Matryce 9mm hornady

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Matryce 9mm hornady

Post autor: wyspiarz »

Mam takie ( być może głupie pytanie )

Otóż są 2 sety matryc do 9para

O ile matryca formatująca i ta robiąca kielich nie stanowi problemu w zrozumieniu funkcji, tak trzecia matryca jest albo crimpującą albo hmm osadzająca ??
Czyli biorąc zestaw obojętnie który trzeba dokupić albo matrycę osadzającą ( tylko ) albo crimpującą ( tylko ). ?


pzdr. Łukasz
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

wyspiarz pisze:trzecia matryca jest albo crimpującą albo hmm osadzająca ??
Nie albo, tylko i. Odpowiednio ustawiając matrycę możesz osadzać pociski i od razu je zaciskać lub nie.
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

No tak też mi logika podpowiada, ale nie miałem pewności bo są 2 zestawy.
To w takim razie czym one się różnią ??

Hornady 546515 od Hornady 546516 ?? jeden zestaw ma Tapercrimp i ta zrobi crimpa a drugi set co ma w takim razie o_0, bo chyba nie jest to to samo ?


pzdr. Łukasz
koks
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: koks »

Matrycą set osadzisz pocisk i zrobisz roll crimp
Błyskawiczny
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 07 marca 2017, 19:58

Post autor: Błyskawiczny »

A to czasem nie jest tak że zestawy różnią się crimpem?
1. roll crimp
2. taper crimp
wyspiarz
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2016, 19:06

Post autor: wyspiarz »

No właśnie teraz :) jest wszystko jasne ;)


pzdr. Łukasz
aquater
Posty: 115
Rejestracja: czwartek, 19 października 2017, 00:19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: aquater »

i jaka koledzy wynika różnica w tych matrycach? chodzi o te matryce i ich różnice:

http://sklep.hubertusprohunting.pl/zest ... 46516.html

http://sklep.hubertusprohunting.pl/zest ... 46515.html
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Różnica polega na tym ,że w pierwszym zestawie matryca osadzajaca umożliwia rownież " taper crimp" zalecany do grupy kalibrow , do których należy 9 para . W drugim przypadku matryca osadzajaca służy wyłącznie do osadzenia bez możliwości crimpu, tak wynika z opisu Hornady.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Hornady ma fatalnie skonfigurowaną stronę - zamiast wyczerpujących informacji po kalibrach, są "grades" obejmujące matryce zarówno karabinowe jak i pistoletowe. Więc i opisy w ramach "grade" mogą być mylące.

Podejrzewam że ta druga matryca osadzająca "nie taper crimp" (pistoletowa) powinna mieć jakiś crimp, skoro np. do Makarowa nie ma w ogóle matryc "taper crimp" - czy to osadzającej czy "sam crimp", więc te standardowe powinny mieć chociaż możliwość zamknięcia kielicha.

Tak czy siak Taper Crimp ma łagodny kąt natarcia, taki że crimp robiony jest powoli, na dużym przesunięciu łuski od zadziałania do końca. I to może być niewskazane jeżeli zależy nam na połączeniu operacji crimpu i osadzania - żeby zaciskająca się już poniżej kalibru pocisku krawędź wylotowa łuski nie szorowała o pocisk na dużym dystansie. Wtedy szybki i zdecydowany roll-crimp (podejrzewam że jest w matrycy "nie taper crimp") może dać lepsze rezultaty, ale wymaga też większej precyzji - ustawienia oraz wymiarów łusek - żeby nie przedobrzyć w stopniu umożliwiającym wylotowi łuski (wciśniętemu w pocisk - np. ołowiany) wlezienie w stożek przejściowy.

Roll crimp może się też przydać jakby ktoś robił 9mm do rewolweru - są takie strzeladła, czy to używające moon-clips czy z zapadkami jak Charter Arms. Tak czy siak pod odrzutem rewolweru pociski potrafią wyłazić z łusek słabo (z natury) crimpowanych naboi 9 para, nawet firmowych. Dlatego nie sądzę żeby Hornady odpuścili tę opcję. Szkoda tylko, że nie ma pocisków .355 z odpowiednim rowkiem.
Nonameforever
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 22 marca 2020, 19:27

Post autor: Nonameforever »

Odkopię temat bo też szukałem odp. na to pytanie... I szperając po necie ebay i zdjęciach, a w końcu zakupu zestawu z taper crimp nr. Katalogowy 546516.
Różnica w zestawie polega na konstrukcji trzeciej matrycy do osadzania pocisku, w zestawie jest matryca 2 w1 osadza i robi taper crimp, czyli jeden przelot mniej. Matryca jest i opiszę jak umiem, z podwójną śrubą regulacyjną do osadzania pocisku i taper crimp. Można wykręcić aby nie robiła taper crimpu, co będzie bez sensu ale jak kto woli i może osądzać tylko pocisk, co też bez sensu. Jedena regulacja i mamy osadzony pocisk i taper crimp, ta matryca jest osobno do kupienia i ma nr. kat.044177 w zestawie jest dodatkowa końcówka dla różnych kształtów pocisków. Ktoś wspomniał że strona hornady jest fatalna i tylko w opisie można się tego doczytać, a nasz polski dystrybutor hornady ma kopie strony, Także na pudełku jest zdjęcie nie tych matryc co zawiera pudełko. Co do zestawu 546515 nie wypowiem się bo nie widziałem na oczy co zawiera ale przypuszczam, że ma zwykłą matryce do osadzania, która robi roll crimp. Jak kto woli ktorego crimpa, ale według mnie lepszą opcją jest zestaw hornady z matrycą taper crimp i jest według mnie lepszą alternatywą dla zestawu "Lyman - Zestaw 3 Matryc Carbide" która robi roll crimp. Zestaw Hornady z tą trzecia matrycą robi taper crimp za jednym przelotem też ma wymienna końcówkę do pocisków hp i jest trochę tańszy. Co do jakości Lymana, Hornady pozostawiam do dyskusji i wolnego wyboru oraz konstruktywnych wypowiedzi w porównaniu, ale ja wybrałem co wybrałem i jestem zadowolony.
Obrazek

Obrazek
rafalk
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 08 stycznia 2018, 13:06

Post autor: rafalk »

Matryca osadzająca w zestawie 546515 ma wbudowany rollcrimp.
Matryca osadzająca w zestawie 546516 ma wbudowany tapercrimp.

Co do zasady wszystkie matryce Hornady mają wbudowany rollcrimp, chyba że jest wyszczególnione inaczej (tak jak w zestawie 546516).

Informacja potwierdzona przez support Hornady.
KrisSz
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 13 maja 2017, 17:31

Post autor: KrisSz »

w zestawie 546515 matryca osadzająca ma tradycyjną konstrukcję i jeżeli chcemy tylko osadzać bez roll crimpu nie wkręcamy matrycy głeboko żeby nie zagniatała nam luski.

w zestawie 546516 jest matryca o konstrukcji z wkręcanym pierścieniem regulującym zacisk stożkowy "taper" i wkręcane pokrętło regulujące głębokość osadzenia. Ta matryca jest też osobno dostępna pod nr 044177. Podobnie jak "zwykłą" matrycą z roll crimpem możemy albo zaciskać i osadzać albo tylko osadzać.
ODPOWIEDZ