Zakup prasy

Moderatorzy: wierzba, P_iter

MarcinK
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 06:07

Zakup prasy

Post autor: MarcinK »

Witam Kolegów!

Noszę się z zamiarem rozpoczęcia elaboracyjnej przygody.

Cel to elaboracja 30-06 do polowań oraz 223 do polowań i strzelania precyzyjnego.

Czytam, szukam, przeglądam i im więcej informacji, tym większy zamęt w głowie, ale do rzeczy.

Na prasę nie chciałbym przeznaczać więcej jak 700-1000zł. Co koledzy polecają w tym przedziale cenowym?

Zastanawiam się nad Lee Breech Lock Classic Cast, czy to daje radę?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Marcin
MarcinK
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 06:07

Post autor: MarcinK »

Koledzy, spokojnie z tym odpowiedziami bo nie nadążam z czytaniem. :)
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Temat wyboru prasy był już wałkowany tutaj tyle razy, że nie dziw się, ze nikomu nie chce się już pisać tego samego po raz kolejny.
Przejrzyj dokładnie starsze wątki w tym dziale ale ostateczną decyzje i tak musisz podjąć sam.
Nikt Ci nie zagwarantuje, że prasa która jest dla niego doskonała będzie tak samo dobra dla Ciebie.
Co do samego wyboru prasy to większość pras sprawdzi się bez problemu przy tych kalibrach, kwestia tylko czego sam po nich oczekujesz (ergonomia, wyposażenie dodatkowe itp.)
Ja mam RCBS Rock Chucker Supreme i śmiało mogę ją polecić. Obecna cena leciutko ponad 1000zł, w podobnej cenie Redding Big Boss.
Lee mam tylko najprostszego Reloadera do "brudnej roboty" przy odspłonkowaniu i do tego jest w sam raz (choć dla mnie mało wygodny).

Jeśli czysto teoretycznie miałbym wybierać dużą Lee to osobiście wolałbym Classic Cast a nie Breech Lock Classic Cast (cena taka sama).
Pierwsza ma lepszy system wyłapywania wybitych spłonek (przez środek tłoka) i możliwość przestawienia urządzenia do spłonkowania na lewą bądź prawą stronę, w zależności od wygody użytkownika.
Nie ma też tego "pudełeczka" na spłonki po lewej stronie a przez to jest lepszy dostęp do tłoka.
Jeśli zależałoby Ci na szybkiej wymianie matryc to można w niej kiedyś zamontować tuleje od Hornady LNL.
Tyle, że obie są duże i szczególnie przy 223 trzeba będzie się "nawajchować".
Cena zachęca (772zł)
Pozdrawiam, Tomek
giersza
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 12 listopada 2016, 08:12

Post autor: giersza »

Kolego, widzę, że 100% Twoich postów na tym forum zawarłeś w tym temacie i domagasz się podania informacji na tacy. Na forum jest naprawdę wszystko napisane, sam stałem przed takim wyborem i po potrójnej lekturze poszczególnych tematów znalazłem wszystkie odpowiedzi. Jak jesteś na etapie mętlika w głowie to prawdopodobnie w ciągu 72h będziesz już wiedział co kupisz i co potrzebujesz. Ja skompletowałem cały zestaw na midwayusa.com i już do mnie płynie.
Jak precyzyjnie to wyszło mi, że prasa jednostanowiskowa, jak większe ilości i nie wyrobisz na jednostanowiskowej to turret, jak fabryka amunicji to progresywna. Długo stawiałem na Reddinga Big Boss II ale ostatecznie kupiłem Forstera.
Pozdrawiam i życzę wielu przyjemności z lektury oraz kompletowania sprzętu.
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Re: Zakup prasy

Post autor: donpablos »

MarcinK pisze:Witam Kolegów!

Noszę się z zamiarem rozpoczęcia elaboracyjnej przygody.

Cel to elaboracja 30-06 do polowań oraz 223 do polowań i strzelania precyzyjnego.

Czytam, szukam, przeglądam i im więcej informacji, tym większy zamęt w głowie, ale do rzeczy.

Na prasę nie chciałbym przeznaczać więcej jak 700-1000zł. Co koledzy polecają w tym przedziale cenowym?

Zastanawiam się nad Lee Breech Lock Classic Cast, czy to daje radę?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Marcin

Jeśli to precyzyjne strzelanie ma być bardzo precyzyjne, to raczej nie znajdziesz wielu zwolenników pras Lee do takich zastosowań ,

raczej będą ludzie polecać coś solidnego i dokładnego jak np RCBS Rock Chucker

ja osobiście, używam prasy Lee , aktualnie Classic TUrret, wcześniej progresywnej Lee Pro 1000, a jeszcze wcześniej właśnie Breech Lock Classic Cast,
i jestem ich zwolennikiem
ale mojego strzelania nie nazwałbym precyzyjnym :-)


Ogólnie, jak na początek to jest przyzwoita prasa, kupisz, sam sprawdzisz co i jak,
jeśli kiedyś przestanie Ci wystarczać to albo ją spokojnie sprzedasz, albo wykorzystasz - dodatkowa prasa zawsze się przyda,
a będziesz wtedy bardziej dokładnie wiedział co Ci jest potrzebne.

no i warto poprzeglądać to forum, niektóre tematy naprawdę były tutaj wałkowane może nie setki, ale dziesiątki razy,
parę godzin czytania zapewnione, a sporo informacji i wiedzy można w ten sposób wyciągnąć

powodzenia
MarcinK
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 06:07

Post autor: MarcinK »

Dziękuję osobom które znalazły kilka minut na napisanie konstruktywnej odpowiedzi

Czas biegnie do przodu, a nie do tyłu puki co i na rynku pojawiają się nowe prasy o których mało jest informacji.

Przeszukiwanie archiwum ma sens taki samo jak zakładanie nowych wątków, do tego w końcu służy forum.

Pozdro
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Kolego MarcinK

Skąd wiesz że to co Ci tu napisano będzie miało dla Ciebie jakąś wartość? Dlatego Cię zachęcają koledzy do poczytania abyś sobie wyrobił własne zdanie na podstawie posiadanej wiedzy a nie tego co "jedna pani drugiej pani" powiedziała. Jak się zaczniesz w to bawić to myślę że zrozumiesz i docenisz tę radę bo jest dobra.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

wujko pisze:Kolego MarcinK

Skąd wiesz że to co Ci tu napisano będzie miało dla Ciebie jakąś wartość?
A po co jest to Forum? Chyba właśnie lepiej spytać niż kupować co chwila coś nowego. Niewielu na to stać...
Niby zasada jest taka, że kupuje się lepsze aby dwa razy nie kupować, jednak jak ktoś potrzebuje jednej deski nie musi kupować tartaku...
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
MarcinK
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 06:07

Post autor: MarcinK »

Chciałbym rzucić trochę światła na cel w jakim napisałem temat.

O elaboracji myślę od kilku miesięcy, a od kilku tygodni intensywnie przeszukuję forum i youtube w celu zdobycia podstawowych informacji.

Tak to już jest że na takich panelach dyskusyjnych, w sumie w gronie stosunkowo niewielkim, w którym często spotykamy się później na konkursach ludzie sobie pomagają.

Prawda jest niestety taka, że ile wątków - tyle opinii, niestety w większości subiektywnych, które można podsumować tak - ta prasa jest najlepsza, bo.... ....taką mam.

Poszukują urządzenia które spełni moje oczekiwania pod względem finansowym i da możliwość elaborowania w celu o którym pisałem w pierwszym poście.

Rejestrując się tu liczę na fachową pomoc w doborze prasy popartą obiektywną oceną.

Czy ktoś z Was potrafi mi powiedzieć z jakiego materiału jest konkretnie zrobiony odlew Lee Classic Cast, a z jakiego RCBS Rock Chucker lub Redding Big Boss?

Jaką twardość posiadają trzpienie tych pras?

Czy trzpień jest tulejowany, czy porusza się bezpośrednio w odlewie?

Jaka jest wytrzymałość w/w pras (ile sztuk wyelaboruję i nastąpi amen) , jak z luzami trzpienia w stanie fabrycznym, które urządzenia pod tym kątem spełniają oczekiwania? Czy luz osiowy trzpienia ma wpływ na jakość elaboracji?

Z góry dzięki za poświęcony czas na odpowiedź.
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Ja na tytułowe pytanie mogę odpowiedzieć np. tak - czy kolega (z ręką na sercu) może powiedzieć że będzie strzelać na poważnie w long szocie ? Jeśli odpowiedz jest przecząca to moim zdaniem może kupić dowolną prasę i matryce bo 99% procent strzelnic w PL nie ma dłużej osi niż 100m a i w łowiectwie 200m to max dystans.
Dodatkowo jak się poczyta na ten temat lub poogląda ludzi z za oceanu to można się dowiedzieć że np. na aluminiowym lee (który ma tu opinię najgorszego g...) ludzie robią np. 308 od 10 lub więcej lat i im się prasa nie rozpadła a parę części, które wymienili kosztowały $20. Moja obserwacja jest też trochę inna (można się z nią nie zgadzać, ale to moja obserwacja) u nas strzelectwo ogólnie jest zarówno przez członków grupy jak i tych poza nią traktowane jako bardzo elitarna zabawa dla śmietanki. W związku z tym nie wypada powiedzieć że się ma sprzęt za kilka stówek trzeba mieć sprzęt typu "bling" bo tak wypada... Można zrobić super celną amunicje na lee loaderze za $20
Ja myślę że Ci Kolego ten klasik kast wystarczy do Twoich zastosowań z palcem w nosie a jak Ci ktoś będzie mówić że to badziew i musisz mieć prasę za sto pierdylionów to poszukaj czy przypadkiem ten ktoś nie strzela np. long szota i sam sobie nie wyobraża czegoś innego bo faktycznie dla niego sprzęt za pierdylion ma uzasadnienie. Poprzednio mówiłem w tym właśnie kontekście na co P_iter się obruszył - chyba niepotrzebnie ;-)
MarcinK
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 06:07

Post autor: MarcinK »

Generalnie myślę o long shot, na razie tylko w 223 więc raczej nie na poważnie, raczej jako fun + doskonalenie swojego strzeleckiego warsztatu.

Wiem, że żeby kupić dobrze wcale nie trzeba kupić drogo, choć czasami bądź co bądź trzeba. :mrgreen:

Chciałbym w mojej przyszłej elaboracji kłaść dużą uwagę na jakość i precyzję i nie chciałbym się irytować, że z powodu słabej prasy nie mogę uzyskać satysfakcjonującej powtarzalności.
alta32
Posty: 133
Rejestracja: środa, 30 listopada 2016, 21:57
Lokalizacja: Norge

Post autor: alta32 »

Witam wujko ma racje ,ja np uzywam pras lee ale mam dla nich odpowiednie zadania w mojej elaboracji (tak to sobie wymyslilem i dziala) na lee pro 1000 robie 9mm luger,na pojedynce lee relader (za jakies 200 zl) usuwam splonki i fornat w 223 R. jak dotad jestem zadowolony,do "LS" na kalibry 308w,300wm,i 338 uzywam Reddinga Big Bossa (kosztuje chyba w granicach 1000 zl) i wedlug mnie wspanialej prasy redding T7 (ktora moze kosztuje duzo wiecej ale jest tego warta )pozwala robic 2 kalibry Lub 3 na jednej glowicy.
MarcinK
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 06:07

Post autor: MarcinK »

No hej,

na pewno nie chcę prasy obrotowej. Nie chodzi mi o ilość lub inaczej - mam czas :mrgreen:
alta32
Posty: 133
Rejestracja: środa, 30 listopada 2016, 21:57
Lokalizacja: Norge

Post autor: alta32 »

Marcinek K jesli myslisz o prasie T7 to nie klasyczna obrotowka (na ilosc) poczytaj a moze ja docenisz
specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Post autor: specmisiek »

T 7 to wysoka liga..Ja kupiłem w tej cenie 2 prasy Lee...Tylko nie jakiś aluminiowy szajs a Classic Cast i Brentch Lock...Jedna ma tuleje wymienne a do drugiej zamontowałem tuleje z Hornady...Bardzo praktycznie i niedrogo.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Na egun'ie roi sie od pras,

osobscie olecam cos ciezkiego - Rock Chucker, zwroc uwage aby w komplecie bya " miseczka " do wylapywania splonek bo nie kazdy to razem z prasa oferuje

:wink:
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Osobiście używam prasy Forster Co-Ax i jestem z nie bardzo zadowolony. Faktem jest, ze nie jest najtańsza, ale przeliczyłem sobie jej koszt na lata użytkowania (założyłem 20), i w porównaniu z podobnym przeliczeniem dla jakiejś innej, tańszej, różnica jest niewielka... :lol: Zanim posiadałem Co-Ax uczyłem się na Big Boss i T7 kolegi. Obie były bardzo OK, ale jednak wziąłem Co-Ax i nie żałuję. Zdecydowała dla mnie możliwość szybkiej wymiany matryc bez potrzeby ich ponownego ustawiania. To miałbym co prawda również, w pewnym sensie w T7, ale rozwiązanie Forster-a bardziej do mnie przemawia.
Co do: "ale on strzela na LS": tak, ale jak przes... :wink: :lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

MarcinK pisze:Chciałbym rzucić trochę światła na cel w jakim napisałem temat.

O elaboracji myślę od kilku miesięcy, a od kilku tygodni intensywnie przeszukuję forum i youtube w celu zdobycia podstawowych informacji.

Tak to już jest że na takich panelach dyskusyjnych, w sumie w gronie stosunkowo niewielkim, w którym często spotykamy się później na konkursach ludzie sobie pomagają.

Prawda jest niestety taka, że ile wątków - tyle opinii, niestety w większości subiektywnych, które można podsumować tak - ta prasa jest najlepsza, bo.... ....taką mam.
siłą rzeczy każdy pisze o tym co zna, widział, dotknął, używał
MarcinK pisze: Poszukują urządzenia które spełni moje oczekiwania pod względem finansowym i da możliwość elaborowania w celu o którym pisałem w pierwszym poście.

Rejestrując się tu liczę na fachową pomoc w doborze prasy popartą obiektywną oceną.
czyli potrzebujesz dobrego testu konsumenckiego, obiektywnie wykonanego dla wielu pras
niestety czegoś takiego ja nie znalazłem,
MarcinK pisze: Czy ktoś z Was potrafi mi powiedzieć z jakiego materiału jest konkretnie zrobiony odlew Lee Classic Cast, a z jakiego RCBS Rock Chucker lub Redding Big Boss?

Jaką twardość posiadają trzpienie tych pras?
w jakiej skali sobie kolega życzy ? Brinella, Rockwella czy może Vickersa ? :-)
MarcinK pisze: Czy trzpień jest tulejowany, czy porusza się bezpośrednio w odlewie?

Jaka jest wytrzymałość w/w pras (ile sztuk wyelaboruję i nastąpi amen) ,
czyli testy wytrzymałościowe aż do zniszczenia prasy ... wyższa szkoła jazdy
MarcinK pisze: jak z luzami trzpienia w stanie fabrycznym, które urządzenia pod tym kątem spełniają oczekiwania? Czy luz osiowy trzpienia ma wpływ na jakość elaboracji?
"eksperyment myślowy" podpowiada że luz osiowy może mieć wpływ np na osiowość osadzenia pocisku
jak duży wpływ ? to już niestety wymagałoby eksperymentów empirycznych
MarcinK pisze: Z góry dzięki za poświęcony czas na odpowiedź.
WYbór nie jest łatwy i rzeczywiście brakuje jakiegoś obiektywnego testu - też bym z dużą ciekawością coś takiego przeczytał.
Obawiam się jednak że w Polsce, czegoś takiego raczej nie ma szans przeprowadzić - bo kto by miał to zrobić ....

Co gorsza nawet za wielką wodą, gdzie temat jest dużo popularniejszy, jest wielu strzelających, elaborujących, mają nawet czasopisma poświęcone tematowi też nie widziałem takiego naprawdę obiektywnego i profesjonalnie przeprowadzonego szczegółowego testu porównawczego kilku pras (tego samego rodzaju) różnych producentów
Są jakieś próby takich porównań, ale zrobione bardzo pobieżnie, po łebkach, bez tak szczegółowych testów i informacji jakie proponujesz
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

To może inaczej. Kto z ręką na sercu może powiedzieć że ma tylko jedną prasę i kolejna jest mu nie potrzebna?
Znaczy, kup LEE typu O, Jak nie spełni oczekiwań to będzie do wybijania spłonek. Zdobyte na niej doświadczenie sprecyzuje twoje potrzeby i oczekiwania przy kupnie kolejnej.
Wojtek
MarcinK
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 06:07

Post autor: MarcinK »

Kupić jedną za 800 żeby kupić drugą za 1000?

Merytorycznie nie uzasadnione :)
MarcinK
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 06:07

Post autor: MarcinK »

Wydumałem że chyba jednak Lee Classic będzie na początek OK, jako że patrząc prawdzie w oczy większość elaboracji będzie używana w łowiectwie. A jak się nie spodoba to po zamortyzowaniu zakupu będzie decyzja o kolejnej.
specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Post autor: specmisiek »

Lee Classics Cast. Porządna prasa. Tańsza znacząco od Big Boss II a czy znacząco gorsza? Nie sądzę..O ile w ogóle...Made in USA ...Chyba że czerwony kolor nie odpowiada...
MarcinK
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 06:07

Post autor: MarcinK »

Zawsze można stuningować u dobrego slusarza :)
epaa
Posty: 124
Rejestracja: piątek, 04 kwietnia 2014, 13:55

Post autor: epaa »

Najtańsza prasa "O"

http://parabellum.pl/elaboracja-amunicj ... enger.html

223 REM łuski po broni automatycznej, z wgnieceniami, matryce redding,
na 100m
Obrazek
i na 300 m
Obrazek

Na History Arms z 30-06 też poszło ok matryce LEE najtańsze!
( tu się strzela z otwartych do pistoletowej na 100m i pistolet szybki na 300m, podparcie tylko w przodu na worku, karabin w wieku 99 lat, byłem w gronie 6 osób z wynikami 172-177 bo kolega 183 można powiedzieć że nam uciekł)
Walles13
Posty: 67
Rejestracja: niedziela, 11 grudnia 2016, 14:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Walles13 »

Witam.Ma może ktoś prasę RCBS Pro Chucker 7 lub RCBS Pro 2000 i może coś o nich napisać?
MarcinK
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 06:07

Post autor: MarcinK »

No i tak mi namieszaliście w moim małym mózgu, że mam w nim ostatnio Reddinga.

Tylko no właśnie - Boss, Big Boss czy Big Boss 2? Przypominam 30-06 i 223.

Pomóżcie jeszcze, proszę.

A na razie robię mokry trumbler. :mrgreen:
specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Post autor: specmisiek »

Big Boss II ma lepszy system wyłapywania spłonek. Podobny jest w Lee Classic Cast... I tą prasę też można śmiało polecić. Zero aluminium. Stal szynowa. Solidna konstrukcja. Znacznie tańsza od BB II i robiona w USA, w przeciwieństwie do pras Reddinga które teraz chyba odlewają w Chinach...
MarcinK
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 06:07

Post autor: MarcinK »

Żeby nie było że zaspałem, rama pod trumbler stoi. Łożyska samostawne osadzone razem z rolkami. Do rozwiązania przeniesienie napędu. Idę w łańcuchowe, poszukiwania zgruzowanego rometa w trakcie :D
ODPOWIEDZ