Rozmiar kanału ogniowego w łusce 9 PARA

Moderatorzy: wierzba, P_iter

grzeszcze
Posty: 32
Rejestracja: niedziela, 26 czerwca 2016, 00:22

Rozmiar kanału ogniowego w łusce 9 PARA

Post autor: grzeszcze »

Jaki powinien być optymalny rozmiar (średnica) kanału ogniowego w łusce 9 PARA.
Pytam gdyż trafiły mi się łuski S&B które fabrycznie są po prochu nontox i nazwijmy to normalnym.
O ile pin do wybijania spłonek pasuje do łusek które fabrycznie sa na "normaly" proch o tyle łuski po prochu non tox mają kanał ogniowy o mniejszej średnicy.

Czy te łuski nadają się do elaboracji i czy jest jakaś minimalna średnica kanału ogniowego do prochu Lovex D032 pod pociski 9 PARA ?
GERALT
Posty: 168
Rejestracja: środa, 13 lutego 2013, 11:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: GERALT »

u mnie pin przyjmuje tylko te duże dziury, reszta idzie do kosza poprostu
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

kanał jest bez znaczenia, ja przy odspłonkowaniu pinem poszerzam dziure nontoxów na siłę, matryca lee decapping die
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 145
Rejestracja: wtorek, 29 czerwca 2010, 22:37

Post autor: Wojtan »

Ja wyrzucam nontoxy, zdarzyło mi się, że pin się zakleszczył i wyrwał z matrycy (Lee).
Oprócz nontoxów, zdarzały się też takie łuski z literą T - też miały wąski kanał.
Ora et elabora...
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Standardowa średnica kanału ogniowego dla małych spłonek powinna wynosić, o ile dobrze pamiętam, 1,8 mm (z tolerancją do 2mm max).
Zawsze można rozwiercić te mniejsze zwykłym wiertłem nie bawiąc się w jakieś specjalistyczne przyrządy. Tylko czy przy łuskach 9x19 komuś by się chciało to robić?
Kilka lat temu w USA była dyskusja na forach o podobnym problemie ale "w druga stronę". Tam amunicja NonTox (chyba Federal i Winchester w rożnych kalibrach do broni krótkiej) zaczęła się pojawiać z kanałami ogniowymi o średnicy większej niż normalnie i wiele osób zastanawiało się czy można bezpiecznie elaborować takie łuski z normalnymi spłonkami (nie NonTox). Oczywiście zdania były podzielone.
Przy czeskich NonTox pewnie wielkiej różnicy w strzelaniu rekreacyjnym nie będzie ale uciążliwość przy odspłonkowywaniu na pewno zniechęca do ich ponownego wykorzystania.
Pozdrawiam, Tomek
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Mnie też zastanawia problem za dużego kanału ogniowego w niektórych łuskach, w swoich zbiorach .45 ACP znalazłem jakieś 10 sztuk CCI i Federal z kanałem 2.5mm (przy normie 2mm dla LP). Nie wiem skąd się u mnie wzięły - albo zebrałem czyjeś na jakichś zawodach albo może były w amunicji firmowo elaborowanej Ares Gun. CCI jeszcze nie widziałem z kanałem normalnym, Federal bywają takie i takie. W amunicji Ares Gun mam jeszcze 2 naboje (na 125 sztuk) na łuskach CCI, więc chyba nie jest to wielki problem. Może w .44 Mag z jego ciśnieniem większy kanał mógłby dać jakieś ekscesy, jednak .45 ACP powinno być tu bardziej tolerancyjne.
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Ten proch "nontox" to jakiej firmy produkt?
Bo już całkiem zgłupiałem :mrgreen:
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

ad. RC
Ogólnie nontox to nie tyle proch co oznaczenie całej amunicji o zmniejszonej zawartości substancji szkodliwych/głównie metali ciężkich w spłonkach i prochu/.
Czesi piszą o nich w katalogu nawet "ecological NONTOX".
Robią je rożne firmy ale u nas najpopularniejsze są naboje pistoletowe S&B NONTOX i to własnie łuski z tej amunicji mają te zbyt małe kanały ogniowe, które stwarzają problem przy odspłonkowaniu.
Z tego co wyczytałem to w USA było odwrotnie, tam amunicja NonTox miała kanały ogniowe większe niż standardowe.
Pozdrawiam, Tomek
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Tzn. proch "nontox" nie istnieje?
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Czy sam proch nontox istnieje to nie wiem bo Czesi oznaczają go jako LOWTOX z przeznaczeniem do naboi NONTOX.
Do kompletu pewnie muszą też być odpowiednie spłonki żeby cała amunicja była nontox (tutaj oznaczone jako S&B NonTox primers).
Poniżej kartka z katalogu prochów Lovex z tymi LOWTOX

Obrazek
Pozdrawiam, Tomek
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Nontox, Lowtox, Słowotok, można zgłupieć?
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

A pewnie, że można zgłupieć. Nowoczesny marketing, reklama i nowe trendy zaczynają docierać też do "naszego podwórka".
No bo skoro amunicja może być ekologiczna ... /jak marchewka?/
/ale chyba coraz bardziej odchodzimy od sedna tematu, o który pytał kolega grzeszcze/
Pozdrawiam, Tomek
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Nontox to tylko spłonki bez metali ciężkich, na rynku od co najmniej 15 lat, od zawsze fabryczne łuski pod te spłonki miały ciasne kanały.
Geco też ma taki wynalazek, też w fabrycznej elaboracji łuski mają węższe kanały ogniowe.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

@wierzba, i o to chodzi, Nontox to czeskie spłonki :idea:
Wracając do wąskiego kanału ogniowego, to w łuskach z taką przypadłością, spłonki usuwać można ręcznie przy pomocy wybijaka wykonanego z pręta (ja zrobiłem z mosiężnego) z wstawionym pinem z części chwytowej wiertła o średnicy 1,8 mm. Pin na końcu musi być zaokrąglony. Łuskę opieramy na podstawce, wprowadzamy wybijak, walimy młotkiem gumowym i spłonka zostaje usunięta a przy okazji mamy poszerzony kanał ogniowy. Wąski kanał ogniowy zdarza się w czeskich łuskach nie tylko pistoletowych, w karabinowych również.
ODPOWIEDZ