Luneta na varminta

Moderatorzy: wierzba, P_iter

braun
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2010, 07:20
Lokalizacja: Łańcut

Luneta na varminta

Post autor: braun »

Witam Kolegów i zwracam się z małą prośbą o pomoc w dokonaniu wyboru.

Posiadam Remingtona 700 w kal. 223+BE 6500 2,5-16x42 Mildot
Lunetka dobrze sprawdza się na strzelnicy, niestety w łowisku po zmroku jest zbyt ciemna, a ponieważ częściej jestem na polowaniu niż na strzelnicy - więc postanowiłem ją sprzedać i kupić inną.
Mój wstepny wybór padł na:
Zeiss Conquest 4,5-14x50 krzyż 4A lub Z-Plex (bez gwarancji - sprowadzona ze stanów),
IOR 4-14x50/56 krzyż MP8 z podświetleniem (z gwarancją dożywotnią ze sklepu w Polsce),

przychylam się w kierunku IOR-a ze względu na solidność i gwarancję, czy to dobry wybór? A może pomysleć o czymś innym?
Proszę o opinie i ewentualne propozycje.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Dlaczego jak z USA to Zeiss bez gwarancji?
osobiscie - zdecydowanie Zeiss - zakładając że nawet jeżeli zobaczysz cel do którego po ciemku mozna strzelać z 223 - to na pewno w IOR z jego subtelnym podświetleniem przestaniesz go widzieć
Piotr
Awatar użytkownika
michalop
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:02
Lokalizacja: Münster/Sosnowiec

Post autor: michalop »

Nikon Monarch?

piotr
6mmBR
MIRHUNT
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 21 października 2008, 22:14

Post autor: MIRHUNT »

jeżeli conqest ma powłoki T to ok jeżeli MC to szukaj dalej w sklepie bo będziesz szukał potem w lesie
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Ma powłoki MC - przez wiele lat uważane że absolutnie najlepsze powłoki nocne....
T znajdziesz dopiero w Diavari - np. 6-24x 56 - cudowna luneta ale znacząco droższa niż Conquest. Do zastoswań kol. Brauna raczej róznica jakości nie odzwierciedli tej różnicy w cenie
Piotr
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Zeiss z powłokami MC znacznie przewyższa jakością obrazu popularne i droższe lunety. Myślę, że za pięć - dziesięć lat takie same zastrzeżenia będzie można mieć do szkieł *T. Co wtedy? Zaczynamy starszymi lunetami wbijać gwoździe?
Panuje taka obiegowa opinia, że Conquest-y są robione na rynek amerykański a tam nie poluje się w nocy i co za tym idzie nie bardzo nadają się do nocnego polowania. Jednak powłoki MC były stosowane w europejskiej produkcji Zeiss'a przed powłokami *T. Z tego co mi wiadomo tysiące użytkowników takich lunet zastrzeżeń nie miało.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
braun
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2010, 07:20
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: braun »

Panowie, mam dylemat.
Zeiss Conquest to wydatek ok 3000 zł i wiem, że są dobre.
IOR-a nie widziałem, jest droższy, ale podobno jakość ma bdb, a do tego jest pancerny i wadliwe egz. wymieniają od ręki. Podświetlenie to nie problem, wystarczy mniejsze napięcie.
Leupold też ma dobrą opinię.
Miałbym max 4 tys zł na zakup lunety.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Ty bedziesz z tym strzelał... :D
Ja na varmincie mam Burrisa BD. Z wymienianych brałbym Conquesta
Piotr
rerut
Posty: 36
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 21:13

Post autor: rerut »

Koledzy, kupiłem na ebay w USA zeissa conquest 6.5-20x 50 z siatka nr 4 za JEDYNE 749.99$. Kuzynka przywiozla Dolar był po 2.8 zł. Luneta super, nawet chyba za... Mogłem kupić 4.5-14 x 50 jeszcze taniej a do polowaczki na lisy w zupełności wystarczy.
Ze w nocy kiepsko widać- mity, mity i jeszcze raz mity. Lunete mam na 223 CZ 527 E i strzelam dziki takie do 50 kg z własnej amunicji. Do tej pory z 223 strzeliłem 7 dziczków. 6 w ogniu- na łopatkę, a 1 poszedł ok 50 metrów , ale farbował bardzo- więc nie było problemów.
Na 308 mam Kahlesa 8x56 podświetlanego również z USA za 699 $ nie narzekam. To przesada, że lunety Z USA nie nadają się do nocnych polowań.
Pozdrawiam Rerut
rerut
Awatar użytkownika
pasjonat
Posty: 347
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 11:11
Lokalizacja: podkarpackie i Bayern

Post autor: pasjonat »

Kup sobie Docter i bedziesz zadowolony. Doskonałe powłoki i transmisja światła. 30 lat gwarancji i cena optymalna.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

To jest pomysł. Może też Delta Optical - wszędzie je chwalą?A cena jeszcze lepsza.... :lol:
Ostatnio zmieniony środa, 28 kwietnia 2010, 09:09 przez PiotrL, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr
Awatar użytkownika
pasjonat
Posty: 347
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 11:11
Lokalizacja: podkarpackie i Bayern

Post autor: pasjonat »

Do polowań nocnych nie ma lepszej. Nie jeden się już przekonał i zamienili Svarowskiego nawet.
Nie ma co popadać w skrajność Delta-Optical to nie luneta.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

pasjonat pisze:Do polowań nocnych nie ma lepszej. Nie jeden się już przekonał i zamienili Svarowskiego nawet.
Rozumiem, że masz i dla tego chwalisz...
Chętnie się zamienię na Svarowskiego. O tych samych parematrach.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
kastor
Posty: 6
Rejestracja: środa, 07 kwietnia 2010, 07:48

Post autor: kastor »

Witam,

Też miałem kiedyś - nie tak dawno - ten dylemat co nałożyć na 223. Sklep mi ściągnął do obejrzenia IOR-a - niestety, jest to potężna luneta, ważąca chyba ponad 1 kg, tubus zdaje się 35 mm, optyka - znakomita, mechanika ponoć też. Nawet przy mojej dorabianej osadzie - sztucer wyglądał jako "dodatek doczepiony do lunety". Teraz ponoć IOR szykuje lżejsze lunety z 30-mm tubusem. Wybrałem Conquesta 6,5-20 x 50 z siatką Z-1000 czy jakoś tak. Lunetka zgrabna, obraz kryształ - bez wątpienia lepszy niż w S&B 2,5 -10 x 56 (tę mam na 308-ce). Jasność porównywałem niejednokrotnie - Conquest nie wymięka, natomiast - co oczywiste - wcześniej trzeba przestać strzelać z 223 - przy cieniutkiej siatce - wychodzi przewaga podświetlenia w S&B.
Uwaga ogólna - nie dajmy się zwariować powiększeniami. Obiektywnie - x20 nie jest niezbędne w łowisku nawet do dalekich lisów. x14 wystarcza w zupełności. Natomiast x 20 - przy dobrym świetle jest cholernie przydatne do oceny dalekiego kozła, żeby mieć pewność, że jest co podchodzić.
Przychylam się więc do zdania przedmówców, że i jasność i kontrast Conquestów jest o niebo lepszy niż niby"nocnych" Meopt, DO itd itp. I nie piszę tego z teorii. Oczekujmy jakości adekwatnej do ceny i po herbacie.
I miejmy w pamięci dwa powiedzenia:
1. Nie pomoże lufa Kruppa - jak strzelec dooopa.
2. Nie pomoże Zeissa rura - kiedy strzelec - ślepa kura :)

Pozdrawiam - castor fiber
Jest dobrze, ale jakoś sobie poradzimy :)
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Z6(i) 5-30x50P ....................... bez komentarza....
"Uwielbiam chorał ruski..."
kastor
Posty: 6
Rejestracja: środa, 07 kwietnia 2010, 07:48

Post autor: kastor »

No tak, Stefanie - fakt, ten swarek krawaty wiąże i usuwa ciąże, ale ... trza wyskoczyć z dychy co najmniej... Conquest o którym piszę wyszedł mi z cłem i vatem ok. 3400 zł. No i... to x 30 to już TYLKO na strzelnicę na strasznie dalekie dystanse. I dobrą podpórę.

Pozdrawiam - castor fiber - ten co niszczy wały przeciwpowodziowe :)
Jest dobrze, ale jakoś sobie poradzimy :)
ODPOWIEDZ