Ranking wag

Moderatorzy: wierzba, P_iter

sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Ranking wag

Post autor: sowland »

Witam wszystkich.Męczy mnie od dawna problem wag.Miałem RCBS 505 i mnie denerwowała niepowracającym zerem mam 1010 i ten sam problem /3-5 ziaren N140/ nie zawsze ale jak coś ją strzeli to tak ma.Wszystko przy wagach porobione .Pryzmaty czyste ruchome itd.Posiadam też Lyman Gen 6 i tu ważenie opanowałem /niedoważanie 0.1 gr/ ale chciałbym od czasu do czasu sprawdzić na wadze szalkowej to co ważę /brak mi zaufania do elektroniki/ Może by tak koledzy poradzili do jakiego sprzętu mają największe zaufanie z podziałem na szalkowe i elektroniczne.

Pozdrawiam
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Generalnie to nie jest wazne ile faktycznie masz na szalce, bo kazda waga wazy inaczej. Wazna jest powtazalnosc.


Sprawdzalem kiedys na 4 wagach, na kazdej bylo inaczej :mrgreen: I badz tu mundry :mrgreen:

Jezeli znalazles ladunek ktory jest tym non plus Ultra na jednej wadze, to odwazaj go na tej jednej wadze i bedzie OK.

osobiscie odmierzam na Gem Pro 300

:wink:
WuWu
Posty: 53
Rejestracja: środa, 20 lipca 2016, 12:30
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: WuWu »

Ja też nie mam zaufania do wag elektronicznych. Dlatego mam zestaw odważników laboratoryjnych i oprócz kalibrowania wagi wg instrukcji sprawdzam różne odważniki czy dobrze waga pokazuje. Jeszcze czasem na odważnikach zestawiam odpowiednik naważki i też tak sprawdzam.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Kup wagę - tylko dobrą i na pewno nie ma problemów.
To co dla jednego jest dobre dla innej strony może już nie koniecznie.
Mam wagę taką i jestem prze szczęśliwy używając ją.

Obrazek Obrazek

Koledzy używają takich, ta waga to również klasa sama w sobie

Obrazek

dla mnie jedyna wada tej wagi to ważenie w gramach - dostepna dokładność 0,001g niestety w grain-ach dokładność jest tylko 0,1
Koledzy ważą w gramach - dla mnie kłopotliwe.
Przyznaje że precyzyjne ważenie zaczynałem od wagi laboratoryjnej mechanicznej i warzyłem w gramach. Waga bardzo dokładna rozdzielczość 0,0001grama

Obrazek

Zaczynałem elaboracje od wagi mechanicznej wtedy była najdroższa z dostępnych. Mam ja do dziś, człowiek się przyzwyczaja do tego co ma.
:D

Obrazek Obrazek

Kolejne przejście na wagę elektroniczną z dozownikiem. Waga fajna ale nowy RCBS dozuje i waży dużo szybciej.

Obrazek

Zamiana na nowego RCBS poprawiła szybkość, dokładność do celów myśliwskich zadowalająca.

Mam również GamePro 250 - generalnie nie jest zła. Jednemu z kolegów niestety ta waga szwankuje.

Obrazek

Kolega nie chciał wydawać kasy na kolejną GamePro więc kupił inną w Chinach i jest bardzo zadowolony (wziąłem sobie również bo cena jest superowa kilkanaście dolarów) rozdzielczość 0,001 grama lub 0,01 grain

Obrazek

The Best Quality High Precision 50g 0.001g Electronic Digital Scale Jewellery Balance Gram Scales

https://www.aliexpress.com/item-img/50g ... 68252.html#
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

Osobiście też zaczołem od wagi laboratoryjnej mechanicznej z dokładnością 0,001g

Do wstępnego nasypywania używam łyżeczek lee.

Jak sie dobrze poszuka to można ja dostać za 100-200zł


Propozycja Piotra jest ciekawa bo na elektoniczej warzy sie szybciej i można ja łatwo przestawic, zajmuje mało miejsca w szyfladzie.
Cena tez jest bardzo atrakcyjna

Moja to już prawie mebel bez możliwosci przestawiania. :D


Jak ktoś sie zdecyduje na zakup wagi elektonicznej to chetnie podłączę sie pod zamówienie.
https://www.aliexpress.com/item-img/50g ... 68252.html#
Załączniki
IMG_20170402_134617.jpg
IMG_20170402_134617.jpg (311.48 KiB) Przejrzano 5045 razy
giersza
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 12 listopada 2016, 08:12

Post autor: giersza »

Mam RCBS Combo i już teraz jako początkujący widzę, że druga waga to podstawa zarówno w aspekcie kontrolnym jak i precyzyjności. Jak sprawdzam naważki z RCBS na moim Steinberg 300A który waży z dokładnością 0.005 graina to widzę całkiem spore odchyłki jakie funduje RCBS.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

giersza pisze:Mam RCBS Combo i już teraz jako początkujący widzę, że druga waga to podstawa zarówno w aspekcie kontrolnym jak i precyzyjności. Jak sprawdzam naważki z RCBS na moim Steinberg 300A który waży z dokładnością 0.005 graina to widzę całkiem spore odchyłki jakie funduje RCBS.
To samo jest u mnie !

:wink:
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Mam Hornady Lock-N-Load i zaprzestałem sprawdzania inną wagą, jest to bezcelowe.
Wojtek
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

Jak wyzej. Bardzo szybko sie stabilizuje.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Cyrograf15 pisze:,,....,.............. jest to bezcelowe.
Dlaczego jest to bezcelowe?
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

giersza pisze:Jak sprawdzam naważki z RCBS na moim Steinberg 300A który waży z dokładnością 0.005 graina to widzę całkiem spore odchyłki jakie funduje RCBS.
Hm... ta dokładność to w warunkach domowych?
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
giersza
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 12 listopada 2016, 08:12

Post autor: giersza »

Chodzi o to, że RCBS fajnie odmierza z jednym miejscem po przecinku ale jak się sprawdza każdą naważkę na zdecydowanie dokładniejszej wadze to budzi już emocje. Rozbieżność w mojej ocenie to +/- 0.1 graina a więc dla niektórych może być całkiem sporo. Jak odmierzam na RCBS 42.4 to na sprawdzając na laboratoryjnej wadze rozpiętość poszczególnych naważek wynosi np. 42.35 - 42.45 graina
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

piotrjub pisze:
Dlaczego jest to bezcelowe?
Bo to dobra waga. Sprawdzałem ją wielokrotnie i zawsze jest dobrze. Teraz w prawdzie sprawdzam co kilkaset nawżek bo jestem nieufny, pomimo świadomości bezcelowości tego.
Wojtek
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

giersza pisze:Chodzi o to, że RCBS fajnie odmierza z jednym miejscem po przecinku ale jak się sprawdza każdą naważkę na zdecydowanie dokładniejszej wadze to budzi już emocje. Rozbieżność w mojej ocenie to +/- 0.1 graina a więc dla niektórych może być całkiem sporo. Jak odmierzam na RCBS 42.4 to na sprawdzając na laboratoryjnej wadze rozpiętość poszczególnych naważek wynosi np. 42.35 - 42.45 graina
Ta waga ma fabryczna dokladnosc +/-0,1 graina wiec wymaganie od niej dokladnieszych pomiarow jest drobnym nieporozumieniem. :D

Sprawdzilem swoja Combo i tez miesci sie w przedziale +/-0,05 graina.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

giersza pisze:Jak sprawdzam naważki z RCBS na moim Steinberg 300A który waży z dokładnością 0.005 graina to widzę całkiem spore odchyłki jakie funduje RCBS.
Ale w jakich warunkach ważysz, ze uzyskujesz ta dokładność?
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
giersza
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 12 listopada 2016, 08:12

Post autor: giersza »

Nie bardzo rozumiem o jakie warunki chodzi, ale pewnie takie jak u wszystkich, domowe z wykorzystaniem sprzętu uważany za laboratoryjny z legalizacja. Poza tym to jest raczej drugorzędne czy wskazanie jest zgodne ze wzorcem tylko czy jest zgodne i powtarzalne z każdym pomiarem dokonanym na tym samym urządzeniu wcześniej. Rozdzielczość i dokładność RCBS to 0.1 graina i taka należy przyjąć w dokładności nawazek i jest to zgodne z założeniami producenta. Nie oczekuje nic więcej od tej wagi ale dążąc do większej dokładności i powtarzalności warto kontrolować naważki na innej wadze aby conajmniej niektóre z nich odrzucić jako skrajne.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

@giersz

Chodzi mi o warunki, jakie pozwalają na dokładność pomiaru rzędu 0.005 graina. Przeciez ja bym musial:
- założyć maskę tlenowa;
- związać psa;
- wziąć coś na zmniejszenie częstotliwości bicia serca;

aby miec szanse na taka dokładność pomiaru... Sorry, najpierw bym się musiał wyprowadzić z Hamburga. :lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Janusz Wilczewski
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2009, 12:27
Lokalizacja: Olsztyn

Ranking wag

Post autor: Janusz Wilczewski »

A ja się poczułem jak kowal przy zegarmistrzu .
Przyjdzie zaczynać od początku - tj kupienia wagi. :D
Zazdroszczę i podziwiam. =D>
Wielki szacun.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

wozzi pisze:
aby miec szanse na taka dokładność pomiaru... Sorry, najpierw bym się musiał wyprowadzić z Hamburga. :lol:
Ojtam ojtam, a myslisz, ze gdzie indziej bedziesz mierzyl dokladniej ? :mrgreen:

Z Psa zrob Hot-Dog'a i bedziesz odmierzal do 0,000000000000001 graina :mrgreen:

Rozmawialem swego czasu z Norbertem Pilster'em i ze swoim usmieskiem zapytal mnie, czy naprawde uwazam, ze jedno czy dwa ziarenka spowoduja taka odchylke ?

:wink:
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Andy7, przecież mnie znasz i wiesz, za jak po ośmiu strzałach leży osiem trupów, to według mnie amunicja jest wystarczająco celna... :lol: A pan Pilster odkąd mu pokazałem moje 6,5x55se nie che ze mną o niczym rozmawiać... Z nieboszczykami nie gada. :lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Az tak sobie u niego nagrabiles ? :mrgreen:

:wink:
ODPOWIEDZ