Ustawienie matryc - PROBLEM?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Ustawienie matryc - PROBLEM?

Post autor: marcin1984 »

W oczekiwaniu na dostawę prochu i spłonek od Parabellum postanowiłem ustawić sobie matryce. Zrobiłem COL 56,60. Osadziłem pocisk (matryce Reddinga do 223 rem), zrobiłem najpierw lekki crimp (pociski 55 grain FMJ Prvi Partizan bez kanelura) matrycą Lee FC po czym postanowiłem sprawdzić czy po przeładowaniu pocisk nie jest wciskany głębiej w łuskę. Takie rady wyczytałem na tutejszym forum. Aha, broń to Stag Arms AR15. Ku mojemu zdziwieniu nawet po jednym dosłaniu naboju (łuska plus pocisk bez spłonki prochu rzecz jasna) energicznym przeładowaniem a następnie rozładowaniem, pocisk jest WYSUWANY z łuski. Nie jest to duża wartość bo raptem kilka dziesiętnych milimetra ale powiększa się z każdą kolejną próbą. Mocniejszy crimp temu nie zapobiega a przesadzić też nie chcę bo wtedy pocisk jest dość mocno deformowany. Pytanie czy jest to normalne zjawisko? Zrobiłem też na próbę z pociskiem z kanelurem i tam takiego czegoś nie było. Help :?:

pozdrawiam
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

IMO zrobiłeś za słaby crimp. W pociskach bez rowka miałem to samo dokąd nie zacisnąłem mocniej. Powtarzałem dokładnie ten sam eksperyment do momentu kiedy długość całkowita się nie zmieniła po pojedynczym przeładowaniu. Myślę że jak się dośle do komory pierdyrioln razu to się pocisk obrusza, ale ma to zadziałać raz.
Co ciekawe w fabrycznych GGG też zauważyłem występowanie tego problemu, nie zawsze ale się zdarzało jak sprawdziłem.
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

Czyli kombinować dalej z crimpem, ok. Tego, że ma to zadziałać tylko raz szczerze mówiąc nie wiedziałem. Cenne info :)
Śliczne dzięki.

pozdrawiam
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

Ustawiłem, że pocisk nie wysuwa się z łuski po 1 przeładowaniu. Wygląda na dość chamski... Tak ma być :?:
Załączniki
P050217_20-1.jpg
P050217_20-1.jpg (63.19 KiB) Przejrzano 1971 razy
P050217_20-2.jpg
P050217_20-2.jpg (48.95 KiB) Przejrzano 1971 razy
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Widocznie dla pocisków bez rowka dla crimp musi być niezbyt ładnie.
Najlepiej do automatów kupować jednak pociski z rowkiem do zacisku a wtedy będzie i ładnie i bezproblemowo.
W katalogu PPU przy amunicji 223Rem jest odnośnik "for rifle AR-15" ale przy nabojach z pociskiem B-615 czyli FMJ 55gr z rowkiem crimp.
Pozdrawiam, Tomek
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

Rzecz w tym żeby było bezpiecznie, aspekt estetyczny schodzi na dalszy plan. Jako, że jestem jak na razie tylko na etapie zbierania informacji / dłubania przy łuskach wole dmuchać na zimne. Mam tych pocisków (bez kanelura) całkiem sporo bo ok 1000 sztuk więc chciałbym je wykorzystać.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Zgodnie z informacją na fabrycznych pudełkach od tych pocisków B-212 to są one przeznaczone głównie do kalibru 22-250 i być może przez to mogą mieć grubszy płaszcz /b.duże prędkości/.
A jak płaszcz gruby to i przy crimp trzeba mocno docisnąć aby wytworzyć w pocisku rowek. Bezpiecznie pewnie będzie ale co do celności/powtarzalności to już może być różnie.
A na pewno zmniejszy to żywotność łusek bo bardzo mocno sprasowana końcówka szyjki /jak na zdjęciach/ zacznie się po prostu kruszyć znacznie szybciej niż przy delikatnym zacisku na fabrycznym rowku do crimp.
Obrazek
Pozdrawiam, Tomek
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

Będę tego używał raczej do zabawy w pseudo dynamikę ewentualnie pykanie na 50 m więc celność nie jest tutaj priorytetem. Najwyżej "matchowe" zrobię na tych Hornady z kanelurem. Dzięki za pomoc.

pozdrawiam
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

Marcin

Kup sobie matryce zaciskajaca Lee 223 Rem, numer czesci 90817 tu masz link do Lee.

http://leeprecision.com/factory-crimp-die-223.html

Popatrz tu jak to wyglada dla 30-06.

https://www.strzelambolubie.pl/sklep-el ... etail.html

Sama matryca sprzedawana kosztuje grosze, ale tez jest darmowa dawana z 3 matrycowym kompletem Lee.

Sadze ze najtanszyn rozwiazaniem byloby wyszukac kogos kto ma taki wlasnie komplet a nie strzela z automatu.

Poniewaz matryca taka jest praktycznie
bez zastosowania przy sporzadzaniu amunicji do polowania lub strzelania do tarczy, powinienes byc w stanie ja odkupic za psie pieniadze albo nawet dostac za darmo.

Matryca taka bylaby idealnym rozwiazaniem w Twojej sytuacji – jest ona w stanie zrobic b.dobry zacisk na amunicji bez cannelure, (nawet gdyby ten plasz byl bardzo gruby).
[/url]
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

jerzy orawiec,
"ślepaki" ze zdjęć powyżej mają crimp zrobiony właśnie matrycą LEE Factory Crimp. Pic polega na tym, że żeby pocisk przy przeładowaniu nie wyjeżdżał z łuski, crimp musi być mocny (wspomniane fotki). Może spróbuję pokombinować coś takiego:

cannelure tool

Wygląda na proste do zbudowania 8-)
Załączniki
cannelure tool.jpg
cannelure tool.jpg (102.68 KiB) Przejrzano 1770 razy
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

Wywazasz otwarte drzi, jesli naboj z cannelure’d pociskiem jest dla Ciebie ladniejszy niz taki bez tego rowka zecisniety przez matryce Lee to sprawa gustu.

Mozesz kupic lub zrobic domowym sposobem np. radelko z otwieracza do konserw.

Czy ostateczny produkt bedzie lepszy z cannelure I zaciskiem matryca osadzajaca, mocno watpie.

Musisz sobie zdac sprawe z faktu ze po to by matryca “zawinela” brzeg gardzieli luski do rowka pocisku to bedzie tam musial byc przylozony nacisk osiowy.
Nacisk taki moze spowodowac znieksztalcenie szyjki lub ramion luski. To jest ogolnie znany fakt.

To tyle mojej porady, zasygnalizowalem Ci problem z Twoim konceptem, zrobisz jak uwazasz.
Ja osobiscie wolalbym nie wywazac tych drzwi.

PS Tak wlasciwie dlaczego wydaje Ci sie to chamskie?
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

Nie chodzi mi o to czy nabój z cannelurem jest ładniejszy od tego bez bo dla mnie to rybka. Ma być bezpiecznie, w miarę celnie ( w sumie to tylko AR15) a łuski mają nadawać się do kolejnej elaboracji a nie do wyrzucenia z powodu być może pękniętej szyjki jak zasugerował wyżej tomkoziol. Pisząc "chamski crimp" mam na myśli taki zbyt mocny a przynajmniej tak mi się wydaje. W przyszłym tygodniu powinienem mieć spłonki i proch więc poeksperymentuję z różnymi wariantami.

pozdrawiam
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

Sile zacisku regulujesz Ty dzwignia prasy bez wzgledu jaka matryca to robisz.
Pekajace szyjki to po prostu znak zmeczonego mosiadziu.
Rolowanie gardzieli do rowka czy zaciskanie na lusce zmecza mosiadz juz po paru operacjach. Tak samo jak formatowanie. Prosta operacja mozna to “naprawic”
Sadze ze wiesz co zrobic by mosiadz byl na powrot jak nowy.

Nie widze absolutnie nic zlego na fotografiach jake zamiesciles. Tak wlasnie ma byc. Bo chamska operacja jest jak Twoja bron taki naboj laduje albo luske wyrzuca.
marcin1984
Posty: 163
Rejestracja: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:38

Post autor: marcin1984 »

Ok, zaufam doświadczonemu koledze :wink: Zobaczymy jaką to da celność.
Co do tej operacji to czy chodzi o odpuszczanie :?:
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

Tak.
ODPOWIEDZ