Długość naboju 308 win.

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wieri99
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 17 sierpnia 2013, 12:41

Długość naboju 308 win.

Post autor: wieri99 »

Witam . Koledzy proszę o pomoc w ustaleniu długości naboju 308 win z pociskiem sierra RN 180 gr, łuska winchester, proch lovex DO 73.5.
Sierra podaje długość dla naboju gotowego 68,834 mm ale nie ma w manualu tego prochu, natomiast Lovex podaje 71,10 mm dla tego prochu dla pocisku s&b SP który jest od sierry dłuższy o 0,8 mm. Jaką długość zastosować? Pozdrawiam
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

JAk do tej pory to nie obilo mi sie o uszy aby ktokolwiek elaborowal krotszy niz 71,0, co nie znaczy, ze ktos tego nie robi.

Sprawdz najpierw jakiej dlugosci naboje wchodza Ci do magazynka nie ocierajac czubkiem o przednia scianke.

Mozesz tez sprawdzic przy jakiej glebokosci osadzenia pocisku bedziesz mial najleprze skupienie.

:wink:
flimon
Posty: 7
Rejestracja: środa, 18 maja 2016, 20:53
Lokalizacja: Lubań

Post autor: flimon »

Ja zrobiłem tak:
leciutko dotknąłem matrycą NS szyjkę tak tylko aby pocisk wchodził z ręki, ale sam się nie przesuwał. Załadowałem go i delikatnie wyciągnąłem, zmierzyłem i na tej długości - 0,5 mm jeden z kolegów podstawił mi dane do QL.
tomkoziol
Posty: 788
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Pocisk Sierra SP RN 180 gr #2170 ma rowek do crimp więc należałoby trzymać się długości COL podawanej przez manual Sierry bo wtedy osadzenie jest dopasowane do położenia rowka.
W manualu nie ma co prawda prochu Lovex 73.5 ale jest Accurate AA-2460 - jak byś poczytał o tych prochach to w zasadzie są identyczne bo Czesi robili przez długie lata proch dla Accurate a teraz te same prochy już pod swoimi nazwami. W programie QL też dla tych dwóch prochów wychodzą identyczne dane.
Robiłem taką amunicję na tych właśnie komponentach i danych z manuala Sierra i najlepsze skupienie (Marlin i stary Mosin OWG) wyszło przy naważce 38,5 gr.
Zacznij od minimalnej naważki z manuala Sierra i testuj w górę zgodnie z zasadami a wszystko powinno być OK.
Pozdrawiam, Tomek
ArH
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 05 stycznia 2015, 23:30
Lokalizacja: W-wa

Post autor: ArH »

Cześć,
ja elaboruję krócej. Zresztą dzięki po radzie tomkoziol (dzięki raz jeszcze)

Prohunter Sierry - tak 150 jak i 180 - ma bardzo specyficzny kształt. Kieruj się wyłącznie danymi z manuala Sierry i do tego dopasuj load. Czyli długość 2,710" (68,8 z hakiem) dla 180 GR.

W moim przypadku (VV 140) jest to 39,5-39,8 (zależne od temperatury. formatu łuski i takie tam). Co ciekawe męczyłem się ze 180 dość długo winiąc nieadekwatny gwint lufy (fakt, graniczna gramatura pocisku do 1:12, a taką lufę mam). Z perspektywy czasu : wyłącznie trafienie w load. Na Sierra, nawet jeśli są to pociski myśliwskie, można uzyskać b.ładne skupienie (poniżej 0,5 cm nie jest niczym nadzwyczajnym).


PS
150 gr (jakby Ci przyszło do głowy) - 2,500" i jakieś plus 8-10 % prochu.

Ps2.
Pociski nie są szalenie dokładnie wykonane. Pomierz przed scaleniem i podziel sobie na grupy odpowiadające Twoim potrzebom. Mi wychodzą 3 grupy pocisków (180 gr #2170) w miarę podobnej długości : ok 28.00, około 28.15, anomalie (jakieś nadmiernie długie, mały procent pudełka).
150 gr'ainowe są o wiele bardziej powtarzalne. Praktycznie nie trzeba grupować - naboje idą równe "z marszu" :)

ArH
ArH
ODPOWIEDZ