Spłonka pistoletowa w naboju karabinowym? Jakie zagrożenia?

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

MOTOR-PIL
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek, 09 stycznia 2017, 13:46
Lokalizacja: Piła

Spłonka pistoletowa w naboju karabinowym? Jakie zagrożenia?

Post autor: MOTOR-PIL »

Jak w temacie.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Było i to zupełnie nie dawno, w górnym pasku masz zakładkę "szukaj"
A temat jest tu:
https://reloading.pl/forum/viewtopic.ph ... istoletowa
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Największe zagrożenie to możliwość przebicia miseczki spłonki przez iglicę i przedostanie się gazów prochowych do zamka i w kierunku strzelającego.
Spłonki pistoletowe są po prostu zrobione z cieńszej blachy aby zwiększyć ich czułość na uderzenie słabszej iglicy broni krótkiej.
Do tego są też "słabsze" jeśli chodzi o możliwość zapłonu prochu więc powtarzalność amunicji też raczej będzie kiepska /dużo prochu w długiej łusce/.
No i SP mają dużą czułość więc potencjalnie mogą być bardziej podatne na jakieś przypadkowe odpalenie np. przy uderzeniu ale to raczej tylko teoria.
Jeśli przez przypadek złożyłeś taką amunicję np. w 223Rem to chyba bezpieczniej byłoby ją rozcalić bo ciśnienie w naboju duże.
A że jest to problem to kiedyś znalazłem informację z Remingtona odnośnie stosowania ich spłonek SR typu "6 1/2" i "7 1/2".
Choć oba typy są formalnie do SR to firma zalecała aby do kalibrów "wysokociśnieniowych" np. 222Rem i 223Rem stosować tylko te drugie.
Pierwsze mogą być przebijane gdyż są przeznaczone do starych kalibrów "niskociśnieniowych" typu 22Hornet albo 30Carbine.
Tym bardziej będzie się to tyczyć spłonek SP.
Tak więc lepiej nie zamieniać bo oszczędności żadne a zagrożenie realne.
Pozdrawiam, Tomek
cezarycezary
Posty: 103
Rejestracja: środa, 19 października 2016, 11:19

Post autor: cezarycezary »

Przebicie spłonki pistoletowej to raz jak koledzy wyżej pisali, dwa to po odpaleniu spłonki różnice w płomieniu, pistoletowa zazwyczaj daje płomień układający sie w wachlarz i krótki bo łuski sa znacznie krótsze niż karabinowe :mrgreen: karabinowe spłonki daja płomień wąski w kształcie ostrza znacznie dłuższy ułatwiający zapłon na całej długości łuski. Jak sie dobrze poszuka w necie to sie znajdzie fotki płomienia poszczególnych spłonek w ekstremalnych przypadkach spłonka pistoletowa może nie odpalić ładunku prochowego w łusce karabinowej
MOTOR-PIL
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek, 09 stycznia 2017, 13:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: MOTOR-PIL »

Dziękuję za odpowiedzi. Niestety nie chodzi o oszczędności, ale o brak dostępu do karabinowych. W stolicy Krainy Podziemnych Pomarańczy wszystkie wykupione i chciałem się poratować, bo strzelać trzeba. Ale chyba poczekam.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

To lepiej poczekać, wrzuć temat w dziale "Pchli Targ" że kupiłbyś od kogoś z Twojej okolicy, może któryś z kolegów poratuje?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

MOTOR-PIL pisze:Dziękuję za odpowiedzi. Niestety nie chodzi o oszczędności, ale o brak dostępu do karabinowych. W stolicy Krainy Podziemnych Pomarańczy wszystkie wykupione i chciałem się poratować, bo strzelać trzeba. Ale chyba poczekam.
Jeżeli będzie Pan w okolicy 3 miasta to mam 1400 spłonek fiocchi small rifle do sprzedania.
MOTOR-PIL
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek, 09 stycznia 2017, 13:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: MOTOR-PIL »

tomp pisze:[quote=

Jeżeli będzie Pan w okolicy 3 miasta to mam 1400 spłonek fiocchi small rifle do sprzedania.
Dziękuję za chęci. Potrzebuję large.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Jeśli potrzeba LR to tym bardziej nie da się zamienić na LP bo mają inne wymiary.
Średnica ta sama ale wysokość już inna.
Tylko SP i SR są identyczne wymiarowo.
Tak na szybko znaleziona tabela z wymiarami
Załączniki
wymiary spłonek Boxer.jpg
wymiary spłonek Boxer.jpg (32.99 KiB) Przejrzano 1322 razy
Pozdrawiam, Tomek
raf07
Posty: 133
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2016, 16:55

Post autor: raf07 »

Koledzy a spłonka duża karabinowa w np. naboju rewolwerowym 45LC. Są tu jakieś zagrożenia?
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Oczywiście, że są zagrożenia.
Podstawowe to takie, że bęben w rewolwerze się nie obróci bo spłonka LR będzie wystawać z denka łuski 45LC.
Popatrz na tabelkę i wysokości poszczególnych typów spłonek.
Pozdrawiam, Tomek
raf07
Posty: 133
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2016, 16:55

Post autor: raf07 »

To jest problem bardziej techniczny że bęben nie obróci się a nie zagrożenie, różnice wysokości można zlikwidować. Oczywiście jest to gdybanie na wypadek apokalipsy, ataku zombi
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Niedawno testowalem splonki smal pistor w .223 Rem inie mialem zadnych przebic czy nawet jakichs innych optycznych roznic, wszystko tak samo jak w small rifle, splonki S&B.

:wink:
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Na small pistoll robie amunicję do mojego AUGa. zero problemów. Tanio i ekonomicznie
ODPOWIEDZ