Czy to nadciśnienie ???

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Czy to nadciśnienie ???

Post autor: Myśliwy »

Witam

Mam kilka łusek do oceny, 30-06 spłonki CCI 200



Obrazek

Obrazek
Agent 007
Posty: 642
Rejestracja: piątek, 30 maja 2008, 10:28

Post autor: Agent 007 »

Tak po lewej oznaki nadciśnienia klasyczny ''krater '' , latem w wyzszych temperaturach bedzie gorzej........
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Nie chcę się wymądrzać bo są tu o wiele bardziej doświadczeni koledzy ale trochę dziwnie wyglądają te kratery bez jakoś specjalnie spłaszczonych spłonek.
Wydaje mi się, że pierwszymi objawami nadciśnienia powinny być mocno rozpłaszczone i wybłyszczone spłonki a dopiero potem (przy jeszcze większych naważkach) kratery.
Ja mam podobny efekt w swoim ZBK-110 kal. 5,6x52R - bardzo wyraźny krater ale brzegi spłonek zaokrąglone jak w nowych. A powód prozaiczny - słaba sprężyna kurka i iglica jest wciskana przez materiał spłonki do gniazda. Minimalny krater był nawet przy odstrzeleniu samej spłonki bez prochu.
Obejrzyj jak wygląda czoło zamka twojej broni i jak dopasowana jest iglica do otworu - może to jest powodem.
Ale uważać trzeba, każda broń jest inna a 30-06 to mocny kaliber i ciśnienia spore.
Nawet jeśli naważki wg manuala są bezpieczne to akurat w tej konkretnej broni może być już na max.
P.S. Jaka to broń i jakie komponenty i naważki?
Pozdrawiam, Tomek
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

tomkoziol pisze:Nie chcę się wymądrzać bo są tu o wiele bardziej doświadczeni koledzy ale trochę dziwnie wyglądają te kratery bez jakoś specjalnie spłaszczonych spłonek.
Wydaje mi się, że pierwszymi objawami nadciśnienia powinny być mocno rozpłaszczone i wybłyszczone spłonki a dopiero potem (przy jeszcze większych naważkach) kratery.
Ja mam podobny efekt w swoim ZBK-110 kal. 5,6x52R - bardzo wyraźny krater ale brzegi spłonek zaokrąglone jak w nowych. A powód prozaiczny - słaba sprężyna kurka i iglica jest wciskana przez materiał spłonki do gniazda. Minimalny krater był nawet przy odstrzeleniu samej spłonki bez prochu.
Obejrzyj jak wygląda czoło zamka twojej broni i jak dopasowana jest iglica do otworu - może to jest powodem.
Ale uważać trzeba, każda broń jest inna a 30-06 to mocny kaliber i ciśnienia spore.
Nawet jeśli naważki wg manuala są bezpieczne to akurat w tej konkretnej broni może być już na max.
P.S. Jaka to broń i jakie komponenty i naważki?
Potwierdzam ,mam tak w Rem 700 243W. tez kratery nawet w słabszych nawazkach .. i powód własnie taki
Pozdrawiam Janusz
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

Łuski które widać były wystrzelone tego samego dnia z tej samej broni.

Te z lewej to A-max 178grs długość całkowita 84mm proch BL -C2 naważka 3,48g według QL ciśnienie było w normie ale splonki pokazały to co widać.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Myśliwy pisze:Te z lewej to A-max 178grs długość całkowita 84mm proch BL -C2 naważka 3,48g według QL ciśnienie było w normie ale splonki pokazały to co widać.
Strzel z tej broni amunicja fabryczna. Prawdopodobnie wygląd spłonek będzie podobny. Jeśli nie, to trzeba się martwic... Prawdopodobnie kanał iglicy jest duży, co powoduje "wpełzanie" materiału ze spłonek.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Warto sprawdzić tak jak wozzi mówi, ja obstawiam że jest ok, obwód splonki jest zaokrąglony, przy nadciśnieniu powinien wyglądać jak sklepany mlotkiem
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Obrazek

Po prawej łuska z typowymi objawami nadciśnienia - spłonka jest wprasowywana w czoło zamka i ewidentnie spłaszczona.

W Remingtonie 700 jest pewien luz pomiędzy krawędzią otworu iglicy i samą iglicą, więc odkształcana spłonka "wchodzi" w ten luz - odstrzelone spłonki wyglądają podobnie nawet na fabrycznej amunicji - zobacz obrazek w wątku o pojawiającym się ejector mark

http://www.elaboracja.pl/forum/viewtopi ... ector+mark
ODPOWIEDZ