Montaż, a zakres regulacji lunety

Moderatorzy: wierzba, P_iter

dmaly
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2016, 06:05
Lokalizacja: Poznań

Montaż, a zakres regulacji lunety

Post autor: dmaly »

Witam

po założeniu montażu Optilock i lunety na sztucer, różnica w poziomie między światłem lufy, a krzyżem lunety(bębny na 0 ) to ponad 40cm. Po regulacji na krzyżu do punktu przestrzelin nadal brakuje około 4cm, przy czym skala na lunecie się kończy do regulacji. Co zrobić aby zerować cały zestaw. Dodam, ze przestrzeliny mieszczą się w "5zł".

Pozdrawiam
wsteczniak
Posty: 308
Rejestracja: czwartek, 02 kwietnia 2015, 19:54

Post autor: wsteczniak »

Jak jest możliwość to zmienić montaż na taki sam, może jest coś z nim nie tak. Jak będzie to samo to albo luneta fiksuje albo może lufa "patrzy" względem komory zamkowej nieosiowo, może frezy pod montaż krzywo zrobione. Jakiej marki luneta i broń? Nowe/używane?
WuWu
Posty: 53
Rejestracja: środa, 20 lipca 2016, 12:30
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: WuWu »

Jeśli dobrze rozumiem chodzi o przesuniecie w POZIOMIE pomiędzy osią lufy a punktem "patrzenia" krzyża lunety ustawionej w środkowe położenie zakresu regulacji. W moim montażu (ale to nie optilock) na tylnym elemencie montażowym jest taka mimośrodowa podkładka umożliwiająca regulacje właśnie w poziomie. Można ją obracać i w ten sposób regulować przesunięcie w poziomie lunety względem osi lufy.
Ale nie wiem, czy tak jest u Ciebie.
Darz Bór! WuWu
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Dariusz_W »

Ja bym zrobił tak:

Odkręć lunetę z montażu , ustaw jej regulacje na zero czyli środek regulacji .
Wyjmij zamek . Ustaw sztucer na jakimś statywie . Odkręć całkowicie górne pokrywki obejm , tak żeby się dało położyć lunetę na montażu .
Na 20-30 metrów ustaw jakiś mały jaskrawy cel . Ustaw sztucer żeby cel był widoczny przez lufę w samym jej środku(tak żeby lufa była w niego wycelowana). Sztucer musi być unieruchomiony żeby się nie przesuwał. Następnie popatrz przez lunetę gdzie krzyż pokazuje. Jeśli daleko do celu to źle jeśli blisko to ok .
I teraz ja bym o ile to możliwe zaczął od okręcania obejm o 180 stopni na dolnej bazie . Po każdej zmianie kontrola czy się poprawiło czy polepszyło. Kręcimy jedną obejmą i kontrola itd.... Jeśli obrót nic nie dał to bym zamienił obejmy miejscami i znowu posprawdzał.
Rozumiem że obejmy są dokręcane do dolnych baz na śrubę od spodu. Bo baz nie ruszamy zostają na miejscu.

Pozdrawiam i powodzenia.
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

Tak ma byc . Montaz optilock jest na wyfrezowanej szynie / jaskółczy ogon / na broni. Przesuwajac przednia baze do przodu powodujesz przesuwaniwe lunety w lewo kula przesuwa sie w prawo.
Lapka docisku ma duzy skok i w ten sposob wyjustujesz lunetę . nie zawsze montaz przedni zaczyna sie z początkiem otworu w zamku. Z tylnym montazem nie ma problemu bo tam jest kołek.
Zanim zaczniesz cos przerabiac sprawdz!!!!!
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 02 października 2017, 10:49 przez piotrpawel1, łącznie zmieniany 1 raz.
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

Korektę regulacji góra dół przeprowadza sie podkładkami do nabycia u rusznikarza cena podkładki ok 1 zł srednio 1 podkładka 0,1 mm /zyletka / daje roznicę 10cm gora doł na 100m
np tu masz http://www.luszczek.pl/files/catalogue.pdf strona 32 płytki do regulacji
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Dariusz_W »

Jeśli montaż ma regulacje to zrób jak Kolega wyżej napisał a potem wyjmij zamek i wyreguluj tak żeby "lufa patrzyła" tam gdzie krzyż w lunecie jak opisałem i powinno być ok.
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

40 cm od srodka ustawien to przy odległosci pierscieni ok 10 cm wystarczy przesunąc przednia baze o ok 1,5 2 mm do przodu lub do tyłu tak by było w moim Sako przesuniecie boczne ok 0,4mm
Pierscieni nie musisz odkrecac , maja polimerowe pierscienie i same skoryguja nieosiowosc obejm musisz jedynie poluzowac na chwile gorne obejmy

Sprawdziłem montaz EAW na Manku ma w tylnej bazie 2 śrubki do przesuniecia pierscienia lunety. Jezeli montaz jest "uniwersalny" ale markowy to zawsze ma jakąś boczna regulację
dmaly
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2016, 06:05
Lokalizacja: Poznań

Post autor: dmaly »

Jutro działam i dam odpowiedź.
dmaly
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2016, 06:05
Lokalizacja: Poznań

Post autor: dmaly »

Trochę mi zeszło czasu ale już odpowiadam co z tym montażem. Dostałem inny montaż, również Optilock i go założyłem . Na strzelnicy okazało się, że w poziomie nie było trzeba regulować więcej niż 3 kliki, w pionie było ich kilka więcej. Nowy montaż załatwił sprawę.
Tikka T3X 30-06
ODPOWIEDZ