8x57J

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

medium
Posty: 91
Rejestracja: sobota, 28 maja 2011, 14:53

8x57J

Post autor: medium »

Witam, kolega kupił sztucer w w/w kal. mam pytanie odnośnie elaboracji (jaka matryca, łuski, pociski ), bądź kupna amunicji, może ktoś ma, lub miał doświadczenie z tym kalibrem.
Dziękuję za wszelką pomoc.
D.B.
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Przy braku łusek 8x57J można robić na 8x57JS. Podobnie można używać matrycy formującej od 8x57JS - trzeba tylko wykręcić ekspander.
Co od pocisków to wybór jest mały. Szukać 12,7 g TMR RWS-a.
Janusz Wilczewski
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2009, 12:27
Lokalizacja: Olsztyn

8x57I

Post autor: Janusz Wilczewski »

Kaliber 8x57 I wymaga pocisku .318. Jest kilku producentów, np. RWS, Priv Partizan, Woodleigh, S&b. Pociski najłatwiej kupić na e-gunie. Z matrycą trudniej, trafiają się rzadko.
W USA też na zamówienie. Dane do elaboracji w podręcznikach DEWA.
Powodzenia w działaniu
medium
Posty: 91
Rejestracja: sobota, 28 maja 2011, 14:53

Post autor: medium »

Dziękuję za wskazówki.
Pozdrawiam. D.B.
Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

Post autor: domel »

Ja robiłem amunicję 8x57J na matrycach 8x57JS tylko z wykręconym ekspanderem tak jak wcześniej pisał Maciej Krawczyk, naboje zamykały się w komorze bez najmniejszego problemu i zacisk szyjki na pocisku był też prawidłowy więc nie widzę potrzeby szukania matrycy 8x57J szczególnie że pewnie zapłacisz za nią jak za mokre zboże. Co do pocisków to najłatwiej dostać S&B lub RWS u większości sprzedawców komponentów do elaboracji w Niemczech np Wolfganga Manka czy Grauwolfa czasami na egunie trafiają się pociski dziś już nie produkowane np TIG RWSa
zeed
Posty: 38
Rejestracja: środa, 25 marca 2009, 16:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zeed »

Kolego domel,

A czy się da się zastosować ten sam manewr w przypadku 8x57 JR ? Jakbym nabył przykładowo matryce do 8x57 JS (mam prase Lee, a myślę o matrycy Lyman, dostępnej w parabellum) - będzie/ma szansę toto zadziałać ?
Kiedyś pytałem o matryce 8x57JR i rzeczywiście kosztuje toto x4 jak inne, bardziej standardowe - więc w owym czasie odpuściłem sobie zabawę w elaborację do mojego leciwego dryla 8x57JR, no ale jakby była opcja/możliwość powrotu do tematu - to skorzystam :)

Pozdrawiam,
Zakrzewski
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 13 marca 2012, 13:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Zakrzewski »

zeed
Posty: 38
Rejestracja: środa, 25 marca 2009, 16:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zeed »

jak widzę matryce Hornady - na zamówienie, aktualnie nie dostępne, ale jest to:
http://www.grauwolf.net/8x57-mauser-lee ... trize.html

będą dobre do 8x57 JR ? (znaczy się da zrobić .318 pomimo, że matryce są do .323 i klulki nie będą wylatać)

Pozdrawiam,
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Kol. zeed" Matryca może być ta, któą posiadasz (tak zrozumiałem) tylko do "R"-ki musisz zastosować odpowiedni "shellholder" - sprawdź sam jaki tam jest odpowiedni i po problemie.
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

Post autor: domel »

tak jak pisze Stepan
wystarczą najzwyklejsze matryce 8x57IS do tego dokupujemy odpowiedni shellholder (np Hornady No 13 lub Lee No 5) i dalej lecimy tak jak pisałem powyżej.
Awatar użytkownika
pasjonat
Posty: 346
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 11:11
Lokalizacja: podkarpackie i Bayern

Post autor: pasjonat »

Ad. zeed ,"......będą dobre do 8x57 JR ? (znaczy się da zrobić .318 pomimo, że matryce są do .323 i klulki nie będą wylatać)"

Stożek oporowy łuski do JR trochę ma inny kąt i z wiadomych powodów inne wymiary szyjki. Poza tym wszystkie inne wymiary takie same. Kalibrować bez ekspandera i można fajnie zcalać na matrycy J(R)S.Tylko czy z powodu innego kąta będzie zamykać się broń?
DamianC
Posty: 193
Rejestracja: środa, 06 października 2010, 20:40
Lokalizacja: dolnośląskie/Lubań

Post autor: DamianC »

Awatar użytkownika
washer
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 24 marca 2009, 05:45
Lokalizacja: Podlaskie

8x57I

Post autor: washer »

Do matrycy 8x57IS dorobiłem ekspander 318' i jest OK.
Pozdrawiam - Kazimierz
ODPOWIEDZ