Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Komes
Posty: 89
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2022, 12:41
Lokalizacja: Deutch Krone

Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: Komes »

Dzień dobry wszystkim,

mam wielką prośbę do posiadaczy trymera marki WILSON. Czy mógłby ktoś z Was zmierzyć średnicę zewnętrzną uchwytu łuski? Nie posiadam takiego trymera ani nie mam w pobliżu nikogo, kto może go mieć.
wydaje mi się, że Amerykanie zrobili standardowo na 1 cal ale to tylko moje przypuszczenia.
Czy mogę zatem prosić o zmierzenie i podanie tej średnicy?
wilson_case_holder.jpg
wilson_case_holder.jpg (27.82 KiB) Przejrzano 1628 razy

z góry dziękuję pozdrawiam
Komes
Obrazek
Awatar użytkownika
Photomaker
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 maja 2022, 09:19

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: Photomaker »

Tak dokładnie maja 1 cal średnicy
Awatar użytkownika
Komes
Posty: 89
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2022, 12:41
Lokalizacja: Deutch Krone

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: Komes »

Super, bardzo dziękuję.

bo na stronie brownells znalazłem informację brzmiącą tak jak poniżej ale znając Amerykańskie projektowanie to stawiałem właśnie na 1 cal.
wymiary.png
wymiary.png (7.88 KiB) Przejrzano 1616 razy
Obrazek
Awatar użytkownika
Photomaker
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 maja 2022, 09:19

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: Photomaker »

To chyba podają wymiar tulejki z opakowaniem :)
Awatar użytkownika
Komes
Posty: 89
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2022, 12:41
Lokalizacja: Deutch Krone

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: Komes »

Bardzo dziękuję za pomoc

pozdrawiam
Komes
Obrazek
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: Arek_78 »

Proszę
wymiar.jpg
wymiar.jpg (44.92 KiB) Przejrzano 1523 razy
Awatar użytkownika
Komes
Posty: 89
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2022, 12:41
Lokalizacja: Deutch Krone

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: Komes »

Bardzo dziękuję za odzew i chęć pomocy:)

serdecznie pozdrawiam
Komes
Obrazek
Awatar użytkownika
Komes
Posty: 89
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2022, 12:41
Lokalizacja: Deutch Krone

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: Komes »

Pytałem ponieważ konstruowałem:) Oto co udało mi się zbudować. Trymer oparty o uchwyt łuski marki WILSON, aluminiowy korpus i frez węglikowy który tak na marginesie przy elaboracji myśliwskiej przeżyje pewnie ze mną całe życie. Ogólnie założenie było takie, że ma być w miarę szybko i wszystko z odzysku co wcale nie oznacza byle jak. Każdy element został odzyskany z jakichś gratów lub złomu. I tak materiał na korpus to kawałki aluminium ze złomu w pracy, odkupione od pracodawcy za 16 złotych, frez odkupiony od pracodawcy po cenie złomu za 30zł, łożyska wewnątrz i wałki liniowe Fi10 to moje prywatne zapasy garażowego majsterkowicza zakupione dawno temu do innych projektów DIY, które robiły za zapas w razie "W", śruba M16x1.5 regulująca długość pochodzi z prywatnego złomowiska garażowego wcześniej robiła jako śruba mocująca przegub do piasty w przednim kole. muszę ja jeszcze podtoczyć na końcu żeby było precyzyjnie. Programy przygotowałem w czasie wolnym w domu ab obróbka zrobiona tak, aby wybłagane u pracodawcy 30 minut na maszynie narzędziowej nie poszło na marne więc wszystko zostało zaprojektowane tak, aby wykorzystać podstawowy zestaw narzędzi zainstalowanych w maszynie i nie tracić tak cennego czasu na oprawianie i mierzenie nowych narzędzi. Zakres długości jaki obsłużę z tym frezem to 35-67mm wiec do polowaczki wystarczy. Wyszło całkiem nieźle i teraz czekam tylko na rzeczony uchwyt Wilsona i będzie komplet.
W razie pytań zapraszam do dyskusji w wątku. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania:)
moj_trymer.jpg
moj_trymer.jpg (48.63 KiB) Przejrzano 1445 razy
pozdrawiam serdecznie
Komes
Obrazek
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: wierzba »

Gratuluję i zazdroszczę umiejętności.
Jakbyś miał dostęp do rozwiertaków komorowych to sam byś sobie zrobił też tuleje :)

Pomyśl nad napędem od maszyny do szycia, jak to drzewiej Wojtek zrobił.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: donkihot »

Super Ci to wyszło \:D/
Podpowiem z własnego doświadczenia (bo też robiłem sobie podobny trymer) że warto pomyśleć o jakimś sposobie dociśnięcia tulei do wałków liniowych. Bez tego frez potrafi "zarwać" wiór i szarpnąć łuską, w palcach nie idzie tego utrzymać i w ten sposób uszkodziłem kilka łusek. Ja już sobie dorobiłem taki trzymacz, ale nie będę nic sugerował bo może kolega wymyśli coś lepszego?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
Photomaker
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 maja 2022, 09:19

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: Photomaker »

Fajny projekt, minimalistycznie a najważniejsze zalety tego typu trymera zachowane, tak jak Kolega Donkihot napisał warto zablokować tulejkę od góry, bo bez tego ostry węglik będzie kręcił całość albo podrywał do góry. Ja powiem szczerze, po prostu skopiowałem trymer willsona (tylko na własny użytek oczywiście) a tulejkę do 223 rem zrobiłem tak, że przewierciłem Fi8.8 i później rozfrezowalem po "rampie" stożek. Później tylko papierkiem wypolerowałem i śmiga ;) Chyba jedyną istotną zmianą jaką wprowadziłem, to tulejka z brązu pomiędzy korbką (zrobiona z alu) stalową tuleją freza, bo w oryginalnym willsona, tam się po dłuższym czasie zaczyna zacierać.
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: de Fresz »

wierzba pisze: sobota, 22 października 2022, 07:09 Jakbyś miał dostęp do rozwiertaków komorowych to sam byś sobie zrobił też tuleje :)
Nie ma potrzeby sięgać po rozwiertaki komorowe, wystarczy do tego tokarka konwencjonalna i odpowiednio mały nóż wytaczak :D
Awatar użytkownika
Komes
Posty: 89
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2022, 12:41
Lokalizacja: Deutch Krone

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: Komes »

donkihot pisze: sobota, 22 października 2022, 08:12 Podpowiem z własnego doświadczenia (bo też robiłem sobie podobny trymer) że warto pomyśleć o jakimś sposobie dociśnięcia tulei do wałków liniowych. Bez tego frez potrafi "zarwać" wiór i szarpnąć łuską, w palcach nie idzie tego utrzymać i w ten sposób uszkodziłem kilka łusek. Ja już sobie dorobiłem taki trzymacz, ale nie będę nic sugerował bo może kolega wymyśli coś lepszego?
Cześć!


Oczywiście, docisk jest, po prostu nie było go na fotce. Wymyśliłem sobie coś takiego jak poniżej (wycinek z projektu 3D). Na samej górze "jarzma" docisku jest otwór gwintowany i "pokrętło". Wystarczy pół obrotu i zablokowane na amen :)
trymer.jpg
trymer.jpg (30.96 KiB) Przejrzano 1375 razy
wierzba pisze: sobota, 22 października 2022, 07:09 Gratuluję i zazdroszczę umiejętności.
Jakbyś miał dostęp do rozwiertaków komorowych to sam byś sobie zrobił też tuleje :)

Pomyśl nad napędem od maszyny do szycia, jak to drzewiej Wojtek zrobił.
Tuleję wolę oryginał ze stali ze względu na zużycie przez docisk i ścieranie na powierzchni współpracującej z wałkami liniowymi. W alu robi się szybko i łatwo a czasu na obrabiarce nie miałem wiele więc stal skreśliłem z listy obrabianych materiałów.
Co do elektrycznego napędu to odrzuciłem go na starcie. Przy myśliwskich 100-150 sztukach rocznie to sobie pokręcę korbką wieczorami przy szklaneczce jakiegoś dobrego portera, kiedy pogada akurat nie będzie sprzyjała polowaczce ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: donkihot »

Super ten docisk, nie pogniewasz się jak go sobie skopiuję? :wink:
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
Komes
Posty: 89
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2022, 12:41
Lokalizacja: Deutch Krone

Re: Średnica zewnętrzna uchwytu łuski WILSON

Post autor: Komes »

donkihot pisze: poniedziałek, 24 października 2022, 13:10 Super ten docisk, nie pogniewasz się jak go sobie skopiuję? :wink:
śmiało, nie krępuj się :)
Obrazek
ODPOWIEDZ