Prosba o sprawdzenie / QL / weryfikacje - 357 Mag

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Rookie
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 17 lipca 2021, 16:00

Prosba o sprawdzenie / QL / weryfikacje - 357 Mag

Post autor: Rookie »

Witam ,

Czy mogłbym prosic o sprawdzenie max bezpiecznej nawazki prochu Vectan BA91/2 przy elaboracji amunicji 357 Mag ?
Łuska S&B . Pocisk LOS CMJ RNFP 180 gr (18,35 mm). COL standard 40,4mm.
Z GRT wychodzą mi wyzsze nawazki niz ze strony Vectana. Wiem, ze oni raczej są bardzo zachowawczy - ale nie chcialbym przedobrzyc.
Planuje zakres drabinki 6,8 - 7,4 gr.
Dziekuje za pomoc. Pozdrawiam
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Prosba o sprawdzenie / QL / weryfikacje - 357 Mag

Post autor: likker_runner »

To ma być do rewolweru czy lewarka? Tak czy siak pocisk nie ma rowka na crimp, więc nie będzie zabezpieczenia przed Crimp Jump, a także przed wbiciem pocisku. No chyba żeby skrócić COL i crimpować na ogive, ale to tylko do rewolweru ma sens, bo pomaga tylko na CJ.

Warto też zastanowić się który limit ciśnienia przyjąć - CIP (43,500psi) czy nowy SAAMI (35,000psi). Z tego potrafią wynikać spore różnice.

Tyle że dla tak ciężkich pocisków ja nie widzę za bardzo ładowania na Ba9 1/2. Jest Ba9, a to zupełnie inny proch. Więc uściśliłbym który ma być. Ba9 1/2 ma znacznie niższe naważki już dla lżejszego pocisku 158gn. VV też nie bardzo chce publikować naważki pod pocisk 180gn dla porównywalnego koncepcyjnie i szybkościowo (do Ba9 1/2) N320.
Rookie
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 17 lipca 2021, 16:00

Re: Prosba o sprawdzenie / QL / weryfikacje - 357 Mag

Post autor: Rookie »

Cześć.

Amunicja do rewolweru. Nie crimpowałem tych pocisków na RSie. Zrobiłem kilka pomiarów i nie zaobserwowałem problemów z przemieszczeniem się pocisków.
Z Vectanem ( 9 1/2) nie mam żadnego doświadczenia i trochę zaintrygowała mnie duża różnica pomiedzy danymi Vectana i tym co wychodzi z GRT - dlatego poprosiłem aby ktoś z większym doświadczeniem podpowiedział.
Dzięki za komentarz. Odnośnie cisnien - GRT przyjmuje " z urzędu" CIP
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Prosba o sprawdzenie / QL / weryfikacje - 357 Mag

Post autor: likker_runner »

Robiłem ładowania 183gn (LRNFP) .357 Mag na szybkim prochu, ale dość specyficzne - chodziło o nieprzekraczanie 1000fps (regulamin dyscypliny). Na VV N320, wspomagałem się tabelą .38 Special. I max. od tego kalibru dał mi dokładnie to, czego oczekiwałem. A że prochy są dość podobne i mamy duży zapas bezpieczeństwa ciśnieniowego, można spróbować wsypać te 5.2gn Ba9 1/2. Albo i trochę więcej pod kontrolą GRT. Ale 6gn bym raczej nie przekraczał - żeby było wyraźnie mniej niż tabelowe ładowanie pod 158gn. Oczywiście wszystko to na własną odpowiedzialność.
Rookie
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 17 lipca 2021, 16:00

Re: Prosba o sprawdzenie / QL / weryfikacje - 357 Mag

Post autor: Rookie »

Oczywiście. Dziękuję bardzo za konstruktywną odpowiedź.
Podrawiam
Rookie
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 17 lipca 2021, 16:00

Re: Prosba o sprawdzenie / QL / weryfikacje - 357 Mag

Post autor: Rookie »

Gwoli podsumowania tematu - przetestowałem naważki od 5,2 gr to 6,0 gr ( co 0,2).
Żadnych problemow nie zaobserwowałem - czy to oznak nadciśnienia czy problemów z CJ - Najlepsze skupienie na najwyższej naważce.
GRT jak wiemy wylicza spore dopuszczalne naważki - powiedzmy do 7,8 gr
QL ( uprzejmość Parabellum) zasugerował nie przekraczać 7 gr.
Tabele Vectana duuzo niżej.
Pozdrawiam
PS Niestety nie miałem możliwości pomiarów prędkości
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Prosba o sprawdzenie / QL / weryfikacje - 357 Mag

Post autor: likker_runner »

Na spłonce SP dużo w kwestii ciśnienia nie zobaczymy, ew. powyżej 34000 psi coś się może pokazać, ale nie mam doświadczenia w tym zakresie.

Tak czy siak jeżeli chcemy strzelać magnumowo, poszukałbym wolniejszego prochu w rodzaju N350, 3N37 ew. RS30. Na Ba9 1/2 pewnie da się jako tako bezpiecznie wyjść ponad te 6gn naważki, jednak z modelami Vectanów w kalkulatorach naważek zawsze było słabo, podobnie jak z powtarzalnością między partiami. Więc przyjmowałbym raczej wyższy, a nie niższy margines bezpieczeństwa, zwłaszcza przy braku chrono. Gdzieś też kiedyś czytałem o niekontrolowanym spalaniu szybkich Vectanów (chyba Ba10) pod wyższym ciśnieniem, efekt ponoć jest progowy. Do sportu Vectany są dobre, ale maksymalizację osiągów robiłbym na czymś innym.
ODPOWIEDZ