Headspace

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tomekcz
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2011, 08:54
Lokalizacja: Gdańsk

Headspace

Post autor: tomekcz »

Witam Kolegów,

sprawdziłem kilkadziesiąt moich łusek (Lapua 308 Win.) RCBS Precision Mic i okazało się, że mikrometr wskazuje headspace praktycznie zawsze ujemne -0.001" - -0.005" (w przypadku jednej łuski wskazał 0, ani jedna łuska nie ma headspace dodatniego). Co to oznacza? Czy moja komora nabojowa jest 'ciaśniejsza' niż zalecenia SAAMI? Czy to oznacza, że nie musze używać competition shellholder np. +.002" aby zmodyfikować headspace?

Z góry dziekuję za pomoc!
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Jeśli łuski dają się zamknąć w komorze bez wyraźnego oporu, to robisz jakiś błąd pomiaru. Jeśli są faktycznie zbyt długie, to przed obniżaniem shellholdera (można go zeszlifować zamiast kupować niższy) upewnij się, czy obecnie matryca jest maksymalnie obniżona.
darzbór!
Paweł Morawski
tomekcz
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2011, 08:54
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: tomekcz »

Sprawdzę wieczorem czy łuski dadzą sie zamknąć bez oporu.
Czy jesli mam wskazanie headspace o wartości - 0.002 to oznacza to, ze łuska jest zbyt długa? Pomiaru dokonywałem przed formatowaniem szyjkowym.
O jakiej matrycy myslisz? neck sizing czy bullet seater (jesli pytanie jest naiwne, wybacz)? Matryce wyregulowałem zgodnie z insrukcja obsługi...
Mam sprawdziany "Go", "No Go" oraz "Field", sprawdze narzedziem RCBS Prec Mic jakie pokaze wartosci...
[/b][/i]
tomekcz
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2011, 08:54
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: tomekcz »

Fuski daja sie zamknąc w komorze nabojowej z wyczuwalnym oporem - mysle ze porownywalnym z nabojem tego samego typu (Lapua 308 Win. 9,7g Mega) i producenta co luska.
Sprawdzilem naboje tego samego typu i RCBS Prec Mic (http://www.sinclairintl.com/.aspx/pid=3 ... space_Tool) wykazuje headspace -0.002".
Sprawdzilem sprawdziany i otrzymalem takie wyniki:
GO 1.630" : -0.002"
NO GO 1.634" : +0.003"
FIELD 1.638": +0.006"

Jak zinterpretowac te dane? Czy mozesz odpowiedziec na moje pytania z poprzedniego postu?

Z gory dziekuje za pomoc!
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Dość trudno radzić na odległość gdy samemu nie można poczuć w ręku tego &#8222;ledwie wyczuwalnego oporu&#8221;. Z pomiarów wynika, że Twoje odstrzelone łuski mają tą samą długość co sprawdzian GO. Niby dobrze, ale lekko niepokoi, że nowe nie wydłużyły się minimalnie po strzale.

Zacznij od kontroli czy sprawdzian GO zamyka się bez wyraźnie większego oporu niż odstrzelona łuska z headspace -0.002 &#8211; inna sprężystość materiału, jeśli brak luzu to łuska &#8222;ugnie się&#8221; z minimalnym oporem, sztywny sprawdzian nie da się zamknąć lub zamknie się z dużym oporem. Jeżeli sprawdzian zamknie się łatwo, to wszystko gra; jeśli wystąpią problemy, to masz zbyt krótką komorę &#8211; w takiej sytuacji napisz i spróbuję poradzić dalej, daj też znać jaką masz broń.
darzbór!
Paweł Morawski
tomekcz
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2011, 08:54
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: tomekcz »

Sprawdziłem jeszcze raz sprawdzian GO z RCBS Prec Mic wyszło mi -0.001" - może różnica do poprzedniego pomiaru wynika z tego, że sprawdzian nie jest aż tak dokładny albo winny jest czynnik ludzki... Dobrałem łuskę z headspace -0.001 i porównałem jak się zamyka i następnie zamknąłem sprawdzian. Moje odczucie jest takie, że sprawdzian zamyka się lżej niż łuska... jeśli to co pisze jest nie racjonalne daj mi znać... może muszę wyeliminować swoje błędy... Zastanawia mnie dlaczego sprawdzian zamyka się łatwiej niż łuska z takim samym/bardzo podobnym headspace?

Broń, którą posiadam to SAKO 85 Hunter 308 Win.

Z góry dziękuje za pomoc w tej sprawie!
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Tomku,

To, że sprawdzian zamyka się lżej niż łuska jest całkiem racjonalne ale wskazuje na inny potencjalny problem. Jeśli sprawdzian zamyka się łatwiej niż łuska tej samej długości to headspace jest OK i o długości łusek możesz na razie zapomnieć &#8211; będzie trzeba je skrócić (podbić ramiona) za pewien czas, gdy zwiększą swoją długość.

Lekki opór przy zamykaniu łuski sugeruje brak luzu poprzecznego między łuską a komorą nabojową &#8211; duża średnica łuski, mała komory. Dopóki nie ma problemu z przeładowaniem nie ma się czym przejmować, a może to nawet korzystnie wpływać na skupienie bo łuska w komorze znajduje się idealnie w osi lufy, czyli pocisk również. Z czasem opór może wzrosnąć do tego stopnia, że wyjęcie odstrzelonej łuski będzie sprawiać pewien problem, wtedy będzie trzeba użyć matrycy body lub FL. Jeżeli masz znajomego dentystę lub protetyka to warto by się upewnić, czy kombinuję w dobrym kierunku. Lakierem do pasowania protez (plomb) posmaruj łuskę i delikatnie zamknij ją w komorze nabojowej &#8211; po wyjęciu powinny być widoczne zarysowania (nawet całkowity brak lakieru) na całej średnicy łuski, prawdopodobnie w okolicach góry części butelkowej (komory prochowej).
darzbór!
Paweł Morawski
tomekcz
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2011, 08:54
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: tomekcz »

Dziękuję za odpowiedź :-) Jak zdobędę taki lakier to sprawdzę tą kwestię i dam znać :-)
ODPOWIEDZ