Proszę o ocenę zestawu do 9mm.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

MrocznyZgred
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 14 lutego 2017, 14:15

Proszę o ocenę zestawu do 9mm.

Post autor: MrocznyZgred »

Witam serdecznie kolegów, jestem dyletantem w temacie, od jakiegoś czasu staram się jak najwięcej czytać, proszę o informację czy zestaw który będę chciał skompletować jest ok:

Cel: Wygodne elaborowanie 9x19 do dynamiki(z perspektywą, że za rok dołączy też .223):

Czyszczenie:
Wstępne:
https://pl.aliexpress.com/item/5-KG-Rot ... 37957.html
https://pl.aliexpress.com/item/Stainles ... 30697.html
Finalne:
Lyman 2500 Magnum

Prasy:
Odspłonkowanie:
LEE 90588
Składanie:
Dillon XL 650 Wiederladepresse in 9mm Para, icl. Pulverfüllgerät und akustischer Zündhütchenüberwachung und Conversion-Kit 9mm Para, Art.-Nr.: 16944
Dillon XL650, automatische Hülsenzuführung, Small Pistol, Art.-Nr.: 97021

Matryce:
Lyman 9mm Luger Carbide Sizer 3 Die Set SKU: LY7680111 MFR: 7680111
RCBS Lock-Out Die for Straight Wall Pistol Cases 9mm Luger and Larger SKU: RCBS87540 MFR: 87540

Inne:
Lyman 9mm Luger Maximum Cartridge Gauge SKU: LY7832330 MFR: 7832330

Odmierzanie:
RCBS Model 502 Magnetic Powder Scale, 505 Grain Capacity SKU: RCBS9069 MFR: 9069
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

co do czyszczenia:

kulki wychodzą drogo, wolałbym kupić w Polsce.

Tumbler - po czyszczeniu na mokro to też chyba zbytek.
mariusz.w
Posty: 93
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2016, 21:54
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: mariusz.w »

lechu pisze:...

Tumbler - po czyszczeniu na mokro to też chyba zbytek.
Czemu zabytek ?
co innego polecisz ?
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

nic, jak dla mnie łuski po mokrym czyszczeniu są wystarczająco ładne.
mariusz.w
Posty: 93
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2016, 21:54
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: mariusz.w »

lechu pisze:nic, jak dla mnie łuski po mokrym czyszczeniu są wystarczająco ładne.
No fakt, tumbler na mokro wystarczy, można wstępnie w nim zrobić łuski potem formatowanie i jeszcze raz do bębna już na dłużej.

Teraz mam tymbler wibracyjny i łuski są ładne ale tłuste, dlatego szukam coś na mokro.
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Łuski pistoletowe / rewolwerowe czyszczę raz, po odspłonkowaniu.
MrocznyZgred
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 14 lutego 2017, 14:15

Post autor: MrocznyZgred »

A w temacie mojego wpisu? Ktoś coś?
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

w temacie wpisu...
Co do odspłonkowywania przed czyszczeniem to bardzo dobry pomysł a dlaczego to było wiele razy tu na Forum.
Nie zapomnij tylko o oddzielnej matrycy do odspłonkowywania i shelholderze.
Prasa może być najtańsza np. Lee Reloader albo ta którą podałeś bo będziesz miał od razu dosyć dobry sprzęt, na którym zrobisz prawie każdy kaliber.
Czyszczenie.
Sam tumbler mokry załatwi sprawę bez konieczności doczyszczania w wibracyjnym.
Takie same tumblery jak w linku masz tu na Pchlim Targu.
Proponował bym jednak zamiast kulek dać satelitki albo mix kulek i satelitek. Satelitki lepiej czyszczą zakamarki i gniazda spłonek, kulki lepiej polerują.
Prasa progresywna można by rzec górna półka więc może także do kompletu matryce od Dillona?
Może jeszcze dodatkowo oddzielna matryca do taper crimp? Lyman i Lee robi zestawy 4-matrycowe oraz oddzielne matryce taper crimp /Dillon - nie wiem/.
Sprawdzian może być przydatny ale na początek chyba lepiej dobra suwmiarka do mierzenia COL i test w komorze nabojowej własnej broni czy nie ma oporów.
Waga byle dobra, może wersja elektroniczna bo szybsza i wygodniejsza w obsłudze.
Pozdrawiam, Tomek
MrocznyZgred
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 14 lutego 2017, 14:15

Post autor: MrocznyZgred »

tomkoziol pisze:w temacie wpisu...
Co do odspłonkowywania przed czyszczeniem to bardzo dobry pomysł a dlaczego to było wiele razy tu na Forum.
Nie zapomnij tylko o oddzielnej matrycy do odspłonkowywania i shelholderze.

Prasa progresywna można by rzec górna półka więc może także do kompletu matryce od Dillona?
Może jeszcze dodatkowo oddzielna matryca do taper crimp? Lyman i Lee robi zestawy 4-matrycowe oraz oddzielne matryce taper crimp /Dillon - nie wiem/.
Sprawdzian może być przydatny ale na początek chyba lepiej dobra suwmiarka do mierzenia COL i test w komorze nabojowej własnej broni czy nie ma oporów.
Waga byle dobra, może wersja elektroniczna bo szybsza i wygodniejsza w obsłudze.
Dzięki bardzo za odpowiedź! Co do wagi ciągle się zastanawiam czy kupić to:
http://wagi.ostroleka.pl/waga-techniczn ... p-116.html
czy bawić się w coś bardziej typowego:
http://www.cel.sklep.pl/?390,elektronic ... yman-gen-6

Czy to nie jest czasem tak, że matryce dillona wymagają smarowania łusek? Dlatego właśnie wolałem sprzęt lymana czy innej firmy.
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Jeżeli idziesz w prasę progresywną, to odmierzać proch będziesz dozownikiem, waga będzie służyła do sprawdzenia / ustawienia naważek.
imho, obydwie wagi na wyrost, chyba , że zmieniłeś założenia.

Co do smarowania, lepiej smarować.
MrocznyZgred
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 14 lutego 2017, 14:15

Post autor: MrocznyZgred »

lechu pisze:Jeżeli idziesz w prasę progresywną, to odmierzać proch będziesz dozownikiem, waga będzie służyła do sprawdzenia / ustawienia naważek.
imho, obydwie wagi na wyrost, chyba , że zmieniłeś założenia.

Co do smarowania, lepiej smarować.
Kiedyśtam chcę zacząć robić też .223 i .308 wtedy waga mierząca może się przydać.

Przy okazji, gdzie w PL mogę kupić w rozsądnej cenie:

- spłonki CCI 500,
- 90860 Lee Carbide Factory Crimp Die (albo odpowiednik tej matrycy innej firmy)

?
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Na dwa ostanie pytania to chyba tylko sesja telefoniczna ;-)
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Jak .223 do dynamiki to jak wyżej, jeżeli precyzja w kalibrach karabinowych to raczej potrzebujesz jeszcze jednej prasy.
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Robienie karabinowej amunicji na progresywnej prasie to takie okłamywanie się. Zbyt dokładnie to nie wyjdzie, oszczędzanie czasu to też raczej żadne bo i tak większość czasu na karabinowej amunicji idzie w przygotowanie łusek a nie sypanie prochu i osadzanie pocisku ...
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Najtańsze CCI500 masz chyba w Artemix albo w Besthunters w Warszawie ale bez telefonicznego sprawdzenia cen i dostępności chyba się nie obejdzie.
Zamiennika Lee Carbide Factory Crimp chyba nie znajdziesz a szukać albo w Parabellum albo w Arms, ew. kupić cały zestaw czteromatrycowy jak gdzieś będzie dostępny.

Co do matryc Dillon to choć na sprzęcie tej firmy nigdy nie pracowałem to przejrzałem dokładnie dokumentacje.
Po pierwsze są typu "carbide" więc nie wymagają smarowania.
Po drugie to jednak trochę inna koncepcja niż "typowe" bo w zestawie jest 3 matryce ale to formatująca /carbide/, osadzająca i zaciskająca /crimp/.
Rozszerzenie szyjki łuski następuje natomiast trzpieniem przy dozowniku prochu ale ten trzpień jest w zestawie nie z matrycami a z uchwytem łusek /caliber conversion kit/.
Prasy są sprzedawane najczęściej już z takim zestawem dla jednego określonego kalibru ale bez matryc /patrz twój pierwszy wpis/.
Jeśli kupisz zestaw matryc Lee albo Lyman to wykorzystasz tylko formatującą i osadzającą /i ew. Carbide Factory Crimp albo Taper crimp/.
Tyle, że matryce Dillon sobie trochę kosztują...
Czesi na Strobl sprzedają zestawy XL 650 ale chyba z matrycami Lee.

Co do kalibrów karabinowych to też bez problemu zrobisz je na tej prasie /jeśli do dynamiki/ bo w komplecie jest belka do dozownika prochu dla kalibrów "dużych".
Ale jeśli miało by to być do strzelania precyzyjnego to tak jak pisali koledzy, bez dobrej prasy jednostanowiskowej raczej się nie obejdzie choć najpierw można by sprawdzić jak to wyjdzie z tego Dillona i ew porównać z amunicją zrobioną na np. Lee Breech Lock Challenger /od odspłonkowania/. No i oczywiście testy na strzelnicy pokażą wszystko.
Waga z linku naprawdę ciekawa. Inwestowanie w automatyczny dozownik i korzystanie z niego na początku tylko jako wagi to chyba niepotrzebny wydatek.
Pozdrawiam, Tomek
MrocznyZgred
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 14 lutego 2017, 14:15

Post autor: MrocznyZgred »

Dzięki bardzo za odpowiedź, podjąłem decyzję, że na razie kupię jednostanowiskowego co-ax-a nauczę się na nim robić 9x19, potem .223 i w przyszłym roku dokupię dillona do masowej produkcji 9x19 a karabinowe będę dłubał na co-axie. Tej wagi http://wagi.ostroleka.pl/waga-techniczn ... p-116.html może ktoś używał?
ODPOWIEDZ