Sierra 30-06 SPRN

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wieslaw
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 15 sierpnia 2015, 20:57

Sierra 30-06 SPRN

Post autor: wieslaw »

Koledzy nie wiem czy trochę nie za szybkie. Mój QL pokazuje 800m/s przy wylocie pocisk Sierra 30-06 SPRN 180g. Może ktoś ma tabelę z prędkościami dla tego pocisku . Nie wiem jaka jest fabryczna. Przy tej naważce najlepsze skupienie . Proszę o porady.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Jezeli nie ma oznak nadcisnienia i w QL nie wszedles na czerwone pole to wszystko ok.
Pomijajac fakt ze nie ma takiego pocisku ,albo to SP ,albo RN ,i predkosc wolal bym w fps.
Pozdrawiam Bready
wieslaw
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 15 sierpnia 2015, 20:57

Post autor: wieslaw »

Sierra SP RN
wieslaw
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 15 sierpnia 2015, 20:57

Post autor: wieslaw »

Kolego może mi pomożesz zadałem pytanie czy lufę mierzymy z komorą czy bez nie mam odpowiedzi. Odnośnie sierry wydaje mi się że 800 m/s przy opuszczaniu lufy przez ten pocisk to trochę za szybko. Ciekawy jestwm jaka jest przy fabrycznej amunicji ale nie potrafę tego poszukać.
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

QL "nazywa" ten pocisk jako SPRN , Sierra w katalogach i nie tylko prawidłowo określa jako RN.
kol. Wiesław 800m/s przy V0 to nie jest bardzo "za szybko", problem to zbyt mocno ekspandujący pocisk przy tej i wyższej prędkości.Dla Męgi ok ale Sierra jest bardziej "miękka".
Z moich informacji wynika ze długość lufy mierzymy z komorą nabojową (spotkałem sie tez z inną formułą długości lufy.)
Pozdrawiam Janusz
wieslaw
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 15 sierpnia 2015, 20:57

Post autor: wieslaw »

I tu mamy problem czy zostawić to 880m/s czy szukać mniejszej ta naważka daje dobre skupienie
ArH
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 05 stycznia 2015, 23:30
Lokalizacja: W-wa

Post autor: ArH »

Cześć,
tak jak pisze kolega Bready - jeśli się nie świecisz to bez znaczenia.

Konkretniej.

Co do szybkości/informacji o 3006 zerknij na linki poniżej.

http://www.ballisticstudies.com/Knowled ... field.html

Nie ma bezpośredniego odniesienia do Sierry 180 RN (jest 220, z założenia dużo wolniejsza) w zakresie load'u, chyba, że brać pod uwagę pozycję 8-mą z tabelki pod tekstem. Dla szeroko pojętych 180ek masz coś pomiędzy 2700-2800 fps. Twoje 800 to jakieś 2 620 fps. Czyli jesteś "safe":).

Zerknij ponadto na link poniżej dot.fabrycznej - większość to 800 +, choć Sierra'y znowu nie znajdziesz.

http://www.burrisoptics.com/sites/defau ... toriii.pdf

Zresztą, to chyba nie do końca ma znaczenie i czy za dużo/mało, zależy właściwie od Ciebie i Twoich preferencji myśliwskich (oczywiście o ile nie idziesz gruuubo w loadzie) :).



pozdr,
ArH
ArH
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

wieslaw pisze:Kolego może mi pomożesz zadałem pytanie czy lufę mierzymy z komorą czy bez nie mam odpowiedzi.
Dla obliczen w QL mierzymy lufe razem z komora.
Przy zamknietym zamku wkladamy wycior do kontaktu z czolem zamka ,i wpisujemy te dlugosc jako dlugosc lufy.
Pozdrawiam Bready
tomkoziol
Posty: 788
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Manual Sierra dla kalibru 30-06 i całej grupy pocisków 180gr podaje naważki dla zakresu prędkości 2400-2800 fps czyli ok. 730-850 m/s.
Oczywiście dla różnych prochów się to trochę różni ale maksymalny zakres jest właśnie taki.
Jak się w nim mieścisz to OK, jak poza to trzeba uważać.
Natomiast zachowanie się pocisku w tuszy to całkiem inna sprawa. Tu już albo własne doświadczenia albo opinie kolegów, którzy to wcześniej przetestowali.
Ja na tym pocisku robiłem 308Win i dla prędkości wg manuala 2400fps był bardzo skuteczny i wyjątkowo mało niszczący w tuszy /sarny/.
Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia w porównaniu np. z fabryczną amunicją Geco.
W 30-06 to w zasadzie prędkość minimalna więc przy szybszych elaboracjach może być całkowicie inne zachowanie w tuszy.
Z fabryczną amunicją na tym pocisku /Sierra #2170/ nigdy się nie spotkałem.
Pozdrawiam, Tomek
ArH
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 05 stycznia 2015, 23:30
Lokalizacja: W-wa

Post autor: ArH »

tomkoziol pisze: Ja na tym pocisku robiłem 308Win i dla prędkości wg manuala 2400fps był bardzo skuteczny i wyjątkowo mało niszczący w tuszy /sarny/.
Z fabryczną amunicją na tym pocisku /Sierra #2170/ nigdy się nie spotkałem.
Mogę potwierdzić obserwacje z 308 Win ; wolniejsze elaboracje są mało niszczące. W zakresie 3006 mam jeszcze zbyt mało danych - poza ewidentną skutecznością.

Też się nie spotkałem.

Ps.
Kolego wieslaw - pomierz pociski z pudełka.
Będziesz mieć 3 (zostawiając lekki margines in plus/minus) różne grupy w przedziale pi razy drzwi 28.02 mm-28,27 mm. Przeważają te ok 28,15 mm, choć zależy od pudełka.
Zaoszczędzisz trochę frustracji przy mierzeniu gotowego naboju:).


ArH
ArH
JarekSz
Posty: 187
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 11:45
Lokalizacja: G.Śląsk

Post autor: JarekSz »

Ja robię 180 Sierra RN i o ile pamiętam to prędkość wg QL cos koło 805 i jak do tej pory super działanie, ani dziki, ani sarny nie protestują. Z jeleni jedna łania więc żadne doświadczenie, a zachowanie wzorowe. Nic nie zmieniam.
Jarek
ODPOWIEDZ