podnieść oliwkę na maksymalną wysokość, dał kilka kropel oleju na shelholder, oliwkę i środek szyjki, ale najpierw odpuścił łuski.
Też próbowałem w ten sposób i niczego to nie poprawiło, kilka łusek palnikiem też odpuściłem dla próby, chociaż były tylko raz strzelone w mojej broni i też nie pomogło. Najlepiej było by te matryce wrzucić do innej prasy i spróbować, jeśli by błąd się powtarzał, to sprawa by się wyjaśniła, jeśli ktoś był by chętny z okolic Katowic na taki eksperyment, to proszę o kontakt.
Artur
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: snajper »

Wymień matryce.
Był już kiedyś taki temat na forum tylko trzeba by poszukać. :D
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Ostatecznie, jeśli wszystko inne wykluczę, trzeba będzie tak zrobić, niestety sprzedawca jednak twierdzi że to tak małe odchyłki, że nie warto zawracać sobie i jemu głowy.
Artur
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: jkp44jkp »

Tylko jaka jest szansa ze akurat Ty kupiles dwie wadliwe matryce. Skoro piszesz ze masz takie bicie na roznych kalibrach to jednak blad chyba tkwi gdzie indziej.
Czy te matryce neck uzywaja bushingow?
CZy masz inny shelholder?
Mozliwe ze tu jest problem, jesli shelholder jest nieosiowy to przy matrycach neck problem moze byc wiekszy gdyz sa one zdecydowanie luzniejsze od matrycy FL.

Stawiam na to ze albo Twoj shelholder jest problemem albo tlok na ktorym jest mocowany.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: jkp44jkp »

MAtrtyca FL jest ok poniewaz jest ona tak ciasna ze ewentualne zakrzywienie na shelholdere/tloku nie wplynie na luske gdyz jest ona "prostowana" przez ta matryce .

Matryca neck krzywi szyjke w mniejszym stopniu poniewaz szyjka jest formatowana w gornej czesci matrycy, matryca jest luzniejsza niz FL wiec pozwala na nieosiowosc ale tylko w malym stopniu gdyz mimo luzu to jednak luska nadal jest prawie cala w matrycy gdy szyja jest formatowana i matryca ogranicza mozliwosc odchylu powodowanego krzywym shelholderem/tlokiem.

Najwieksze odchyly masz uzywajac oliwki poniewaz jest ona ulokowana nizej w matrycy i oddzialywuje na szyje luski gdy wiecej luski jest juz poza matryca, co umozliwia wadliwemu shelholderowi/tlokowi na zakrzywienie pod wiekszym katem gdyz luska nie jest juz blokowana w takim samym stopniu przez scianke matrycy.

To jest jedyne co moge wymyslic teoretyzujac na ten temat bez mozliwosci fizycznego wgladu w sprzet i proces formatowania.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: matthius »

Też sądzę, że problem jest w tłoku lub shellholderze. Wskazuje na to fakt, że bicie pojawia się nie na jednej matrycy, ale na kilku, w różnych kalibrach, w momencie przeciągania szyjki przez oliwkę. Czyli podczas ruchu tłoka w dół dzieje się coś, co powoduje odchylenie osi.

Jeśli nie masz w okolicy kogoś, kto ma sprzęt do elaboracji, to możesz wysłać mi swoją matrycę, shellholder i kilka odstrzelonych łusek. Zobaczę, jak to działa na mojej prasie (BB2).
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

jkp44jkp pisze: niedziela, 08 stycznia 2023, 08:10 Tylko jaka jest szansa ze akurat Ty kupiles dwie wadliwe matryce. Skoro piszesz ze masz takie bicie na roznych kalibrach to jednak blad chyba tkwi gdzie indziej.
Czy te matryce neck uzywaja bushingow?
CZy masz inny shelholder?
Mozliwe ze tu jest problem, jesli shelholder jest nieosiowy to przy matrycach neck problem moze byc wiekszy gdyz sa one zdecydowanie luzniejsze od matrycy FL.

Stawiam na to ze albo Twoj shelholder jest problemem albo tlok na ktorym jest mocowany.
Matryce są bezbushingowe, shelholder do kalibru 323, założyłem na próbę z kalibru 264, trochę luźniejszy od 323, ale powinno to pomóc w swobodnym ułożeniu się łuski , ale nie poprawiło to osiowości, w drugą stronę nie da rady sprawdzić, bo shelholder za ciasny, pozostaje sprawdzić w innej prasie matryce. Jest jakiś sposób aby sprawdzić osiowość prasy?
Artur
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: jkp44jkp »

Wychodzi na to ze to tlok.
Nie mam pojecia czy istnieje jakis sprzet aby to sprawdzic.
Musisz poczekac na odpowiedz innych uzytkownikow z duzo wiekszym doswiadczeniem, wyglada na to ze piotrjub ma lub mial kontakt z kazdym mozliwym akcesorium do elaboracji wiec jesli ktos powinien pomoc to raczej on.
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Abym mógł zareklamować nową prasę, będę musiał chyba jakoś to udowodnić że ma ona wadę osiowości, trzeba by to jakoś pomierzyć, ciekaw jestem czy zdarzyło się komuś z kolegów obecnych na forum kupić nieosiową prasę.
Artur
tytus160
Posty: 309
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 09:17
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: tytus160 »

Tu masz test 14 pras:
https://ultimatereloader.com/2019/04/08 ... -shootout/

Jeśli na jednej z kombinacji zastosowanego sprzętu odchyłki są "w miarę" to prasy bym nie winił.
MacGayver
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2020, 21:56
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: MacGayver »

Uchyty łusek róznych producentów opisywane do tego samego kalibru są różnych rozmiarów. Jedne pasują do łuski dokładnie inne są luźne. Testowałem to na kalibrze 7,5x55 swiss. Łuska musi być równo i dobrze trzymana podczas przeciągania oliwki ponieważ matryca już jej wtedy nie trzyma i może to powodować deformacje. Osiowość układu można prosto sprawdzić matrycą typu FL/B ( formatująca z buschingiem ). Po demontażu górnej śruby z oliwką i buschingu można zobaczyć od góry czy łuska wchodzi równo do matrycy. Na posiadanym przez ciebie przyrządzie do sprawdzania osiowości możesz sprawdzić osiowość oliwki.
ODPOWIEDZ