223 do Midrange

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

223 do Midrange

Post autor: rethempthoor »

Koledzy, mam pytanie. Czy udało się komuś z powodzeniem elaborować naboje do AR-15 na pocisku Hornady ELD-M 75 gr?
73 grainowe są aktualnie nie do dostania i zastanawiam się czy nie udałoby się zrobić na 75 grainowych.
I drugie pytanie. Czy jest jakiś patent na magazynek, który przyjmie choć trochę dłuższy nabój? Ja używam polimerowych PMAGów i zastanawiam się czy jakieś blaszaki nie przyjmą ciut więcej.
Dawid
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Zaczynałem robić na tych pociskach. Doszedłem do skupienia około 6 cm na 100m i odpuściłem ze względu na odskoki.
Wyżarzone łuski GGG miały słaby zacisk i w niektórych pocisk potrafił się przesunąć, a na większości miałem ślad po matrycy jak zacisk był mocniejszy.
Teraz stosuję pociski z rowkiem 62gr FMJ i mam spokój.
past
Posty: 106
Rejestracja: sobota, 17 listopada 2012, 08:39

Post autor: past »

strzelam z tych kulek z skupienie akceptowalne do 600 m . Czyli Gong 20 cm na 300 m 100% 10na 600 m 30cm 70% o ile nie ma wiatru Niestety na 16 calowej lufie trochę ponad 600 m mam poddzwiękową. W sumie to najlepsza budżetowa kulka do MR jaką znalazłem. Proch RS 40 problem że kulki się skończyły a nowe dostawy są o 15% droższe. Co do 62 FMJ mimo pozytywnych opinii kilku osób u mnie nie latają.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Re: 223 do Midrange

Post autor: andy7 »

rethempthoor pisze:Koledzy, mam pytanie. Czy udało się komuś z powodzeniem elaborować naboje do AR-15 na pocisku Hornady ELD-M 75 gr?
73 grainowe są aktualnie nie do dostania i zastanawiam się czy nie udałoby się zrobić na 75 grainowych.
I drugie pytanie. Czy jest jakiś patent na magazynek, który przyjmie choć trochę dłuższy nabój? Ja używam polimerowych PMAGów i zastanawiam się czy jakieś blaszaki nie przyjmą ciut więcej.
ELD czy to nie przypadkiem pocisk mysliwski ?

Osadzalem Nosler'a 80 gr i nie bylo problemow z podawaniem, ale byl problem z rozrzutem :mrgreen: Po experymentach przeszedlem na 52 - 55 gr i mam spokoj, przynajmniejna dystansie do 300 m

Jak sie ta pandemia ..... to sie do skarzyska wybiore i zobaczymy !


:wink:
Awatar użytkownika
jmarcinkowski
Posty: 127
Rejestracja: czwartek, 19 grudnia 2013, 18:37
Lokalizacja: Toruń ... a właściwie tuż obok :)

Re: 223 do Midrange

Post autor: jmarcinkowski »

rethempthoor pisze:Koledzy, mam pytanie. Czy udało się komuś z powodzeniem elaborować naboje do AR-15 na pocisku Hornady ELD-M 75 gr?
73 grainowe są aktualnie nie do dostania i zastanawiam się czy nie udałoby się zrobić na 75 grainowych.
I drugie pytanie. Czy jest jakiś patent na magazynek, który przyjmie choć trochę dłuższy nabój? Ja używam polimerowych PMAGów i zastanawiam się czy jakieś blaszaki nie przyjmą ciut więcej.
Są w Kolbie - https://kolba.pl/product/47309,pocisk-h ... gr-100-szt

Pozdrawiam.
22LR, 223REM, 308WIN, 9x19
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

past: dzięki za konstruktywną odpowiedź, będę próbował.
jmarcinkowski : dzięki za podpowiedź, w życiu bym na to nie wpadł, żeby w Kolbie szukać pocisków
andy7: ELD-M to pociski tarczowe, ELD-X to pociski myśliwskie
Dawid
Awatar użytkownika
jmarcinkowski
Posty: 127
Rejestracja: czwartek, 19 grudnia 2013, 18:37
Lokalizacja: Toruń ... a właściwie tuż obok :)

Post autor: jmarcinkowski »

Też bym na to nie wpadł, przez przypadek znalazłem i od razu kupiłem 👍

Pozdrawiam.
22LR, 223REM, 308WIN, 9x19
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Testowałem A-Max 75, które są niemal bliźniacze do ELD 75. Zapomnij o podawaniu z magazynka, tylko pojedynczo do komory. Przy BTO na poziomie kulek 77 OAL wychodzi pod 61 mm. Ale latają u mnie całkiem nieźle (lufa 16,5" 1/7).
Jest patent na magazynki, które przyjmą dłuższy nabój - kupuje się stalowy (ew. alu, ale stalowe lepsze) i diaksem/dremlem wycina się kawałek frontu. Jednak ograniczeniem jest długość magwella minus tył magazynka, wejdą naboje w okolicach 59 mm.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Dzięki, takich informacji właśnie szukam. Nie chcę odkrywać koła od nowa.
Dawid
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Możesz spróbować jeszcze pocisków Hornady BTHP 75 Match, mają jako taką dostępność. Niektórzy twierdzą, że są porównywalne z ELDM 73. U mnie 68 BTHP Match latało dość nierówno, bywały wybitne grupy, bywały mocno średnie, więc poszedłem w testy ELDM 73 (różnica w cenie do 75 BTHP niewielka) i... Na razie jest z tymi ostatnimi u mnie słabo, ale to dopiero pierwsze próby.
past
Posty: 106
Rejestracja: sobota, 17 listopada 2012, 08:39

Post autor: past »

de Fresz pisze:Możesz spróbować jeszcze pocisków Hornady BTHP 75 Match, mają jako taką dostępność. Niektórzy twierdzą, że są porównywalne z ELDM 73. U mnie 68 BTHP Match latało dość nierówno, bywały wybitne grupy, bywały mocno średnie, więc poszedłem w testy ELDM 73 (różnica w cenie do 75 BTHP niewielka) i... Na razie jest z tymi ostatnimi u mnie słabo, ale to dopiero pierwsze próby.
75 BTHP ostatnio wyszły a jedyny sklep jaki je ma podniósł ceny o 15% .
ODPOWIEDZ