Wybor pocisków do elaboracji

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Hamer
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 11:48

Wybor pocisków do elaboracji

Post autor: Hamer »

Witam,

w jaki sposób wybieracie pociski do swoich elaboracji? Wg. jakich kryteriów podejmujecie decyzje że będziecie elaborować właśnie tym a nie innym pociskiem? W książkach Ejsmonta jest to dość enigmatycznie wyjaśnione jak podjąć ostateczną decyzje - oczywiście kaliber i skok gwintu no i przeznaczenie w moim przypadku .308W 1:10 no i strzelanie do tarczy/gongu najlepiej żeby był w stanie dolecieć do 800-1000m? Jak wybrać odpowiednie pociski do prób elaboracji?

Dzięki.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Tak naprawdę w Polsce mamy wybór dużo prostszy i nie nastręcza takich wydumanych problemów :mrgreen:
Patrzysz po sklepach co możesz dostać i to kupujesz.
Hamer
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 11:48

Post autor: Hamer »

No niby tak... ale nawet jesli sie czlowiek troche rozejrzy to jednak jest pare typow pociskow. Przynajmniej jesli chodzi o kaliber .308w kilka typow no i do tego z nich tez dostepne jest kilka roznych wag pociskow... no i znowu pojawia sie pytanie od czego zaczac...
jotpe
Posty: 173
Rejestracja: środa, 07 maja 2014, 11:22

Post autor: jotpe »

Cześć,

Na początek przejrzyj sobie pociski wg kryterium BC. Szukaj tych z najwyższym. Masz gwint 1:10 więc nie szalej z najcięższymi.

Potem wybierz 3-4 rodzaje i wykonaj próby do sweet load. Na pewno coś polubicie ( Ty i Twoja bronka).

Potem już będzie z górki :bh|: czyli : zacznie się droga krzyżowa.

Pozdrawiam - jp
Jest dobrze ale jakoś sobie poradzimy...
bodzyn
Posty: 60
Rejestracja: wtorek, 21 kwietnia 2015, 09:33
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: bodzyn »

Przede wszystkim zaczynasz od tego, do czego mają służyć - strzelanie długodystansowe tarczowe, dynamika, polowanie itp. Następnie zwracasz uwagę na skok gwintu i on determinuje max masę i długość pocisku ( sa pociski .30 155, których nie ustabilizuje gwint wolniejszy niż 10 - w Polsce nie będziesz mieć tego typu problemów ;) ).
Kolejnym etapem jest zasobność portfela i już :D

Teraz leziesz na strzelnicę i sprawdzasz, jak masz szczęście, to od razu trafiasz na właściwy pocisk :D - polecam zacząć od Sierry
Hamer
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 11:48

Post autor: Hamer »

A czy macie jakieś propozycje co sprobować do Savage 10 FCP-SR .308W gwint 1:10 lufa 24 cale? Tak jak pisałem wczęsniej zastosowanie to tarcza lub gong na 600-1000m.
bodzyn
Posty: 60
Rejestracja: wtorek, 21 kwietnia 2015, 09:33
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: bodzyn »

od 175 do 210 sierra - któraś z tych kulek będzie dobrze latać, teraz tylko dobrać proch, naważkę, głębokość osadzenia pocisku i po sprawie ;)
Hamer
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 11:48

Post autor: Hamer »

Z fabrycznej amunicji najlepiej narazie latały mi Lapua Scenar L 175gr oraz RWS 190gr. Ale niestety jako początkujący strzelec nie do konca jestem przekonany co do pewności tych wyników... ;-)
A ewentualnie Koledzy jak się mają pociski Sierra Match King do Lapua Scenar ...?
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

Do tego gwintu lepsze są cięższe niż lżejsze. U mnie lapua scenar 155 latały świetnie i trzema pociskami wyciąłem jedną dziurę. Oczywiście okupiłem to bardzo licznymi próbami. Dużo łatwiej poszło z cięższymi pociskami do tego gwintu. Kolega dobrze podpowiada sierrę- są dostępne w szerokiej gamie i dość dostępne cenowo. Zdaje się, że można coś podebrać na strzelnicę i do lasu w tych samych wagach. Rozważałem to, ale pozostałem przy lapua mega 12 gram do polowania i zaprzestałem eksperymentów. Ja bym spróbował na Twoim miejscu z sierrą przynajmniej 175 grein.
Hamer
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 09 czerwca 2016, 11:48

Post autor: Hamer »

A czy są może gdzieś dostępne "zestawy testowe" po ileś sztuk w różnych wagach czy trzeba kupować po całej paczce wszystkich? No i jeszcze jedno pytanie dotyczące sierry czy probować wtedy normalne Match King czy brać od razu Tipped Match King (które na stronie producenta mają wyższe BC podane dla tej samej wagi pocisku)
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

bodzyn
Posty: 60
Rejestracja: wtorek, 21 kwietnia 2015, 09:33
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: bodzyn »

Scenary i SMK są zbliżone, zdecydowanie bierz TMK jeśli je dostaniesz;).
Jeśli chodzi o TMK 175, to zapomnij o mniejszej ilości niż 100 sztuk, praktycznie 100% pocisków jest sprzedanych zanim trafi do sklepu.
ODPOWIEDZ