Znów ta prasa

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Sokół
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 01 kwietnia 2018, 22:25
Lokalizacja: Lubuskie

Znów ta prasa

Post autor: Sokół »

Witam

Stoję przed wyborem sprzętu do elaboracji. Chciałbym elaborować 308 Win, 30-06, 6,5x55 SE i trochę 44 rem. mag do levara a w przyszłości może 9,3x62. Zależy mi na precyzji scalanej amunicji na poziomie 0,5 MOA na 100m lub lepiej (pomijając kaliber 44 rem. mag.) ale bez przesady, nie chcę walczyć o każdy milimetr na tarczy. Zastanawiam się nad wyborem prasy i biorę pod uwagę dwie opcje :

1) REDDING BIG BOSS II
2) RCBS ROCK CHUCKER SUPREME IV

Wiem, że temat był już wałkowany na tym forum i przeczytałem chyba wszystkie wątki na ten temat ale przyszedł mętlik w głowie i już całkiem nie wiem która będzie lepsza. Obie są podobne. BB2 lepszy system odspłonkowywania a RCBS cięższa co według mnie jest chyba na plus. Są jakieś większe różnice między tymi prasami? I jak z możliwością zastosowania systemu od Hornady LOCK N LOAD umożliwiającego szybszą wymianę matryc? Czy system ten eliminuje konieczność każdorazowego ustawiania matrycy przy jej wymianie? Czy zastosowanie tego systemu jest możliwe w obydwu tych prasach? Czy nie pogarsza on precyzji wykonywanej amunicji w porównaniu z tradycyjnym wkręcaniem matryc? No i w ogóle jakich matryc używać w tych prasach żeby scalana amunicja była jak najlepszej jakości?
Czy informacja że niby prasy RCBS są teraz produkowane w Chinach jest potwierdzona?
.308 win, .30-06, 6,5x55 SE, .44 rem magnum
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Elaboruję na BBII .44 również do lewarka, 308, 3006, obecnie zaczynam z 6,5x55. Obie prasy podobnej jakości, nawet Lee zamknięta spełni twoje oczekiwania. System Hornady super sprawa, nic nie tracisz na jakości. Do 44 używam matryc Lee carbide deluxe nie trzeba smarować. Do precyzji jakiej oczekujesz w pozostałych kalibrach Lee wystarczy. Przeglądaj dział z ogłoszeniami na forum.
Uwaga a teraz będzie reklama, mam kilka fatów do sprzedania które mogą Ciebie zainteresować.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Choć sam używam i jestem bardzo zadowolony z RCBS RC IV Supreme to jednak teraz poleciłbym Redding BigBoss II.
To co dla mnie teraz byłoby decydujące to lepszy sposób wyłapywania wybitych spłonek oraz "przekoszenie" ramy /chyba o 36 stopni/ a przez to wygodniejszy dostęp do shelholdera.
Niby niewiele ale denerwował mnie brud po spłonkach na tłoku RC IV. Teraz do odspłonkowania mam drugą prasę więc po problemie.
Ew. do RC IV można dokupić pudełeczka do wyłapywania spłonek o wiele lepiej dopasowane do prasy niż te fabryczne.
Ceny pras podobne. W RC IV na pewno da się zamocować wymienne tuleje od Hornady.
W BB II też jest tuleja redukcyjna na standardowe matryce i pewnie zestaw Hornady będzie pasował.
Ale na 100% nie jestem jestem pewny i musiałby wypowiedzieć się ktoś, kto sprawdził praktycznie.
Jedyny minus BB II to brak możliwości przestawienia prasy na lewą rękę ale to wynika z przekoszenia ramy.
Pozdrawiam, Tomek
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

mam obie
Sokół
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 01 kwietnia 2018, 22:25
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: Sokół »

Skoro masz i używałeś obu pras kolego kahles podziel się swoimi doświadczeniami w użytkowaniu tych pras. Skoro system Hornady LOCK N LOAD pasuje do obu tych prac to może pytanie w której prasie sprawuje się lepiej? A może nie ma różnicy? A coś więcej o tym systemie? Z tego co mi wiadomo to wykręca się z prasy oryginalną tuleję, wkręca lock n load, na matryce nakręca się tuleje tego systemu i wkłada w prasę przekręcając i blokując śrubą imbusową i co dalej? Nic więcej nie trzeba ustawiać? Zdaję sobie sprawę z tego, że której prasy bym nie wybrał to i tak będzie dobrze. Zdecydują zapewne szczegóły. Brud po spłonkach na tłoku pozostaje chyba na obu prasach a nie tylko na RC IV?
No i jeszcze sprawa tego typu, że jak zdecydowałbym się na zestaw do elaboracji ze sklepu cel, to zestawy są tylko RCBS a więc prasa RCIV, tylko co z wagami M500 i M1000? Na forum czytałem opinie o wagach 5-0-5 i 1010 ale te z zestawu są inne i nie za dużo o nich wiem. Czy to dobre wagi? No i czy ten dozownik z zestawu daje radę? Czy w ogóle dać sobie spokój z tymi zestawami i kupować pojedynczo?
.308 win, .30-06, 6,5x55 SE, .44 rem magnum
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

W RCIV wqoorwia mnie że przy odspłonkowywaniu spłonki nie zawsze trafiają do tego fabryczneho zsypu...i walają się potem jak krakersy na podłodze
Nie używam lock&load.Mam matryce reedinga,RCBS,Lee i Hornady...
Mam wage 1010 ale jej nie używam.Jest bardzo dokładna ale do moich zastosowań-polowanie do 100m i dynamika jest za dokładna.Lubię charge mastera...
Dla mnie obie prasy są porównywalne jesli idzie o komfort pracy.
Na obu zrobisz dobra amunicję.
Zakupy w Cel polecam.Dobry i solidny sprzedawca.Jak zaczynałem kupowałem wszystko u niego.Doradzi i pomoże w wyborze.Potrafi nawet odradzic zakup z włsnego asortymentu...
Sokół
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 01 kwietnia 2018, 22:25
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: Sokół »

No to jak. Nikt nie napisze czegoś więcej o tym Lock&Load i współpracą z tymi prasami i jakością amunicji scalaną w w/w prasach z tym systemem? Do polowań podobno OK. A co z większą precyzją? Nie ma też użytkowników wag M500 i M1000? Z tego co mi wiadomo to nowsze modele wag 5-0-5 i 1010. Tylko czemu tak mało informacji o tych wagach? Na youtub też jakiś brak filmików. Czyżby wagi nieudane? Bo cena zwłaszcza M1000 jest już nie mała. Nie chciałbym brać zestawu z którego nie używałbym jakiegoś urządzenia.
.308 win, .30-06, 6,5x55 SE, .44 rem magnum
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

Nie ma zestawu w którym wykorzystasz wszystko...
Kupuj oddzielnie pod siebie i cel scalania.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Co do zakupu gotowych zestawów to jak widać szkoły są rożne...
Ja kupiłem zestaw RCBS w cel.sklep, tyle, że wtedy były z wagą 505.
Jestem bardzo zadowolony, wykorzystuję wszystko, oczywiście w rożnym stopniu.
Teraz chyba najrzadziej dozownik objętościowy bo "dorobiłem się" ChargeMastera.
Do tego co było w zestawie raczej dokupowałem kolejne rzeczy a nie zmieniałem już posiadanych.
Ale to oczywiście wszystko jest uzależnione od osobistych preferencji, sposobu scalanie amunicji itp.
Swoją przygodę z elaboracją zaczynałem od razu na tym zestawie więc być może dlatego nauczyłem się korzystać ze wszystkiego co w nim było.
Jak napisałem w innym wątku, elaboracja jak każde hobby nie zawsze kieruje się logiką i rozsądkiem.
Dlatego niektóre rzeczy kupiłem nie z potrzeby a tylko dlatego, że chciałem je mieć, wypróbować, wykorzystać do przeróbki wg swojego pomysłu itp.
To czego mi brakowało na początku w zakupionym zestawie to mikrodozownik /trickler/ i w nowych zestawach też go nie ma.
W moim zestawie był też manual Speer #14, w którym był opisany cały proces elaboracji w oparciu o sprzęt RCBS /w tym sposoby ustawiania matryc itp./
Nie wiem co jest w obecnie dostarczanym Nosler #7.
Pozdrawiam, Tomek
Falco
Posty: 49
Rejestracja: niedziela, 12 lutego 2017, 14:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Falco »

Sokół
Mam wagę M 1000 . Waży dokładnie , powtarzalnie ......nie narzekam . Co się tyczy prasy też kupiłem RC IV . Problem ze spłonkami załatwiłem LEE BREECH LOCK CHALLENGER. Kupiłem specjalnie do brudnej roboty . Mam też Iron Hornady . Moim zdaniem przereklamowana . Teraz jak bym miał kupować prasę jako pierwszą kupił bym BB II .
arkaksa
Posty: 64
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2017, 09:57

prasa

Post autor: arkaksa »

polecam rock chuckera zakupiłem do niej wydrukowany w 3d system do łapania spłonek i nigdzie nie uciekają.
specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Post autor: specmisiek »

Mam tuleje Hornady w Lee Classic Cast którą uważam za tanią i świetną alternatywę dla pras które są w temacie. Marcin R. ze sklepu Cel bardziej polecał prasę RCBS niż BB II. Czy jakieś małe różnice wagowe są istotne? Moim zdaniem wcale.. Już raczej to, że na przykład Lee Classic Cast pomimo chińskiej nazwy jest produkowana nadal w USA ale czy prasa Reddinga i RCBS to nie są już teraz chińskie produkcje to głowy nie dam..W każdym razie mój kolega ma Reddinga Big Boss (tego bez systemu wyłapywania spłonek)i jak najbardziej wykorzystuje tuleje Hornady. Myślę że stosowanie tulei nie pogorszy precyzji wykonywanej amunicji w sposób zauważalny...
ODPOWIEDZ