Kupno sprzętu

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Cyrograf15 pisze:Owal uchwytu łuski tak na prawdę ma styk z łuską w dwóch punktach i to ma zapewnić centyczność.
Tak Wojtku. Sorry, ale wczoraj nie miałem czasu odpowiedzieć tak jak bym chciał...

Jakie jest zadanie uchwytu łuski? IMHO trzymanie jej przy w stałym miejscu, centrycznie w stosunku do matrycy, pomimo silom oddziałującym na nią w kierunkach na dół i do góry. Porównaj sobie proszę "standardowy" uchwyt do łusek i to ustrojstwo co ma Co-Ax. Przy "standardzie" masz wycięcie, przez które wsuwasz łuskę. Nie jest to uchwyt zapewniający równomierny rozkład sił przy ich oddziaływaniu w gore, czyli przy wyciąganiu łuski z matrycy. Uchwyt w Co-Ax-sie działa inaczej i faktycznie w płaszczyźnie poziomej dotyka on łuskę tylko w dwóch punktach, ale nie ma to wpływu na funkcje uchwytu, gdyż siły nie działają w tym kierunku. W płaszczyźnie pionowej łuska trzymana jest symetrycznie i to na prawie całym jej obwodzie. Wybrałem prasę Forster-a miedzy innymi właśnie z powodu tego uchwytu. Zapewnia on szybką i łatwą wymianę łusek, dużą swobodę kalibrów bez potrzeby zmiany uchwytu, oraz centryczny uchwyt. Cena prasy mnie trochę bolała, ale rozłożyłem ją sobie na lata użytkowania i wyszło super tanio. :lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
MOTOR-PIL
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek, 09 stycznia 2017, 13:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: MOTOR-PIL »

Podepnę się do wątku. Też jestem na etapie kompletowania sprzętu i szukając wskazówek co do prasy trafiłem tutaj. I pytanie moje; czy ogólnie dostępny osprzęt pasuje do prasy Forstera, czy musi być dedykowany? Zamierzam robić amunicję tarczową 7.62x54r i 6.5x55se.
Awatar użytkownika
JanMaz
Posty: 493
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 19:47
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: JanMaz »

Prawdopodobnie chodzi Tobie o matryce. Matryce pasują wszystkich firm, trzeba jedynie wymienić nakrętkę ustawiającą matrycę na oryginalną Forestera (ma inną wysokość).
Problem miałem z matrycą osadzającą Hornady z mikrometrem, mikrometr zaczepiał o dźwignię, tylko nie pamiętam czy w 30-06 czy 6,5x55.
Pozdrawiam JanMaz
MOTOR-PIL
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek, 09 stycznia 2017, 13:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: MOTOR-PIL »

A czy jest ktoś w stanie przekonać mnie że warto zapłacić 850 zł więcej za Forstera niż za RCBS Summita który wygląda co najmniej równie solidnie?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 697
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Jeśli priorytet to masowa produkcja taniej amunicji, to matryce Forstera się nie obronią.
Forster i Redding Competitiom mają bardzo precyzyjne matryce osadzające. Wpływa na to ich kształt, zbliżony wymiarami do komory nabojowej. Dzięki temu pocisk osadzany jest dokładniej względem osi, niż w innych matrycach. Mikrometryczna śruba to przy tym wisienka na torcie. To dobre matryce dla osób dążących do perfekcji na tarczy, zwłaszcza w LR.
MOTOR-PIL
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek, 09 stycznia 2017, 13:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: MOTOR-PIL »

Dzięki za odpowiedź. Przydatna, ale chodziło mi o prasy.
Walles13
Posty: 67
Rejestracja: niedziela, 11 grudnia 2016, 14:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Walles13 »

Potrzebuję jeszcze tumbler (mokry),ktoś takie podobno robi macie jakieś namiary ?
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

Walles13 pisze:Potrzebuję jeszcze tumbler (mokry),ktoś takie podobno robi macie jakieś namiary ?
zapraszam tutaj,
http://www.elaboracja.pl/forum/viewtopic.php?t=7313
Walles13
Posty: 67
Rejestracja: niedziela, 11 grudnia 2016, 14:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Walles13 »

Warto kupować używane matryce (Redding Titanium Carbide) czy raczej zainwestować w nowe?
ODPOWIEDZ