Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Prośba o QL, 9x19, alsa 124
Prośba o QL, 9x19, alsa 124
tomek5308
Odpowiedz z cytatem
Witam, z racji braków magazynowych w sklepach na tą chwilę proszę w miarę możliwości o podanie danych dla:
Proch: Ba10 lub D036 - to znalazlem dostępne w dobrej cenie w Parabellum, może coś innego polecacie w tym zakresie cenowym aktualnie dostępnego?
Pocisk: Alsa-pro FMJ 124gr
OAL: 29,50
Elaboracja do IPSC do SH1, więc cena ponad precyzją.

Ba10 - manual na stronie producenta podaje 125gr i ok. 250m/s ale nie jestem przekonany czy pocisk nie jest tam czasem olowiany? Dlatego tak niskie prędkości?
DO36 - tutaj za to manual podaje aż 5,9 do 6,9gr prochu dla 29,69mm więc sporo? Prędkości wg. tabelki jednak trzymają faktor.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty tomek5308Wyślij prywatną wiadomość
wierzba
Odpowiedz z cytatem
Weź BA-10, nasyp 4.0gr.
Dla pocisku 124gr FMJ, przy długości 29.20 mm minimalna naważka to prawdopodobnie 3.6gr, a maksymalna 4.2 gr.
Dane elaboracyjne uzyskane metodą P-S-P, ja się ich trzymam ale używasz na własną odpowiedzialność.

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty wierzbaWyślij prywatną wiadomość
lechu
Odpowiedz z cytatem
BA10 nie ma w QL'u.
Jest to jeden z szybciej spalających się prochów,
Do 9'tki i pocisku 124 grs brałbym BA9, lub D032
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty lechuWyślij prywatną wiadomość
cezarycezary
Odpowiedz z cytatem
lechu brałbyś Smile tylko skąd bo na dzień dzisiejszy brak na rynku lovexa D032 i BA9 i BA9.5 i szukają ludzie zamienników
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty cezarycezaryWyślij prywatną wiadomość
lechu
Odpowiedz z cytatem
d'oh! nie załapałem, że są braki na rynku.

@ Tomek, może uratuje Cię Win231? Mam puchę otwartą, a ograniczam liczbę prochów, mogę odsprzedać.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty lechuWyślij prywatną wiadomość
tomek5308
Odpowiedz z cytatem
Dzięki za podpowiedzi. Niestety oba (Ba9 i D032) na tą chwilę niedostepne, a w Warszawie będę pod koniec tego tygodnia.
Szukam jakiejś alternatywy w dobrej cenie.

Za długo pisałem posta.
Dopiero zaczynam przygodę z elaboracje i nie ogarniam jeszcze wszystkich prochow więc nie wiem czy mnie ratuje Smile
likker_runner
Odpowiedz z cytatem
Z dostępnych to chyba RS20 byłby najlepszy, chyba że chcesz wykręcać większe prędkości kosztem wyższych naważek, wtedy RS24. Incorsa ma szansę jeszcze mieć resztki VV - od N320 do N350 mogą się nadać, też zależnie od preferencji odnośnie kompromisu prędkość pocisków - ekonomia.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty likker_runnerWyślij prywatną wiadomość
wujko
Odpowiedz z cytatem
320 kupowałem w piątek w besthuntersach i mieli dla mnie 2kg, wiec mogą mieć jeszcze więcej.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty wujkoWyślij prywatną wiadomość
SPECNAZ
Odpowiedz z cytatem
Proch D036 do 9x19 wychodzi mało ekonomicznie , lepszy jest D032. Walther P99QA fajnie chodził na pociskach Alsa 124 gr Ql : 29.3 D032 : 4.0 gr
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty SPECNAZWyślij prywatną wiadomośćGaduGadu
poetam
Odpowiedz z cytatem
Nie chcę zakładać nowego tematu, lecz nie mogę znaleźć niczego dla pocisków ALSA 147gr, narazie mam tylko proch D036,
Pytanie czy ktoś ćwiczył taką konfigurację?
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty poetamWyślij prywatną wiadomość
Młynek
Odpowiedz z cytatem
Może się okazać że nie złożysz takiego pocisku na tym prochu, bo manuale karzą głęboko osadzać takie pociski QL 26,5mm
A tego prochu trzeba więcej sypać niż D032.
Ponoć ma być dostawa na początku marca w Parabellum.

Odpowiedz z cytatem
Krótki OAL dla pocisku 140gn z tabel Lovex jest wyłącznie dlatego, że pocisk ten był projektowany (również) pod .357 SIG, gdzie nos pocisku musi być krótki, żeby całość zmieściła się w OAL jak dla .40 S&W - krótszym niż dla 9 para co ciekawe, a łuska .357 SIG jest prawie 3mm dłuższa niż ta od 9 para.

Inni producenci bezproblemowo robią ciężkie pociski 9 para dające długi OAL.

Mały OAL z tabel wcale nie musi być wadą w tej sytuacji - jeżeli dla Alsy uda się zrobić długi OAL, dający minimalnie większą objętość w łusce pod pociskiem niż w ładowaniu firmowym 140gn z krótkim OAL, może to w pewnym stopniu kompensować wzrost ciśnienia od 7gn większej masy pocisku Alsa.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty likker_runnerWyślij prywatną wiadomość
poetam
Odpowiedz z cytatem
na czeskim forum wyczytałem że gość składa tak samo jak tabela mówi dla pocisku S&B 140gr, a nabój jest krótki ze względu na to że S&B to ten z płaskim czubkiem(jakoś ładnie po hamerykańsku to się nazywa)
likker_runner
Odpowiedz z cytatem
Ten płaski czubek pocisku 140gn S&B jest właśnie dlatego, żeby dał się użyć w .357 SIG. Można go w sumie traktować jak normalny, długi pocisk tyle że ze ściętym o kilka mm czubkiem.

Dlatego logika tego Czecha z forum do mnie przemawia. Tyle że jednak zacząłbym od ustalenia na atrapach OAL takiego, żeby pocisk nie siedział na gwincie, i dopiero jak miałbym pewność że objętość pod pociskiem jest taka jak w firmowym ładowaniu albo większa, zacząłbym eksperymenty na chrono z naważką startową z tabel.
poetam
Odpowiedz z cytatem
No i tak też zrobiłem, jak to mawiają starzy elaboranci " kto nie ryzykuje ten ma wszystkie palce"Razz
więc pocisk Alsa 147gr, AOL:29,60, nasypałem 5 gr D036 i działa ale jeszcze nie mierzyłem, zrobiłem kilka sztuk zasypanych 4,8gr i były za słabe zamek nie zostawał w tylnym położeniu lub zacinał łuskę. Pewnie na chrono wyjdzie że jest poniżej"faktora" ale strzela się przyjemnie i celnie, na 25m 20 strzałów 18 w czarnym, z dwóch rąk, więc do dynamiki w sam raz
likker_runner
Odpowiedz z cytatem
Znaczyłoby to, że objętość pod pociskiem Alsa 147gn jest trochę większa niż pod S&B 140gn FP z jego mocno (jak na 9x19) krótkim OAL - do tego ostatniego Lovex podaje zakres 4.0 - 4.5gn D036.
Młynek
Odpowiedz z cytatem
Po wielu testach wyszło mi że najbardziej zbliżony do fabrycznej S&B 8gr, jest nabój w konfiguracji :
Pocisk Alsa 8gr proch D032 4,2gr i długość naboju 29,60mm - sprawdzone na 4 pistoletach.
Natomiast Alsa 9gr - wypada gorzej od pocisków Limit 9gr - limity dają lepsze skupienie.
Najlepiej latają H&N - ale póki co nie są dostępne, czekam na dostawę.

Odpowiedz z cytatem
Co kto lubi. Ja jestem jednak zwolennikiem pocisków jak najcięższych, zwłaszcza do dynamiki.

Ciężki pocisk ma wiele zalet:

- Power factor to nic innego jak pęd m*v, tylko że w jednostkach typu kgn*fps. Dlatego przy danym PF im cięższy pocisk tym niższa energia, która jest wyrażona wzorem m*(v^2)/2

- Mniejsza naważka prochu dla cięższego pocisku daje mniejszy komponent "rakietowy" odrzutu oraz mniejszy huk - gazów i niespalonego prochu jest po prostu mniej, a wolniejszy pocisk jest pchany przez i odbiera energię od większego procentu molekuł gazu, a nie tak jak w przypadku silnie naddźwiękowych pocisków, które wykorzystują energię tylko najszybszych molekuł, za to te wolniejsze dają wyłącznie huk i odrzut. Dłuższy czas przebywania pocisku w lufie też pozwala dopalić się większemu procentowi prochu, więc jest mniej odrzutu od wypchnięcia niespalonych ziaren z dużą prędkością po odetkaniu lufy przez pocisk.

- W przypadku ołowiaków jest mniejsza groźba zaołowienia, skoro prędkość a więc i tarcie są mniejsze. A ołowiaki to jednak dużo większe bezpieczeństwo przy strzelaniu do blach.

Po stronie wad jest głównie cena.
Młynek
Odpowiedz z cytatem
Poskładałem kilka "szmat" na pociskach 9gr - strzelało się jak z kbks, ale nawet w dół tarczy na białym nie wchodziły na 25m - więc nie widzę sensu takich składać, bo celnie się nie da strzelać.
Podobnie było z H&N - przy słabej naważce układały się po lewej stronie tarczy - jak dosypałem proszku zaczęły układać się centralnie.
Generalnie kombinacji jest mnóstwo i można uzyskać, to co się chce.

Odpowiedz z cytatem
Powiedzmy że "szmata" ma nawet 200m/s (w połowie drogi, na wylocie trochę więcej). 25m będzie leciała 0.125s, co daje niecałe 8cm opadu na przyspieszeniu ziemskim. Dla średniej prędkości np. 350m/s (lekki pocisk, mocne ładowanie) dostajemy odpowiednio 0.071s i 2.5cm. Jakieś 5cm różnicy opadu.

Takie "wędrówki" grup po tarczy dla różnych ładowań, prędkości i odrzutów musza mieć zatem wyjaśnienie po stronie techniki strzelania a nie balistyki, która jak wykazałem daje bardzo niewielkie różnice. Jak Hickok45 testuje np. rewolwery, potrafi załadować hot-load .44 Mag, za chwilę łagodne .44 Sp i jakoś trafia te swoje gongi na poziomie przyzwoitych strzelań dynamicznych.

Każdy ma tu swoje praktyczne doświadczenia, których nie neguję w żadnym razie, ale do konkretnego ładowania idzie się przyzwyczaić, w końcu synonimem strzelań tarczowych są właśnie "szmaciaste" ładowania na wadcutterach .32 S&W albo .38Sp. W przypadku dynamiki jednak ciężkie pociski są obiektywnie lepsze przy danym PF, no chyba że komuś zależy na tym, żeby dmuchnąć więcej gazu w kompensator i nie szanuje swojego słuchu.
Młynek
Odpowiedz z cytatem
Dynamiki nie strzelam, strzelam do papieru i gongów dla zabawy.
A temat o tym że H&N skręcają w lewo już był poruszony.
Co do lądowania niżej, to jakoś tak wyszło, 3 osobą z różnymi pistoletami.
Muszę postrzelać przez chrono, to będę wiedział jaka jest różnica V0 dla fabrycznej ammo i składanej.
Nie jestem też fanem "mocy"
Ale jak mam ustawiony pistolet w punkt na fabrycznej ammo, zaczynając od 7,5,8 i 9gr S&B
To jak składam kulki, to też chce trafia w punkt bez zmiany nastawów, więc siłą rzeczy trzeba sypać więcej proszku.

Odpowiedz z cytatem
Są dwa możliwe wyjaśnienia silnego obniżenia grupy dla "szmaty":

- mniejszy podrzut broni w czasie przebywania pocisku w lufie. Zasada zachowania pędu działa w tym przypadku, i odrzut powstaje od momentu kiedy pocisk zaczyna być napędzany. Ponieważ lufa jest wyżej niż chwyt, generuje to moment siły podrzucający lufę do góry, ale co ciekawe w sposób prawie że niezależny od masy pocisku, jeżeli tylko PF jest zachowany. Podrzut będzie tym większy, im wyższy PF. Dopiero po opuszczeniu lufy przez pocisk są różnice - lżejszy pocisk z silniejszą naważką da silniejszego kopa "rakietowego" od gazów i niespalonego prochu opuszczających lufę, ale wtedy pocisk jest już w powietrzu i ta część odrzutu na niego nie wpływa zbyt mocno. Sposobem na ograniczenie wpływu różnic PF na punkt trafienia jest po prostu ciężka łapa i mocny chwyt. Albo zakup cięższego pistoletu.

- reakcja strzelca w oczekiwaniu na odrzut, jakoś skompensowana po całości dla jednego ładowania, a rozjeżdżająca się dla innego.
tomek5308
Odpowiedz z cytatem
Jestem już po pierwszych próbach.
Tak jak radził Wierzba zdecydowałem się na Ba10.
Pomierzyłem prędkości na chrono i wyglądają następująco.

Pistolet: SP-01 Shadow

DMA, 124 gr: 334,332,338,337,335 [m/s]
S&B, 115 gr: 358, 372, 372, 370, 371 [m/s]

Własna eleboracja: Ba10, alsa 124 gr, d lugość naboju 29,50mm, spłonka Fiocchi
1. 3,6 gr: 292, 279, 294, 290, 296 [m/s]
2. 3,8 gr: 301, 300, 301, 306, 302 [m/s]
3. 3,8 gr: 310, 314, 311, 313, 306 [m/s]
4. 4,0 gr: 320, 318, 326, 325, 326 [m/s]
5. 4,2 gr: 327, 330, 332, 334, 331 [m/s]

Oznak nadciśnienia nie zauważyłem, aczkolwiek cykl strzału jest inny niż przy fabrycznej amunicji, zdecydowanie krótszy i wyraźniejszy.

Aby osiągnąć faktor potrzebuję min. 310m/s więc zrobię jeszcze jedną próbę z 3,9 gr prochu.
Powinno wyjść z minimalnym zapasem.
Po weryfikacji prędkości sprawdzę jeszcze celność - dzisiejsze próby były OK jednak nie przykładałem się za bardzo. Tylko tyle co by nie trafić w chrono.
Prośba o QL, 9x19, alsa 124