Wędrujący ŚPT lufa poligon

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
stah
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2016, 09:14
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Wędrujący ŚPT lufa poligon

Post autor: stah »

Witam,

Elaboruję sporo 9x19 i od dosyć dawna. Mam takie hobby testować nowe pociski.

Mam taką zagwozdkę:

Ostatnio dorwałem kilka szt. (6) pocisków Fiocchi. Strzeliłem z USP (poligon) 25m, ściągnąłem tarcze i zbaraniałem. Skupienie jak na mnie b. dobre tylko... gdzie...
Pozostałe machnąłem z CZ i tu weszło w środek (1x10 2x9).

Generalnie na poligonie w zależności od pocisków mam taką obserwację (przykłady):

HN TC i HP lecą mocno do lewej (w stosunku do fab S&B), Frontiery do prawej o 6cm (w stosunku do HN), DMA do prawej 2cm (w stosunku do HN), LOS jak HN, HAP jak HN, a FL z 8cm do prawej...

Wszystko to dla recept dających dobre skupienia.

... a na lufie zwykłej (CZ) takich "podróży" ŚPT nie ma.

Ktoś mądrzejszy, coś wie o takim zjawisku? Dzięki... bo mi się poligon przestaje podobać...
Załączniki
fl.jpeg
fl.jpeg (96.98 KiB) Przejrzano 1465 razy
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Mam to samo w .223 Rem.
Jesli ustawię zero dla pocisków PPU 62gr FMJ BT, to strzelając Frontierami 55gr CMJ punkt trafienia przesuwa mi się kilka cm w prawo. Odległość do celu - około 20m, więc przesunięcie jest spore.
Arctic
Posty: 8
Rejestracja: środa, 04 listopada 2015, 15:28

Post autor: Arctic »

Zjawisko precesji i nutacji. Zasada zachowania momentu pędu. Zależy od tego czy oś obrotu pocisku pokrywa się z siłami oporu działającymi na pocisk. Także, kiedy środek ciężkości pocisku nie pokrywa się z osia obrotu albo oś geometryczna nie pokrywa się z osia obrotu albo oś obrotu nie pokrywa się z kierunkiem ruchu. Prościej, jeśli siły działające na pocisk się nie równoważą.
Zrozumiale - czasami pocisk leci po torze który przypomina korkociąg a nie prostą. Jak strzelisz tymi pociskami dalej lub bliżej to śpt. się zmieni i będzie wędrował po okręgu.
W pistoletach to zjawisko jest prawie niezauważalne częściej da się je zaobserwować w karabinach.
Poszukaj filmików obrazujących zjawisko precesji to zobaczysz o co chodzi. np. "A spinning gyroscope - amazing" na YT.
Lufa poligonalna inaczej prowadzi pocisk niż gwintowana i tyle.
Dobierz do swojej lufy taki pocisk który lata prosto i się go trzymaj.
Jak będziecie grzeczni to nauczę was robić napalm
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Tu jest przesunięcie punktu trafienia z zachowaniem skupienia, a nie rozrzucenie po okręgu za sprawą zwichrowanych pocisków. No chyba że zwichrowanie następowałoby przy przeładowaniu, i wtedy zawsze byłoby mniej więcej w tę samą stronę.

Można spróbować strzelić grupy dla tak samo załadowanego magazynka - pełny (po strzale odpinamy magazynek z n-1 nabojami i taktycznie doładowujemy kolejny, pełny z n nabojami) i prawie pusty - takie same taktyczne doładowania tylko że w magazynkach byłoby po 1 naboju ew. 2 jeżeli nie chcemy mieć zatrzymania zamka w tylnym położeniu za każdym razem. Taki eksperyment jednak nie rozstrzyga sprawy, bo lżejszy pistolet będzie inaczej zachowywał się pod odrzutem, co też może być przyczyną przesuwania punktu trafienia.
piotrb
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2015, 14:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wędrujący ŚPT lufa poligon

Post autor: piotrb »

stah pisze:Ktoś mądrzejszy, coś wie o takim zjawisku? Dzięki... bo mi się poligon przestaje podobać...
Ja oczywiscie o takim zjawisku nie wiem, ale jestem ciekaw jakie sa masy i dlugosci tych wszystkich pociskow, ktorymi strzelales? Probowales korelowac ŚPT z masa lub dlugoscia?
WuWu
Posty: 53
Rejestracja: środa, 20 lipca 2016, 12:30
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: WuWu »

Jeśli Arctic ma racje to wystarczy odsunąć tarcze o np. 2m (27m) i strzelić. Jeśli skupienie będzie takie samo (dobre) tylko w innym miejscu tarczy to ma racje :D
Darz Bór! WuWu
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Gdyby korkociagowy lot pocisku miał być powodem, wtedy największe różnice powinny być po zmianie odległości tarczy o mniej więcej pół skoku gwintu.

Niecentryczność może jednak objawiać się również pchnięciem pocisku w bok w momencie opuszczania lufy, i wtedy zmiany odległości nic nie dadzą.
Młynek
Posty: 309
Rejestracja: wtorek, 08 marca 2016, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Młynek »

Po pierwsze to lufa poligonalna i wyraźnie producent podaje żeby nie strzelać pociskami ołowianymi.
Po drugie "pomisiam" każdy z tych naboi różni się długością pocisku i długością naboju - to może powodować takie dziwne zachowanie.

Jak złożyłem pierwsze kulki do 9X19, to niestety strzelało się sympatycznie, tylko trzeba było wyzerować pistolet inaczej niż na fabrycznej, ammo.
Ponieważ robimy ammo wspólnie w 3 osoby i nie każdy miał pistolet z możliwością łatwego przeklikania, to zaczęliśmy szukać takiej elaboracji, która na tarczy nie różni się od fabrycznej.
Ostatnio wszystko robimy na naważce 4,2 gr (LOVEX D032) i AOL 29,6 mm pociski Alsa 8gr lub DMA 8g - skupienie ładne i wszystko lata tak jak fabryczna, tylko nieco mniej kopie.
22, 9X18, 9X19, 38/357, 22Hornet, 223, 308, 12/70
piotrb
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2015, 14:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wędrujący ŚPT lufa poligon

Post autor: piotrb »

stah pisze:Ktoś mądrzejszy, coś wie o takim zjawisku? Dzięki... bo mi się poligon przestaje podobać...
Stahu,

Ciekawosc mnie zezre. Podaj nam tabelke z odchylkami ŚPT i masami/długosciami uzytych pociskow. Przy czym dlugosc to by fajnie bylo miec nie calego pocisku, a tej jego czesci, ktora ma kontakt z lufa.

Odkrycie jest ciekawe, bo ludzie ktorzy ten efekt zauwazyli wczesniej nie zdaja sobie z tego sprawy. Np. na popularnym blogu we wpisie o pistolecie HK SFP9 jest napisane tak:

http://www.alfacharlie.pl/index.php?opt ... &Itemid=51

<i>Na zamku na jakółczych ogonach zamontowane są stałe przyrządy celownicze, można je regulować w płaszczyźnie poziomej, większość pistoletów fabrycznie ustawionych strzela trochę w lewo, myślalem że to moja tendecja strzelania w lewo, ale kilku strzelców potwierdziło moje przypuszczenia, że to raczej wina producenta.</i>

Mysle, ze to strzelanie troche w lewo jest zwiazane wlasnie z tym, co zauwazyles.
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

mam to samo w 223 ale jest to odchyłka kilkanaście cm na 300 m. trzeba o rym pamiętać przy strzelaniu.
piotrb
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2015, 14:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piotrb »

Stanisław pisze:mam to samo w 223 ale jest to odchyłka kilkanaście cm na 300 m. trzeba o rym pamiętać przy strzelaniu.
Wydaje mi sie, ze w 223 rem to mozesz miec tzw. spin drift

https://loadoutroom.com/thearmsguide/lo ... y-section/

czyli korekte, ktora zawsze bedzie w jedna strone. Czy tez masz dokladnie to samo co stah, czyli odchylki raz jedna raz w druga strone w zalerznosci od uzytych pociskow?
ODPOWIEDZ