Redding 9mm Luger - problem z matrycą osadzającą

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Redding 9mm Luger - problem z matrycą osadzającą

Post autor: tomkoziol »

Zakupiłem ostatnio komplet matryc Redding 9mm Luger w wersji stalowej bo chciałem mieć amunicję bez tego "efektu butelki Coca-coli" - z przewężeniem poniżej osadzonego pocisku.
Bo tak niestety formatuje moja matryca Lyman Carbide. Wczoraj zrobiłem testy na pustych nabojach i liczyłem na trochę lepszy efekt w przypadku stalowych matryc Reddinga ale trochę się zawiodłem.
Ale nie tu leży problem. Największym problemem jest matryca osadzająca i trudność w osiągnięciu właściwego COL naboju.
Wg mnie trzpień osadzający wydaje się być po prostu za krótki.
Ustawiam tak aby osadzać bez crimp czyli wkręcam matrycę do styku z łuską a potem cofam ok. 1/2 obrotu.
Dla pocisków Alsa i starych Norma /124gr/ dla COL 29,6mm zostaje mi niecałe 2 zwoje gwintu dla pierścienia kontrującego trzpień osadzający.
Przy pociskach LOS CMJ FP 123gr i COL 29,0mm w zasadzie pierścień kontrujący jest już poza częścią gwintowaną trzpienia osadzającego i nie da się go zakontrować w takim ustawieniu.
Czy ktoś z Kolegów posiadających matryce Reddina 9mm Luger mógłby podzielić się swoimi spostrzeżeniami w tym temacie?
Może dałoby się zmierzyć długość trzpienia osadzającego? W zestawach matryc stalowych i carbide chyba powinna być taka sama matryca osadzająca.
U mnie trzpień ma oznaczenie "12" na główce i długość 66,45mm.
Nie wiem, czy mam je reklamować więc najpierw chciałem zasięgnąć opinii innych użytkowników.
Patrząc na renomę Reddinga nie wydaje mi się aby jakiś bubel przeszedł przez ich kontrolę jakości ale w czasach koronawirusa wielu dziwnych rzeczy można się spodziewać.
A może po prostu ja robię coś nie tak...
Pozdrawiam, Tomek
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Redding robi butelkę w 9 mm i 38/357 - kolega się z tym męczył póki nie zmienił na Hornady.
Generalnie kielich i osadzanie też jest bardzo dobre w Hornady.
Co do ustawienia matryc - to zależy od prasy.
Na Dillonie np 1050/1100 jest ciężko ustawić matryce RCBS - bo są krótkie. Na prasie pojedynczej - nie ma tego problemu.
Jakiej prasy używasz? Ewentualnie sprawdź na innej te matryce.
Z długością trzpienia chyba nie pomogę, bo raczej nie mam tej matrycy.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Robię na prasie jednostanowiskowej RCBS Rock Chucker Supreme RC IV.
Co do ustawienia samego korpusu matrycy to nie ma zbyt dużego pola manewru.
Jeśli korpus wkręcę bardziej to zaczyna robić crimp /a tego nie chcę/, jak wykręcę więcej niż 1/2 obrotu od styku z łuską to zmniejsza się zakres regulacji trzpienia osadzającego /i tak zbyt mały/.
Dlatego uważam, że to problem w zbyt małej długości trzpienia i dobrze byłoby jakby ktoś zmierzył jego długość w takiej "bezproblemowej".
W tym zestawie Lyman carbide zakres regulacji osadzenia jest tak duży, że pewnie udałoby się uzyskać COL w okolicach 22mm /trzpień osadzający ma 70mm długości ale nie da się zamienić choć gwint taki sam/.
Pozdrawiam, Tomek
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Postaram się poszukać, może mam coś Reddinga.
Ewentualnie poproszę kolegę o pomiar, jeżeli się nie znajdzie ktoś na forum z tą matrycą.
ODPOWIEDZ