[K] poszukuję łusek 9x56

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tompi
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 19 stycznia 2013, 00:07
Lokalizacja: Sosnowiec

[K] poszukuję łusek 9x56

Post autor: tompi »

Może komus zalegają, może ktoś wie gdzie dostać. Poszukuję łusek 9x56 M-S,
Zrzut ekranu 2023-12-08 163145.jpg
Zrzut ekranu 2023-12-08 163145.jpg (94.05 KiB) Przejrzano 455 razy
topor
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 24 czerwca 2018, 12:56
Lokalizacja: skoczów

Re: [K] poszukuję łusek 9x56

Post autor: topor »

tompi
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 19 stycznia 2013, 00:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: [K] poszukuję łusek 9x56

Post autor: tompi »

to widziałem, ale niestety niedostępne
adam531
Posty: 123
Rejestracja: sobota, 01 listopada 2014, 16:02

Re: [K] poszukuję łusek 9x56

Post autor: adam531 »

Ale przecież 9,5x57 i 9x56 to inne kalibry. Zamiast tego drugiego to już prędzej 9x57 Mauser się nada, jeśli rzecz jasna masz matryce 9x56 i jakieś narzędzie do skracania. Rozumiem że szukasz łuski która będzie działać, a nie takiej gdzie napis na denku musi się zgadzać co do literki? Jeśli tak to to czego nie ma w Stroblu można kupić bezpośrednio u producenta:

https://huelsenmanufaktur.de/products/prices-eng

A w ogóle to nie będzie taniej i prościej przerobić sobie 8x57 Mauser? Z tego co widzę hamburgery tak robią, nawet przerabiają 30-06. Z góry uprzedzam że nie wiem czy to zadziała, tak sobie tylko teoretyzuję, bo nie mam tego kalibru i nawet nie chcę mieć.
tompi
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 19 stycznia 2013, 00:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: [K] poszukuję łusek 9x56

Post autor: tompi »

Kolega prosił o pomoc, posiada piękny sztucer w tym kalibrze i jest potrzeba przygotować 20, 30 łusek do eleboracji tego kalibru.
Matryce są dostępne w Stroblu, reszta sprzętu oczywiście jest.
adam531
Posty: 123
Rejestracja: sobota, 01 listopada 2014, 16:02

Re: [K] poszukuję łusek 9x56

Post autor: adam531 »

Z tego co piszą na forach za oceanem 9x57 Mauser powinny się nadać po sformatowaniu właściwą matrycą i skróceniu. Tu masz wymiary:

https://huelsenmanufaktur.de/wp-content ... 5/9x57.pdf

różnice (poza długością) są minimalne. Aczkolwiek 9x56 ma o 0,1 mm mniejszą średnicę podstawy (base), więc istnieje pewne ryzyko że tam gdzie matryca nie dochodzi będzie za szeroko i nabój nie wejdzie do komory. Jednak z tego co piszą większości ludzi to działa.

Do przeróbek 8x57 i 30-06 trzeba jeszcze mieć coś do rozformatowania szyjki i znacznie lepszy patent na skracanie, bo ściąć trzeba dużo więcej. No i problem z podstawą może być większy bo to kolejne 0,1mm. Za to jest taniej. Sam sobie odpowiedz co wolisz. Poza tym w razie kontroli jeśli policjant będzie niekumaty, to może go jeszcze przekonasz przy użyciu suwmiarki że 9x57 przerobiłeś na 9x56, a z 8x57, 9,3x62 albo 30-06 będzie pewnie trudniej.

Na pewno będziecie mieli z tym sporo zabawy, bo poza łuskami trzeba jeszcze dobrać pociski. Tu podobno było sporo różnic, niektórym pasują popularne .358, inni muszą kalibrować do .356 a widziałem też doniesienie że ktoś musiał zejść aż do .351. Więc pewnie będziesz musiał zmierzyć lufę. Ale życzę powodzenia.
tompi
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 19 stycznia 2013, 00:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: [K] poszukuję łusek 9x56

Post autor: tompi »

Dziękuję za podpowiedzi, teraz musze to przeanalizować czy warto.
adam531
Posty: 123
Rejestracja: sobota, 01 listopada 2014, 16:02

Re: [K] poszukuję łusek 9x56

Post autor: adam531 »

Też nie ma co demonizować możliwości problemów prawnych, napisałem o nich tylko dlatego że obił mi się o uszy przypadek kiedy człowiek miał broń zarejestrowaną z 7,62x53R a używał oczywiście popularniejszych łusek 7,62x54R. Podczas przypadkowej kontroli w drodze na polowanie jakiś policjant zaczął się strasznie czepiać że tu jest co innego niż w książeczce, ale w końcu dał się przekonać. I to jedyny taki przypadek o którym słyszałem. Opinie które na ten temat chodziły były raczej takie że gdyby nawet próbował eskalować to w prokuraturze sprawa po odpowiednim obśmianiu wylądowałaby w niszczarce, ale dla kronikarskiego obowiązku piszę.

Poza tym mnóstwo ludzi mając np. wpis 357 Mag używa amunicji 38 Spl i jedyne konsekwencje jakie ich za to spotykają to niemożność kupowania amunicji 38 Spl w sklepach prowadzonych przez nadgorliwców.

Możesz też spytać producenta czy wybiją Ci na denku to co potrzebujesz i od razu skrócą tę łuskę. To jest manufaktura, więc może jak zamówisz ze 100 sztuk to się zgodzą.

Większy problem będziesz miał ze zmierzeniem kalibracji pocisków. Jeżeli sam nie potrafisz przeslugować lufy ołowianą kulką i potem zmierzyć średnicy w polach i bruzdach to raczej dałbym to do zrobienia rusznikarzowi. Może też da się namówić na wystawienie Ci kwita że wymiary Twojej komory pozwalają na stosowanie w tej broni skróconych łusek 9x57, wtedy nawet nadgorliwy policjant powinien się odczepić.
tompi
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 19 stycznia 2013, 00:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: [K] poszukuję łusek 9x56

Post autor: tompi »

Dziekuje za wszystkie podpowiedzi.
ODPOWIEDZ