Problemy z optyką na STGW 57

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

LU dobrze prawi, na moje oko to jest karabin wsparcia. Nie dość że nie musi być tak precyzyjny jak karabin wyborowy to jeszcze musi być stosunkowo tani w produkcji. Niestety tego nie przeskoczysz. Skupienie jakie pokazałeś wg mnie jest wystarczające jak na broń tego typu. Dobieraniem amunicji może trochę poprawisz jeszcze wyniki ale jak dla mnie to jednej dziurki nie będzie. Nie po to armia wydaje kasę na TRG czy inne cuda techniki żeby tylko brać łapówki na przetargach ;). Wojsko biegało by ze sprzętem jak Twój (miałoby takie wash&go dla zwiadowcy i szturmowca) ,a kasę by sobie podzieliło na wypłaty :)
Awatar użytkownika
XTom
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 28 sierpnia 2010, 22:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: XTom »

Jeżeli chodzi o koszty produkcji to stgw 57 był najdroższym assault riffle w historii. Ar 15 natomiast pokazuje, że karabin szturmowy może być bronią całkiem precyzyjną, nie mówiąc o wyborowej. Norma wojskowa dla SWD to 8cm na 100m z amunicji snajperskiej i chyba 10 czy 12cm, dla łps. Różnice były w zależności od skoku gwinty 320 czy 240 mm, ale jak pamiętam 8cm był dla optymalnego wariantu pocisku i skoku. Tzn nie mógł przekraczać 8cm bo wtedy do rusznikarza trafiał.

Nie śmiem oczekiwać wyników benchrestowych, ale chciałbym wykrzesać ile się da z tej broni. A potem po głowie chodzi mi modyfikacja, benchrestowa lufa, albo w ogóle zakup SAR M57 ze schwaben arms. Pewno wygląda na dziwactwo, ale po prostu ta broń mi się podoba jeszcze bardziej od tigr/swd. Ot ułańska fantazja :)

Dodatkowo w tym konkretnym karabinie praca automatyki zaczyna się już po opuszczeniu lufy przez pocisk, co jak na automat powinno dawać potencjał celności równy czterotaktowi. Sztywność konstrukcji jest o niebo większa jak SWD. Do tego dołożyć precyzyjną komorę i lufę i powinien naprawdę dobrze strzelać.

Nawiasem, ciekawą informacje znalazłem o SWD. W jednej w nowszych modyfikacji SWD w kal. 9.3x64, zmieniono regulator gazowy, tak, że można było odciąć zupełnie dopływ gazów z lufy co miało poprawić celność pojedynczego strzału, kosztem braku automatycznego przeładowania oczywiście. Natomiast pozostał problem sztywności i wątpliwego bocznego montażu. STGW jest tego pozbawiony :)

Co do wash&go, jest taki jeden krabin uniwersalny, niestety nie pamiętam nazwy. 3 w 1. Generalnie, broń szturmowa, karabin snajperski i RKM w jednym. Gruba lufa, automatyka zdaje się delayed blowback czyli jak stgw 57 plus możliwość podpięcia taśmy z amunicją. W razie czego mogę poszukać, chyba w książce broń strzelecka lat 80-tych jest opisany.
(o i znalazłem HK G8, dodatkowo do w/w posiada łatwo wymienialne lufy, waga 8.15kg - oby mi kiedyś w łapska wpadł :) )

A poniżej żywy dowód, że nie tylko ja mam dziwne pomysły, znalazłem tydzień temu w necie:
Obrazek

I jeszcze ciekawy tuning w wykonaniu szwajcarskiego rusznikarza:
Obrazek
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Kolego XTom
Zamówiłem przed chwilą trochę amunicji prvi partisan fmj i sp, na próbę. Z prvi bedzi mi łatwiej rozebrać nabój i zacząć zabawę w naważki prochu i składanie, bo kule nie są zaciskane w łusce jak w gp11.
Jeżeli chcesz poprawić skupienia to zacznij elaborować.

Po lewej stronie na górze jest taki ładny napis.
''FORUM ELABORACJI"
Elaboracja nie polega na kupowaniu gównianych kulek i ich przerabianiu. To może się żle skończyć.
Nikt nie wie co tam jest za proch i nie ma do tego tabel.Sypniesz za dużo i nieszczęście gotowe. [-X
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

Spotkalem sie z tym karabinem w Belgii na zawodach juz kilka razy. Jest to ciekawy eksponat z duzym faktorem radosci dla kolekcionerow. Mimo tego, ze wlasciciel byl doswiadczonym strzelecem i w elaboracji moglby byc dla wielu przykladem, takze nie byl w stanie z tego sprzetu wykrzesac wynikow zblizonych do "normalnej" broni nawet o sredniej celnosci.
Jak juz zauwazyl kolega z postu wyzej. To nie jest karabin do strzelania precyzyjnego.
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Tomek nie rób śmietnika na forum. Są różne działy o różnej tematyce. Kwestia czy spać z Bronią w hotelu czy w samochodzie czy ją wypożyczyć policjantom wykracza poza ramy działu "optyka".
Przenoszę to do "Sprawy różne, nie całkiem w temacie".
Awatar użytkownika
XTom
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 28 sierpnia 2010, 22:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: XTom »

Przepraszam. Będę grzeczny :)
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Bardzo mnie to cieszy :wink:
ODPOWIEDZ