Waga elektroniczna podobno rewelacja !

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Krzysztof L
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 03 października 2017, 13:45

Waga elektroniczna podobno rewelacja !

Post autor: Krzysztof L »

Panowie wiem, że mechaniczny klasyk stoi ponad wszystkim i nie chce tego podkopywać, ale zabawa z ważeniem na szalce trochę trwa i wymaga wielu uważnie wykonywanych czynności. Alternatywą jest waga elektroniczna no, ale porządna kosztuje dwa razy więcej niż dobra mechaniczna. Tym czasem trafiłem na ciekawe testy tanich chińskich wag. W USA funkcjonują pod marką WAOAW, ale u wujka Li, czyli na Aliexpressie w nazewnictwie już wolna amerykanka.
Wracając do samego produktu na Yutub-e można znaleźć kilka filmików gdzie pokazana jest dokładność pomiaru przy elaboracji w porównaniu do markowej konkurencji.
https://www.youtube.com/watch?v=hDH8qKQRdoo
https://www.youtube.com/watch?v=nponPrikC2w
https://www.youtube.com/watch?v=Tyxp4IzxGPs

Na Aliexpress ta waga kosztuje od 17 do 25$ plus transport od 7 do 17$. Chyba zaryzykuje te sto parę złotych. Co wy na to? Może ktoś już używa?
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Re: Waga elektroniczna podobno rewelacja !

Post autor: donpablos »

Krzysztof L pisze:Panowie wiem, że mechaniczny klasyk stoi ponad wszystkim i nie chce tego podkopywać, ale zabawa z ważeniem na szalce trochę trwa i wymaga wielu uważnie wykonywanych czynności. Alternatywą jest waga elektroniczna no, ale porządna kosztuje dwa razy więcej niż dobra mechaniczna. Tym czasem trafiłem na ciekawe testy tanich chińskich wag. W USA funkcjonują pod marką WAOAW, ale u wujka Li, czyli na Aliexpressie w nazewnictwie już wolna amerykanka.
Wracając do samego produktu na Yutub-e można znaleźć kilka filmików gdzie pokazana jest dokładność pomiaru przy elaboracji w porównaniu do markowej konkurencji.
https://www.youtube.com/watch?v=hDH8qKQRdoo
https://www.youtube.com/watch?v=nponPrikC2w
https://www.youtube.com/watch?v=Tyxp4IzxGPs

Na Aliexpress ta waga kosztuje od 17 do 25$ plus transport od 7 do 17$. Chyba zaryzykuje te sto parę złotych. Co wy na to? Może ktoś już używa?
o ile tylko trafi się dobrze wykonany egzemplarz - "będzie Pan zadowolony"

dokładność 0.01 graina przy zakresie pomiarowym 50 gram to ściema, Chińczyków trochę "ponosi" (jak z rozmiarami chińskich butów czy pojemnościami baterii)

rzeczywista rozdzielczość tanich belek tensometrycznych w połączeniu z tanim wzmacniaczem np HX711 to maksimum ok 3000 "działek"
niby wzmacniacz daje 24 bitową rozdzielczość ale pomiar mikroVoltów + wzmocnienie powoduje bardzo dużą ilość szumów - więc z tej dokładności nie da się stabilnie skorzystać

Realna dokładność będzie sięgać w porywach 1/10 graina

Waga oczywiście pokaże wartości - ale trzeba sobie zdawać sprawę że to wynik algorytmu a nie rzeczywisty odczyt czujnika

W sumie jeśli trafi się egzemplarz dobrze zrobiony, to 1/10 graina spokojnie wystarczy - o ile ktoś się na Longshoty nie wybiera
Krzysztof L
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 03 października 2017, 13:45

Re: Waga elektroniczna podobno rewelacja !

Post autor: Krzysztof L »

donpablos pisze:
Krzysztof L pisze: o ile tylko trafi się dobrze wykonany egzemplarz - "będzie Pan zadowolony"

dokładność 0.01 graina przy zakresie pomiarowym 50 gram to ściema, Chińczyków trochę "ponosi" (jak z rozmiarami chińskich butów czy pojemnościami baterii)

rzeczywista rozdzielczość tanich belek tensometrycznych w połączeniu z tanim wzmacniaczem np HX711 to maksimum ok 3000 "działek"
niby wzmacniacz daje 24 bitową rozdzielczość ale pomiar mikroVoltów + wzmocnienie powoduje bardzo dużą ilość szumów - więc z tej dokładności nie da się stabilnie skorzystać

Realna dokładność będzie sięgać w porywach 1/10 graina

Waga oczywiście pokaże wartości - ale trzeba sobie zdawać sprawę że to wynik algorytmu a nie rzeczywisty odczyt czujnika

W sumie jeśli trafi się egzemplarz dobrze zrobiony, to 1/10 graina spokojnie wystarczy - o ile ktoś się na Longshoty nie wybiera
Zdaje sobie sprawę że za 15 czy 20$ cudów nie należy oczekiwać ale fakt, wagi te co można zobaczyć na filmikach do których linki załączyłem radzą sobie całkiem nieźle.
Teoria o chińskiej ściemie sobie a praktyka sobie. Jak wdać pomiary są powtarzalne i identyczne jak na markowych wagach. Oczywiście nie dyskutuję z tym czy warto inwestować w wagę mechaniczną czy lepiej kupić taniego chińczyka, niemniej jednak jako alternatywa kontrolna do elaboracji amunicji pistoletowej powinno się sprawdzać.
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Re: Waga elektroniczna podobno rewelacja !

Post autor: donpablos »

Krzysztof L pisze:
donpablos pisze:
Krzysztof L pisze: o ile tylko trafi się dobrze wykonany egzemplarz - "będzie Pan zadowolony"

dokładność 0.01 graina przy zakresie pomiarowym 50 gram to ściema, Chińczyków trochę "ponosi" (jak z rozmiarami chińskich butów czy pojemnościami baterii)

rzeczywista rozdzielczość tanich belek tensometrycznych w połączeniu z tanim wzmacniaczem np HX711 to maksimum ok 3000 "działek"
niby wzmacniacz daje 24 bitową rozdzielczość ale pomiar mikroVoltów + wzmocnienie powoduje bardzo dużą ilość szumów - więc z tej dokładności nie da się stabilnie skorzystać

Realna dokładność będzie sięgać w porywach 1/10 graina

Waga oczywiście pokaże wartości - ale trzeba sobie zdawać sprawę że to wynik algorytmu a nie rzeczywisty odczyt czujnika

W sumie jeśli trafi się egzemplarz dobrze zrobiony, to 1/10 graina spokojnie wystarczy - o ile ktoś się na Longshoty nie wybiera
Zdaje sobie sprawę że za 15 czy 20$ cudów nie należy oczekiwać ale fakt, wagi te co można zobaczyć na filmikach do których linki załączyłem radzą sobie całkiem nieźle.
Teoria o chińskiej ściemie sobie a praktyka sobie. Jak wdać pomiary są powtarzalne i identyczne jak na markowych wagach. Oczywiście nie dyskutuję z tym czy warto inwestować w wagę mechaniczną czy lepiej kupić taniego chińczyka, niemniej jednak jako alternatywa kontrolna do elaboracji amunicji pistoletowej powinno się sprawdzać.
Zakres 50 gramów, ważony z dokładnością co 1/1000 grama - czyli belka + wzmacniacz musiałyby rozróżniać 50 000 różnych stanów

najdokładniejsze laboratoryjne belki z super precyzyjnie wykonanymi wzmacniaczami są w stanie ogarnąć ok 100 000 różnych stanów
Ale mówimy o urządzeniach laboratoryjnych których ceny są kilkadziesiąt razy większe niż tych tanich wag.

Tania waga składa się z taniej obudowy, taniego wyświetlacza, taniej belki, taniej płytki PCB ze zintegrowanym tanim przetwornikiem Analog - Digital i tanim wzmacniaczem
jeśli taki układ rozróżni 3000 różnych stanów, to jest to i tak bardzo dobry wynik.

Ja bynajmniej nie sugeruję że te wagi są do niczego, wręcz przeciwnie, sam taniej chińskiej używam i jestem zadowolony.
Do moich elaboracji się nadaje i jest wystarczająca.


Chodzi mi tylko o to, żeby mieć świadomość prostego faktu, to że waga wyświetla radośnie że zważyła coś z dokładnością do tysięcznej części grama, czy setnej części graina, wcale nie oznacza że tak jest w rzeczywistości.

W przeciwnym razie można by łatwo dojść do wniosku, że w zasadzie po co jakieś laboratoryjne wagi za kilka tysięcy, jeśli chińska za 20 dolców waży "tak samo dokładnie"

Otóż tak nie jest, ta tania tylko udaje, że waży tak samo dokładnie, w rzeczywistości ona w porywach "widzi" setne części grama - a i to jej trochę pływa - tysięczną to sobie wylicza swoim algorytmem żeby cokolwiek pokazać i udawać że jest dokładniejsza niż w rzeczywistości

Natomiast do elaboracji jest to jak najbardziej wystarczające (przynajmniej takiej "zwykłej" gdzie nie zamierzasz ważyć każdego ziarenka prochu)
Krzysztof L
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 03 października 2017, 13:45

Re: Waga elektroniczna podobno rewelacja !

Post autor: Krzysztof L »

donpablos pisze:
Natomiast do elaboracji jest to jak najbardziej wystarczające (przynajmniej takiej "zwykłej" gdzie nie zamierzasz ważyć każdego ziarenka prochu)
Dokładnie takie przeznaczenie będzie miała u mnie. :D
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Wracając do samego produktu na Yutub-e można znaleźć kilka filmików gdzie pokazana jest dokładność pomiaru przy elaboracji w porównaniu do markowej konkurencji.
Ale to markowa konkurencja tylko do 100 dolków. :(
W takim zestawieniu może być konkurencyjna. :D
aquater
Posty: 115
Rejestracja: czwartek, 19 października 2017, 00:19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: aquater »

http://allegro.pl/mini-waga-jubilerska- ... 27810.html

Mam takie cudo
O dziwo - wazy
Odważnik jest ale do dokładniejszego pomiaru warto dokupić jakiś wzorzec masy :)

Mi się sprawdza bardzo dobrze. Raz na kilka pomiarów przełączam na grany i sprawdzam poprawność

I teraz uwaga :

Często w tanich wagach mimo deklarowanego 0,001g po przełączeniu na gn waga automatycznie zmienia nam dokładność pomiaru w gn na 0,1
ODPOWIEDZ