Jaki turett

Moderatorzy: wierzba, P_iter

MS
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 10:00

Jaki turett

Post autor: MS »

Witam,

Zaczynam przygodę z elaboracją. Kalibry do składnia to: 6,5 x55; 7,5x55; 9x18; .32 s&w long WC, w przyszłości 9 x19, 7,62 x 25 i pewnie inne. Karabinowe na 100 i 300m, w przyszłości 500m, pistoletowe wiadomo. Zależy mi na jakości kabinowych i ilości pistoletowych oprócz .32. Zależy mi na tym aby nie ustawiać matryc za każdym razem kiedy zmienię kaliber

Planowałem zakupić Forster co-ax ale trudno dostać i wraz z kilkoma płytkami do osadzania matryc to koszt ponad 3k.
Teraz rozważam zakup RCBS Turret, Lyman All American 8, Redding T7. Czy ktoś używa tych pras jakie są ich zalety i wady. Czy da się zrobić na nich precyzyjna amunicje większe dystanse?
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Rozważ progresywkę, Hornady lub Dillona. Ta pierwsza będzie znacznie tańsza i wygodniejsza w swapach kalibrów, da większą swobodę konfiguracji matryc (przy karabinowej trzeba robić w 2 przebiegach).
MS
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 10:00

Post autor: MS »

Witam,

Prasa progresywna raczej nie idzie z jakością w parze. Dynamiki puki vo nie będę trenował.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

Do kalibrów karabinowych porządna prasa jednostanowiskowa.
Do "pistoletówki" prasa progresywna. Nie próbuj kupować jednej prasy do wszystkiego.
Co do prasy progresywnej to warto sobie dobrze przemyśleć ile tej amunicji potrzebujesz miesięcznie. Jeśli to tak naprawdę jest do 300-400 szt. miesięcznie to nie warto wydawać dużych pieniędzy na Hornady czy Dilona, no chyba że wydatek rzędu 6 tys. plus nie stanowi dla ciebie problemu.
KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Post autor: KrisSz »

Przy małych ilościach amunicji karabinowej to IMHO dowolna prasa z systemem szybko wymiennych tulei (LEE albo Hornady)
Do amunicji pistoletowej precyzyjnej jw ale do dynamiki (gdzie powtarzalność amunicji jest mniej ważna niż ilość to raczej coś z pras progresywnych -ze względu na szybkość składania). Zobacz czy przy małych ilościach amunicji w ogóle opłacą się ją elaborować - chyba że nie jest dostępna albo ma to być hobby i nie liczymy za bardzo kosztów, opłacalności i czasu.
MS
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 10:00

Post autor: MS »

Elaboracja napewno będzie hobby ale które może przynieść również wymierne korzyści finansowe.
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

MS pisze:Prasa progresywna raczej nie idzie z jakością w parze.
Oczywiście, że idzie. Nie gorzej niż turret.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

Wszystkie te turety są z podobnej półki - patrzyłbym chyba na dostępność i zaplecze w kraju
MS
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 10:00

Post autor: MS »

Witam,

Zamówiłem T7. Na forach amerykańskich ma lepsze opinie niż lyman i rcbs. Ocenie sam jak zacznę składać amo. W związku że będzie to moja pierwsza prasa napiszcie na co mam zwrócić uwagę.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marekj »

MS pisze:Witam,

Zamówiłem T7. Na forach amerykańskich ma lepsze opinie niż lyman i rcbs. Ocenie sam jak zacznę składać amo. W związku że będzie to moja pierwsza prasa napiszcie na co mam zwrócić uwagę.
Bez urazy, ale po co pytasz skoro prasę wybrałeś sam już wcześniej?
MS
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 10:00

Post autor: MS »

Witam,

No niestety nikt nie odpowiedział konkretnie typu to jest lepsze to gorsze tama to ta.... z trudem przeszukałem zagraniczne fora i podjęłam ryzyko zakupu T-7. Być może ten typ prasy nie jest u nas popularny albo nie chce się właścicielom pisać. Dlatego napisałem że podzielę się spostrzeżeniami. Z racji że jest to moja pierwsza prasa Poprosiłem o wskazówki na co zwracać uwagę w ocenie jakości.
ODPOWIEDZ