Czysty otwór w tarczy

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

yurass
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 09 lutego 2016, 11:28

Czysty otwór w tarczy

Post autor: yurass »

Strzelam ja sobie moją amunicją 9mm 124gFMJ z prochu LovexS020 z naważką 5g spłonki Fiocchi) i wszystko jest ładnie i pięknie. Aż tu nagle przy ostatnim strzale ogień z komory przy wyrzucaniu łuski + zacięcie fajka. Oprócz tego w tarczy dziurka czyściutka, bez brudnej obwódki jak to normalnie bywa.
Zgłupiałem. Co jest? Poproszę o podpowiedzi.
epaa
Posty: 124
Rejestracja: piątek, 04 kwietnia 2014, 13:55

Post autor: epaa »

Brudna obwódka to jest dlatego że pocisk pcha się przez brudną lufę po poprzednim strzale. Sprawdź pierwszy strzał po bardzo dobrym czyszczeniu ( nie przetarciu lufy)- dziura jest bez osmalenia.

U Ciebie był ewidentnie cud. Lufa oczyściła się w czasie strzelania stąd czysta przestrzelina. A ten ogień i fajka towarzyszyły temu niezwykłemu zdarzeniu.

A poważnie, ogień to leci z komory jak łuska się nie doszczelni ( rozedmie w komorze) bo jest za małe ciśnienie. A jak za małe ciśnienie to i mała prędkość zatem i kiepskie przeładowanie i fajka.

Próbując połączyć oba zjawiska powiedziałbym że pocisk podkalibrowy, stąd nie zgarnął syfu z lufy i nie dał dobrego ciśnienia, ale to wydumana teoria, a na 25 m mógłby nie dolecieć do tarczy.

Podaj jak robisz amunicję, prasa, ważenie, pociski itd.
yurass
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 09 lutego 2016, 11:28

Post autor: yurass »

To nie cud 😀 Jakoś to można pewnie wyjaśnić. Strzelanie było na ok 10m. Pociski DMA Zrobiłem i wystrzelalem już kilka tysięcy i żadnego problemu. Elaboruje dość automatycznie na Dillon 1050. Może z powodu ilości i szybkości nie zauważyłem i trafila się jakaś inna łuska (makarow czy coś podobnego) tylko nie wiem czy dało by to takie efekty. Nie wyjaśnia to też czystego otworu w tarczy.
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Jak byś podniósł łuskę od tego pocisku, to z dużą dozą prawdopodobieństwa miałbyś odpowiedź.
Oczekujesz na podpowiedzi a danych na temat broni brak.
Byłem świadkiem strzału z 9 Para, kiedy to część łuski zaciśnięta na pocisku, poleciała do tarczy razem z nim, pocisk TMJ (platerowany), otwór jaki zostawił wyglądał jak po WC.
Wniosek był taki, zmęczona łuska, głęboki krimp, mocno eksploatowana lufa z gwintem poligonalnym.
ODPOWIEDZ