OAL dla pocisku .356 / 125gr / 2R

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

fakson
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 05 marca 2024, 11:40

OAL dla pocisku .356 / 125gr / 2R

Post autor: fakson »

Witam, moje odlewane pociski z formy LEE .356 / 125gr / 2R strasznie zacinają się w komorze. Początkowo robiłem według Producenta prochu na Lovex D036 , naważka 0.31g oal 28.4mm czasem zacięło go w komorze myślałem że to wina małej naważki, że zamek nie miał dość siły żeby go pchnąć wracając. Zrobiłem kolejną partie z większymi naważkami od 0.32g do 0.36g OAL wydłużyłem do 29.2mm żeby nie kompresować prochu. Jednak okazało się to tragiczne w skutku, prawie każdy nabój blokuje się tak w komorze że muszę go na siłe wbijać zamkiem, broń tak zablokowana że nie idzie rozładować jedynie mocne udeżenie w zamek że łapa boli powoduje to że wchodzi w komorę, lub cofa w łuskę pocisk, czsem muszę udeżyć kawałkiem dechy żeby domknąć zamek. Teraz wiem że to nie ładunek prochowy był przyczyną tylko za duży OAL, pytanie czy ktoś miał podobne przejścia? Jaki OAL stosować dla tego pocisku? strzelam z Arex delta 2 9mm Łuski głównie S&B, spłonka fiocchi.
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Re: OAL dla pocisku .356 / 125gr / 2R

Post autor: Spyderco »

Po pierwsze sprawdz jaki oal ma Twoja komora, może się okazać dramatycznie krótki. Następnie do niego zrób drabinkę, nawazki zwykle podajemy w grainach, jest czytelniej.
Po trzecie matryce - czy rozdzielasz osadzenie od crimpu? Jakiej firmy matryc używasz?
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: OAL dla pocisku .356 / 125gr / 2R

Post autor: likker_runner »

Przede wszystkim należałoby zacząć od plunk test na atrapach, a nie od razu od strzelania. Nabój elaborowany ma wchodzić do końca i headspace'ować na krawędzi szyjki. Dobrze jakby dał się obracać w komorze - to oznacza że nie opieramy się pociskiem na gwincie.

Oczywiście dobrze jest panować nad zbijaniem kielicha przy robieniu atrap do testów. Najlepiej zacząć od zdezaktywowanego crimpu w matrycy osadzającej - trzpień osadzający wkręcony głęboko (w korpus matrycy), korpus matrycy w prasę - płytko. Potem Factory Crimp według instrukcji, albo z wykręceniem korpusu o pół obrotu w górę od dotknięcia shellholdera - mi tak działa dużo lepiej. Crimp raczej słabszy - dokręcenie tulei raczej o 0.5 obrotu (instrukcja mówi o zakresie 0.5 - 1).

Jaka jest kalibracja pocisków? To też może być powodem różnych dziwnych rzeczy.

Jakie smarowanie / lakier?

Generalnie pistolety bardziej sportowe miewają krótki freebore i zdarzają się problemy z OAL. Bywa że oparcie o gwinty następuje przy OAL dającym wystawanie pocisku z łuski częścią pełnokalibrową dosłownie o włos. W takim przypadku być może pocisk 356-120-TC dałby lepsze rezultaty.

Ten pocisk (356-125-2R) ma 0.565" a więc ok. 14.3mm długości. OAL 28.4mm oznacza wejście w łuskę (19 - 19.1mm długą) na jakieś 5mm, a więc utratę 0.32ccm z pojemności łuski (przyjmuję 0.86ccm). Zostaje 0.54ccm. Taka objętość daje co najmniej 0.51g prochu uwzględniając gęstość usypową 0.94g/ccm (940g/l) dla D036 (stary katalog produktów Lovex, są odmiany D036 o większej gęstości). Dlatego chyba obawienia o kompresję są przesadzone. Sprawdziłbym na ile wchodzi pocisk w łuskę (moje dane mogą być nieprawidłowe), ustawiłbym "żądło" suwmiarki na taką długość i sprawdziłbym czy dotyka "lustra" prochu w łusce.
fakson
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 05 marca 2024, 11:40

Re: OAL dla pocisku .356 / 125gr / 2R

Post autor: fakson »

Prawda taka że za drugim razem nawet nie sprawdziłem z komorą nabojową. Rutyna,głupota się wdała, pociski lakierowane kalibracja na 356 matryce prasa i wszystko z LEE, nie robię crimpu na pistoletowych. Choć matryca osadzająca jakby taki mały crimp robi w odpowiednim ustawieniu. Teraz mam zainstalowany GordonsReloading

Sprawdzę z komorą na sucho, szkoda że ma tego z 200sztuk jeszcze zrobione :lol: będzie to trzeba rozcalać :bh|:
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: OAL dla pocisku .356 / 125gr / 2R

Post autor: likker_runner »

Można sprawdzić czy nie da się tego odstrzelić w innej broni. Pistolety bardziej użytkowe potrafią mieć dłuższy freebore. Tyle że nie wszystkie pozwalają na strzelanie pociskami ołowianymi.
ODPOWIEDZ