8mm Roth

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

8mm Roth

Post autor: wozzi »

Witajcie, przyjaciel kupił sobie niedawno pistolet Roth-a, znany również pod 8mm Roth-Steyr. Od czasu do czasu Fiocci wypuszcza partie amunicji w tym kalibrze, ale właśnie im się magazyn wypróżnił, wiec pozostaje tylko elaboracja... Man ktoś może jakieś informacje? Jeśli nie naważki, to chociaż skąd załatwić łuski, jakie pociski...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Kaliber 8mm Steyr jest ujęty w normach CIP więc przynajmniej wiadomo jakie powinny być nominalne wymiary łuski i pocisku.
Tyle, że prawie walcowych łusek pistoletowych o średnicy 8,80 mm przód /8,85 mm tył/ i długości 18,65 mm teraz raczej się nie dostanie.
Pociski wg CIP mają średnicę 8,15 mm a amunicja Fiocchi jest ładowana pociskiem FMJ 113 grains i ma prędkość 1070 fps.
Tyle wiadomości "książkowych".
Może warto poszukać w YouTube coś na temat konwersji łusek na ten kaliber ale obawiam się, że do elaboracji to tylko oryginalne łuski Fiocchi.
Tutaj 2 linki gdzie są podane jakieś naważki:
http://steyrmannlicher.yuku.com/topic/9123#.WTlV1tSLTX4
https://www.steyrclub.com/threads/8mm-r ... data.3382/
Pozdrawiam, Tomek
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Dzięki tomkoziol, te dwa linku już znam. Miałem nadzieje, że ktoś poradzi w sprawie łusek. Podobno można je z za wody ściągnąć, ale osobiście bym wolał coś z Europy i to bez czekania na to, aż się Fiocci znowu zachce... :wink:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Przemierzyłem łuski ze swojej kolekcji i wygląda na to, że być może coś dałoby się zrobić ze skróconych łusek z 30 Carbine.
Mierzyłem na łusce nowej PPU.
Denko w zasadzie pasuje, średnica nad wtokiem 8,92mm, kryza 8,99mm ale biorąc pod uwagę stuletnią wysłużoną komorę to raczej nie będzie problemów.
Średnica na wysokości tych ok. 18,5 mm od dołu minimalnie mniejsza niż wg CIP ale na wystrzelonej łusce powinna być bardzo zbliżona.
Nie wiem jaka grubość ścianek ale to wyszłoby dopiero po skróceniu łuski.
30 Carbine są raczej łatwo dostępne więc na próbę można się pobawić z kilkoma sztukami.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

An alternative source of reloadable cartridge cases is a labor-intensive process of base forming, trimming, neck reaming and resizing .30 Carbine brass.
Ciężka sprawa najwyraźniej. Wygląda na to, że trzeba denko też przetłoczyć, a po skróceniu ścianki są za grube
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

O właśnie, o taka pomoc mi chodziło. Dziękuję pięknie. :D A ze ciężko? Mógł sobie takiego egzotyku nie kupować. :lol: Dobra, dynamiki nim strzelał nie będzie. Chodzi jedynie o to, aby miał szanse od czasu do czasu trochę go rozruszać, coby nie odwykł... :wink:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Moim zdaniem to właśnie cała zabawa w tym aby mieć takiego "egzotyka".
Z jednej strony to ma się broń naprawdę historyczną bo RothSteyr to jeden z pierwszych pistoletów, który wszedł na wyposażenie armii /bodajże austrowęgierskiej kawalerii/.
Jeśli do tego jest w stanie nadającym się do strzelania to obcowanie z historią jest jeszcze bliższe.
Z drugiej strony elaboracja amunicji do takiej broni to prawdziwe wyzwanie. Z całym szacunkiem dla Kolegów z Forum ale elaboracja amunicji do popularnych kalibrów na łatwo dostępnych komponentach i w oparciu o dostępne dane elaboracyjne to można by rzec "chleb powszedni". Dopiero zabawa zaczyna się jak trzeba zrobić coś z takim "wynalazkiem" i zacząć od odgrzebania danych historycznych, zdobyć/zrobić komponenty i dobrać parametry tak aby i działało poprawnie i było bezpiecznie zarówno dla strzelca jak i zabytkowej broni.
Ale to oczywiście tylko moja opinia.
A co do obróbki łusek od 30 Carbine to minimalnie większą średnicę denka można łatwo skorygować nawet za pomocą wkrętarki i drobnego pilnika.
Oczywiście jeśli czoło zamka będzie tak dokładnie wykonane, że po 100 latach użytkowania te 0,15 mm różnicy w średnicy będzie klinowało łuski.
Również w przypadku zbyt grubych ścianek przy szyjce chyba łatwiej będzie lekko zeszlifować powierzchnię zewnętrzną łuski niż wykonywać na zamówienie precyzyjny rozwiertak do wnętrza.
Też da się to zrobić wkrętarką i papierem ściernym naklejonym na klocek drewna.
Robiłem coś takiego na rurkach mosiężnych przy akcesoriach do broni czarnoprochowej.
Matryce do 8mm Steyr robi chyba tylko CH4D.
http://pl.strobl.cz/DS8RotPis-ch4d-reloading-dies-2/
Pozdrawiam, Tomek
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

tomkoziol pisze:Matryce do 8mm Steyr robi chyba tylko CH4D.
http://pl.strobl.cz/DS8RotPis-ch4d-reloading-dies-2/
Dzięki za wpis tomkoziol. Tak, te matryce sa chyba jedynymi obecnie dostępnymi, a strobl ma je po nad wyraz przyjemnej cenie. Nie byle tego zdania w chwili, gdy je po raz pierwszy zobaczyłem, ale gdy porównałem z cenami "za woda", przynajmniej tymi kilkoma które znalazłem, to jednak zmieniłem zdanie... :lol:

Co do przeróbki łusek, to nie jestem pewny, czy przyjaciel będzie się chciał w to bawić, czy może jednak pójdzie po mniejszej linii oporu i zakupi nowe za wielka woda, bo podobno można tam je dostać, aczkolwiek po niekoniecznie przyjaznych cenach... Jak będzie się wystarczająco długo guzdrał, to może Fiocci znowu wypuści jakąś partie amunicji i problem łusek będzie rozwiązany... :lol: Sporym problemem jest rown9iez zdobycie odpowiednich pocisków. Widziałem wpisy na stronach anglojęzycznych o przeformatowywaniu tychże i pewnie ominąć się tego nie da...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

A może zacząć od email do Fiocchi z zapytaniem czy nie sprzedadzą samych łusek i pocisków?
Niby jakieś komponenty mają w ofercie więc być może takie najprostsze rozwiązanie o dziwo się sprawdzi?
Co do kalibrowania to rzeczywiście będzie problem bo pocisków pistoletowych 0,321" nikt nie ma w ofercie a i kalibrator też pewnie tylko na zamówienie.
Lee może zrobić kalibrator na dowolny wymiar ale to też czas i wydatki.
Trochę odjechany pomysł ale jeśli lufa stara i już wystrzelana to ciekawe czy nie zadziałałby pocisk od 7,92x33
http://arms.com.pl/840,pociski-prvi-par ... s-fmj.html
Serbowie większość pocisków robią lekko podwymiarowych więc może byłby bliższy 0,321" niż 0,323".
Tyle, że trochę cięższy i innego kształtu ale jak nie będzie nic innego to może na paru sztukach przynajmniej sprawdzić ...
Łuski za wielką wodą też chyba będzie ciężko kupić bo Starline nie ma ich teraz w ofercie.
Chyba, że robił je ktoś inny.

P.S. Znalazłem jeszcze jeden pocisk, który po przeróbkach mógłby się nadawać.
H&N robi pocisk CMJ TC 0,321" o wadze 148gr do kalibru 8,15x46R. Może łatwiej byłoby skrócić te niż kalibrować inne?
https://www.hn-sport.de/en/reloading/tc-321-148-gr-hs
Pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ