co to za pociski?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

co to za pociski?

Post autor: sokal »

Awatar użytkownika
scan
Posty: 163
Rejestracja: niedziela, 24 października 2010, 13:39

Post autor: scan »

podobno kaliber 5,6 mm
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

przeczytałem opis, ale czy są pne przeznaczone do lufy gwintowanej? Jakoś nie widzę dla nich zastosowania, a jednak ktoś to kupuje
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Odpowiedzieć można na dwa sposoby. Da się strzelać tym na strzelnicy (kozioł, lis, dzik w przebiegu) słabo ładując wolnym prochem, tak by prędkość początkowa nie przekroczyła ~600 m/sek. Ogniem pluć będzie na kilka metrów ale pocisk do celu doleci, potem dość uciążliwe czyszczenie lufy z ołowiu. Z drugiej strony strzelać nie wolno bo broń z taką amunicją staje się &#8222;szczególnie niebezpieczna&#8221; - energia poniżej 1000 J na 100m.
darzbór!
Paweł Morawski
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

ta myślałem sobie czy to nie dla czarnego prochu raczej kula..
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Paweł,
ależ te pociski nie posiadają kowadełka i przedmuch gwarantowany.....
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Krakus pisze: Z drugiej strony strzelać nie wolno bo broń z taką amunicją staje się &#8222;szczególnie niebezpieczna&#8221; - energia poniżej 1000 J na 100m.
Nie wolno strzelać myśliwsko ale na strzelnicy można. Na pewno "nie staje się" bronią szczególnie niebezpieczną.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Zależy na jakiej podstawie ją masz. Jak sportowo - to ok - jak mysliwsko - nie spełnia zasad. Swoja drogą ciekawe - czy 1000J/100m to wymóg wzięty z sufitu czy liczony dla konkretnej elaboracji - czy jest amunicja wzorcowa? A co jak nie dosypie proszku i nie daj Boze w serii takiej 1002J/100m trafi sie taka która ma 999J/100m. Jak to zmierzyć? wyliczyc teoretycznie?
Piotr
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

PiotrL pisze:Zależy na jakiej podstawie ją masz. Jak sportowo - to ok - jak mysliwsko - nie spełnia zasad.
Możesz z takiej amunicji trenować ale nie wolno Ci polować. Masz nawet obowiązek doszkalać się w strzelaniu z broni myśliwskiej. Amunicja "strzelnicowa" nie musi spełniać wymogów amunicji myśliwskiej. Jeśli się mylę, to paragraf poproszę.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Nie chodzi mi o amunicje - ale o to-

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 20 marca 2000 r.

w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w których może być wydane pozwolenie na broń.

(Dz. U. z dnia 22 marca 2000 r.)



§ 5. Pozwolenie na broń używaną do celów łowieckich może być wydane na broń palną, z wyłączeniem:
1) broni automatycznej,
2) pistoletów i rewolwerów,
3) broni wojskowej, która stanowiła lub stanowi uzbrojenie wojska, policji i innych formacji uzbrojonych,
4) broni bocznego zapłonu,
5) broni o lufach gwintowanych przeznaczonej do strzelania amunicją charakteryzującą się energią pocisku mniejszą niż 1000 J w odległości 100 m od wylotu lufy,

Więc skoro na zezwolenie do celów łowieckich nie mozesz jej posiadać - to obojetne co z nią robisz
Piotr
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

PiotrL pisze:Nie chodzi mi o amunicje - ale o to-

5) broni o lufach gwintowanych przeznaczonej do strzelania amunicją charakteryzującą się energią pocisku mniejszą niż 1000 J w odległości 100 m od wylotu lufy,

Więc skoro na zezwolenie do celów łowieckich nie mozesz jej posiadać - to obojetne co z nią robisz
Ale wątek jest o amunicji :D

Cytujesz przepis dotyczący broni. Znajdź przepis dotyczący bezprawnego posiadania amunicji.
Analogicznie - loftki. Można posiadać? Jak załadujesz, to z śrutówki zrobisz "szczególnie niebezpieczna"? Nie sądzę...
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Faktycznie. Pisałem z pamięci (dość zawodnej, zwłaszcza w pewnym wieku :( ), na strzelnicy strzelać wolno.

Stefan,
Podstawowym zadaniem gas checks jest izolacja ołowiu od bezpośredniego kontaktu z płomieniem i oddziaływania gorących gazów prochowych. Stąd pisałem o maksymalnej prędkości 600 m/sek, można osadzić gas cheks i wtedy będzie możliwe rozpędzenie pocisku do ~750 m/sek &#8211; ale to wymaga dodatkowego sprzętu.
darzbór!
Paweł Morawski
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Piter - toż właśnie o to mi chodzi. Kupisz 222 z amunicja 1001J i możesz posiadać i strzelać. Kupisz 222 z amunicja 999J i masz coś czego nie możesz posiadać. Jaki jest sens określać parametr broni czymś takim jak amunicja - cała ta ustawa jest o kant doopy potłuc
Piotr
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

PiotrL pisze:Piter - toż właśnie o to mi chodzi. Kupisz 222 z amunicja 1001J i możesz posiadać i strzelać. Kupisz 222 z amunicja 999J i masz coś czego nie możesz posiadać. Jaki jest sens określać parametr broni czymś takim jak amunicja - cała ta ustawa jest o kant doopy potłuc
Piotr, możesz posiadać. Nie bardzo wiem skąd takie przeświadczenie, że nie wolno?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Piotr,

Minister zabronił posiadania do celów łowieckich &#8222;broni o lufach gwintowanych przeznaczonej do strzelania amunicją charakteryzującą się energią pocisku mniejszą niż 1000 J w odległości 100 m od wylotu lufy&#8221;. Wystarczy, że udowodnisz istnienie amunicji (lub możliwość elaborowania) charakteryzującej się energią 1000J lub większą i możesz broń zarejestrować (oświadczając, że będziesz polować z takiej amunicji &#8211; broń będzie przeznaczona do strzelania z amunicji &#8222;mocniejszej&#8221;). Niedawno miałem nawet przypadek z levarkiem Pumy w 357Mag &#8211; Stołeczna komenda zarejestrowała do celów łowieckich.

Ustawa o broni zezwala na zakup i posiadanie amunicji do broni posiadanej w zaświadczeniu (wpisanej do legitymacji). Czyli słabszą amunicję możesz kupować, posiadać i używać poza polowaniem (&#8222;regulamin polowań&#8221;), możesz nawet dostrzelić ranną zwierzynę.

Nikt też nie może się czepiać jeśli w paczce amunicji 1000J znajdzie się jedna sztuka słabsza. Polska &#8211; jako sygnatariusz Europejskiej Konwencji o Broni &#8211; zobowiązana jest przestrzegać wszystkie ustalenia CIP, a te określają energię pocisku jako średnią z partii produkcyjnej, dopuszczając maksymalną odchyłkę uzyskiwanego ciśnienia na 15% (chyba, nie chce mi się teraz sprawdzać) w górę lub w dół od średniej. 15% mniejszego ciśnienia da 8% - 12% (zależnie od BC i Pmax) mniejszą energię na 100m. Teoretycznie może Ci się zdarzyć paczka zawierająca same najsłabsze naboje z partii o średniej 1000J &#8211; faktyczna energia Twojej amunicji będzie na poziomie 900J ale zgodnie z obowiązującym prawem nadal będzie to amunicja charakteryzująca się energią 1000J na 100m.
Ostatnio zmieniony wtorek, 04 stycznia 2011, 17:44 przez Krakus, łącznie zmieniany 1 raz.
darzbór!
Paweł Morawski
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

I wszystko jasne..... =D>
Piotr
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

=D> :halo- =D>
forester
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Krakus się znowu popisuje... :mrgreen:
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Jaki Nowy Rok taki cały rok =D> =D> =D>
forester
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

myślałem że usłyszę coś w stylu "daj sobie spokój, nie warta gra świeczki", a tu proszę jaka dyskusja wybuchła.
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Dyskusja, dyskusją, ale, że "daj sobie spokój" to inna rzecz :lol:
ODPOWIEDZ