Balistyka - .357mag i .38spec

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Tom S
Posty: 35
Rejestracja: piątek, 08 lipca 2016, 02:15
Lokalizacja: Warszawa

Balistyka - .357mag i .38spec

Post autor: Tom S »

Dzień dobry :) (to mój pierwszy wpis)

Jeszcze nie elaboruję, mam problem bardziej prozaicznej natury a zakładam, że znacie się na balistyce lepiej, niż strzelcy nie elaborujący :)

Potrzebuję pomocy, wyjaśnienia.

Problem dotyczy dwóch broni krótkich (z nimi mam styczność, może jest to bardziej powszechne):
rewolweru Ruger NMB single action z lufą 7,5"
oraz pistoletu Uberti Rolling Block z lufą 9,5"

(realnie lufa Uberti jest dłuższa od Rugera o około 9 mm licząc od kryzy łuski).

Strzelając w zakresie odległości 15 - 25 metrów
pociski z .357 Mag trafiają około 17 cm NIŻEJ niż .38 Spec. dla Rugera, natomiast dla Uberti różnica jest jakby jeszcze większa.

Spust Rugera jest dość twardy, Uberti znacznie delikatniejszy.

Waga Rugera niemal 1500 g, Uberti coś koło 1200 g.

Sprawdzałem różną amunicję.
Skupienia dla dwóch wersji .357 są blisko siebie,
skupienia dla pięciu wersji .38 też są blisko siebie.
Ale .38 trafiają zdecydowanie wyżej.

Zdecydowaną większość strzałów testowych dla tego zjawiska oddałem siedząc i z rękoma opartymi o stół aby zminimalizować błąd strzelca.

Wagi pocisków są zbliżone - między 9,6 a 10,25 g dla obu "mocy".

Jakieś pomysły?
Po pierwsze poszukuję wyjaśnienia przyczyny tego zjawiska
ale także porady, czy da się ten efekt zminimalizować inaczej, niż zmianą nastaw celowników lub punktów celowania dla obu broni.

Zamierzam elaborować, zatem konkretne propozycje idące w tym kierunku też chętnie przeczytam :)
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Lzejszy pocisk ma wieksza predkosc wylotowa ,a wiec i mniejszy opad.
Podaj ktore masz lzejsze ,w greinach.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Kolego
Pamiętaj że balistyka to ... ,,kapryśna kochanka" . Czasem jedna lufa lubi konkretne pociski a inna nie. No i trajektoria pocisku to taka parabola. Nie wiesz czy masz ŚPT ustawione na wznoszeniu czy na opadzie pocisku. Następną sprawa to wibracje lufy. Inne ciśnienia powodują inne częstotliwości drgań lufy. Poczytaj o tym. No i oczywiście to co powiedział Bready też ma wielkie ( jak nie najistotniejsze ) znaczenie w Twoim pytaniu. Uwierz mi że tu jest tak wiele zmiennych że ciężko tak coś powiedzieć bez kilku testów na strzelnicy
No i oczywiście można to zniwelować ale koszt był by liczony w ..... milionach euro. Co mam na myśli. Metodą prób i błędów można dobrać tak : długość lufy, naważkę prochową , gramaturę pocisku, twardość pocisku. To można od biedy dobrać ale jeszcze jest: temperatura w dniu strzelania, ciśnienie, wilgotność i takie tam Mając pieniądze na testy tych kombinacji może uda Ci się zrównać balistykę kilku pocisków na kilku dystansach. Ja uważam że jest to prawie nie możliwe ale może mając te miliony udało by się to osiągnąć. Mnie na to nie stać
Pozdrawiam Snipper
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

@Tom
Jak już na FB pisałem: elaboracja z różnymi nawazkami i jest spora szansa, ze na jednym dystansie dopasujesz punkt trafienia. Obejdzie się bez milionów... Więcej niż jeden dystans raczej nie uzyskasz i tutaj nawet miliony Tobie nie pomogą... :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Wozzi
Tak właśnie. Na jednym dystansie to jest prosta sprawa. Ja tylko pokazałem że przy kilku kalibrach i kilku dystansach to pochłonie miliony .Chodziło mi o pokazanie jak wiele zmiennych ma na to wpływ. Wg. mnie to możliwe ( wielce prawdopodobne choć nie oczywiste ) pod warunkiem nie ograniczonych funduszy.
Snipper
Tom S
Posty: 35
Rejestracja: piątek, 08 lipca 2016, 02:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tom S »

OK :) Zostawmy sprawę zrównania "balistyki", wiem o co Wam chodzi.

Poprosiłbym zatem o komentarz do moich przemyśleń na temat różnic w PT względem PC dla obu kalibrów. Obserwowałem pewną ilość filmów w bardzo zwolnionym tempie i oto co proponuję:

Efekt odrzutu występuje teoretycznie od momentu zainicjowania wybuchu. W broni typu rewolwer czy pistolet jednostrzałowy (generalnie bez ruchomego zamka, który bierze na siebie sporą część energii zanim przejdzie ona na nadgarstek i lufę) reakcja (odrzut) jest natychmiastowa i obserwowalna zanim pocisk opuści lufę. Z powodu sporej odległości osi lufy od dłoni efekt podrzutu jest większy niż w "normalnych" pistoletach samopowtarzalnych.

Zatem lufa schodzi z linii celowania ku górze jeszcze zanim pocisk opuści lufę.

I tu liczy się czas. Im dłużej tym większy kąt. Ponieważ lufa jest długa (wyraźnie dłuższa niż w "normalnym" pistolecie samopowtarzalnym) to czas się wydłuża a tym samym kąt, o który podniesie się lufa.

Zmiana mocy z 357mag na 38spec powoduje spowolnienie pocisku a tym samym zwiększenie czasu jego podróży przez lufę i zwiększenie różnicy kątowej między PC a PT.

W obu jednostkach lufy są bardzo masywne. Nie jestem przekonany, że wibracje samej lufy mogą mieć aż tak wyraźny wpływ na PT. Ale to tylko odczucie.

Jest jeszcze jedna zmienna: z pomiarów suwmiarką średnic wyjściowych obu luf wynika, że w Uberti jest ciut ciaśniejsza. Moim zdaniem ciaśniejsza lufa zwiększa opór przesuwu pocisku i tym samym przedłuża czas podróży przez lufę. Stąd większa różnica w Uberti dla obu kalibrów niż w Rugerze.

Oczywiście mówimy o milisekundach i różnicy w odchyleniu lufy o ok. 0,6 stopnia kątowego.
Dodatkowa informacja dla Uberti: stosowałem "najniższą" nastawę szczerbinki i porównując linię celowania do tego, co widać przez otwór lufy wydaje się, że są to linie równoległe. Tym bardziej dziwi mnie, że aż tak dużo wyżej wypada PT w stosunku do PC.

Czy mam rację tak to analizując?
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Bez porownania balistyki cala dyskusja jest o niczym.
Trzeba zrobic amunicja na tym samym pocisku w obydwu kalibrach ,load na pograniczu zoltego i fioletowego w QL i wtedy porownywac.
A jezeli nie ,to porownujmy przynajmniej pociski o tej samej masie i zmierzona predkosc wylotowa.
Moze sie okazac ze pociski o tej samej masie .357mag niektorych producentow lataja wolniej niz .38spl innych.
Pozdrawiam Bready
adam531
Posty: 123
Rejestracja: sobota, 01 listopada 2014, 16:02

Post autor: adam531 »

@Tom_S Bready dobrze mówi, bez dokładnego porównania balistyki to jest tylko wróżenie z fusów.

Natomiast co do twojego rozumowania to obawiam się że jest błędne. Czas podróży wolniejszego pocisku przez lufę jest rzeczywiście dłuższy niż szybszego, ale i siła jest odpowiednio mniejsza. Razem te dwa efekty się całkowicie znoszą, wynika to z zasady zachowania pędu i równania ruchu. Rozpisz sobie taki prosty układ równań, sam się przekonasz.

Efekt o którym piszesz rzeczywiście ma miejsce, ale tylko wtedy kiedy jest różnica mas pocisków. Czyli ciężkie i wolniejsze pociski rzeczywiście na małych odległościach mogą uderzać wyżej niż lekkie i szybkie, chociaż odrzut odczuwany przez strzelca w pierwszym przypadku może być mniejszy. To też wynika z zasady zachowania pędu i równania ruchu. I oczywiście tak jak napisałeś w znacznie większym stopniu dotyczy to rewolwerów i pistoletów jednostrzałowych (takich jak Twój Uberti) niż samopowtarzalnych, w których do momentu opuszczenia lufy przez pocisk odrzut oddziałuje na Twoją rękę tylko przez sprężynę powrotną i tarcie zamka o szyny w szkielecie.
nosu
Posty: 106
Rejestracja: czwartek, 27 października 2011, 21:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: nosu »

Pociski o tym samym ciężarze i wyższej prędkości początkowej układają się niżej , zjawisko podrzutu i odrzutu.
Wybuch w lufie? Nie miałbyś co zbierać.
ODPOWIEDZ