Odspłonkowanie - Lee Loadmaster - problem z łuskami Luger?

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Bambossh
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 17 czerwca 2017, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Odspłonkowanie - Lee Loadmaster - problem z łuskami Luger?

Post autor: Bambossh »

Witam Kolegów,

przejrzałem forum i nie znalazłem tego tematu. javascript:emoticon('](*,)')

Jestem nowy i uczę się fachu - udało mi się pokonać większość problemów, ale ten jeden póki co jest dla mnie nie do przejścia.
Okazuje się bowiem, że mniej więcej 10% zrobionej przeze mnie amunicji 9mm jest zepsuta przez, jak się wydaje, podwójną spłonkę.
Wychodzi na to, że co dziesiąta łuska nie jest dobrze odspłonkowana i później kolejna matryca wciska nową spłonkę w starą spłonkę.

Skręciłem matrycę odspłonkowującą już tak mocno, że mam wrażenie przekręcenia śruby, a jednak wciąż ten problem występuje.

I tu ciekawostka - spośród wszystkich nieodspłonkowanych łusek, 90% to Lugery. Czy to możliwe, żeby miało to wpływ?

Przyznam, że kończą mi się pomysły. Nie mogę już bardziej skręcić matrycy, a problem wciąż występuje. Jakieś sugestie, co mogę jeszcze zrobić?
Jednak 10% strat znacząco redukuje ekonomiczny sens elaboracji, więc jakoś muszę sobie z tym poradzić.

Dołączam zdjęcie łuski 9x19 która przejechała przez dwie matryce. Tak właśnie wygląda mniej więcej 10% wszystkich moich gotowych nabojów.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

b. ](*,)
Załączniki
FullSizeRender 24.jpg
FullSizeRender 24.jpg (58.44 KiB) Przejrzano 1870 razy
Skorpion 2210
Posty: 266
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2015, 09:13
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Skorpion 2210 »

u mnie pomogło wysuniecie niżej trzpienia( ekspandera) matrycy. Problem polega na tym że nie wypada stara spłonka i nowa ponownie ją wciska na kolejnym stanowisku. jak to nie pomoże to odchudź trochę trzpień.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

A może zrobić tak - ustawić korpus matrycy na właściwe formatowanie (o włos powyżej shellplate w górnym położeniu), lekko wkręcić tuleję zaciskową trzpienia odspłonkowującego, wsadzić w shellplate odspłonkowaną łuskę, wajcha w dół żeby łuska weszła w matrycę na maxa, i wtedy od góry wsadzić trzpień tak, żeby oparł się rozszerzeniem na denku łuski, a pin wszedł w kanał ogniowy. Wtedy suwmiarką zmierzyć ile górny koniec trzpienia wystaje ponad korpus matrycy, i przy ustawianiu tegoż pinu i jego zaciskaniu (już bez łuski w matrycy i z shellplate w dolnym położeniu) manewrować tak, żeby dostać go 0.5 - 1mm wyżej dla bezpieczeństwa, ale żeby pin wchodził w kanał najgłębiej jak się da.

PS. Ten żółty proszek na obrzeżu spłonki to pewnie styfninian ołowiu ze zgniecionej spłonki. Cholerstwo toksyczne i mogące wybuchnąć od uderzenia. Wyczyściłbym bardzo solidnie prasę z tego badziewia, bo lepiej nie myśleć co może się stać gdyby czymś uderzyć w drobinę tego, kiedy akurat w podajniku są spłonki a na prasie jest dozownik pełen prochu.
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

A te S&B nie mają przypadkiem crimpu na spłonce ?
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Akurat S&B 9x19 mają stosunkowo najlepsze gniazdo spłonki z łusek tego producenta, .38 Spl / .357 Mag jak również .45 ACP mają znacznie gorsze, z idealnie kanciastą krawędzią. Jednak nawet one odspłonkowują się dobrze, jeżeli tylko trzpień jest ustawiony prawidłowo.

Strasznym ścierwem są natomiast łuski S&B 9x19 Nontox z ich wąskim kanałem ogniowym. Pin odspłonkowujący musi przebić się przez ten kanał, poszerzając go. Przy okazji robi "krater" w gnieździe spłonki (próbowałem go zdejmować wiertłem 4mm i nie byłem zadowolony z rezultatu) i na dodatek może to powodować powolne wysuwanie pinu matryc Lee w górę, jak przy Berdanach tylko po trochu. Dlatego jestem za wyrzucaniem Nontoxów od razu, mimo że miałem z nimi do czynienia tylko w postaci już re-elaborowanej przez Ares Gun.
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

Zrob lepiej zdjecie prasy od strony matrycy z podniesionym talerzem. Ja bym tak jak kolega wyzej stawial na nie dosc nisko wypuszczony pin.
S&B raczej crimp'u nie maja ale nontoxy to faktycznie od razu do wywalenia sa. Szkoda ryzykowac pin na proby odsplonkowania. Podnoszac prase na dwa, trzy razy da rade sie przebic ale za duze ryzyko pogiecia pina jest, zeby bylo warto poszerzac kanal ogniowy w tych luskach.
Bambossh
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 17 czerwca 2017, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bambossh »

No już niżej pinem nie mogę zjechać, bo przekręciłem śrubę... W tym rzecz właśnie.
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Aby na pewno pin ma gwint? Rozkręć matrycę i zobacz jak jest zbudowana.
Wojtek
Bambossh
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 17 czerwca 2017, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bambossh »

No na pewno to nie wiem, ale skoro mogę nim kręcić w celu "wydłużenia", to chyba jednak gwint ma... Tak, czy inaczej nie pozostaje mi nic innego jak jakoś to porozkręcać. Zobaczymy.
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

Zrob zdjecie matrycy luzem i matrycy w prasie. Tak to gdybanie jest.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Zdjęcia trzpienia (pinu) do odspłonkowywania Lee są na stronie Parabellum.

http://parabellum.pl/lee-pin-do-matrycy ... lonek.html

On nie ma żadnego gwintu, trzyma się w tulei zaciskowej, którą to wkręcamy w korpus matrycy. Jeżeli wykręcimy tuleję zaciskową, pin z niej wypadnie. Dlatego luzując tuleję możemy regulować położenie pinu.

Ten system ma na celu zabezpieczenie pinu przed złamaniem jakby ktoś próbował odspłonkować łuskę Berdan.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Bambossh - dołącz zdjęcia twojego sprzętu albo napisz dokładnie jakie masz matryce, prasę itp. bo inaczej wszelkie uwagi na temat ustawień nic nie wniosą.
W końcu co firma to inny system regulacji.
Jeśli masz matryce Lee to raczej nie kręć już na siłę śrubą przy pinie bo ją prędzej urwiesz. Tu regulacja działa inaczej.
Najlepiej wklej zdjęcie bo wtedy będzie też widać jak matryca i pin są ustawione w tej chwili.
Tomek
Pozdrawiam, Tomek
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

likker_runner pisze:Zdjęcia trzpienia (pinu) do odspłonkowywania Lee są na stronie Parabellum.
A skad wiesz czym on to odsplonkowuje?
Bambossh
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 17 czerwca 2017, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bambossh »

No tak, jak w tytule - mam Lee Loadmaster

Kręciłem tą cholerną małą śrubą i chyba faktycznie coś przekręciłem. Tak to jest , jak się jest świeżakiem... :/
Spróbuję więc zjechać całą matrycą teraz. Może to coś pomoże.

Dzięki za podpowiedzi.
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

Kolego Loadmaster to nazwa prasy, nie matryc. Nadal nie wiemy jakich dokladnie matryc uzywasz do odsplonkowywania i jak je ustawiles. Na razie to nie masz podpowiedzi tylko domysly.
Bambossh
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 17 czerwca 2017, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bambossh »

A widzisz... to nie wiem, jakiej marki mam matryce, bo kupiłem komplet - prasę z matrycami. BYło to wszystko już wstępnie skręcone. Ja dokonywałem jedynie poprawek. No i wszędzie mi się udało, a tutaj nie.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Chochla pisze: A skad wiesz czym on to odsplonkowuje?
Gdyby matryca była inna niż z zestawu Loadmaster (a więc Lee), to chyba Autor wątku by napisał o tym.
Bambossh
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 17 czerwca 2017, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bambossh »

Jako, że rozwaliłem (przekręciłem) wspomnianą matrycę, dzisiaj montuję nową. Postaram się ją zamontować zgodnie z instrukcją i mam nadzieję, że tym razem będzie ok.

Dam znać! ;)
arturo111
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 26 marca 2017, 19:43
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: arturo111 »

Mam prasę jak Ty , taką samą matrycę i przy wysunięciu pinu jak na foto wszystko śmiga jak należy , żadnych problemów z odspłonkowywaniem ( robię ammo 9para na różnych łuskach ) .

Obrazek
Strzelam dobrze,tylko nie trafiam :).
Bambossh
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 17 czerwca 2017, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bambossh »

No dobra... Po kupieniu nowej matrycy i ustawieniu jej zgodnie z instrukcją problemu już nie ma. Wszystko śmiga jak powinno.

Dziękuję wszystkim za rady i wsparcie :)

Pozdrawiam

b.
ODPOWIEDZ