Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Mycie łusek
Mycie łusek
goostav
Odpowiedz z cytatem
Objerzałem na youtube film o myciu łusek. Sposób prosty i jak się okazało skuteczny. Wystarczył ocet lany z butelki, sól odmierzana na chybił trafił, płyn do mycia naczyń podobnie i oczywiście woda. Po pół godzinie mycia łuski idealnie czyste. Jest tylko jedno małe ale.... są lekko czerwonawe. Może ktoś ma sposób na proporcję, jakiś extra dodatek? Na filmie wszystko wyszło na żółto.

Odpowiedz z cytatem
To nie jest mycie, tylko niszczenie łusek. Dlaczego? Bo ocet wchodzi w reakcje z cynkiem. Właśnie dlatego łuski staja się bardziej czerwone. Proporcji z widea nikt Tobie nie da, bo nie wiadomo jakie stężenie miał tamten ocet... Dla przykładu ocet spożywczy w Niemczech ma inne stężenie, niż takowy w Polsce. Jak będę w domu, to mogę popatrzeć ile to jest procent, jeśli chciałbyś wiedzieć... Jeśli faktycznie chcesz myc, to zostań przy środkach, które nie ingerują w metal łuski. Gdy zaczynałem z elaboracja, to również trochę z octem itp próbowałem, ale sobie właśnie z w/w powodu odpuściłem. Czyszczę w tromlerze na sucho i płuczę później w wodzie z płynem do naczyń (byle nie cytrynowym), lub jakimś płynnym środkiem do rak. Zona jakieś tam dziadostwo kupiła, to korzystam... Laughing Inna sprawa, ze nie zalezy mi na tym, aby się łuski jak psu ... świeciły, a tylko chce się pozbyć pyłu z tromblera. Wink

Odpowiedz z cytatem
A możecie powiedzieć jakich środków unikać ? Ja używam CILIT do WC kamień i rdza czy jakoś tak tylko że po myciu łuski pięknie się błyszczą lecz po tygodniu ciemnieją i już nie są takie super ładne jak na początku.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty manbrugWyślij prywatną wiadomość
James
Odpowiedz z cytatem
Ekspertem w elaboracji nie jestem bo dopiero zaczynam z tym przygodę.Przerabialem cilit z ludwikiem, a efekty były różne,dopiero gdy kupiłem plyn SZ-4,wszystkie łuski zaczęły lśni jak nowe. Lusek karabinowych wyczyscilem z 4-5 tys sztuk a do broni krótkiej ponad 30 kg,wszystko perfekcyjnie czyste.Jak miałem czas,czyscilem łuski od rana do wieczora, dodam że cały czas używając tej samej brudnej wody, a efekty jak na zdjęciu.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty JamesWyślij prywatną wiadomośćTelefony
donpablos
Odpowiedz z cytatem
Niestety żaden z płynów czyszczących nie oferuje długotrwałej ochrony powierzchni, one tylko wspomagają czyszczenie.

Mosiądz w kontakcie z tlenem utlenia się - widzimy to właśnie jako taką zmatowiałą powierzchnię

Od strony jakości czyszczenia - mozna polecić specjalistyczne płyny SZ4 czy V10

Z tańszych prostszych rozwiązań - wspomniane tu Cilit kamień i rdza czy W5 z Lidla ,
ew mydło w płynie + nabłyszczacz ze zmywarek do mycia naczyń
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty donpablosWyślij prywatną wiadomość
Młynek
Odpowiedz z cytatem
Płyn z Lidla + piana aktywna + nabłyszcza do zmywarki z Lidla - wychodzą jak nowe z fabryki - jak starannie wypukasz i wysuszysz nic nie czernieje.
Tumbler z mufy kanalizacyjnej fi 200mm + 1kg kulek + 2kg satelitek + 1kg nakrętek M3 Wink

Odpowiedz z cytatem
Pralka, stare skarpety i trochę proszku.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty matthiusWyślij prywatną wiadomość
tomkoziol
Odpowiedz z cytatem
Co do proporcji octu i soli to gdzieś w tym dziale był kilka lat temu temat o czyszczeniu i tam jeden z kolegów chyba podawał proporcje wg informacji z USA.
Próbowałem wtedy tego przepisu ale nie podobał mi się stan łusek po "zabiegu".
Owszem były wyjątkowo czyste, nagar rozpuszczał się doskonale ale powierzchnia była mocno matowa jak po delikatnym piaskowaniu.
Do zmiany koloru nie doszło, może dlatego że robiłem to ręcznie w przeźroczystej butelce i jak już były czyste to poszły do płukania.
Ale potem i tak wrzucałem do tumblera wibracyjnego aby się trochę dopolerowały.
Teraz robię na mokro z dodatkiem Tytan Kamień i rdza /plus satelitki 3x4mm/ i żeby nie ciemniały to po czyszczeniu i wstępnym wypłukaniu w wodzie daje jeszcze jedno czyszczenie / ok. 15 min./ ale tylko z dodatkiem płynu do naczyń albo mydła kuchennego. Bez tego dodatkowego czyszczenia/mycia rzeczywiście szybko ciemniały mimo kilkukrotnego płukania w wodzie.
A na unikniecie zacieków najlepiej wrzucić wilgotne łuski do np. rękawa ze starej koszuli flanelowej i wytrzasnąć całą wodę.
Wtedy schną szybciej bez wody na powierzchni a przez to i bez zacieków.

Odpowiedz z cytatem
donpablos napisał:

Co konkretnie robią te cuda? Czy można ich użyć również do mycia, czy tylko do polerowania?

Odpowiedz z cytatem
cnnhead napisał:
donpablos napisał:

Co konkretnie robią te cuda? Czy można ich użyć również do mycia, czy tylko do polerowania?

dobrze myją, ładnie łuski lśnią, ale tak naprawdę to chodzi mi po głowie zrobienie testu ,
obiecuję sobie że go zrobię w wolnej chwili

porównanie mycia łusek
a) w samych kulkach
b) samych satelitkach
c) samych pinach
d) w mieszance kulki + satelitki + piny

drugi test to porównanie mycia
a)w zwykłym mydle w płynie
b) mydło w płynie+ nabłyszczacz
c) W5 z lidla
d) W5 z lidla + nabłyszczacz
e) "profesjonalnym" niemieckim SZ4

+ zdjęcia mikroskopowe czystości gniazd spłonkowych i wnętrza łuski
Młynek
Odpowiedz z cytatem
To powodzenia, jak masz kulki i satelitki pomieszane razem, kto to będzie rozdzielał - masz Kopciuszka z Chin Laughing Wink

Odpowiedz z cytatem
Młynek napisał:
To powodzenia, jak masz kulki i satelitki pomieszane razem, kto to będzie rozdzielał - masz Kopciuszka z Chin Laughing Wink

bez obaw

zmieniam tumbler na większy, 8mio kilowy, wiec będę musiał dorzucić wsadu
zanim go pomieszam, zrobię testy

(no taki jest w każdym razie plan)
Młynek
Odpowiedz z cytatem
A to wszystko jasne, ale na zdrowy chłopski rozum, to im bardziej różnorodne medium czyszczące, tym powinno lepiej czyścić.
Różnice będą na bank w zależności od zastosowanej chemii.

Odpowiedz z cytatem
Młynek napisał:
A to wszystko jasne, ale na zdrowy chłopski rozum, to im bardziej różnorodne medium czyszczące, tym powinno lepiej czyścić.
Różnice będą na bank w zależności od zastosowanej chemii.

na zdrowy chłopski rozum masz rację

z drugiej strony czynników jest niestety więcej niż tylko wsad czy chemia

choćby czas . rodzaj wsadu, ilość wsadu w stosunku do wielkości bębna i ilości łusek , użyta chemia , ilość zmian wody (z chemią)
i można by jeszcze wymyślić parę zależności,

ale od czegoś trzeba zacząć :-)
wujko
Odpowiedz z cytatem
Apropo odzielania mam mix kulek i satelitek i oddzielam je w durszlaku. Satelitki zostają, kulki przelatują Laughing
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty wujkoWyślij prywatną wiadomość
Chochla
Odpowiedz z cytatem
Panowie, dwa pytania:

1) Tumbler z mufy fi200 do czyszczenia lusek 9mm, 223 i 45ACP. Docelowo na raz chce czyscic okolo 1000 lusek 9mm lub odpowiednik objetosciowy 223. 45ACP mniejsze ilosci bo to glownie dla fanu.
pytanie: jaki wklad i w jakiej ilosci, zeby byl uniwersalny do wszystkich typow lusek w tej objetosci?

2) Rozmawialem niedawno z elaborantem na FB. Podrzucil pomysl uzywania jako wsadu polerskiego mikrokulek szklanych w granulacji okolo 1mm. Propozycja wydaje sie bardzo interesujaca z uwagi na cene takiego wsadu - okolo 2zl za kilogram. Czy ktos uzywal tego do czysczenia? Jakies doswiadczenia dlugoterminowe? Gosciu mowil, ze po 4 sesjach nie bylo widac sladow zuzycia medium.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty ChochlaWyślij prywatną wiadomość
wozzi
Odpowiedz z cytatem
Chochla napisał:
Gosciu mowil, ze po 4 sesjach nie bylo widac sladow zuzycia medium.

Osobiście jestem zdania, ze brak śladów zużycia łusek jest lepszym rozwiązaniem, niz brak śladów zużycia medium... To jest powód, dla którego czyszczę materiałem miększym, niż mosiądz.

Odpowiedz z cytatem
Mysle, ze nawet przy czysczeniu medium o twardosci wiekszej niz twardosc mosiadzu, wiekszym problemem bedzie "starzenie" sie materialu lusek ze wzgledu na cisnienie/formatowanie niz zuzycie luski od samego procesu czyszczenia przy pomocy takowego medium.
Bardziej chodzi mi o kwestie oplacalnosci takiego zakupu. Wsad stalowy jest praktycznie niezniszczalny ale jednorazowy wydatek bedzie jednak spory z uwagi na wielkosc tumblera. Mikrokulki sa tanie ale nie wiem wlasnie na jak dlugo starcza - bo jesli sie okaze, ze co roku musze kupic kolejny worek to ta oplacalnosc przestaje byc taka atrakcyjna. Chociaz ma to jedna zalete - nie ma problemu kleszczenia sie medium w kanalikach ogniowych czy gniazdach splonek niezaleznie od typu luski.
I jak "rzyc" panie premierze?
Młynek
Odpowiedz z cytatem
Tylko takie małe kulki szklane jak są mokre, to raczej ciężko będzie oczyścić z nich łuski, już przy stalowym wsadzie, jest pitolenia co nie miara.

Odpowiedz z cytatem
Mokre tak, beda sie na pewno lepily. Z drugiej strony jaki problem wysuszyc luski i je na jakims mlynku odseparowac na sucho od medium? I tak te kulki kupuje sie w wiekszosci przypadkow na worki 25kg wiec dosypanie brakujacej czesci do nastepnego mycia w miedzyczasie nie stanowi problemu.
SPECNAZ
Odpowiedz z cytatem
Testowałem takie kulki na 9x19 . Czyszczą bardzo ładnie tylko kleszczą się w kanale ogniowym. Przy wybijaniu spłonki pin ma bardzo duży problem.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty SPECNAZWyślij prywatną wiadomośćGaduGadu
andy7
Odpowiedz z cytatem
wozzi napisał:

1. To nie jest mycie, tylko niszczenie łusek. Dlaczego? Bo ocet wchodzi w reakcje z cynkiem.

2. ocet spożywczy w Niemczech ma inne stężenie, niż takowy w Polsce.

3. Inna sprawa, ze nie zalezy mi na tym, aby się łuski jak psu ... świeciły,

1. Jezeli po godzinnym myciu opluczesz le kilka razy w wodzie to reakcja zostaje przerwana.

2. Ja uzywam koncentratu cytrynowego o stezeniu 25 % i octowego o stezeniu 20 % do tego Cilit Bang i Fairy - do mycia naczyn. Po wyjeciu z wody osuszam recznikiem .

3. i sa czyste i swiecace jak jajka nijakiego boxera Mr. Green

Wink
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty andy7Wyślij prywatną wiadomość
andy7
Odpowiedz z cytatem
donpablos napisał:

dobrze myją, ładnie łuski lśnią, ale tak naprawdę to chodzi mi po głowie zrobienie testu ,
obiecuję sobie że go zrobię w wolnej chwili

porównanie mycia łusek
a) w samych kulkach
b) samych satelitkach
c) samych pinach
d) w mieszance kulki + satelitki + piny

drugi test to porównanie mycia
a)w zwykłym mydle w płynie
b) mydło w płynie+ nabłyszczacz
c) W5 z lidla
d) W5 z lidla + nabłyszczacz
e) "profesjonalnym" niemieckim SZ4

+ zdjęcia mikroskopowe czystości gniazd spłonkowych i wnętrza łuski

Zdecydowalem, ze w Sobote masz wolny czas a w Niedziele opiszesz Mr. Green
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty andy7Wyślij prywatną wiadomość
Chochla
Odpowiedz z cytatem
SPECNAZ napisał:
Testowałem takie kulki na 9x19 . Czyszczą bardzo ładnie tylko kleszczą się w kanale ogniowym. Przy wybijaniu spłonki pin ma bardzo duży problem.

A pamietasz jaka granulacje uzywales? Bo to medium mozna kupic w milionie roznych wielkosci.
SPECNAZ
Odpowiedz z cytatem
Miałem kulki 2,5mm ok 20kg i w tej ilości trafiały się mniejsze kalibry.Podczas pracy w tumblerze kulki lubią pękać.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty SPECNAZWyślij prywatną wiadomośćGaduGadu
PP-67
Odpowiedz z cytatem
Witam.
Szukam najlepszego sposobu na separacje łusek od satelitek.
(połamałem żonie durszlak)
Mr. Green

polch
Odpowiedz z cytatem
PP-67 napisał:
Witam.
Szukam najlepszego sposobu na separacje łusek od satelitek.
(połamałem żonie durszlak)
Mr. Green

Koszyk "rowerowy" dorwałem gdzieś w markecie za 20 zeta i zaadoptowałem na separator. Daje rade.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty polchWyślij prywatną wiadomość
manbrug
Odpowiedz z cytatem
Ja stosuję plastikową doniczkę od kwiatów którą ponawiercałem wiertłem ciut mniejszym od łusek. Kilka ruchów i gotowe. Koszt może z 4 zł.(nie licząc wiertła)
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty manbrugWyślij prywatną wiadomość
PP-67
Odpowiedz z cytatem
manbrug napisał:
Ja stosuję plastikową doniczkę od kwiatów którą ponawiercałem wiertłem ciut mniejszym od łusek. Kilka ruchów i gotowe. Koszt może z 4 zł.(nie licząc wiertła)

Podobny pomysł mam.
Mianowicie dwa opakowania
Większe i wkladane do środka mniejsze
po nawiercane.

Mycie łusek