Przyrządy mechaniczne

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Bruum
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 12 lutego 2015, 09:00

Przyrządy mechaniczne

Post autor: Bruum »

Witam!
Poproszę o podpowiedź-gdzie i jaki celownik mechaniczny na szynę 22 warto kupić? O sensownym stosunku cena/ jakość, bo płacić prawie jak za "entry level" optykę to mi się nie uśmiecha. Karabin z długą szyną nad lufą, generalnie będzie używany z optyką, czasem zaś z mechanicznymi, a takowych w komplecie nie miał.
73 de sp5tio
Spitfire24
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 22:43

Post autor: Spitfire24 »

Mechaniczne stałe czy składane ?
Mam bardzo dobre metalowe stałe od karabinka S&W MP15-22, fabrycznie nowe i nieużywane. Mogę sprzedać za 50 zł +PP lub InPost
dmx
Posty: 114
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2016, 22:08

Post autor: dmx »

zdecydowanie polecam składane.
Dużego wyboru nie masz w niskobudżetowej wersji, albo magpul albo fab defence
https://dsgarms.com/content/images/thum ... ht-set.png
http://www.thefirearmblog.com/blog/wp-c ... sights.jpg
Przewaga składanych w stosunku do stałych jest zasadnicza na korzyść składanych. Składane po prostu składasz ( nie demontując ich) i korzystasz z optyki. W stałych ( o których pisze spitfire 24) niestety musisz je zdemontować z szyny. Mam takie same i leżą w szufladzie :-) a na karabinie mam magpula MBUS-a.
Jest również pewna przewaga na korzyć magpula w stosunku do faba. Magpul ma z boku takie"dźwigienki" po naciśnięciu których przyrządy się otwierają. W fabie musisz rozłożyć je ręcznie w sposób klasyczny :-)
Bruum
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 12 lutego 2015, 09:00

Post autor: Bruum »

Witam!
Stałe czy składane? A czy na tych składanych jest jakaś sensowna możliwość powtarzalnego przestawiania dystansów? Jak na takim kałaszku na przykład?
73 de sp5tio
dmx
Posty: 114
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2016, 22:08

Post autor: dmx »

te przyrządy są przeziernikowe. ( czyli otwór ) . W standardzie masz dwa otworki ( mały i duży).
To nie jest system suwakowy tak jak w karabinach czy AK47.
Niezależnie czy założysz stałe czy składane, zasada jest taka sama :-)
Może powinieneś poszukać czegoś takiego :
https://www.amazon.com/MaTech-Mil-Spec- ... G47SUHQ6AS
Ale pamiętaj, tego typu przyrządy nie służą do superprecyzyjnego strzelania, tylko do trafiania w cel :-)
Z założenia te przyrządy stanowią backup dla kolimatora lub innej "taktycznej" optyki.
Bruum
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 12 lutego 2015, 09:00

Post autor: Bruum »

Tak w zasadzie to szukam dwóch rzeczy-przyrządów "awaryjnych", coś jak DMX napisał, oraz drugiej rzeczy-dokładnego przeziernika zakładanego i zdejmowanego z szyny. Jeżeli lunetę da się(w/g książki prof. Ejsmonta) zakładać na szynę z powtarzalnością 1MOA(dla porządnych montaży monolitycznych) to mając na uwadze różnicę w odległości punktów mocowania montażu lunety-ok 10cm a odległości mocowania zespołów przeziernika-ok 50cm, to mamy teoretyczną powtarzalność montażu na poziomie 0,2MOA.
73 de sp5tio
dmx
Posty: 114
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2016, 22:08

Post autor: dmx »

może ujmę to trochę inaczej, mechaniczne przyrządy (i nie ma tu większego znaczenia czy są składane czy nie) są przede wszystkim po to żeby w przypadku awarii kolimatora/lunety nadal skutecznie prowadzić ogień. Zaletą składanych jest jedynie to że nie trzeba ich zdejmować by nie przeszkadzały.
ODPOWIEDZ