10 Rounds Load Development- temat ogólny

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Komes
Posty: 89
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2022, 12:41
Lokalizacja: Deutch Krone

10 Rounds Load Development- temat ogólny

Post autor: Komes »

Cześć,

Wiem że kilka bardziej doświadczonych osób korzystało już z tej metody, oglądałem nawet filmy naszego kolegi @donkichot, który to sprawdzał w praktyce. Właśnie zaczynam nowy projekt czyli wdrożenie nowej elaboracji do polowaczki. Na koniczynki na tarczy nie mam ciśnienia ale subMOA jednak mile widziane. Skoro zabieram się za coś od nowa chciałbym również sprawdzić tę metodę ale potrzebuję trochę informacji i ewentualnych uwag na co zwracać uwagę?
Napiszcie proszę jak wam się to sprawdza? na ilu elaboracjach to sprawdzaliście i jakie macie odczucia? za każdą konstruktywną uwagę będę bardzo wdzięczny a jeśli sam się zdecyduję na tę metodę to na pewno podzielę się wynikami i obserwacjami.

serdecznie pozdrawiam
Komes
Obrazek
Awatar użytkownika
Komes
Posty: 89
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2022, 12:41
Lokalizacja: Deutch Krone

Re: 10 Rounds Load Development- temat ogólny

Post autor: Komes »

Na początek zastanawiam się ile sztuk przygotować do pierwszego odstrzelenia?
Bo tak: Metoda ma dawać oszczędności w ilości użytych komponentów wiec w zasadzie na początek drabina na 10 szt. Ale jeśli to metoda w swojej zasadniczej części oparta na statystyce to naturalnym wydaje się zwiększenie ilości danych wejściowych. Im więcej danych tym mniejsza przypadkowość wyniku. Na przykład 1x10 wydaje mi się trochę małym zakresem. Bardziej optymalne wydaje mi się 3x10 (10 naważek po 3 sztuki). Tylko teraz, w przypadku układu 3x10 to bez statystyki będzie widać gołym okiem, bezpośrednio na tarczach z co skreślić już na starcie a nad czym dalej pracować a cała idea oszczędności już na starcie przechodzi w niebyt ](*,)

1x10 pokaże nam te płaskie rejony na wykresie ale nie powie nam nic o odchyleniu standardowym a to z kolei bardzo ważne uzupełnienie wykresu bo w przypadku dwóch interesujących punktów to ten z niższym odchyleniem standardowym będzie lepszym przedmiotem dalszej pracy.

co Wy na to?
Obrazek
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: 10 Rounds Load Development- temat ogólny

Post autor: matthius »

Ja robię tak, że na początek strzelam 10x1, aby zweryfikować symulację GRT. Porównuję prędkości założone do zmierzonych, patrzę na stan spłonek i łusek. Wszystkie pociski ładuję do jednej tarczy i odnotowuję trafienia dla każdej naważki. Jeżeli przy okazji wyjdzie, że naważki z jakiegoś zakresu dają nie tylko zakładaną prędkość, ale też układają się na podobnej wysokości, to jest to dla mnie wskazanie do dalszych poszukiwań.

Kolejną elaborację robię już po 3 lub 4 sztuki (broń powtarzalna vs semi-auto), ale tylko dla wytypowanych zakresów.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: 10 Rounds Load Development- temat ogólny

Post autor: goostav »

hm... a ty chcesz polować na 1000m, że zadajesz sobie tyle 'trudu'? tak z ciekawości pytam, bo w zasadzie do celów myśliwskich można zasypywać proch 'łyżeczką do herbaty'. Taka dokladność w zupełności wystarczy. Co powoduje do takiej zabawy?
Goostav
Awatar użytkownika
Komes
Posty: 89
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2022, 12:41
Lokalizacja: Deutch Krone

Re: 10 Rounds Load Development- temat ogólny

Post autor: Komes »

goostav pisze: niedziela, 30 kwietnia 2023, 10:56 hm... a ty chcesz polować na 1000m, że zadajesz sobie tyle 'trudu'? tak z ciekawości pytam, bo w zasadzie do celów myśliwskich można zasypywać proch 'łyżeczką do herbaty'. Taka dokladność w zupełności wystarczy. Co powoduje do takiej zabawy?
Można też wziąć starego zardzewiałego MOSINA znalezionego po wojnie w lesie przyciąć lufę brzeszczotem i z niego polować do 100m. Albo zamiast kupować 10 letnie auto kupić starego, 40 letniego zaporożca i do jazdy do 100km też wystarczy. W ogóle to po co nam ładne i czyste domy. Przeprowadźmy się do chat ze strzechą, klepiskiem i paleniskiem na środku bez komina bo tak do codziennego życia wystarczy.
Jestem zdecydowanie przeciw bylejakości i niechlujstwu! I nie chce mi się dalej tego komentować.

Mój Ojciec kiedyś mi powiedział tak: "Synu, jeśli już się za coś zabierasz to rób to solidnie. Są szczegóły, które można pominąć ale dobrze jest mieć świadomość złożoności zagadnienia i wiedzieć dla czego akurat pomijać te a nie inne.
Nie mam zamiaru robić od tak jak wyjdzie. Elaborowanie to dla mnie przyjemność sama w sobie. To dłubanie, szukanie rozwiązań i ciągłe doskonalenie sprawia mi najwięcej przyjemności. Nie zamykam sobie drogi do strzelania tarczowego na dłuższe dystanse w wymiarze hobbystycznym, zwłaszcza, że o rzut kamieniem od domu mam strzelnicę z osią 900m! Może kiedyś zacznę próbować swoich sił na 300m i dalej? Elaboracja myśliwska też powinna być przyzwoicie precyzyjna.

Z zawodu jestem technologiem programistą CNC. Projektuję i wdrażam nowe rozwiązania, poprawiam starsze jeśli tego wymagają nowe warunki lub zmiany w branży. Wszędzie używam precyzji i pewnego inżynierskiego schematu działania, na każdym etapie przedsięwzięcia wyważam dalsze działania między jakością a ceną. W żciu prywatnym tak samo. Ot taki przypadek człowieka.

pozdrawiam serdecznie
Komes
Obrazek
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: 10 Rounds Load Development- temat ogólny

Post autor: goostav »

a po co ta historia? Można polować ze starym mosinem i jeździć 10 letnim autem, w jednym i drugim przypadku będzie z efektem i bezpiecznie, można zdjąć buty przed wejściem do domu, będzie czyściej, a pytam dlatego, że polując w 90% z podchodu, strzelając z wolnej ręki, precyzja sportowa.nie ma znaczenia i zwyczajnie zafascynowało mnie co powoduje takie chęci.... no, już wiem, i fajnie,, pozdrawiam i Darz Bór!!
Goostav
ODPOWIEDZ