Elaboracja bez specjalnych oczekiwań.

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Rimski
Posty: 28
Rejestracja: środa, 14 marca 2018, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Elaboracja bez specjalnych oczekiwań.

Post autor: Rimski »

Witam

Zaczynam planować pierwszą eleborację. Sporo czytałem forum i dużo rozważań jest na temat eleaboracji pod konkretną lufę, pod określony cel (dynamika, tarcza).
A ja chciałbym zacząć od elaborowania amunicji zbliżonej do fabrycznej, z naciskiem na ekonomiczność ale bez przesady - pocisków odlewać nie mam puki co zamiaru.

Chciałbym zacząć od trzech kalibrów - kolejność zgodna z planami:

1. .223 rem z przeznaczeniem do ARa, zupełnie mi odpowiada amunicja GGG, takie parametry mógłbym uzyskać.

2. .45ACP - spokojnie parametry S&B FMJ są dla mnie wystarczające - w żadnym wypadku nie chcę iść w kierunku nabojów ledwo przeładowujących pistolet aby zminimalizować odrzut.

3. 9x19 - tutaj również klasyka jak S&B, nic słabszego. Pistolet ma strzelać a nie ledwo wypluwać kulki :-)

Teraz pytania :-)
Jakie w miarę ekonomiczne i dostępne prochy wybrać aby naważki oscylowały w okolicach maksymalnego wypełnienia łuski?
Domyślam się, że proch do .223 będzie inny, ale czy da się obskoczyć .45ACP i 9x19 jakimś jednym prochem?
Sobol
Posty: 392
Rejestracja: piątek, 17 stycznia 2014, 00:35
Lokalizacja: Mazowieckie / Garwoliński

Post autor: Sobol »

Z twojego zestawu kalibrów na chwile obecną przymierzam się do 223, z przeglądu rynku dostępnych komponentów wyłania mi się cena gotowej pestki na poziomie 0,9 - 0,95zł..... Co do jakości, w dotychczasowej elaboracji, przy dochowaniu jej reguł na chwilę obecna pzyskiwana amunicja jakościowo wychodzi mi lepsza niż identyczna sklepowa. Odpowiadając na twoje pytanie o prochy, podaj trochę więcej szczegółów, jaki pocisk, dł lufy, poj. wodna używanych łusek.....
Rimski
Posty: 28
Rejestracja: środa, 14 marca 2018, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rimski »

Długość lufy 16 cali, klasyczny AR z gwintem 1/9.
Pociski - myśle o hornady 55gr FMJ.
Pojemność wodna łuski - hmm, tego nie wiem, łuski głównie GGG, ewentualnie S&B.
Spłonki - to co wpadnie w ręce w dobrej cenie.

Proch chciałbym ekonomiczny o bezpiecznycn naważkach, czyli blisko pełnego nasypu, bez kompresji.
Posiski będę osadzać bezpiecznie, tak aby amunicja była uniwersalna i nie istaniało ryzyko, że w innej broni pocisk się o gwint oprze.
Młynek
Posty: 309
Rejestracja: wtorek, 08 marca 2016, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Młynek »

Pociski Hornady, tu na forum da się kupić nawet po 42gr/szt jak kupisz kilka tysięcy i raczej taniej nic innego nie znajdziesz żeby były FMJ i takiej jakości.
Spłonki Fiocchi koło 11gr przy większej ilości.
Proch Lovex D063 - 149zł - jak masz rabat w Parabellum, to nawet 10% taniej.

To wychodzi szybko licząc koło 1zł/kulka, jeśli masz łuski i nie liczysz pracy.
Da się kupić ammo 223 elaborowane koło 1,2zł/szt.

Więc pytanie, czy Ci się opłaca kupować sprzęt i poświęcać czas jeśli chcesz ammo do AR :?:
Bo jeśli chcesz dokładne ammo pod konkretną lufę do strzelania precyzyjnego, to wyboru raczej nie ma.
22, 9X18, 9X19, 38/357, 22Hornet, 223, 308, 12/70
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Z Prochow Lovex*a najbardziej wydajnym jest S060

Kalibry .45 ACP i 9 Para ogarniesz rowniez roznymi produktami Lovex'a

np D032, D036

Mysle, ze i D011 i 13 tez dadza rade 20 - tka moze rowiez

wejch w tabele elaboracyjne Lovex'a i sprawdz sobie


:wink:
Rimski
Posty: 28
Rejestracja: środa, 14 marca 2018, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rimski »

Młynek pisze: Da się kupić ammo 223 elaborowane koło 1,2zł/szt.

Więc pytanie, czy Ci się opłaca kupować sprzęt i poświęcać czas jeśli chcesz ammo do AR :?:
W kategoriach opłacalności to trudno powiedzieć. Jednak bawi mnie takie dłubanie w wolnym czasie :-) Teraz do AR - więc może być przeciętnie byle w miarę tanio (łuski mam odstrzelone z amunicji kupionej w sklepie, jak z czasem mi się zużyją, poniszczą, to znów kupię trochę paczek sklepowych aby mieć łuski... Tak więc na jakąś super oszczędność też nie liczę. Jak mi wyjdzie nabój po 1zł (do rekreacji) to już będzie OK.
W przyszłości może coś pomyślę nad precyzją i jakimś kalibrem karabinowym...

No a jak się temat znudzi albo czasu nie będzie to sprzedam osprzęt :-) Z resztą nie idę w inwestowanie worka pieniędzy. Narzędzia kupowane bez pośpiechu, jak się da to w okazyjnych cenach lub wykonane samodzielnie (tumbler) :-)
Nawet mam zamiar założyć wątek dotyczący skompletowania sprzętu do elaboracji w oparciu o zwykłe narzędzia (za wyjątkiem tych całkowicie specjalistycznych).
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Elaboracja bez specjalnych oczekiwań.

Post autor: likker_runner »

Rimski pisze: ..., ale czy da się obskoczyć .45ACP i 9x19 jakimś jednym prochem?
Może być z tym lekki problem. Te kalibry istotnie różnią się maksymalnym ciśnieniem i objętością łuski, podczas gdy energie są dość podobne.

Dlatego w 9 para proch powinien być wolniejszy - jeżeli spróbujemy dostać factor na szybkim prochu, może dojśc do nadciśnienia - przykładowo są spore kontrowersje odnośnie D032 - niektórzy dostają factor 125 dopiero na naważkach przekraczających zarówno max. z tabel jak i bezpieczne ciśnienie wg. symulacji QL-em.

Z kolei w .45 ACP z jego niskim ciśnieniem, gęste i zbite wynalazki takie jak przykładowo D036 (który powinien dobrze radzić sobie w 9 para) będą sypać niespalonymi ziarnami prochu.

Z oferty Lovex jedyny proch który ma szanse dać w miarę bezpieczny i mocny strzał z 9 para i być na granicy czystego spalenia pod niskim ciśnieniem .45 ACP, to mniej popularny S020.

www.elaboracja.pl/forum/viewtopic.php?t=8154

Z kolei jakby pójść w droższe rzeczy, to VV N340 wygląda obiecująco jak kogoś interesuje unifikacja prochu do 9x19 i .45 ACP, czyste spalanie i duży wygar.

Zresztą firmowa kulka .45 ACP S&B 230gn FMJ wcale nie jest taka bardzo mocna - wg. moich pomiarów z lufy 5" dostałem równe 800fps. Do 260m/s zbliżył się dopiero nabój JHP tego producenta - miał 844fps.
Ryjek
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2017, 16:50

Re: Elaboracja bez specjalnych oczekiwań.

Post autor: Ryjek »

Rimski pisze:ale czy da się obskoczyć .45ACP i 9x19 jakimś jednym prochem?
Oczywiście i wychodzą z tego bardzo dobre naboje zarówno pod względem celności jak i mocy.
Z Lovexów dla 9x19 i .45ACP jednocześnie bardzo dobrze spisują mi się: S020, D036 i D037.1
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

9'tkę i .45 acp można ogarnąć jeszcze Vectanem BA9, Ba91/2, VV320, Hodgon'em Titegroup'em, wszystko zależy od kulek / gramatury, jakich chcesz używać.
w .223 Vectan Tubal jest bezpieczny, nie da się go przesypać :) plus kulka Frontiera cmj i masz tanie strzelenie do 300m
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

lechu pisze:9'tkę i .45 acp można ogarnąć jeszcze Vectanem BA9, Ba91/2, VV320, Hodgon'em Titegroup'em, wszystko zależy od kulek / gramatury, jakich chcesz używać.
Przy typowych wagach pocisków ew. tych po cięższej stronie, te prochy (z wyjątkiem Ba9) w 9x19 to sa raczej dobre do minimalizacji odrzutu dla factora ledwo sięgającego przepisowych 125, kosztem chwilowo dużego ciśnienia w typie "słomiany ogień". Jak ktoś chce mocniejszą amunicję, lepiej dać wolniejszy proch. Z kolei o Ba9 wolę się nie wypowiadać - nie mam z nim najlepszych doświadczeń.
ODPOWIEDZ