Przepis na elaborację Tikka t3x a1 tac 24"

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

xcudlaty
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 27 czerwca 2022, 22:16

Przepis na elaborację Tikka t3x a1 tac 24"

Post autor: xcudlaty »

Witam

Ma może ktoś złoty środek dla karabinu jak w temacie? Tak żebym miał jakiś punkt zaczepienia?

Zamierzam zacząć od Hornady ELD 168 gr, IMR 4166 (taki akurat mam ale później spróbuję RS 52) spłonki CCI benchrest, łuski GGG. Lecieć od 39 gr czy szkoda czasu i zacząć wyżej?

Pocisk chyba w sam raz na początek czy lepiej coś cięższego ?

Pozdrawiam
Brayan
Posty: 43
Rejestracja: środa, 16 lutego 2022, 20:58
Lokalizacja: Szczytno

Re: Przepis na elaborację Tikka t3x a1 tac 24"

Post autor: Brayan »

A nie lepiej zacząć od testów fabrycznej dobrej amunicji ?
Agent 007
Posty: 642
Rejestracja: piątek, 30 maja 2008, 10:28

Re: Przepis na elaborację Tikka t3x a1 tac 24"

Post autor: Agent 007 »

Moja rada ( skoro szukasz porady doświadczenie masz nie duże ) kieruj się manualem będzie bezpiecznie a i zdobywana wiedza o karabinie ( TWOIM :-$ ) i używanych komponentach ( TWOJEJ :-$ kombinacji komponentów ) będzie bezcenna........... za resztę zapłacisz kartą w Parabellum :halo-
xcudlaty
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 27 czerwca 2022, 22:16

Re: Przepis na elaborację Tikka t3x a1 tac 24"

Post autor: xcudlaty »

:)) Nie w Parabellum, mieszkam w UK :)

Co do fabrycznie dobrej to w tym momencie dostać cokolwiek graniczy z cudem, przynajmniej w moim regionie, ale słyszałem że wszędzie podobnie. Faktycznie zamierzam sprawdzić w miarę możliwości GGG match, fajnie mi latała w CZ i kilka innych jeśli się uda coś kupić. W miarę dostępne są tylko myśliwskie a te no nie powalają celnością, chociaż Hornady jeszcze dają radę.

Następna sprawa moim zdaniem ciężko jest znaleźć fabryczną żeby dorównywała "swojej" szczególnie że jest mały wybór. Faktycznie dużego doświadczenia nie mam, ale spędziłem dużo czasu zapoznając się z teorią i już troszkę własnej amunicji zrobiłem. Daleka jeszcze droga przede mną ( w zasadzie niekończąca się :) ) tym niemniej wychodzi że moje elaboracje mają lepsze wyniki niż fabryczna amunicja.

Oczywiście że kieruję się manualem, Gordon's reloading i w miarę możliwości porównuję to z danymi producentów komponentów.

Chodziło mi tylko o to że zmieniam karabin i może ktoś ma już jakąś sensowną konfigurację, żeby w miarę możliwości zawęzić pole poszukiwań i zaoszczędzić czas.

Jeśli nie to dalej będę metodą prób i błędów powoli zbliżał się do celu :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Przepis na elaborację Tikka t3x a1 tac 24"

Post autor: rethempthoor »

Już 4 posty za nami i dalej nie wiadomo w jakim kalibrze ta Twoja Tikka. Można się oczywiście domyśleć, ale chyba nie o to chodzi żeby się domyślać bo za chwilę wszyscy będziemy bez palców.
Dawid
xcudlaty
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 27 czerwca 2022, 22:16

Re: Przepis na elaborację Tikka t3x a1 tac 24"

Post autor: xcudlaty »

:oops: .308 #-o Faktycznie ułatwiłoby sprawę gdybym wspomniał :)) przepraszam najmocniej jakieś zaćmienie miałem
Mazur308
Posty: 87
Rejestracja: czwartek, 15 sierpnia 2019, 13:47
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Przepis na elaborację Tikka t3x a1 tac 24"

Post autor: Mazur308 »

proch rs52 43.9, 44, 44.1, 44.2 pocisk 168gr długość naboju według CIP, zacisk standartowej matrycy
tutaj szukaj węzła - prędkość będzie się kręcić około 825 do 835 przy obecnej temperaturze będzie mniej

pozdrawiam
Mazi
pozdrawiam
Mazi__
xcudlaty
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 27 czerwca 2022, 22:16

Re: Przepis na elaborację Tikka t3x a1 tac 24"

Post autor: xcudlaty »

Dzięki

Podobne i ja mam przemyślenia, czytałem kilkanaście opini stwierdzających że 168 gr kula jest w sam raz do tego karabinu, niestety proch RS52 dorwać to problem teraz ale muszę się zebrać i znaleźć. Też na razie używam standardowych wymiarów, i staram się uzyskać na tym jak najbardziej powtarzalne wyniki. Na dalsze kombinacje przyjdzie jeszcze czas. Tym bardziej że przesiadka z CZ varmint (lubiła 175 gr sierrr HPBT) na Tikke też wymusz zmianę konfiguracji. Spróbuję też jakiś fabrycznych jeśli mi się coś uda znaleźć sensownego.


Pozdrawiam :)
Mazur308
Posty: 87
Rejestracja: czwartek, 15 sierpnia 2019, 13:47
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Przepis na elaborację Tikka t3x a1 tac 24"

Post autor: Mazur308 »

Tikka lubi fabryczną GGG 168gr HPBT...nie wiem jak w chwili obecnej z jakością tej amunicji, ale wcześniej strzelała zadowalająco

pozdrowienia:
Mazi
pozdrawiam
Mazi__
xcudlaty
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 27 czerwca 2022, 22:16

Re: Przepis na elaborację Tikka t3x a1 tac 24"

Post autor: xcudlaty »

Też miałem zamiar wypróbować GGG strzelałem z niej wcześniej i nie była zła. Zresztą w UK jest oficjalną amunicją NRA czyli jednak jakiś poziom musi trzymać
ODPOWIEDZ