7,62 - 7,83

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wieslaw
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 15 sierpnia 2015, 20:57

7,62 - 7,83

Post autor: wieslaw »

Koledzy zakupiłem pociski do elaboracji kaliber 30-06 i na sierra pisze 7,62 a na lamua mega 7,83 niewiem co jest grane. Proszę o poradę
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

7,62 to oznaczenie kalibru a
7,83 to wymiar rzeczywisty. I taki jest do kal 308 oraz 30-06. wszystko ok
Takie inne oznaczenia robią drobne problemy. np jak przejdziesz na system imperialny ( calowy ) to oznaczenie 7,62 to 0.308 i mimo że rosyjska amunicja też jest tak oznaczona i nawet nazwa triechliniejka ( 1 linia to 1/10 cala ) to nominalnie pociski są 0.311Dawno temu jedne kraje mierzyły kaliber w polach a inne w bruzdach. Stąd to zamieszanie
Snipper
wieslaw
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 15 sierpnia 2015, 20:57

Post autor: wieslaw »

dziękuję
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Snipper pisze:Takie inne oznaczenia robią drobne problemy. np jak przejdziesz na system imperialny ( calowy ) to oznaczenie 7,62 to 0.308
Wlasnie ze nie ,7.62 to kaliber w polach ,czyli w systemie imperialnym .30 caliber ,kaliber .30 ,i zaliczaja sie do niego wszystkie ponizej wymienione ktore maja .30 cala w polach.
Natomiast pociski do tego kalibru zaleznie od kalibru w bruzdach sa oznaczane albo .308 diameter,czyli 7.83mm (30-06 ,308 win ..) lub ,311 (.312) diameter 7.92mm (7.62x54R ,303 British....)
Snipper pisze:Dawno temu jedne kraje mierzyły kaliber w polach a inne w bruzdach. Stąd to zamieszanie
Snipper
Nadal jak widac nie sie nie zmienilo :D
Pozdrawiam Bready
wieslaw
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 15 sierpnia 2015, 20:57

Post autor: wieslaw »

KOlego mam jeszcze prośbę czy można mierzyć pojemność łuski przy normalnej odstrzelonej łusce spłonka tak jak była. Czy musi byś spłonka odwrócona
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

wieslaw pisze:KOlego mam jeszcze prośbę czy można mierzyć pojemność łuski przy normalnej odstrzelonej łusce spłonka tak jak była. Czy musi byś spłonka odwrócona
Kazdy chyba ma inna opinie na ten temat.
Ja najpierw wybijam splonki ,potem myje luski ,formatuje szyjki i trymuje ,a dopiero wtedy mierze pojemnosc.
Jak zdolasz przyciac luske bez wybijania splonki to ok ,ale przycinanie bez formatowania szyjki nie za bardzo ma sens ,znowu do formatowania wypada wczesniej je umyc ,a do mycia rozsplonkowac aby umyc tez gniazdo splonki.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 663
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Snipper pisze:Dawno temu jedne kraje mierzyły kaliber w polach a inne w bruzdach.
Mierzyły różnie kaliber? A może oznaczały amunicję na podstawie albo kalibru albo średnicy pocisku?
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

azmoda pisze:
Snipper pisze:Dawno temu jedne kraje mierzyły kaliber w polach a inne w bruzdach.
Mierzyły różnie kaliber? A może oznaczały amunicję na podstawie albo kalibru albo średnicy pocisku?
Mierzyly roznie kaliber.
Moze byc kaliber pomierzony w polach ,moze byc pomierzony w bruzdach.
Przyklad :
.308 Win - .308"- srednica w bruzdach.
7.62x51 - 7.62mm=.300"- srednica w polach
A to ten sam naboj przecierz :D
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Panowie
Mój post w pierwszej kolejności potwierdza że zakupione pociski są jak najbardziej odpowiednie do kalibru 30-06. A takie było meritum pytania.
Reszta miała tylko pokazać że dalej są problemy z oznaczaniem amunicji. I tu macie trochę racji. Przecież 7,62 w Ameryce to.... 0,300. I to jest fakt
Chciałem tylko pokazać że na pudełku Jest napisane kal. 308 win realnie średnica ma 7,83 ( czasem 7,84 ) a potocznie i oficjalnie mówi się 7,62. Czyli 3 informacje na temat tego samego kalibru.Ten sam pocisk w dwóch różnych nabojach ma oznaczenie 308 i 30-06 . I jest jeszcze jedna sprawa. Kal. 303 bryt ma inne oznaczenie 7,7 a 308 ma oznaczenie 7,63. Tu tez jest moment w którym trzeba włączyć myślenie. Na chłopski rozum 303 jest mniejsze niż 308 . więc co jest grane? ( to pytanie retoryczne. ja odpowiedź znam ) Nie wiem czy jest sens przekonywać się nawzajem o tej sytuacji.
ODPOWIEDZ