Vectan Ba9 czy Ba9-1/2 do 9x19 zamiast Lovex S020?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Vectan Ba9 czy Ba9-1/2 do 9x19 zamiast Lovex S020?

Post autor: azmoda »

Czołem. Mam ponad 1000 zaspłonkowanych łusek 9para gotowych do zasypu a skończył mi się S020 którego używałem od lat - obecnie nie ma go na stanie w Parabellum. Sypałem 5,1gr pod pocisk FMJ 124gr.
Zależy mi na uniwersalnej amunicji trzymającej faktor i niezawodnie przeładowującej każdy pistolet. Da się go zastąpić którymś Vectanem z tymi samymi wynikami?

Wg. QL taka sama naważka Ba 9 obniży V0 o kilkanaście m/s więc trochę słabo.
5,1gr Ba 9 1/2 da taką samą prędkość ale przy nieco wyższym ciśnieniu niż S020 już wchodzącym w czerwone pole :(
Do tego te Vectany mają niższą gęstość i wypełnienie przekracza 100% gdzie na S020 miałem ładne 96% :?

Patrzę na tabele Vectana i jakieś takie niezbyt pomocne. Misz-masz pocisków z czapy, bez podanego OAL naboju, naważki wyglądają na bardzo zachowawcze.

Przetestował ktoś te Vectany i mógłby doradzić który wziąć?
AlphaStr
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 23 maja 2017, 23:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AlphaStr »

Cały ten sezon strzelałem zawody (3gun) i większość treningów na amunicji z Ba9. Dobry proch, przeszedłem z d032 (w zasadzie, wróciłem do niego po latach). Niestety, przy takiej samej nawżne (5,2gn), otrzymujemy wyraźnie słabszy nabój od tego na s020 (który jest "moim odkryciem" ostatniego czasu - bardzo dobry proch do 9x19). Tym niemniej, amunicja na Ba9 powinna przeładować bezproblemowo każdą broń.
raf07
Posty: 133
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2016, 16:55

Post autor: raf07 »

Też używam Ba9 dla tego że jest uniwersalny i obsługuje wszystkie bronie krótkie które mam i dla tego mam tylko jeden gatunek prochu w szafie a sypię go od 7,62x25 9x19 357mag 44mag 45LC, w 9x19 UZI i NP20 Norinko działa bez zarzutu, łuski są trochę okopcone a w UZI nie dopala się proch do końca, zaznaczam że używam go do strzelań rekreacyjnych
105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 105dariusz »

RS 20 w 4kg opakowaniu. parametry bardzo zbliżone i cenowo podobnie
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

raf07 pisze:sypię go od 7,62x25 9x19
Ile sypiesz do 7,62x25 i 9x19 i pod jakie pociski?
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Dla mnie Ba9 to nieudany proch. W PRL-owskim kawale było o słabej jakości opon krajowej produkcji, jako że było w nich "za dużo kału, za mało czuku".

Być może coś podobnego jest dla Vectanów z serii Ba, im wolniejszy tym mniej energetyczny.

Osobiście miałem wrażenie maksymalizatora odrzutu (i zdolności do przeładowania pistoletu) przy anemicznych osiągach w sensie PF. Żeby dorównał factorem Lovex'owi czy VV, trzeba sypać dużo. W lewarku np. musiałem dać 9gn Ba9 żeby był PF jak na 6.3gn N320. A odczuwalny odrzut był zdecydowanie większy. Przy ładowaniach niskociśnieniowych typu .45 ACP czy niskoodrzutowa ammo do rewolweru, nie daje się uniknąć sypania żółtym.

W TT spróbowałem minimalizacji prędkości (żeby nie było ołowienia) na Aresach 78gn RN FB NG i dostałem przeładowanie przy prędkości pocisku ok. 1220fps (naważka 6.1gn). Chyba nawet przeładowywał przy 5.5gn, co dało prędkość ok. 1080fps, ale to było dość dawno, więc nie pamiętam czy na pewno było przeładowanie. Chyba było, bo w przeciwnym razie byłbym napisał to w notatkach.

W 9mm factor pojawiał się dopiero na samej górze tabelowych naważek i to dla wcale niewysokiego OAL, na Aresach 124gn. Raczej słabo jak na proch o takiej prędkości spalania wg. tabel.

Na Ba 9 1/2 jeszcze nie strzelałem, ale wg. tabel jest dość szybki, więc zwłaszcza w 9x19 czy 7.62x25 może być kozacko pod względem ciśnień, zwłaszcza w pistolecie 9x19 trudnym do przeładowania.

PS. Ba9 może przeładowywać "trudne" pistolety 9x19 przy relatywnie niskim factorze, na "rakietowym" komponencie odrzutu. Wadą będzie gorsza zdolność obalania popperów przy danym odrzucie odczuwalnym.
raf07
Posty: 133
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2016, 16:55

Post autor: raf07 »

azmoda
do VZ26 7,62x25 pocisk odlewany 120gr Ba9 5,5gr
PPU 85gr Ba9 7,2gr
do NP20 9x19 pocisk odlewany 125gr Ba9 4,0 gr
do UZI 9x19 pocisk odlewany 125gr Ba9 4,2 gr
W tych naważkach skupienia wychodzą zadowalające i mechanika działa poprawnie
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Testy trochę mi się opóźniły przez wirusa, ale co się odwlecze to nie uciecze.

Wychodzi na to, że te tabele Vectana to można sobie o kant d... bo są KOMPLETNIE NIC nie warte. Za to po raz kolejny niezastąpiony okazał się QL.

Kupiłem Ba 9 1/2.
Zacząłem zachowawczo od startowych 3,4gr... aż szkoda gadać.
Te niby maksymalne 4,3gr jakie wg producenta można sypać pod pocisk 124gr to kompletna padaka i porażka (pocisk poddźwiękowy!). Obiecane w tabeli 296m/s dla naważki 3,4gr to owszem było... ale dopiero przy 4,3gr.
Na 4,3gr ledwo to przeładowywało G17, ale też nie do końca bo zamek nie cofał się całkowicie więc nie zatrzymywał po ostatnim strzale. O wojskowych pistoletach dostosowanych do amunicji 9x19 NATO (np. MAG95/98) to już nawet nie wspominam, zacięcie po KAŻDYM strzale.

Za to praktycznie w 100% sprawdziło się to co zasymulował mi QL, czyli że Ba 9 1/2 to taki odpowiednik S020. Przy naważce 5,1gr ciśnienie tak jak na S020 w fioletowym polu. Prędkości zmierzone na chrono o 5 m/s niższe niż grupa kontrolna na S020 (też naważka 5,1gr, ten sam pocisk i OAL).

Czystość łusek taka jak po S020, skupienie jakby gorsze na vectanie ale może miałem gorszy dzień. Oznak nadciśnienia nie zaobserwowałem.

Podsumowując: jak nie będzie Loveksa S020 można zamiennie kupić Vectana Ba 9 1/2.
Jako, że naważki podane przez producenta przekroczyłem i to znacznie to ew. naśladownictwo wyłącznie na własną odpowiedzialność i świadomie. Do niczego nie namawiam i żadnych gwarancji nie daję!
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Post autor: Spyderco »

Bardzo fajnie opisane, jakiś czas temu przekonałem się do S020 i jeśli będzie okazja nabyć, 9 1/2, na pewno to zrobię.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

azmoda pisze:Testy trochę mi się opóźniły przez wirusa, ale co się odwlecze to nie uciecze.

Wychodzi na to, że te tabele Vectana to można sobie o kant d... bo są KOMPLETNIE NIC nie warte. Za to po raz kolejny niezastąpiony okazał się QL.

Kupiłem Ba 9 1/2.
Zacząłem zachowawczo od startowych 3,4gr... aż szkoda gadać.
Te niby maksymalne 4,3gr jakie wg producenta można sypać pod pocisk 124gr to kompletna padaka i porażka (pocisk poddźwiękowy!). Obiecane w tabeli 296m/s dla naważki 3,4gr to owszem było... ale dopiero przy 4,3gr.
Na 4,3gr ledwo to przeładowywało G17, ale też nie do końca bo zamek nie cofał się całkowicie więc nie zatrzymywał po ostatnim strzale. O wojskowych pistoletach dostosowanych do amunicji 9x19 NATO (np. MAG95/98) to już nawet nie wspominam, zacięcie po KAŻDYM strzale.

Za to praktycznie w 100% sprawdziło się to co zasymulował mi QL, czyli że Ba 9 1/2 to taki odpowiednik S020. Przy naważce 5,1gr ciśnienie tak jak na S020 w fioletowym polu. Prędkości zmierzone na chrono o 5 m/s niższe niż grupa kontrolna na S020 (też naważka 5,1gr, ten sam pocisk i OAL).

Czystość łusek taka jak po S020, skupienie jakby gorsze na vectanie ale może miałem gorszy dzień. Oznak nadciśnienia nie zaobserwowałem.
1
Podsumowując: jak nie będzie Loveksa S020 można zamiennie kupić Vectana Ba 9 1/2.
Jako, że naważki podane przez producenta przekroczyłem i to znacznie to ew. naśladownictwo wyłącznie na własną odpowiedzialność i świadomie. Do niczego nie namawiam i żadnych gwarancji nie daję!
Coś chyba pomyliłeś. To co opisujesz pasuje do Ba9 a nie Ba 9 1/2. Ładuje te prochy od 5 lat - 5.2gr BA9 pod 124 Alsa, OAL 29.2-29.3 mm daje z G19 faktor 128. To samo robi 4.3 gr Ba 9 1/2 . Obydwa są na granicy dźwieku z prędkościami ok 1030 - 1040 fps.

Jeżeli ktoś załaduje tak jak napisałeś to jest jakieś 30% poza skalą :-)
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

xxxam pisze:Coś chyba pomyliłeś. To co opisujesz pasuje do Ba9 a nie Ba 9 1/2. Ładuje te prochy od 5 lat - 5.2gr BA9 pod 124 Alsa, OAL 29.2-29.3 mm daje z G19 faktor 128. To samo robi 4.3 gr Ba 9 1/2 . Obydwa są na granicy dźwieku z prędkościami ok 1030 - 1040 fps.
Twoje prędkości to 314-317 m/s. To kompletnie nijak się ma do moich 360 m/s na 5,1gr S020 i 355 m/s na 5,1gr Ba 9 1/2. Pocisk też Alsa Pro 124, OAL identyko.

Te 4,3gr Ba 9 1/2 to przeładowuje ci jakieś inne pistolety niż G19?
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

azmoda pisze:
xxxam pisze:Coś chyba pomyliłeś. To co opisujesz pasuje do Ba9 a nie Ba 9 1/2. Ładuje te prochy od 5 lat - 5.2gr BA9 pod 124 Alsa, OAL 29.2-29.3 mm daje z G19 faktor 128. To samo robi 4.3 gr Ba 9 1/2 . Obydwa są na granicy dźwieku z prędkościami ok 1030 - 1040 fps.
Twoje prędkości to 314-317 m/s. To kompletnie nijak się ma do moich 360 m/s na 5,1gr S020 i 355 m/s na 5,1gr Ba 9 1/2. Pocisk też Alsa Pro 124, OAL identyko.

Te 4,3gr Ba 9 1/2 to przeładowuje ci jakieś inne pistolety niż G19?
PF128, przeładowuje wszystko.
3.8 Ba 9 1/2 sypie pod 124gr do PCC - tutaj tylko fabryczne glocki nie przeładowują - PF 130 z 10" lufy

3.8 Ba 9 1/2 sypie pod 140gr

Ale co ja tam wiem, tylko kiladziesią tysiecy zrobiłem
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

xxxam pisze:PF128, przeładowuje wszystko.
Śmiem wątpić. Swoje MAGi mam już od dekady i poznałem je na tyle, żeby wiedzieć że od PF135 to one dopiero zaczynają niemrawo łuskę wyrzucać. Muszę składać co najmniej PF140 żeby sobie z nich postrzelać. PF145 to jest współczynnik na jaki robiona jest amunicja fabryczna (np. S&B) oraz natowska. Po prostu niektóre pistolety o wojskowym rodowodzie pod takie wartości mają dobrane sprężyny i użycia takiej amunicji wymagają.

Akurat PCC z zamkiem swobodnym to żaden wyznacznik. Taki glauberyt przeładuje nawet na PF100 więc wartość porównawcza broni z zamkiem swobodnym jest zerowa.

Napisałeś "fabryczne glocki", co może sugerować że masz duży kontakt z pistoletami niefabrycznymi czyli po wymianach sprężyn i innych tuningach. Jeśli tak to po prostu masz zniekształcony obraz sytuacji i w Twoim ograniczonym spektrum faktycznie może być tak, że "PF128 przeładowuje wszystko".
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

azmoda pisze:
xxxam pisze:PF128, przeładowuje wszystko.
Śmiem wątpić. Swoje MAGi mam już od dekady i poznałem je na tyle, żeby wiedzieć że od PF135 to one dopiero zaczynają niemrawo łuskę wyrzucać. Muszę składać co najmniej PF140 żeby sobie z nich postrzelać. PF145 to jest współczynnik na jaki robiona jest amunicja fabryczna (np. S&B) oraz natowska. Po prostu niektóre pistolety o wojskowym rodowodzie pod takie wartości mają dobrane sprężyny i użycia takiej amunicji wymagają.

Akurat PCC z zamkiem swobodnym to żaden wyznacznik. Taki glauberyt przeładuje nawet na PF100 więc wartość porównawcza broni z zamkiem swobodnym jest zerowa.

Napisałeś "fabryczne glocki", co może sugerować że masz duży kontakt z pistoletami niefabrycznymi czyli po wymianach sprężyn i innych tuningach. Jeśli tak to po prostu masz zniekształcony obraz sytuacji i w Twoim ograniczonym spektrum faktycznie może być tak, że "PF128 przeładowuje wszystko".
Jak na dosyć precyzyjne zajęcie jakim jest elaboracja to coś za dużo tego "wątpić", sugerować, przypuszczać.
Ale spoko, na pewno wiesz więcej o moim doświadczeniu, sprzęcie i zniekształconym obrazie sytuacji :lol: No i twoje MAGi to wyznacznik sprawnej, fabrycznej broni. Serio uważasz że jesteś mądrzejszy od ludzi z ARESA, Limita i Alsy??? Bo ta amunicja komercyjna jest składana tak samo :roll:

Ręce opadają nawet na tym forum ...
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Panowie, każdy ma swoje oczekiwania, doświadczenia i wyniki.

Powiedzcie proszę ile wg was proszku Ba9 pod pocisk 150gr?
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Akurat ile (sam twierdzi że) sypie Ares to nie jest żadna wielka tajemnica:

http://www.ares-gun.sk/reloading.html

Chociaż faktem jest że coś się jednak zmieniało. Ich firmowe elaborki na pocisku 125gn (RN BB z długim "nosem", niedostępny u Halinki) z dawniejszej partii miały wyraźnie wyższy PF (141) niż z późniejszej (132) mierzone tego samego dnia, w tym samym pistolecie. Nie rozcalałem i nie ważyłem prochu.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Azmoda i xxxam, postarajcie się wymieniać doświadczeniami bez obrażania adwersarza, poproszę.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

goliard pisze:Panowie, każdy ma swoje oczekiwania, doświadczenia i wyniki.

Powiedzcie proszę ile wg was proszku Ba9 pod pocisk 150gr?
Zobacz tego linka powyżej. Recepta aresa to będzie dobry początek. Na wszelki zacznij od 0.2gr mniej niż podają (nie wiem jaki masz pocisk)
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

wierzba pisze:Azmoda i xxxam, postarajcie się wymieniać doświadczeniami bez obrażania adwersarza, poproszę.
A w którym momencie kogoś obraziłem?
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

xxxam pisze:
goliard pisze:Panowie, każdy ma swoje oczekiwania, doświadczenia i wyniki.

Powiedzcie proszę ile wg was proszku Ba9 pod pocisk 150gr?
Zobacz tego linka powyżej. Recepta aresa to będzie dobry początek. Na wszelki zacznij od 0.2gr mniej niż podają (nie wiem jaki masz pocisk)
Jakiś słowacki FMJ 150gr
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

goliard pisze:
xxxam pisze:
goliard pisze:Panowie, każdy ma swoje oczekiwania, doświadczenia i wyniki.

Powiedzcie proszę ile wg was proszku Ba9 pod pocisk 150gr?
Zobacz tego linka powyżej. Recepta aresa to będzie dobry początek. Na wszelki zacznij od 0.2gr mniej niż podają (nie wiem jaki masz pocisk)
Jakiś słowacki FMJ 150gr
Przed zadawaniem takich pytań wypadałoby chociaż sprawdzić (na atrapie, albo wrzucając pocisk do lufy i mierząc suwmiarką) OAL dający oparcie pocisku o gwinty. Odjąć 0.5mm albo dać 29.5mm jeżeli wychodzi więcej. Obliczyć głębokość wejścia pocisku w łuskę i pozostawioną w niej objętość czynną. To jest podstawa.
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Przy długości 29,5mm pocisk wchodzi do łuski 7mm.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Skoro OAL może być długi bez dotykania gwintów (weryfikacja plunk testem na atrapie + 0.5mm a więc 30mm wskazana), a z nim objętość czynna "prochowa" w łusce spora, wydaje się że naważka startowa S020 (też jednobazowy i o podobnej prędkości spalania) z ładowania Lovex Subsonic 140gn (krótki OAL, pocisk wchodzi ponad 1mm głebiej do łuski) może być bezpieczna (oczywiście gdyby sypać S020), zwłaszcza że i dla cięższego ołowiaka Ares 153gn (OAL 28.4mm - krótszy niż 29.5mm) jest taka sama. Z kolei z danych Ares (dla pocisku 150gn) możemy wyciągnąć proporcje Ba9 do S020 dla ciężkich pocisków w 9x19. Przemnożyłbym zatem naważkę startową S020 z tabel Lovex przez tę proporcję (wychodzi mi 3.95gn, ale mogę się mylić) i zastanowił się jeszcze. Oczywiście gwarancji ani bezpieczeństwa ani poprawnego działania nie daję. Każdy robi na własną odpowiedzialność, ja przedstawiam tylko zarys mojego rozumowania.

Na tym obrazku są jednak rysy - tabele Vectan podają zakres 3.1 (start) - 3.8gn (max) dla Ba9 i pocisku 145gn LRN (lżejszego). Więc wartość obliczona j.w. jest poza tym zakresem. Tylko że tabele Vectan dość mocno rozmijają się z rzeczywistymi prędkościami, a do tego nie raczą nawet podać OAL - może to był jakiś "prawie wadcutter". Ale dla prawilności można spróbować zacząć nie od 3.9gn tylko np. 3.4gn. I potem ostrożnie zwiększać aż do uzyskania niezawodnego przeładowania ew. factora (jednak bez przekraczania 4.3gn ze strony Ares dla pocisku 150gn - traktować to jako absolutny max.), obserwując spłonki pod kątem ekscesów ciśnieniowych, choć to jest przereklamowane - na spłonkach SP ciśnienie z zakresu typowego dla 9x19 odznacza się słabo.

Tak czy siak bez chrono nie bardzo idzie uzyskać w miarę solidną naważkę. Jeżeli dostaniemy PF rzędu 130 na relatywnie wolnym prochu takim jak Ba9, jest duża szansa że i ciśnienie zmieści się w normie.

Jak nie chcemy inwestować w to urządzenie, należałoby trzymać się wyłącznie kombinacji pocisk + proch dla których są ładowania ew. wybierać wolniejsze prochy z zapasem bezpieczeństwa i mocy na ew. zmianę pocisku i kampienie bliżej startowej. W praktyce oznacza to proch w rodzaju np. VV N340. Naprawdę solidna propozycja do 9x19 - nie zawiodłem się na nim jeszcze, robi robotę o wiele pewniej i mniejszym nakładem eksperymentów niż Ba9. 3N37 wygląda też solidnie, choć nie próbowałem. Oba relatywnie wolne, więc powinny dać factor i przeładowanie z zapasem bezpieczeństwa ciśnieniowego.
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Czyli pogonić do 265m/s nie przekraczając naważki 4,3

dzięki bardzo za wykład
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Trzeba jednak być przygotowanym na różne nieprzewidziane wypadki typu brak przeładowania, a nawet (bardzo mało prawdopodobne) utknięcie pocisku w lufie. Na Vectanach jest znacznie mniejsza pewność z naważkami. Z drugiej strony to nie powinna być zachęta do sypania od razu dużo - pamiętaj że próbujesz robić kombinację której nie ma w tabelach. Uważałbym też na ciśnienie przy naważkach większych.
ODPOWIEDZ