Obejmy OPTILOCK

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Obejmy OPTILOCK

Post autor: goostav »

Witam, czy ktoś ma wiedzę czy można i ew. jak należy splanować obejmę OPTILOCK by uzyskać skos np. 20MOA. Gdzieś czytałem, że to da się zrobić bo wkładki kompensują różnicę w wysokościach. Pozdrawiam.
Goostav
mariusz
Posty: 37
Rejestracja: niedziela, 01 listopada 2009, 10:01

Post autor: mariusz »

Można. Planujesz przednią.. - musisz zmierzyć rozstaw obejmy- oś/oś - i policzyć ile zebrać spod podstawy przedniej obejmy - jeśli montaż jest dwuczęściowy.
Jeśli jest to 'jednoczęściowy' to możesz planować bazę ale IMO to 'gorsze' rozwiązanie.
Jeśli obejmy są niskie warto rozważyć planowanie bazy przedniej obejmy.
Składasz montujesz celownik - wkładki zrekompensują nie osiowość.
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Lepiej pod tylną bazę dobierz odpowiedniej grubości podkładkę,koniecznie dłuższą śrubę trzeba wówczas zastosować.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Czyli generalnie można i to najważniejsze. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że skos musi być dobrany do rozstawu. Zastanawiałem się właśnie, czy nie lepiej splanować przednią bazę. No generalnie temat do przemyślenia i robota dla ślusarza. Nie wiecie, czy pierścienie skompensują 20 MOA? Temat z podkładką pod tył też ciekawy. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 sierpnia 2016, 20:34 przez goostav, łącznie zmieniany 1 raz.
Goostav
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Są również szanse, że bawiąc się w ten sposób bez dotarcia/rozwiercenia obejm w środku, będziesz miał podrapany albo zagnieciony tubus lunety.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Akraw pisze:Są również szanse, że bawiąc się w ten sposób bez dotarcia/rozwiercenia obejm w środku, będziesz miał podrapany albo zagnieciony tubus lunety.
Wtedy cała idea-operacja była by pozbawiona sensu. Do jakiegoś zakresu bez wątpienia można to zrobić bo pierścienie się ustawiają do tubusu.
Goostav
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Jezeli sa wkładki samonastawne to tak, jest pewien zakres skosu, ktory da sie kompensowac, ale jeżeli obejmy sa "sztywne" to nic się nie ugnie i krawedzie obejm będą gnieść na krawędziach po tubusie lunety.
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

Podkładka pod tył załatwia sprawę. Mam tak zrobione i od paru lat trzyma jak trzeba.
Wkładki/pierścienie samoregulujące się w obejmach spokojnie pozwalają to zrobić bez obaw o optykę.
Podkładka eliminuje ryzyko błędy przy planowaniu i gwarantuje odwracalność procesu :-)
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Dzięki za podpowiedz, na pewno skorzystam z rad. Może mógłbyć podać jaką masz grubość podkładki, jakieś zdjęcie?
Goostav
mkowalczuk
Posty: 189
Rejestracja: wtorek, 01 listopada 2011, 13:11
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: mkowalczuk »

Bardzo proszę.
Grubości nie jestem w stanie Ci dziś podać. To był efekt iluś eksperymentów. Eksperymentowałem z blaszką z puszek po napojach, żyletką, z listkami szczelinomierza. Z całą pewnością poniżej 1 mm.
Obrazek
sztucer
Posty: 30
Rejestracja: sobota, 12 grudnia 2009, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sztucer »

Na długości 10 cm pomiędzy obejmami podkładka 0,5 mm powinna załatwić sprawę ok. 20MOA
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Dzięki wielkie. Z matematyki wychodzi, że jeśli chcę uzyskać 20MOA, a rozstaw jest np. 170 mm to będzie tg0.33 x 170 mm=0,98 mm. Ale dzięki za fotę, chciałem zobaczyć jak to wygląda.

pozdrawiam.
Goostav
Tomasz64
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2012, 12:14
Lokalizacja: śląskie

Post autor: Tomasz64 »

Karta kredytowa najlepiej czarna, ewentualnie platynowa. Jak takich brak to z Almy lub innego marketu.
Pozdrawiam Tomek
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

Witam
Mam juz obejmę frezowaną 1 szt 0k.0,8mm ale fi 1 cal jak potrzebujesz napisz napewno sie dogadamy . Mam tez baze frezowana o ok 0,8mm chyba przednia był to komplet z sztucera ktory kupiłem montując na przemian baze frezowana i frezowana obejme na drugiej bazie skos = 0 SAKO
Piotr
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Dzięki, mam kpl. montaż na 30mm.
Goostav
ODPOWIEDZ