Różnice pomiędzy partiami pocisków

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Ar2r
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 20 grudnia 2016, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Różnice pomiędzy partiami pocisków

Post autor: Ar2r »

Jestem jeszcze dosyć zielony w tej dziedzinie, więc mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów: czy jest to naturalne, że "markowe" (i nie najtańsze) pociski znacząco różnią się pomiędzy partiami?

Niedawno dobierałem sobie naważki dla pocisku Sierra .30 HPBT 200 gr MatchKing #2230 i dostałem dosyć nieciekawe wyniki, co trochę mnie zdziwiło, bo poprzednia elaboracja z tym pociskiem była Ok.
Jedyna rożnica, to dużo wyższa temperatura powietrza podczas testów i użycie pocisków z innej partii (lot).

Ponieważ kilka miesięcy wcześniej robiłem to samo (dla innej łuski), to oczywiście pomierzyłem sobie głębokość osadzania (z użyciem Horandy OAL gauge) i długość samego naboju.
Wyniki były bardzo powtarzalne dla kilkudziesięciu pocisków z paczki więc uznałem, że wykonanie jest bardzo dobre i potem już nie robiłem pomiarów samego pocisku.

Ponowne pomiary mnie mocno zaskoczyły - okazało się, że (dla mojej broni) głębokość osadzania zwiększyła się o 0.95 mm, a sama długość pocisku (mierzona komparatorem) zmniejszyła się o 0.25 mm.
Przy czym wymiary (i waga) pocisków w ramach parti są nadal bardzo powtarzalne.
Dla pewności pomierzyłem jeszcze raz pociski z poprzedniej partii i dostałem te same wyniki co kilka miesięcy temu (z minimalnym zwiększeniem głębokości osadzenia, czego się spodziewałem).

Czyli wychodzi na to, że to jednak nie lufa, nie suwmiarka i nie komparator mi się tak bardzo zmieniły, tylko kształt pocisku.

Na szczęście różnica była w stronę, która spowodowała tylko większy rozrzut, bo gdyby było odwrotnie, to mogłoby być już nieciekawie.
Do tej pory brałem pod uwagę różnice pomiędzy partiami prochu, ale takiej różnicy, dla skądinąd nienajgorszych pocisków, się nie spodziewałem.
ODPOWIEDZ