Tumbler DIY

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Tumbler DIY

Post autor: Chochla »

Zabieram sie za montaz tumblera mokrego. Planuje przenosic obroty silnika bezposrednio na beben (bez uzycia walka napedowego). Plan na dzien dzisiejszy to zastosowanie silnika do wycieraczek plus regulator obrotow. Orientujecie sie czy te silniki maja wystarczajaca moc, zeby dzialac w takim ukladzie? Beben to mufa kanalizacyjna fi200 (zakladam czyszczenie jednorazowo okolo 500 dziewiatek). Ma ktos jakies doswiadczenia z zastosowania takiego ustrojstwa?
Awatar użytkownika
Bizon
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 08 listopada 2011, 22:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Bizon »

Przerabiałem to samo. Silnik od wycieraczek ma za małą moc i strasznie się grzał. Stanęło na silniku od miksera bepośrednio połączonego z wałkiem fi40mm.
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

Dzieki za szybka odpowiedz.
Rozumiem, ze silnik od miksera z odzysku?
Jaka moc?
Awatar użytkownika
Bizon
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 08 listopada 2011, 22:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Bizon »

Przez pośpiech popełniłem gafę. Użyłem silnika od maszynki do mielenia mięsa
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

Jakiej mocy?
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Silnik od wycieraczek jest bardzo dobry. Przez ładnych parę lat pracowała u mię mufa 160 wprost na osi silnika od wycieraczek z Malca. W końcu padł przez wytarcie lameli wirnika, silnik był stary z złomowiska i jak sądzę przeżył samochodu za nim do mnie trafił. Teraz mam tego samego typu ale większy, od podajnika drutu z spawarki. Też z odzysku. Przestał działać w podajniku to wymienili na nowy. Ja wymieniłem w nim szczotki i tyle, komutator jest jak nowy pomimo kilku lat pracy w spawarce na produkcji w akordzie ( znaczy lekko nie miał).
Wojtek
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Bezpośrednie przeniesienie obrotów z silnika na mufę to prostota konstrukcji (wystarczy dodać 4 kółka od deskorolki) ale trzeba pamiętać, że mufa fi 160mm to pojemność ok. 3,5L ale fi 200mm to już ok. 7L.
Przy planowanym załadunku ok. 500 łusek 9mm to ok. 2kg a do tego wsad nierdzewny pewnie ze 4 do 5 kg i jeszcze woda (i ciężar bębna) czyli w sumie będzie ponad 10kg.
Żeby silnik to uciągnął to musi mieć sporą moc i dobrą przekładnię. Na szczęście silniki od wycieraczek też są różnej mocy i można poeksperymentować.
Może jednak rozważ projekt z wałkiem napędowym na łożyskach?
Do tego, do silnika od wycieraczek musisz mieć wydajny zasilacz na 12V a nie są one zbyt tanie (chyba, że taki już masz).
Czy nie lepiej zainwestować w silnik na 230V?
Pozdrawiam, Tomek
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Post autor: xxxam »

https://youtu.be/8Fdxwqek3QE

Moja zmota :-)

Silnik od wycieraczek, zasilacz atx, chłodzenie silnika wentylator z karty graf albo procesora również zasilony z atxa.
Wiadro i kółka do mebli z casto
Reszta cześci znaleziona w garażu.

Polecam materiał ładowac do mniejszego wiaderka (u mnie 5l) szczelnie zamykac i dopiero do bębna blokując gąbką lub czyms innym - zero przecieków.

Ładuje 1.5 kg satelitek 2x3mm i około 300 łusek 9mm (wejdzie więcej ale szkoda przeciążać). Po godzinie są jak nowe. Suszę od jutra w suszarce do grzybów, do tej pory na sloneczku :-)
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

temat był juz wiele razy omawiany, Ja uzywam maszynki do miesa jaga silnik przekładnia wszystko juz jest + regulacja obrotow płynna. Jako regulatora jak potrzeba mozna uzyc sciemniacza do lamp
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

U mnie mufa 160 pracowała na osi silnika bez podparcia, pod kątem aby się ładnie przesypywało, sypałem po 150 38 Special. Taki silnik z podpartą mufą będzie mieć zdecydowanie łatwiej. Mufa 200 i 500 9 nie powinno stanowić problemu. Jako sterowanie/zasilanie używałem prostownika do ładowania akumulatorów z płynną regulacją, obecnie zasilacz od kolejki, produkcji DDR :D
Wojtek
JJacek
Posty: 232
Rejestracja: niedziela, 12 lipca 2015, 07:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JJacek »

Ja do napędu użyłem starej wkrętarki . Kupiłem ją za 20 zł na rynku ( bez akumulatora ) , bęben leży na 2 ośkach ze starej drukarki . Zasilanie- prostownik do ładowania akumulatorów . Całośc prosta jak konstrukcja cepa , a co ważne tania i działa . Żeby kulki przesypywały się w bębnie wkleiłem do niego pocięty na krótkie kawałki stary pasek klinowy od pralki . Użyłem do tego kleju do montażu szyb samochodowych (akurat taki miałem ) . Postaram się jutro wstawic parę zdjęc .
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Do przeniesienia napędu użyłem przekładni ślimakowej. Nawet mały silniczek od pompy wody z pralki daje radę i redukcja obrotów też załatwiona.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Post autor: Chochla »

piotrpawel1 pisze:Ja uzywam maszynki do miesa jaga
Poszukalem na szybko i widze duzy potencjal w tym sprzecie :)
Powiedz mi tylko jak z temperatura. Silnik widze ma niecale 150W i zalecenie pracy nie dluzej niz 10m. Nie przegrzewa Ci sie to ustrojstwo? Jaki masz beben i wage wsadu po calosci?
JJacek
Posty: 232
Rejestracja: niedziela, 12 lipca 2015, 07:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JJacek »

Obiecane zdjęcia .
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

"JJacek"



Pochwała za pomysłowość i prostote... =D> =D> =D>
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

To jest słuszne podejście. Jak działa i jest tanie to znaczy że dobre. Należy budować z tego co kto pod ręką.
Wojtek
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

Odpowiadam
Silnik w maszynce ma fabrycznie wentylatorek chłodzacy, ja nastawiam na 1,5 h mufa 160mm a wchodzi ok.80-100 łusek 30-06 . Obudowa jagi jest ciepła nie goraca zero jakis zapachow z silnika. Robie tak juz od ok 3 lat a strzelam sporo. Naprawde polecam ten zestaw . Na forum znajdziesz zdiecia w poprzednich postach tego zestawu, waga 2,6kg wsadu+ łuski+ 1,3l płynu troche to wazy . Jaga to sprzet zrobiony za komuny a nie obecna produkcja wytrzyma napewno a uzywany kosztuje max 50zł
Piotr
ODPOWIEDZ