Prędkość a ciśnienie

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

GrzegorzP
Posty: 340
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 16:30
Lokalizacja: W-wa

Prędkość a ciśnienie

Post autor: GrzegorzP »

.. im dalej w las…

:-k Czy jak prędkość zmierzona jest o ~40m/s mniejsza od wyliczonej w QL to oznacza, że ciśnienie spalania jest mniejsze niż wyliczone przez QL,
co za tym idzie czy można założyć, że naważkę można zwiększać do momentu wyrównania faktycznej prędkości z wyliczoną dla maksymalnego dozwolonego ciśnienia.
Dodam, że na odstrzelonych łuskach nie zaobserwowałem żadnych anomalii w porównaniu z odstrzelonymi fabrycznymi.

PS.
Choć mam nie ustające wrażenie, że chyba się rozpędzam … [-X
Pozdrawiam
Grzegorz
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

A po co chcesz dorównać fabrycznej prędkości? Nie lepiej popatrzeć co na tarczy?
Piotr
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

QL nie moze byc wyrocznia. To program symulacyjny - jego obliczenia opieraja sie na jakims mniej lub bardziej doskonalym modelu - nalezy jednak pamietac, ze jest to tylko MODEL, a nie 100% pewne dane. Dodatkowo QL nie jest w stanie wziac pod uwage wszystkich osobniczych parametrow, takich jak rzeczywisty rozmiar komory nabojowej, stan lufy, odleglosc pocisku od gwintu, oraz spraw srodowiskowych, takich jak chocby tmp czy cisnienie otoczenia. Do tego dochodzi jeszcze niepewnosc pomiaru Twojego chronometru. Czy naprawde na tym chcesz sie mocno opierac w sprawie dozwolonych cisnien?!

Do maksymalnych nawazek zawsze dochodzi sie stopniowo, zawsze od slabszych do mocniejszych - obserwujac uwaznie, czy nie pojawiaja sie oznaki nadmiernego cisnienia - kratery na splonkach, trudnosci z ekstrakcja itd.

Jesli wiec nie zauwazyles NICZEGO niepokojacego, mozesz sprobowac nieco mocniejszego load'u, ale nie dlatego, ze QL cos inaczej policzyl!!!
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Predkość mierzona zapewne chronometrem. Proponuje sprawdzić na innym :twisted: Jestem nieufny względem wiarygodności takich odczytów. Można tym sprawdzić czy jest szybciej lub wolniej ale nie koniecznie poznać prawdziwą wartość . Kidyś strzelałem przez dwa chrona ustawione jedno za drugim, róznica była około 15m/s. dla tego moja ufność jest mocno ograniczona.
Wojtek
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Cyrograf15 pisze:Predkość mierzona zapewne chronometrem. Proponuje sprawdzić na innym :twisted: Jestem nieufny względem wiarygodności takich odczytów. Można tym sprawdzić czy jest szybciej lub wolniej ale nie koniecznie poznać prawdziwą wartość . Kidyś strzelałem przez dwa chrona ustawione jedno za drugim, róznica była około 15m/s. dla tego moja ufność jest mocno ograniczona.
Wojtek
Jak stały jedno za drugim o 50 metrów od siebie, to czemu ni :-k
forester
GrzegorzP
Posty: 340
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 16:30
Lokalizacja: W-wa

Post autor: GrzegorzP »

Cyrograf15 pisze:...

1- Proponuje sprawdzić na innym :twisted:
2- Jestem nieufny względem wiarygodności takich odczytów.
... Wojtek
ad 1- OK sprawdzę w przyszłym tygodniu, mam dostęp do drugiego CEDa M2 i oczywiście dam głos w temacie.
ad 2- Ja też jestem nie ufny, dlatego najpierw pytam a robił będę po przemyśleniu tematu
Pozdrawiam
Grzegorz
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Stały na jednym stole, ne dysponuje stołem 50m (tak dla uściślenia). Były zamieniane miejscami co nie zmieniło wyników.
Wojtek
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Cyrograf15 pisze:Stały na jednym stole, ne dysponuje stołem 50m (tak dla uściślenia). Były zamieniane miejscami co nie zmieniło wyników.
Wojtek
:oops: :oops: to miał być taki żarcik niewinny jedynie :oops:
Ze zwykłej ludzkiej zazdrości wynikający, że Ty masz dwa, a ja nie mam żadnego :cry:
Może sprzęt ma dokładność pomiaru np.:2% :-k
Dla pewności można podjechać do Dęby i zmierzyć Dopplerem - wtedy będzie pewne i z certyfikatem =D>
Mnie by się podobał nawet taki, który oszukuje o 15 m/s, byleby dawał powtarzalne odczyty. Ładną grupę w tarczy też można przesunąć na środek tak dla estetyki.....
forester
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Nic się nie martw, i ja jeszcze nie dorobiłem się chrono, oba były nie moje. Tu miałem szczęście :D Właściciele omal się nie pobili które podaje właściwą prędkość.
Wojtek

PS
To było kilka lat temu, do tej pory nie wiadomo który odczyt był bardziej prawdziwy :twisted: Nie było jak zweryfikować.
Andrzej D.
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 00:16
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej D. »

U mnie też prędkość z chrono, a QL jest niższa o ok. 1,5gr prochu.
Czy w .308 z N140 można w miarę bezpiecznie zwiększać naważkę co 0,5gr?
Nie oszczędzam, ale mam zbyt mało pocisków, a zakup nowych trudny i długi.
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Zależy co chcesz osiągnąć. Jeśli szukasz optymalnego skupienia, to skoki o 0.5gr są nieco za duże w tym kalibrze &#8211; łatwo możesz minąć sweetload. Jeżeli natomiast chcesz znaleźć maksymalną dopuszczalną naważkę, to OK pod dwoma warunkami:
1. umiesz zaobserwować objawy zbliżania się do ciśnienia niebezpiecznego;
2. nie przekroczysz maksymalnej naważki określonej w podręczniku dla użytego pocisku.
darzbór!
Paweł Morawski
ODPOWIEDZ