Jaka lufe wybrac ?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Jaka lufe wybrac ?

Post autor: Bready »

Chce zamowic nowa lufe do Savage 12FV ,i szukam porady jaka mam zamowic.
Karabin do benchrestu.
W Savage 10T 6.5 Creedmoor mam lufe 1:8 5R ,pieciopolowa ,24 cale ,najlepsze skupienie na dystansach od 100 do 426 yd osiagam na pociskach 130gr Sierra TMK ,wszelkie 140 gr lataja znacznie gorzej.
W Savage 12FV w tym samym kalibrze mam lufe 6 polowa ,1:8 ,26 cali ,i ja chce wlasnie wymienic ,poniewaz skupienie jest duzo gorsze ,ale rowniesz lepsze grupy strzelam pociskami 130gr TMK niz jakimikolwiek 140gr.
W planach rownierz strzelanie na 1000 yd.
I teraz pytanie co zamowic ?
Jest dostepna lufa 5R ,pieciopolowa 1:8 ,i jest dostepna lufa 6 polowa 1:7 ,a wolal bym strzelac pociskami 140gr.
Jaka dlugosc zamowic ,mozna wybrac do 29 cali wlacznie ,i sklaniam sie do tych 29 cali ,ale nie zaszkodzi posluchac bardziej doswiadczonych.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka lufe wybrac ?

Post autor: P_iter »

Bready pisze:,ale nie zaszkodzi posluchac bardziej doswiadczonych.
Z takim pytaniem udałbym się do Ciebie. :lol:
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Osobiscie bralbym lufe jak najdluzsza o jak najmniejszym skoku dralu abym mogl strzelac jak najciezszymi pociskami.

Jak najwieksza srednica

I napewno nie kupil bym Lothar Walther'a :mrgreen:



:wink:
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

A dla czego nie Lothar Walther'a , własnie miałem zamówić coprawda do 223rem. Do strzelania wieloboju i zabawy do 300m?!
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

andy7 pisze:Osobiscie bralbym lufe jak najdluzsza o jak najmniejszym skoku dralu abym mogl strzelac jak najciezszymi pociskami.

Jak najwieksza srednica

I napewno nie kupil bym Lothar Walther'a :mrgreen:



:wink:
Jak najdluzsza to tez zgodne z moimi zalozeniami.
Jak najwieksza srednica - moze ogranicze sie do 1 cala poniewaz karabin do benchrestu w kategori light rifle nie moze byc ciezszy niz 17lb ,a przy grubszych profilach lufy i dlugosci 29" trudno to zachowac.
Dylematem jest skok ,1:8 przy gwincie 5R ,ktory to gwint mam w 10T ,i mimo ze to buddzetowy karabin za 450$ i widze slady obrobki na polach gwintu przy koncu lufy to jest znacznie celniejszy niz 6 polowy gwint w Savage 12FV zarowno moim jak i kolegow ,lub gwint 1:7 ,ale klasyczny 6 polowy ,za to mozna strzelac pociskami 147+ gr.
Z drugiej strony tych ciezkich pociskow tak wiele nie ma ,a poniewaz Hornady dysklasyfikuje od razu ze wzgledu na duze rozrzuty ogive pocisku to z popularnych pozostaje Sierra 150gr HPBT.
Lufa ma byc z http://www.x-caliber.net/savage-pre-fit ,kilku kolegow ma i sobie chwala ,a na dodatek jest promocja -25% do konca kwietnia.

@P-iter
No to polechtales moje ego ,a tak liczylem ze cos doradzisz :mrgreen:
Pozdrawiam Bready
Młynek
Posty: 309
Rejestracja: wtorek, 08 marca 2016, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Młynek »

Fajnie macie, w tej Ameryce, lufa jaką się chcę i koszt 350$ - jak sobie policzyłem dla kal 308Win.
Pewnie jeszcze zamówisz zapłacisz i kurier do domu przywiezie.
A u nas promesy, rusznikarz i koszta z innej bajki.
22, 9X18, 9X19, 38/357, 22Hornet, 223, 308, 12/70
Awatar użytkownika
Greenhard
Posty: 549
Rejestracja: piątek, 20 października 2017, 11:27

Post autor: Greenhard »

Skoro masz dostęp do luf Bartleina (na miejscu) to nie rozumiem dlaczego miałbyś wybrać lothar walter :). Dla mnie byłby to wybór oczywisty.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Młynek pisze: Pewnie jeszcze zamówisz zapłacisz i kurier do domu przywiezie.
Dokladnie tak ,a jak mnie nie bedzie w domu to na progu zostawi :D
Ale jak bym zamawial akcje ,czy nawet sama komore zamkowa to bez posrednictwa gunshopu i sprawdzania backgroung check by sie nie obeszlo.
Pozdrawiam Bready
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Bready pisze: Lufa ma byc z http://www.x-caliber.net/savage-pre-fit ,kilku kolegow ma i sobie chwala ,a na dodatek jest promocja -25% do konca kwietnia.
Wiesz ja to z innej planety jestem, Jezeli mialbym zamawiac lufe, to wchodzila by w gre

Bartleins

Krieger

Lilja

Shielen

I w doopie mam ile kosztuja, byle by dobrze strzelaly :mrgreen:



:wink:
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Przepraszam że się wtrącam, ale czy wymienione lufy (marki) można kupić w RP i gdzie?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

andy7 pisze: Wiesz ja to z innej planety jestem, Jezeli mialbym zamawiac lufe, to wchodzila by w gre

Bartleins

Krieger

Lilja

Shielen

I w doopie mam ile kosztuja, byle by dobrze strzelaly :mrgreen:



:wink:
Dzieki za sugestie ,wlasnie Bartleinsa przegladam.
http://www.bugholes.com/product-p/x-6.5 ... -hv-31.htm
Co myslisz o tej ?
Wydaje mi sie ze z tego gwintu powinny dobrze latac pociski 140-150 gr ,moze i 130gr.
Jaka korone lufy zamawiac ,11 stopni czy 2 stopniowa jak w fabrycznej Savage?
Pozdrawiam Bready
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

6.5mm 7.5 twist SS Heavy Varmint 31"
5R rifling
.900 at 28" continued taper

Przyznam, ze nie kumam tego oznaczenia

Czy 31 to srednica lufy ?

co oznacza .900 a 28 ?

:wink:
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

andy7

Porada Twoja na wstepie warta jest tynfa I wlasnie mialem Ci pogratulowac bo rzeczywiscie nie mozna dac lepszej rady.

Natomiast Twoj powyzszy post zaskoczyl mnie troche bo przekonalem sie ze porade dales tylko na podstawie ich renomy, niczego to twojej poradzie nie ujmuje bo jest wysmienita.

Ale skoro kazdy z nas ciagle sie uczy to odpowiem na postawione przez Ciebie pytanie.

31&#8221; to jest dlugosc lufy w calach z tego rusznikarz &#8220;odkroi&#8221; ze 2&#8221; z konca lufy (tam docierak nawraca i tnie ponad wymiar) poczatek lufy tez bedzie nadwymiarowy ale tam frezowana bedzie komora.

Lufa w rejonie komory nabojowej jest cylindryczna o srednicy 1.25&#8221; przez pierwsze 5&#8221; (ten kawalek popularnie choc blednie zwany jest Knox Form) a od tego miejsca zweza sie rownomiernym stozkiem do wylotu tak by na koncu 28 cala miala srednice 0.900&#8221;.

Do kolegi Bready

Chcesz kupic usluge rusznikarska od kucharza? i chesz by kucharz frezowal komore i &#8220;majstrowal&#8221; przy Twojej zabawce?
Poczytaj sobie co on tam wypisuje o sobie na swojej stronie.
Jedno spojrzenie tam wystarczy bezpowrotnie.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

andy7 pisze:6.5mm 7.5 twist SS Heavy Varmint 31"
5R rifling
.900 at 28" continued taper

Przyznam, ze nie kumam tego oznaczenia

Czy 31 to srednica lufy ?

co oznacza .900 a 28 ?

:wink:
31" to dlugosc ,5R - gwint 5 polowy.
.900 at 28" to srednica .900" na 28 calu dlugosci.

Wlasnie z takich wzgledow strona x-caliber jest bardziej przyjazna zamawiajacemu ,bo tutaj bez telefonu z omawianiem szczegolow sie nie obedzie.
Nadal nie wiem czy "pre-fit barrels" obejmuje u nich zrobienie komory nabojowej ,czy tylko gwintu do wkrecenia w komore zamkowa i korony ,po niedzieli bede dzwonil.
Nawet wykazu kalibrow jakie robia na stronie nie ma.
jerzy orawiec pisze: Chcesz kupic usluge rusznikarska od kucharza? i chesz by kucharz frezowal komore i &#8220;majstrowal&#8221; przy Twojej zabawce?
Poczytaj sobie co on tam wypisuje o sobie na swojej stronie.
Jedno spojrzenie tam wystarczy bezpowrotnie.
Nie chce kupic uslugi ,chce kupic lufe gotowa do wkrecenia.
Wkrecic ma kto na miejscu ,i ma narzedzia i doswiadczenie.
A czy od kucharza - akurat te strone polecil mi kolega ktory elaboruje i strzela long range od zawsze ,masz lepsza propozycje kto mi moze sprzedac taka lufe ?
Traktuj to pytanie na powaznie ,i raczej nie chce firmy w ktorej na lufe czeka sie okolo roku.
Pozdrawiam Bready
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

By kolegom nie znajacym jezyka angielskiego pokazac dlaczego nazwalem tego faceta udajacego rusznikarza &#8211; kucharzem.

Oto co napisal o sobie na swojej wlasnej stronie, tlumaczenie na szybko:


W raz z zona pedze ten biznes w pojedynke, telefony, zamowienia magazyn, zamiatanie, czyszcenie, sprzatanie, prace badawczo-rozwojowe, wszystkie ulugi Rusznikarskie (nota bene rusznikarskie z duzej litery) zona bawi sie wysyka a dzieci robia pudelka kartonowe na lufy.

Odpuscilem szkole bo nie wiedzialem co z soba zrobic.
Odkrylem wtedy swoje powolanie I wstapilem do szkoly dla zawodowych kucharzy. Nota bene - nic na temat ukonczenia takowej szkoly.
Przez szereg lat pracowalem w najlepszych lokalnych restauracjach zanim przenioslem sie do innej czesci kraju. Tam glownie bylem menadzerem kuchni w restauracjach I hotelach gdzie pracowalem.

W koncu przyciagnela mnie woda morska i zmienilem zawod na szefa przewoznej obslugi jachtow, silnikow do lodzi, reperowalem i dowodzilem jachtami, pedzilem tez morskie wycieczki dla placacych wedkarzy jak rowniez dostarczalem jachty do odleglych
klijentow w zdluz wybrzeza.
W wolnym czasie bawilem sie wedkowaniem I strzelaniem.

Po paru latach postanowilem zamienic hobby w strzelaniu w biznes, szybko doszedlem do wniosku ze potrzebne sa mi doskonale komponenty do broni bez oblednego na nie oczekiwania.

Rozpoczalem sprzedaz komponentow jak rowniez uslug rusznikarskich wlacznie z takowym na internecie.
Sadze ze znajdziecie u mnie komponenty jak rowniez servis i uslugi rusznikarskie jako najlepsze z mozliwych &#8211; Sic!!!

Wielu skopiowalo moj plan biznesowy.



Sadze ze mozna by pokusic sie o kupno komponentow ale ulugi rusznikarskie to chyba nie.
Gdyby poprosic opozycje z piekla rodem o napisanie strony reklamowej to nic lepszego nie byliby w stanie wymyslic.

U niego tez czeka sie ze 4 miesiace, 4 czy 6 mala roznica.

Piszesz ze nie chesz kupic uslugi tylko lufe gotowa do wkrecenia, by lufa byla gotowa do wkrecenia to musi byc przerobiona z rurki z gwintem na lufe.
A ta usluga rusznikarska ktorej nie chesz kupic to wyfrezowanie komory i naciecie gwintu, to jest najistotniejsza czesc roboty rusznikarskiej.
Ja nie jestem w stanie poradzic Ci gdzie w Stanach mozna kupic lufe bez czekania, taka wiedze maja tylko lokalni ludzie.
Ja natomiast nie jestem pewien czy 5Russian jest najlepsza opcja do 6.5 Creedmoor.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

jerzy orawiec pisze:andy7

Porada Twoja na wstepie warta jest tynfa I wlasnie mialem Ci pogratulowac bo rzeczywiscie nie mozna dac lepszej rady.

Natomiast Twoj powyzszy post zaskoczyl mnie troche bo przekonalem sie ze porade dales tylko na podstawie ich renomy, niczego to twojej poradzie nie ujmuje bo jest wysmienita.

Ale skoro kazdy z nas ciagle sie uczy to odpowiem na postawione przez Ciebie pytanie.
Jerzy

jezeli czegos nie wiem a co najwyzej sie domyslam to uwazam, ze warto zapytac aby wszystko bylo jasne.

O ile w 5R moge sie domyslec, ze 5- cio polowy prawy tak te .900 ma 28 absoltnie nie bylo mi znane :mrgreen:

31 tez i nie pasilo jezeli lufa miala byc 28 calowa :mrgreen:

Dziekuje wiec kolegom za wyjasnienie !

Bready pisze: Nawet wykazu kalibrow jakie robia na stronie nie ma.

Nie chce kupic uslugi ,chce kupic lufe gotowa do wkrecenia.
Wkrecic ma kto na miejscu ,i ma narzedzia i doswiadczenie.
i raczej nie chce firmy w ktorej na lufe czeka sie okolo roku.
To i moze dobrze, ze niema wymienionych, bo moze musi dac naciac. Moze, tu dowiedzial bym sie czy robi to sam, czy daje do Rusznikarza.

Ja proponowal bym albo zamowic lufe u rusznikarza ( b. renomowanego ) aby po prostu jej nie spieprzyl !

Co do okresu oczekiwania to powiem Ci tak. Ja na swoja bron czekalem ponad 8 miesiecy.

O ile lufe moga Ci przyslac relatywnie szybko, tak na usluge naciecia komory mozesz czekac naprawde dlugo.

Garry ten od March'a realizuje zamowienia budowy z oczekiwaniem 2 lat.

Moim zdaniem im lepszy rusznikarz, tym dluzszy okres oczekiwania ale ja to troche z innej panety jestem.

Wszystko w zyciu trwa i uzbroil sie w cierpliwosc.


Osobiscie staral bym sie kupic lufe bezposrednio od producenta a nie od posrednikow. No chyba, ze niema takiej opcji ale z tego co wiem to

Nothing in America ist imposible ! :mrgreen:

Tak przynajmniej moj szefo tam mawial :mrgreen:


:wink:
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

jerzy orawiec pisze: Ja natomiast nie jestem pewien czy 5Russian jest najlepsza opcja do 6.5 Creedmoor.
Jedna taka lufe mam ,1:8 5R w 6.5 Creedmoor ,i mimo ze to fabryczny Savage z Cabelasa za 450$ i zagladajac w koniec lufy widze slady obrobki na polach gwintu ,to strzela rewelacyjnie w porownaniu z 6 polowa 1:8 w podobnym Savage rownierz z Cabelasa i tez 6.5 CR.
Natomiast stwierdzilem ze gwint 1:8 nie wspolpracuje zbyt dobrze z pociskami 140gr ,najlepsze grupy strzelam pociskami 130gr ,dlatego chce zamowic 1:7.5 ,5R .
Jest jeszcze opcja 1:7 z gwintem czteropolowym lub z 5R ,ale troche sie obawiam ze gwint bedzie za szybki do pociskow 130gr i 140gr ,a pociskow 150 gr za wiele dostepnych nie ma.
Sierra robi tylko jeden rodzaj pocisku 150gr w tym kalibrze i jak nie bedzie dobrze latal bede mial problem.
Pozdrawiam Bready
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Jezeli rozchodzi sie o pociski Sierra Match King to mysle, ze mozna by zaryzykowac ale Salomonowa byla by decyzja o tych 130 - 140 grain, bo tych jest znacznie wiecej.

:wink:
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

Musisz zdac sobie sprawe z tego ze gwint 5R nie jest zadnym panaceum na celnosc, panaceum na celnosc jest precyzja wykonanie lufy i dalsze prace rusznikarskie. Pomysl na taki gwint jest Ruski a zaadoptowal go w Stanach Obermeyer jak podejrzal kalacha w czasie kiedy robil badania dla ich armii.

Ruscy mieli 4 polowy gwint, Obermeyer moze wstydzil sie rznac na zywca i zrobil 5 polowy.

Jak sie okazalo taki 5 polowy jest nieznacznie lepszy w broni precyzyjnej, z powodu ze mniej znieksztalca (deformuje) pocisk. To mniejsze znieksztalcenie pocisku bierze sie z tad ze na przeciwko pola jest bruzda (gdyby byla parzysta liczba pol np. 6 to wtedy pola po przeciwnych stronach sciskaja pocisk jednoczesnie) i sciska ten pocisk tylko jedno pole. Taki sam efekt uzyskuje sie przy konwencjonalnym gwincie. Opowiadanie ze lepiej sie czysci przynaleza do marketowingowych bajek.

Jest stara sprawdzona zasada ze dla ekstremalnej precyzji zawsze wybiera sie konvencjonalny gwint.

Jedno co ten 5R gwint osiagnal to zwiekszona sprzedaz broni tak samo jak fluting lufy czy zamka.

Andy 7 poradzil Ci jakie marki rozwazac, natomiast gdybys wciaz chcial te 5R to radze taka z nie parzysta liczba pol.

Napisz nam co zdecydowales i nie zapomnij pochwalic sie zdjeciem tarczy przed zima jak dobrze pojdzie.

O, bylbym zaapomnial, kaz rusznikarzowi wyrzucic do kosza te srube zaciskowa lufy, lufa powinna byc osadzona jak klasyczna mauzerowska bez zaadnych &#8220;muterek&#8221;.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

jerzy orawiec pisze:
O, bylbym zaapomnial, kaz rusznikarzowi wyrzucic do kosza te srube zaciskowa lufy, lufa powinna byc osadzona jak klasyczna mauzerowska bez zaadnych &#8220;muterek&#8221;.
W Savage tak jest ,nawet na zawodach widzialem takie rozwiazanie nie tylko przy akcji Savage ,ale i Remingtona.
Oczywiscie zgadzam sie z Toba ze w imie precyzji lufa wkrecona bezposlednio w komore jest pod prawie kazdym wzgledem lepsza ,ale to rozwiazanie pozwala ustawic headspace juz u siebie ,i nie wysylac akcji na kilka(nascie) miesiecy do rusznikarza ,zwlaszcza ze na razie wkrecona jest w nia inna lufa ,i z niej strzelam.
Pozdrawiam Bready
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

Rozwiazanie takie jest bardzo proste, szybkie i tanie bo nie trzeba nic mierzyc ani dotaczac, CNC rznie gwint wsio ryba bez zadnych tam tysiecznych cala, ostatecznie wszystko sie zgra muterka. Stad biora sie strzelby za pare setek, do polowania moze byc ale na zawodach maga byc zawody.

I tak bedziesz musial kupic gauges i zabawki do trzymania action i do obracania ta muterka, Twoj wybor, rzeczywiscie czekanie jest upierdliwe a tak malo ryzukujac moze bedziesz mial szczescie, jak nie to powtorzysz juz z wiekszym doswiadczeniem. Good luck.
A jaki crown?
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Mysle ze 11 stopni ,nikt mi nic nie doradzil ,a na podstawie sledzenia forum angielskojezycznych tak mi sie wydaje ze bedzie najlepszy ,ale z przyjemnoscia poslucham sugesti.
Narzedzia ma kolega ,zarowno do trzymania roznych profili luf ,jak i do komory i nakretek Savage ,oryginalnych nakretek a nie udziwnionych ;) ,w zeszlym roku zmienialem czolo zamka w Savage 12FV .223 u niego ,byl za duzy otwor iglicy i robilo kratery w splonkach.
Ustawil headspace na luskach wczesniej z tej broni odstrzelonych tak ze nie musialem nic zmieniac przy ustawieniu zbijania ramion ,tak wiec gauges raczej pomine ,i tak nie uzywam fabrycznej amunicji.
Pozdrawiam Bready
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Jaka lufe wybrac ?

Post autor: abersfelderami »

Bready pisze:Chce zamowic nowa lufe do Savage 12FV ,i szukam porady jaka mam zamowic.
Karabin do benchrestu.
W Savage 10T 6.5 Creedmoor mam lufe 1:8 5R ,pieciopolowa ,24 cale ,najlepsze skupienie na dystansach od 100 do 426 yd osiagam na pociskach 130gr Sierra TMK ,wszelkie 140 gr lataja znacznie gorzej.
W Savage 12FV w tym samym kalibrze mam lufe 6 polowa ,1:8 ,26 cali ,i ja chce wlasnie wymienic ,poniewaz skupienie jest duzo gorsze ,ale rowniesz lepsze grupy strzelam pociskami 130gr TMK niz jakimikolwiek 140gr.
W planach rownierz strzelanie na 1000 yd.
I teraz pytanie co zamowic ?
Jest dostepna lufa 5R ,pieciopolowa 1:8 ,i jest dostepna lufa 6 polowa 1:7 ,a wolal bym strzelac pociskami 140gr.
Jaka dlugosc zamowic ,mozna wybrac do 29 cali wlacznie ,i sklaniam sie do tych 29 cali ,ale nie zaszkodzi posluchac bardziej doswiadczonych.
Bready,
nie jestem w benchrest, ale wybralbym lufe z xcaliber.
Powody:
excaliber ma dobro opinie i zatrudnia fachowcow z doswiadczeniem,
dobra jakosc, super cena, wywiercona komora, dobra dlugosc i od reki.
1-8 skok obsluzy raczej wszystkie pociski ( przed kupnem zapytaj na jaki pocisk jest zrobiona komora),
do 1000 jardow 130 gr jest jak w sam raz (Berger VLD albo hybrid),
wybierzesz pocisk ktory da ci najlepsze wyniki, obojetnie jaka waga,
(wzrost wagi pocisku wymaga wzrostu umiejetnosci i wzrostu klasy sprzetu)
5R moze nie pomoze, ale napewno nie zaszkodzi,
korona 11 stopni nie jest gorsza od innych.

Ps: 6.5 creedmor jest dobrym kalibrem, ale czy jest optymalny do benchrest :?:
Nie posiadam tego kalibru (moje zainteresowanie lezy w .223 i .308) miej to na uwadze czytajac moja wypowiedz.
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

Skoro masz dostep do narzedzi to opcja ktora wybrales wydaje sie bys calkiem nie zla, przynajmniej z finansowego punktu widzenia, kupujac lufe b. dobrej marki zawsze jestes w stanie ja sprzedac gdyby nie spelniala pokladanych nadziei.

Crown tylko 11 stopni, czytalem kiedys jak to dobry strzelec zrobil experyment gdzie zastosowal crown od zero do 15 stopni na lufie match grade. Strzelal grupy powyzej 10-ciu kazda, z poczatku byly takie sobie a w miare ostrzejszego kata zaciesnialy sie ladnie po to by znowu otworzyc sie kolo 15 stopni.

Najlepsza grupe zrobil przy 11 stopniach I takie zakonzcenie dzis
uznawane jest za najlepsze. Radzilbym tez dla protekcji zrobic &#8220;recessed 11 degrees&#8221;, ale jak sie nie da to gladkie 11 stopni od krawedzi do krawedzi bedzie rownie dobre, bedziesz tylko musial wiecej uwazac by nie stuknac gdzies koncem lufy.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Re: Jaka lufe wybrac ?

Post autor: Bready »

abersfelderami pisze: 1-8 skok obsluzy raczej wszystkie pociski ( przed kupnem zapytaj na jaki pocisk jest zrobiona komora),
do 1000 jardow 130 gr jest jak w sam raz (Berger VLD albo hybrid),
No wlasnie mam 2 sztuki w tym kalibrze 1:8 ,co prawda tanie karabiny z Cabelasa ,ale 130gr jak najbardzej ,natomiast 140 gr nie za bardzo ,a tych jest znacznie wiekszy wybor ,dlatego kusi mnie 1:7,5
abersfelderami pisze: 5R moze nie pomoze, ale napewno nie zaszkodzi,
No i wlasnie w jednym z nich mam gwont 5R ,a w drugim 6 polowy ,i ten z 5R jest znacznie celniejszy
Oczywiscie moze to byc przypadek ,i nie byc zwiazane z gwintem.
abersfelderami pisze: Ps: 6.5 creedmor jest dobrym kalibrem, ale czy jest optymalny do benchrest :?:
Wiem ,bylem w zeszlym roku jako kibic-obserwator na miedzynarodowych zawodach benchrestowych w kategori light gun ( bron do 17lb masy)w Williamsport.
Wystepowaly tam tylko 2 kalibry ,a ze byl prawie bezwietrzny dziem wszyscy strzelali z 6mm Dasher ,a w razie wiatru mieli w zanadrzu .300WSM.
Natomiast lokalnie w zawodach klubowych na szczeblu kilku sasiadujacych county ,a na razie tam strzelam jest to najpopularniejszy kaliber w benchrest ,na 11 sklasyfikowanych zawodnkow w zeszlym sezonie 8 strzelalo z 6.5CR ,2 z .308win i 1 z .223rem.
W kazdym razie dziekuje wszystkim za rady ,decyzji jeszcze nie pojelem co zamowic i gdzie ,musze jeszcze porozmawiac telefonicznie z obydwoma firmami.
Pozdrawiam Bready
DamianC
Posty: 193
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 20:40
Lokalizacja: dolnośląskie/Lubań

Post autor: DamianC »

moja propozycja:
1. Długość lufi min 28" kontur 1,35'' wałek lub 1.25 do 1''na wylocie korona 11 st.
2. Bartlein lub Krieger SS 5R
3. Brak nakrętki na lufie bezpośrednie mocowanie w komorze.
4. Bedding
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

DamianC pisze:moja propozycja:
1. Długość lufi min 28" kontur 1,35'' wałek lub 1.25 do 1''na wylocie korona 11 st.
2. Bartlein lub Krieger SS 5R
3. Brak nakrętki na lufie bezpośrednie mocowanie w komorze.
4. Bedding
Dzieki Damian
I pozdrowienia dla mojego rodzinnego miasta Lubania :halo-
Pozdrawiam Bready
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Nie jestem z Lubania, ale ............ co sie stalo z ta deklaracja?
Nie chce kupic uslugi ,chce kupic lufe gotowa do wkrecenia.
Pre-fit sprzedaja tez inne kompanie np: Brux, oczywiscie bedziesz musial dolozyc.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

abersfelderami pisze:Nie jestem z Lubania, ale ............ co sie stalo z ta deklaracja?
Nie chce kupic uslugi ,chce kupic lufe gotowa do wkrecenia.
Pre-fit sprzedaja tez inne kompanie np: Brux, oczywiscie bedziesz musial dolozyc.
Wciaz aktualna lufa z nakretka gotowa do wkrecenia ,natomiast Twoje i Damiana sugestie dotyczace pozostalych kewsti sa dla mnie bardzo cenne.
W tej chwili jeszcze wacham sie pomiedzy lufa z x-caliber i ta 31" 1:7.5 Bartleina ,ewentualnie rozwarzam zakup surowki Bartlleina i rozgladam sie kto mogl by zrobic pre-fit.
Pozdrawiam Bready
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Brux, czy inne "single cut" lufy sa tej samej jakosci co Bartlein, jezeli mozesz kupic prefit od Brux za $500 to i tak sie oplaci, normalnie lufa kosztuje okolo $360 plus $250 za komore, plus czekanie, wysylki, przerabianie osady, aby zmiescic kontur itp.
Bready,
chcesz naprawde custom, to zacznij od innej akcji, ze wzgledu na sport ktory chcesz uprawiac, potrzebujesz szybka akcje, inna osade, aby karabin dobrze jezdzil na worku itp.
Najleszym wyjsciem jest kupic uzywany custom, bedziesz mial karabin na zawsze.
Nie popelniaj moich bledow.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Bready,

tak miedzy nami, obojetnie co zrobisz i obojetnie co wybierzesz, to i tak bedziesz w efekcie koncowym niezadowolony, bo mogles wybrac lepiej :mrgreen:

Ja co najwyzej moge sie ugrysc w doopsko, ze nie zamowilem u goscia ktory za naprawde smieszne pieniadze oferowal mi sam System.

Druga opcja to bylo NC Rado, ale nastepnma lufe bede bral u niego lacznie ze wstawieniem i nacieciem komory, tyle, ze to nie Twoja okolica :mrgreen:

:wink:
Waldek L.
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 15 marca 2018, 13:18

Post autor: Waldek L. »

Temat doboru luf jest często poruszany.

Jest kilka podstawowych parametrów które decydują o jakości lufy.

1.... tolerancja przewodu lufy powinna mieścić się 0.01mm
2.... bicie osiowe lufy, firmy przeważnie wytwarzają lufy w 3 tolerancjach 0.1mm, 0.05mm i 0.01mm
3.... profil gwintu
4....sztywność lufy, wielkość i punkt umiejscowienia strzałki ugięcia.

Józef Maroszek pisał że w fabryce karabinów testowali różne profile gwintu ale najcelniejszy był tradycyjny 4 bruzdowy gwint symetryczny jedno ścianowy, niestety nie przyjął się w masowym wykonaniu ze względu na mniejszą żywotność ponieważ było duże obciążenie pracującej krawędzi gwintu. Przyjęto że polskie Mausery będą miały gwint 4 bruzdowy koncentryczny.

To samo opisał w swojej książce Kazimierz Januszewski polski inżynier pracujący w Wielkiej Brytanii w Enfield, pisał o zadziwiającej celności luf z gwintem jedno ścianowym o 4 bruzdach.
Lufy z tym gwintem mają zastosowane do precyzyjnego strzelania, w sporcie trochę mniejsza żywotność lufy nie ma znaczenia, liczy się wynik, w praktyce dobrym kompromisem są 4 bruzdy o profilu koncentrycznym lub nieckowatym z rozwartym kątem.

Natomiast lufy z większą ilością bruzd mają dużo większą żywotność.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

andy7 pisze:Bready,

tak miedzy nami, obojetnie co zrobisz i obojetnie co wybierzesz, to i tak bedziesz w efekcie koncowym niezadowolony, bo mogles wybrac lepiej :mrgreen:

Ja co najwyzej moge sie ugrysc w doopsko, ze nie zamowilem u goscia ktory za naprawde smieszne pieniadze oferowal mi sam System.

Druga opcja to bylo NC Rado, ale nastepnma lufe bede bral u niego lacznie ze wstawieniem i nacieciem komory, tyle, ze to nie Twoja okolica :mrgreen:

:wink:
Wiem ,tylko sprawa wyglada tak ze zaczelem strzelac Benchrest w zeszlym roku z fabrycznego Savage 10T 6.5CR z lufa 5R ,dorobiona 3 calowa plyta do restu w oryginalnej osadzie accu stock ,jedynie z dociazana kolba.
Na pierwszych zawodach klubowych nie zdazylem strzelic dwoch celow ,i jeden trafilem drugim pociskiem ,wiec nie zdawalem karty zawodnika ,gdybym zdal byl bym drugi ,ale wtedy tego nie wiedzialem.
Nastepne 5 zawodow co miesiecznych strzelilem maksymalna ilosc punktow ,co dalo mi w sumie drugie miejsce w sezonie ,gdybym zdal te pierwsza karte to bym wygral sezon.
No i teraz sprawa wyglada tak ,ze lufa w moim 10T ma juz ponad 2000 przebiegu ,i zaczyna sie konczyc ,a lufa w nowo kupionym Savage 12FV ,szesciopolowa ,od poczatku nie miala dobrego skupienia.
W tym momecie 12FV jest w osadzie Bell & Carlson ,z aluminiowym bedding blokiem i z zatopionym aluminiowym szkieletem ,z zebranym na frezarce materialem z przodu pod dorobiona aluminiowa forrend plate.
Trzeba w nim tylko wymienic lufe.
Natomiast customa do powaznego benchrestu zaczne planowac po zrobieniu tego karabinu ,i wyciagnietych z jego przerobek doswiadczen.
Potrzebuje celnego strzeladla ,pierwsze zawody 28 kwietnia oblece jeszcze z 10T ,ale na ile jeszcze tej lufy wystarczy nie wiem.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1
A tak to wyglada :
https://images84.fotosik.pl/987/8080ce6b8917a06a.jpg
https://images84.fotosik.pl/987/0d3359e59f1e7f41.jpg
https://images84.fotosik.pl/987/9be5737c113919ba.jpg
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Bready pisze:
andy7 pisze:Bready,

tak miedzy nami, obojetnie co zrobisz i obojetnie co wybierzesz, to i tak bedziesz w efekcie koncowym niezadowolony, bo mogles wybrac lepiej :mrgreen:

Ja co najwyzej moge sie ugrysc w doopsko, ze nie zamowilem u goscia ktory za naprawde smieszne pieniadze oferowal mi sam System.

Druga opcja to bylo NC Rado, ale nastepnma lufe bede bral u niego lacznie ze wstawieniem i nacieciem komory, tyle, ze to nie Twoja okolica :mrgreen:

:wink:
Wiem ,tylko sprawa wyglada tak ze zaczelem strzelac Benchrest w zeszlym roku z fabrycznego Savage 10T 6.5CR z lufa 5R ,dorobiona 3 calowa plyta do restu w oryginalnej osadzie accu stock ,jedynie z dociazana kolba.
Na pierwszych zawodach klubowych nie zdazylem strzelic dwoch celow ,i jeden trafilem drugim pociskiem ,wiec nie zdawalem karty zawodnika ,gdybym zdal byl bym drugi ,ale wtedy tego nie wiedzialem.
Nastepne 5 zawodow co miesiecznych strzelilem maksymalna ilosc punktow ,co dalo mi w sumie drugie miejsce w sezonie ,gdybym zdal te pierwsza karte to bym wygral sezon.
No i teraz sprawa wyglada tak ,ze lufa w moim 10T ma juz ponad 2000 przebiegu ,i zaczyna sie konczyc ,a lufa w nowo kupionym Savage 12FV ,szesciopolowa ,od poczatku nie miala dobrego skupienia.
W tym momecie 12FV jest w osadzie Bell & Carlson ,z aluminiowym bedding blokiem polaczonym z aluminiowym szkieletem na calej dlugosci osady ,z zebranym na frezarce materialem z przodu pod dorobiona aluminiowa forrend plate.
Trzeba w nim tylko wymienic lufe.
Natomiast customa do powaznego benchrestu zaczne planowac po zrobieniu tego karabinu ,i wyciagnietych z jego przerobek doswiadczen.
Potrzebuje celnego strzeladla ,pierwsze zawody 28 kwietnia oblece jeszcze z 10T ,ale na ile jeszcze tej lufy wystarczy nie wiem.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1
A tak to wyglada :
https://images84.fotosik.pl/987/8080ce6b8917a06a.jpg
https://images84.fotosik.pl/987/0d3359e59f1e7f41.jpg
https://images84.fotosik.pl/987/9be5737c113919ba.jpg
Pozdrawiam Bready
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Na jaki dystans stzrelacie ten BR ?

Nie zamierzam absolutnie Cie poprawiac ani zle doradzac. Moje rozwazanie jest mniej wiecej takie, na jakiej strzelnicy strzelasz ? Czy boki sa osloniete czy tez nie i jak ma sie na tych / tej strzelnicy z wiatrem mocznym ?

Padlo juz przemyslenie, ze moze wybrany przez Ciebie kaliber nie jest optymalny ? Z tego co wiem obecnie nr. 1 to 6 mm Dasher.

Ja strzelam na oslonietych i mi 6 mm Nirma BR wystarcza w zupelnosci, tyle, ze przez rok nie moge znalesc sweet load. Piotr J. podpowiedzial mi abym sprobowal pociskow Sierra Match King, co 28.04 zrobie. Wtedy tez bede mundzejszy :mrgreen:
DamianC
Posty: 193
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 20:40
Lokalizacja: dolnośląskie/Lubań

Post autor: DamianC »

Bready pisze:
DamianC pisze:moja propozycja:
1. Długość lufi min 28" kontur 1,35'' wałek lub 1.25 do 1''na wylocie korona 11 st.
2. Bartlein lub Krieger SS 5R
3. Brak nakrętki na lufie bezpośrednie mocowanie w komorze.
4. Bedding
Dzieki Damian
I pozdrowienia dla mojego rodzinnego miasta Lubania :halo-
To zapraszam do rodzinnego miasta i zrobimy lufę jaką chcesz

Jeszcze Ligie bym rozważył
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

DamianC pisze: To zapraszam do rodzinnego miasta i zrobimy lufę jaką chcesz
Jeszcze Ligie bym rozważył
Damian ,jest jeden problem ,jak ja wywiezc do stanow :wink:
A jeszcze na dodatek w Polsce to jakies papiery na lufe sa potrzebne.
Ale napewno jezeli kiedys bede w Lubaniu to Cie odwiedze :)
andy7 pisze:Na jaki dystans stzrelacie ten BR ?
:
Strzelamy 3 dystanse do celow stalowych na kazdych zawodach do lacznej punktacji:
227 yd - 5 celow od najwiekszego do najmniejszego ,najmniejszy cel 2 cale.
337 yd - jak wyzej ,najmniejszy cel 3 cale
426 yd - jak wyzej , 4 cale
Na koniec 426 yd 2 razy postac zombie ,to juz dla relaksu bo cele duze ,ale tez punktowane glowa 25pkt ,tors 15pkt.
Limit 2 naboje na kazdy cel ,za trafienie pierwszym pociskiem premia 5 pkt ,i drugiego pocisku do tego celu juz nie strzelamy
Byc moze w tym roku dojdzie jeszcze dystans okolo 600yd ,wszystko zalezy od tego czy wykarczowano przez zime kawalek lasu ,ostatnio tam bylem w pazdzierniku.
Tak to wyglada z perspektywy strzelca :
https://forum.blackpowder.pl/download/f ... &mode=view
Cele 426yd na lewo od zoltej choragiewki ,na gorce.
No i strzelnica otwarta tylko 6 razy w roku po 4 godziny na zawody ,poniewaz koliduje z innymi strzelnicami klubu.
Trenowac trzeba gdzie indziej ,a publiczne strzelnice mam dostepne tylko do 300 yd
andy7 pisze:Na jaki dystans stzrelacie ten BR ?
Z tego co wiem obecnie nr. 1 to 6 mm Dasher.
Ja strzelam na oslonietych i mi 6 mm Nirma BR wystarcza w zupelnosci, tyle, ze przez rok nie moge znalesc sweet load. Piotr J. podpowiedzial mi abym sprobowal pociskow Sierra Match King, co 28.04 zrobie. Wtedy tez bede mundzejszy :mrgreen:
To sie zgadza .jak bylem popatrzyc na powazniejszych zawodach na 1000yd do chyba nikt nie strzelal z niczego innego niz 6 mm Dasher ,a .300WSM mieli w zanadrzu na wypadek wiatru.
Co do pociskow ,sproboj Sierra 95gr TMK ,nie wiem jak to sie ma do Twojego gwintu.
6mm nie moj kaliber ,ale pociski Sierra TMK sprawdzily mi sie zarowno w .223rem (69gr gwint 1:9) ,jaki i w 6,5CR (130gr 1:8) ,30-06 (168gr 1:11) i .308win (175gr 1:10) i daja lepsze grupy niz analogiczne Sierra HPBT MK.
Pozdrawiam Bready
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Bready, jezeli nie zdecydujesz sie na prefit, a Damian nie przyjedzie do Stanow by ci pomoc, to w York mieszka Bob Green, jeden z najlepszych rusznikarzy w kraju, jest bardzo slowny, zna temat i ma ludzkie ceny.
http://greensrifles.com/

Andy, na 600 i powyzej w 6bR glownia strzela sie 105 gr Lapua, Berger, albo 107 sierra, na Vargecie albo h4895, w Europie mozesz uzyc N150, jezeli to nie bedzie latalo, to zajmij sie wedkarstwem.
Ostatnio zmieniony piątek, 13 kwietnia 2018, 07:20 przez abersfelderami, łącznie zmieniany 1 raz.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Bready pisze: Co do pociskow ,sproboj Sierra 95gr TMK ,nie wiem jak to sie ma do Twojego gwintu.
6mm nie moj kaliber ,ale pociski Sierra TMK sprawdzily mi sie zarowno w .223rem (69gr gwint 1:9) ......308win (175gr 1:10) i daja lepsze grupy niz analogiczne Sierra HPBT MK.
Gwint 1:8 dlugosc lufy 700 mm

Na razie strzelam jedynie pociskami o wadze 107 grain'ow.

W .308 calkiem fajnie lata 168 grain'owy Hornady HPBT

A AR 15 mam skok 1:8 ale zte wzgledu na szukanie w innych kalibrach zrobilem tylko sama amunicje na 80 grainowych Nosler'ach. Kurde mam za malo mozliwosci strzelania broni dlugiej.
abersfelderami pisze:
Andy, na 600 i powyzej w 6BR glownia strzela sie 105 gr Lapua, Berger, albo 107 sierra, na Vargecie albo h4895, w Europie mozesz uzyc N150, jezeli to nie bedzie latalo, to zajmij sie wedkarstwem.
He, he,

wielkie dzieki za podpowiedz ale

Varget ma niknac z polek sklepowych w niedlugim czasie. Co smielsi mowia o okresie 2 lat ( skladniki Vargeta sa w EU na czarnej liscie )

Inna bajka, ze ja slyszalem, ze nie N 150 a N 14. Sierre 107 gr mam zrobione na RS 52 i za dwa tygodnie wyprobuje.

Dzieki za rady !

:wink:
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

N140 moze tez byc, RS 52 tez, ale na zawody staraj sie uzywac tylko prochy jednoskladnikowe, mniejsze predkosci, ale bardziej stabilne.
ODPOWIEDZ